Είμαι μαθητής Θεωρητικής και αποφάσισα στη μέση της χρονιάς να αλλάξω Κατεύθυνση. Πώς να καλύψω τα κενά που έχω στα Μαθηματικά;

BillyTheKid

Νεοφερμένος

Ο BillyTheKid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Μαθητής Δημοτικού και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι μαθητής γ λυκειου θεωρητικής κατεύθυνσης (μόνο και μόνο επειδή έχω αρκετά κενά στα θετικά μαθήματα) και πήρα μια μεγάλη απόφαση διότι κατάλαβα ότι η θεωρητική δεν είναι για μένα(αργά το ξερω) και δεν πρόκειται να αποστηθισω 500 σελίδες, να ξεκινήσω λοιπόν τα μαθηματικα απο το Γυμνάσιο. Η απορία μου είναι η εξης: Επειδή ακούω ότι η γεωμετρία εχει απαξιωθεί λιγο απο το σύστημα και δεν πρόκειται να την δώσω στις πανελληνιες, αξίζει να κάτσω να ασχοληθώ μαζί της ή να επικεντρωθώ αποκλειστικά στην αλγεβρα;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι μαθητής γ λυκειου θεωρητικής κατεύθυνσης (μόνο και μόνο επειδή έχω αρκετά κενά στα θετικά μαθήματα) και πήρα μια μεγάλη απόφαση διότι κατάλαβα ότι η θεωρητική δεν είναι για μένα(αργά το ξερω) και δεν πρόκειται να αποστηθισω 500 σελίδες, να ξεκινήσω λοιπόν τα μαθηματικα απο το Γυμνάσιο. Η απορία μου είναι η εξης: Επειδή ακούω ότι η γεωμετρία εχει απαξιωθεί λιγο απο το σύστημα και δεν πρόκειται να την δώσω στις πανελληνιες, αξίζει να κάτσω να ασχοληθώ μαζί της ή να επικεντρωθώ αποκλειστικά στην αλγεβρα;

Να ασχοληθείς μαζί της στο επίπεδο των ασκήσεων εμπέδωσης και των απλών αποδεικτικών ασκήσεων της Α' λυκείου:
  1. Διότι αρκετά αποτελέσματά της τα χρειάζεσαι ούτως ή άλλως σε όλα τα θετικά μαθήματα.
  2. Διότι - το σημαντικότερο - είναι η πιο ασφαλής και μαθητική εισαγωγή στην έννοια της τυπικής απόδειξης που είναι ο ακρογωνιαίος λίθος των μαθηματικών.
Γενικά, ο πρώτος στόχος σου όταν ξαναπιάνεις τα μαθηματικά σχεδόν από το μηδέν θα πρέπει να είναι να αποκτήσεις άνεση με την ύλη της Α' λυκείου. Άνεση τόσο στο επίπεδο του να λύνεις τις περισσότερες από τις ασκήσεις του βιβλίου και άνεση στο να μπορείς να πραγματευτείς τις έννοιες της θεωρίας - ένας απλός τρόπος να το δεις αυτό είναι, για αρχή, οι ερωτήσεις Σωστού-Λάθους του σχολικού βιβλίου.
 

BillyTheKid

Νεοφερμένος

Ο BillyTheKid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Μαθητής Δημοτικού και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ! Παρεπιπτόντως θα ήθελα να ακολουθήσω τα οικονομικά και οχι θετική
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top