Είμαι κορίτσι, κάνω για Μηχανικός;

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
οχι ενταξει καταλαβα το πνευμα σου, αλλα εχεις δικιο... ομως αυριο μεθαυριο εκει εξω οι εργοδοτες δεν θα ειναι συνομηλικοι μου... γι αυτο προβληματιζομαι...αλλα στην τελικη να πανε να ###### οτι γουσταρω θα κανω...:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Φυσικα και να γινεις μηχανικος αν το θελεις.Η αληθεια ειναι οτι περισσοτεροι μηχανικοι ειναι αντρες αλλα αυτο δεν λεει κατι.Ισως προσελκυει το αντικειμενο περισσοτερο τους αντρες.Αν και αρχιτεκτονες που ειναι και αυτοι μηχανικοι εχει πααρα πολλες γυναικες.ΗΜΜΥ παλι πηγαινουν γυναικες(περυσι πηγε μια γνωστη μου).Στο τμημα μηχανολογιας εχω ακουσει οτι το 90% ειναι αντρες αλλα τι σε πειραζει.Καλυτερα θα διαφοροποιησαι και απο τα κλασικα.Στην αγορα εργασιας υπαρχουν και ισως συναντησεις στερεοτυπα αλλα στο χερι σου ειναι να τα αντιμετωπισεις.Αν εισαι καλη σε αυτο που κανεις θα πετυχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εχετε δικιο βρε παιδια... αλλωστε η ικανοτητα μετραει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
απλά συνήθως, προσοχή! δεν λέω πάντα αλλά συνήθως, τα κορίτσια ασχολούνται με μαθήματα θεωρητικής και τους αρέσουν περισσότερο απο αυτά της τεχνολογικής (μαθηματικά, φυσική) και για αυτό έχει επικρατήσει να έχουμε πιο πολλούς μηχανικούς άντρες.
Κατά την γνώμη μου πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Μην ακουω τετοια πράγματα την πλειονότητα παντού πια...είτε είναι πολυτεχνείο είτε αλλου είδους ΑΕΙ την αποτελούν κοπέλες....τα αγόρια επανδρώνουν τα ΤΕΙ δυστυχώς...παντού θα βρεις κοπέλες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
αν εισαι σιγουρη οτι αυτο σου αρεσει,να το ακολουθησεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
εχει επικρατησει να θεωρουνται ανδροκρατουμενα επαγγελματα λογω της δομης του εγκςφαλου των ανδρων να τα καταφερνουν καλυτερα σε τεχνικου ειδους επαγγελματα...αυτο ομως δεν σημαινει οτι εσυ δεν μπορεις να τα καταφερεις!!!!!!απλα σταματα να ακους την γνωμη των αλλων και σκεψου εσυ τι θα ηθελες να σπουδασεις? τι δουλεια θα ηθελες να κανεις? με τι ωραριο? ποσο ελευθερο χρονο θες να εχεις? ποσα χρηματα θα ηθελες να βγαζεις?
αυτες ειναι καποιες απλες ερωτησεις που πρεπει να κανεις στον εαυτο σου για να διαλλεξεις την πιο καταλληλη σχολη για σενα!!!!!σαφως και τα επαγγελματα που ανεφερες πιο πανω ειναι περισσοτερο ελυθερα οποτε πρεπει γενικα να το κυνηγας και να εισαι σε διαρκη επαγρυπνηση για να <ανεβεις στην επιφανεια>........αν εσυ πιστευεις οτι μπορεισ και εχεις την θεληση να το κανεις τοτε δεν θα αφησεις κανεναν να μπει εμποδιο στους στοχους σου!!!!!!!!!!!!!καλη επιτυχια σε οτι και αν επιλεξεις!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Και βέβαια μπορείς να επιβιώσεις στην αγορά εργασίας. Αυτό που εκτιμούν πλέον οι εργοδότες είναι το επίπεδο γνώσης που κατέχεις και κατά πόσο μπορείς να αποδόσεις στη θέση που θα εργαστείς. Επιζητούν καλά μυαλά, ανεξαρτήτως φύλου.
[...]Αν και αρχιτεκτονες που ειναι και αυτοι μηχανικοι εχει πααρα πολλες γυναικες[...]
Ρίχνοντας μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών των αρχιτεκτόνων, δεν είμαι σίγουρος αν θα πρέπει
να αποκαλούνται μηχανικοί...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Παιδιά, στο 2011 βρισκόμαστε, όχι στη δεκαετία του '70! Υπάρχουν ακόμη τέτοια διλήμματα;:stunned:



Αν και αρχιτεκτονες που ειναι και αυτοι μηχανικοι εχει πααρα πολλες γυναικες.]

Μην το λες, χρόνο με το χρόνο μπαίνει όλο και μεγαλύτερο ποσοστό ανδρών!:blink:
Θα μείνουμε χωρίς γυναίκες!!!!!












Ρίχνοντας μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών των αρχιτεκτόνων, δεν είμαι σίγουρος αν θα πρέπει
να αποκαλούνται μηχανικοί...:hmm:

Ναι γιατί κατάλαβες ακριβώς τι περιλαμβάνει το πρόγραμμα σπουδών και το αντικείμενο του αρχιτέκτονα μηχανικού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
@eleni_13
Να πας παιδί μου, να χαρούν οι συμφοιτητές σου που τις γυναίκες συμφοιτήτριες τις ψάχνουν με το τηλεσκόπιο. :)
Seriously, να πας. Αν όντως το θέλεις, μην σε απασχολεί τι θα γίνει μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
παω β λυκειου, και εκτος απο στρατιωτικες σχολες που ειναι ο πρωτος μου στοχος, θα ηθελα να περασω Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ ή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών ΗΥ ΕΜΠ... πιστευετε οτι θα μπορεσω να επιβιωσω στην αγορα εργασιας ώντας γυναικα? ρωταω γιατι οπου εχω πει για αυτες τις σχολες με κοιτανε καπως, και γενικα εχω ακουσει για τις διακρισεις μεταξυ γυναικων ανδρων σε τετοια επαγγελματα που ειναι ανδροκρατουμενα...

ΌΧΙ δεν κάνεις, με τέτοιο τρόπο σκέψης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
σας ευχαριστω ολους... Βάιε δεν αναφερομαι σε σχολες αρχιτεκτονων...

θελω να ξεκαθαρισω κατι, φυσικα και δεν σκεφτομαι οτι οι γυναικες ειναι κατωτερες απο τους ανδρες, απλα προβληματιζομαι και μονο, γιατι δυστυχως δεν ζουμε σε τελεια πλασμενο κοσμο... και δεν ξερω τι θα συναντησω! η αληθεια ειναι οτι πηρα κουραγιο απο τις απαντησεις σας... το θελω και θα πετυχω, απλα δεν ξερω κατα ποσο θα εκτιμηθει ο κοπος μου σε λιγα χρονια... αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ποσο ελευθερο χρονο θες να εχεις? ποσα χρηματα θα ηθελες να βγαζεις?

επικό! ο καθένας θέλει να έχει όσο πιο πολύ ελεύθερο χρόνο γίνεται με όσα περισσότερα χρήματα γίνεται. Δεν υπάρχει όριο σε αυτά τα 2

Σου αρέσει πραγματικά όμως? Και εγώ β λυκείου πάω αλλά δεν πιστεύω να μπορέσω να αντεπεξέλθω σε μια τέτοια σχολή. Πρέπει να σου αρέσει πάρα πολύ. Αν επιλέγεις την σχολή επειδή ακούς για αποκατάσταση κλπ όλα είναι μπούρδες. Αν δεν σου αρέσει η φυσική, τα μαθηματικά και ότι άλλο κάνουν εκεί τότε μπορεί να μην τελειώσεις καν την σχολή, και αν την τελειώσεις ...με το πολύ ζόρι. Μόνο αν σου αρέσει κάτι και ασχοληθείς πραγματικά με αυτό θα διαπρέψεις. Και φυσικά δεν παίζει κανένα ρόλο το αν είσαι αγόρι ή κορίτσι, ούτε καν πρέπει να σε απασχολεί. Φιλικά πάντα :)

edit: Α και γιατί μόνο ΕΜΠ κοιτάς? Υπάρχουν και άλλες πολυτεχνικές σχολές και ακριβώς τα ίδια δικαιώματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
δεν με ενοχλει η φυσικη και τα μαθηματικα... αλλωστε σε ολες τις σχολες που θελω να περασω, μαθηματικα και φυσικη θα κανω... μου αρεσει πολυ να γινω μηχανικος και δεν εχει να κανει με την επαγγελματικη αποκατασταση... αλλα πρωτος μου στοχος ειναι αλλος, απλα μηχανικος θα ηταν μια εναλλακτικη που θα μου αρεσε πολυ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να γίνεις ό,τι θέλεις.Αρκεί να έχεις την ευθύνη των επιλογών σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα οι ιδιώτες εργοδότες φοβούνται να προσλάβουν γυναίκες υπαλλήλους υπό το φόβο συνεχόμενων εγκυμοσυνών. Κατ' εμέ οι καλύτερες σχολές για κορίτσια είναι αυτές που μπορείς να ανοίξεις δικιά σου επιχείρηση ή να πας στο δημόσιο όπως π.χ. καθηγητικές σχολές πρωτοβάθμιας - δευτεροβάθμιας, ιατρική. φυσικοθεραπεία, λογοθεραπεία, ΑΕΙ - ΤΕΙ νοσηλευτικής κ.λπ.

Αν μπορείς ως μηχανολόγος μηχανικός να ανοίξεις τη δικιά σου επιχείρηση τότε είναι καλή επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Μιας και ειμαι 3ο ετος ΜηχΜηχ Πατρας γραφω οτι εχω δει ως τωρα.
Στο χρονο σπουδων εχουν συνηθως πλεονεκτημα οι γυναικες. Οι περισσοτερες κοπελιες στην σχολη μου τελειωνουν πολυ γρηγορα (ιδιως αν ειναι και ομορφουλες :P), τους μισους καθηγητες/μεταπτυχιακους αν τους πιασεις στο μπουρου μπουρου, το 4 θα γινει 5, η εργασια που θα επαιρνε 6 θα παρει 7 κτλπ, σε μια σχολη που ειναι 95% αντρες 5% κοπελιες υπαρχουν διακρισεις. Στο θεμα γνωσεων τα πραγματα ειναι λιγακι διαφορετικα, συνηθως οι τυπισσες ειναι καλες στα θεωρητικα και στο διαβασμα, στα πρακτικα συνηθως δεν ειναι τοσο καλες καθως δεν εχουν ασχοληθει ποτε με μαστορεματα ποτε στη ζωη τους.

Το σημαντικο για μενα ειναι να ψαξεις λιγο καλυτερα τι ακριβως θα κανεις σαν μηχανικος, το ηλεκτρολογος με το μηχανολογος ειναι η μερα και η νυχτα, ας πουμε εγω "μπριζάς" δεν θα την παλευα για κανενα λογο, ενω μηχανολογους γουσταρω με 1000. Μηχανικοι και οι δυο, καμια σχεση ομως με το τι ασχολειται ο καθενας. (οι αρχιτεκτονες δεν επιτρεπετε να πιανουν την λεξη μηχανικος στο στομα τους, θα πεσει κεραυνος να σας καψει).

Γνωμη μου, αν δεν μπορεις να ξεχωρισεις το κλειδι απ' το κατσαβιδι, μαλλον δεν αξιζει να γινεις μηχανικος.
Παντως σαν γυναικα εχεις αρκετες ευκαιριες, υπαρχουν καμποσα προγραμματα που επιδοτουν την συμμετοχη γυναικων, πραγμα που κανει καμποσους συναδελφους να ριχνουν γερα βρισιδια στις κοπελιες, οποτε και μια ψυχικη δυναμη καλο ειναι να υπαρχει. Στην πρωτη μαλακια που θα κανεις θα τρως δουλεμα αβερτα (ας πουμε σε εμας εχουμε την φραση "αντε φτιαξε κανα πλυντηριο πιατων" εξ "αντε πλυνε κανα πιατο"). Παντως ξαναλεω το σημαντικο ειναι να βρεις εσυ τι θες να κανεις (να μου πεις αιντε επελεξε στα 17 σου τι θες να κανεις, εγω γινομαι σε λιγο 21 και ακομα αναρωτιεμαι), αν βρεις κατι που σου ταιριαζει δεν θα εχεις προβλημα πιστευω.

Ααα και μια λιγο χιουμοριστικη προσεγγιση στους κλαδους των μηχανικων απο την φρικηπεδια (αν και η αληθεια δεν απεχει και πολυ χαχα) https://frikipaideia.wikia.com/wiki/Κατηγορία:Μηχανικοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christaras94

Νεοφερμένος

Ο christaras94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
αν εισαι καλη στη δουλεια σου εννοειται οτι θα βρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Αν σαρέσει μην κολλάς στο φύλλο....σε εμάσ στους πολιτκούς είμαστε 50-50 αγόρια και κορίτσια....όσον αφορά τον φόβο των εργοδτών για εγκυμοσύνες, αυτός υφίσατε σε όλους τους επαγγελματικούς κλάδους.Αν σαρέσει ακολούθησε τον κλάδο τον μηχανικών και μην κολλάς σε ανούσια(για μένα :)) πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Το ότι είσαι γυναίκα δε σημαίνει πως πρέπει να κάθεσαι σπίτι σου και θα πλέκεις "τάκου τάκου ο αργαλειός μου"!! Και μηχανικός θα γίνεις και νταλικέρης άμα λάχει! :clapup: και μην ακούν τους προκατειλημμένους! Δηλαδή οι άντρες πως γίνονται κομμωτές!!????? Don't worry! Μακριά από τα στερεότυπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top