Είμαι ΕΠΑΛ - σκέφτομαι του χρόνου να πάω ΓΕΛ (στόχος το Εμπορικό Ναυτικό)

soudos

Νεοφερμένος

Ο soudos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Είμαι μαθητής της α λυκείου στο επαλ πήγα εκεί γιατί θέλω να περάσω εμπορικό ναυτικό, ειμαι μαθητής που τελείωσα το γυμνάσιο με 17.5 πηγαίνοντας στο επαλ έχω αγανακτήσει γιατί η κατάσταση είναι πολύ κουραστική λόγω ότι τα παιδιά κάνουν υπερβολική φασαρία και οι καθηγητές δείχνουν να είναι ανεκτικοί σε αυτό βγάζοντας τους μετά από πολλές παρατηρήσεις έξω και δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά έχω κουραστεί τόσο πολύ που σκέφτομαι να πάω του χρόνου στο γενικό ,βέβαια οι δικοί μου και οι καθηγητές μου λένε να κάτσω εκεί γιατί στην β και στην γ λυκείου τα πράγματα είναι καλύτερα και οι μαθητές ωριμάζουν...τι να κάνω ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,679 μηνύματα.
Είμαι μαθητής της α λυκείου στο επαλ πήγα εκεί γιατί θέλω να περάσω εμπορικό ναυτικό, ειμαι μαθητής που τελείωσα το γυμνάσιο με 17.5 πηγαίνοντας στο επαλ έχω αγανακτήσει γιατί η κατάσταση είναι πολύ κουραστική λόγω ότι τα παιδιά κάνουν υπερβολική φασαρία και οι καθηγητές δείχνουν να είναι ανεκτικοί σε αυτό βγάζοντας τους μετά από πολλές παρατηρήσεις έξω και δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά έχω κουραστεί τόσο πολύ που σκέφτομαι να πάω του χρόνου στο γενικό ,βέβαια οι δικοί μου και οι καθηγητές μου λένε να κάτσω εκεί γιατί στην β και στην γ λυκείου τα πράγματα είναι καλύτερα και οι μαθητές ωριμάζουν...τι να κάνω ;
Εφοσον θες ΑΕΝ και εχεις κατασταλαξει ...καλο ειναι να πας ΓΕΛ.
Και στο 4ο ή το 2ο πεδιο ... Η λεξη επαλ για τους εφοπλιστες ειναι κοκκινο πανι.
Οι σπουδαστες απο επαλ δυσκολευονται παρα πολυ να βγαλουν την ΑΕΝ και μετα παρα πολυ το ΚΕΣΕΝ διοτι εχουν ελειψη γνωσεων παροτι τα βιβλια εκει ειναι υπεροχα και καλογραμμενα ( Ευγενιδη) και επιπεδου γενικου λυκειου.
Επειτα καποια στιγμη θα βαρεθεις την θαλασσα και θα θες στερια εκει θα εχεις προτεραιοτητα.
Εσυ το βιβλιο το ''εχεις'' με το 17.5 δεν εχεις ''αλλεργια''
 

soudos

Νεοφερμένος

Ο soudos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι δίκιο έχεις αλλά και ο αδελφός μου από ΕΠΑΛ πήγε και την έβγαλε κανονικά τη σχολή... και δεν είχε κανένα πρόβλημα ούτε στην εύρεση εργασίας,επίσης φοβάμαι ότι αν πάω β λυκείου στο ΓΕΛ θα έχω ήδη αποκτήσει κενά και θα με δυσκολέψει
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,473 μηνύματα.
Σούμπιτι ΓΕΛ. Τα επάλ έχουν καταντήσει αστεία πλέον.
Δεν θα αποκτήσεις κενά γιατί τα μαθήματα επαλ και γελ της α λυκείου είναι ίδια, και για αυτό μπορεί κάποιος απο την α λυκείου να πάει επάλ και αντίστροφα, αλλα μόνο για την Α.
Αφού θες να πάς ΑΕΝ και είσαι σίγουρος για αυτό, πάνε 2ο η 4ο πεδίο όπως είπε ο γιάννης. Οι βάσεις είναι 8350 μόρια, τα πετυχένεις χωρίς φροντιστήριο, και νομίζω έχουν περισσότερες θέσεις τα ΓΕΛ.
 

ioanna.k.3333

Νεοφερμένος

Η ioanna.k.3333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αν δεν σου αρέσει το Επαλ θα έλεγα να αλλάξεις... Δεν υπάρχει λόγος να βασανίζεται. Μπορείς να τα καταφέρεις και από το γενικό.
Επίσης να ξέρεις ότι του χρόνου μπορείς να πας γενικό να δεις πως είναι και αν δεν τα βγάζεις πέρα μπορείς να κάνεις μετεγγραφή πάλι στο επαλ.
Να ξέρεις πως γενικά στα περισσότερα σχολεία αφήνουν να κάνεις μετεγγραφή και μετά το τέλος του Σεπτέμβρη.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,679 μηνύματα.
Ναι δίκιο έχεις αλλά και ο αδελφός μου από ΕΠΑΛ πήγε και την έβγαλε κανονικά τη σχολή... και δεν είχε κανένα πρόβλημα ούτε στην εύρεση εργασίας,επίσης φοβάμαι ότι αν πάω β λυκείου στο ΓΕΛ θα έχω ήδη αποκτήσει κενά και θα με δυσκολέψει
Οκ ..εχουμε διαφορετικη αποψη ,οπτικη γωνια και πληροφοριες ..εσυ ακολουθα αυτο που ξερεις..
Αλλα δες και αυτο.. μπαινεις ΑΕΝ απο επαλ και πας το πρωτο ταξιδι και δεν τα βρισκεις οπως νομιζες...τι κανεις και πως αλλαζεις? κανεις ισοβιο συμβιβασμο και μενεις σε κατι που δεν μπορεις?
Το γελ ειναι πολυ δυσκολοτερο απο επαλ οπως ναι να το δεις και θελει δουλεια... και αν υπαρχουν κενα ευτυχως αναπληρωνονται ευκολα με λιγο φροντ.
Αν ομως τελειωσεις επαλ και θελεις σπουδες απο γελ ..ε αυτα τα κενα δεν αναπληρωνονται με τιποτα
 

ak2005

Νεοφερμένος

Η ak2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πάνε εκεί που θεωρεις ότι η ψυχολογία σου θα είναι καλύτερη. Θα σου πρότεινα να πας όντως ΓΕΛ αν και εφόσον θεωρείς πως το περιβάλλον στο ΕΠΑΛ είναι αποπνικτικό. Ο βαθμός σου δεν λέει κάτι αρνητικό επίσης. Γνωρίζω άτομο με απολυτήριο γυμνασίου 15+ που πέρασε ΑΕΝ...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,363 μηνύματα.
Βέβαια λάβε υπόψιν οτι στο ΓΕΛ θα πρέπει να ασχοληθείς με μαθήματα τύπου αρχαίων τα οποία αντικειμενικά δεν πρόσεφεραν τίποτα το ιδιαίτερο σε όσους ήθελαν θετικές ή οικονομικές σχολές παρά αποτελούσαν μια ενόχληση με τον τρόπο που διδάσκονταν και εξετάζονταν.
 

ioanna.k.3333

Νεοφερμένος

Η ioanna.k.3333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Βέβαια λάβε υπόψιν οτι στο ΓΕΛ θα πρέπει να ασχοληθείς με μαθήματα τύπου αρχαίων τα οποία αντικειμενικά δεν πρόσεφεραν τίποτα το ιδιαίτερο σε όσους ήθελαν θετικές ή οικονομικές σχολές παρά αποτελούσαν μια ενόχληση με τον τρόπο που διδάσκονταν και εξετάζονταν.
Δεν έχει αρχαία στην δευτέρα λυκείου... Μόνο δύο ώρες με αρχαίο λογοτεχνικό κείμενο, χωρίς γραμματική, συντακτικό και δεν εξετάζεται το καλοκαίρι.
Μόνο στην πρώτη λυκείου έχει αρχαια γενικής παιδείας 5 ώρες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,363 μηνύματα.
Δεν έχει αρχαία στην δευτέρα λυκείου... Μόνο δύο ώρες με αρχαίο λογοτεχνικό κείμενο, χωρίς γραμματική, συντακτικό και δεν εξετάζεται το καλοκαίρι.
Μόνο στην πρώτη λυκείου έχει αρχαια γενικής παιδείας 5 ώρες.
Το αλλάξανε ;
Damn...νιώθω δεινόσαυρος τώρα.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,948 μηνύματα.
Η λεξη επαλ για τους εφοπλιστες ειναι κοκκινο πανι.
Αυτό δεν ισχύει ούτε στο 1% από πολύ έγκυρες πηγες. Δεν κοιτάει κανείς αν μπήκες από ΕΠΑΛ ή από ΓΕΛ. Κοιτάνε μόνο ποια Ακαδημία έχεις βγάλει. Της Μακεδονίας, Χίου, και Πρέβεζας ανάλογα με τον ποιο κλάδο θα ακολουθήσεις, είναι αυτά που έχουν αρκετά μεγάλη σημασία για το 1ο σου μπάρκο. Μετά είναι καθαρά η εμπειρία και η αντιληψη του ατόμου.

Μπορείς να τα πας μια χαρά από ΕΠΑΛ @soudos, και άσε τους ζωηρους να κάνουν όσο είναι να κάνουν αυτά που θέλουν. Εγω μαθήτρια του ΓΕΛ ημουν, μια χαρά άθλιες φασαρίες και ζωηρά παιδιά είχαμε.
Το μόνο που σε συμφέρει από ΓΕΛ είναι ότι έχει πιο χαμηλά μόρια και τίποτα παραπάνω.

Η σχέση μου τελείωσε ναυτικο λύκειο ( στην ουσία ΕΠΑΛ) στο Βόλο, είναι πλέον β μηχανικός με 7 χρόνια εμπειρία. Είχε ξεκινήσει για πλοίαρχος αλλά λόγω μυωπίας δεν μπόρεσε να το ακολουθήσει και αλλαξε ειδκοτητα, κι πηγε μηχανικος. Επισης εχει και πατερα ναυτικο.
Μπορείς @soudos να μου στείλεις μήνυμα να σε φέρω σε επικοινωνία μαζί του. Υπάρχουν άπειρες άκυρες φήμες για αυτό το κλάδο...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top