Είμαι Β Λυκείου και κάνω ιστορία κατεύθυνσης της Γ. Τι να κάνω και πως να τα μάθω παπαγαλία;

kallion

Νεοφερμένος

Η kallion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι Β Λυκείου και κάνω ιστορία κατεύθυνσης της Γ. Τι να κάνω και πως να τα μάθω παπαγαλία;
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Αρχικά προσπάθησε να καταλαβεις τι λέει το μάθημα και μετά σιγά σιγά προσπάθησε να το αποστηθίσεις. Η ιστορία είναι απαιτητικό μαθημα ,δεν χρειάζεται μόνο η παπαγαλία αλλα και η καλή κατανόηση, επειδή υπάρχουν οι πηγές στις οποίες πρέπει να γράψεις όσες πληροφορίες χρειάζονται και όχι όλο το κατεβατό του βιβλίου.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Είναι σημαντικό να καταλαβαίνεις τι λέει το μάθημα (δηλαδή να κάνεις αποστήθιση και όχι παπαγαλία). Αν το κάνεις αυτό ίσως σε βοηθήσει να τα μαθαίνεις πιο εύκολα και προφανώς να κάνεις καλές πηγές.

Αυτό θέλει εξάσκηση και συνεχείς επαναλήψεις. Την αποστήθιση νομίζω όλοι μπορούν κουτσά στραβά να την καταφέρουν. Η παπαγαλία, όμως, θεωρώ ότι είναι κάτι που μόνο μερικοί το έχουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top