ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Γενικό Λύκειο

  • ΕΠΑΛ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

dimitris98

Νεοφερμένος

Ο dimitris98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σας παρακαλω απαντηστε μου βοηθηστε με ειναι σημαντικο!! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris98

Νεοφερμένος

Ο dimitris98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σας παρακαλω απαντηστε μου βοηθηστε με ειναι σημαντικο!! :-)
Θελω βοηθια τι να κανω? Η σχολικη αυτη χρονια θα τελειωσει και δεν θα εχω αποφασισει με τιποτα τι θα κανω τελικα θελω γνωμη σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tais

Νεοφερμένος

Ο tais αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα ειμαι μαθητης της Γ΄ γυμνασιου και στο πρωτο τριμηνο εβγαλα 14,7 και στο δευτερο πιστευω να πιασω το 15.Θελω να γινω αστυνομικος ή στρατιωτικος και ζηταω την γνωμη σας ως το προς ποια κατευθυνση(γενικο ή επαλ)να ακολουθησω για να γινω αυτο που θελω.Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merden

Νεοφερμένος

Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.

Θελω βοηθια τι να κανω? Η σχολικη αυτη χρονια θα τελειωσει και δεν θα εχω αποφασισει με τιποτα τι θα κανω τελικα θελω γνωμη σας!
Εγώ πιστεύω οτί καλύτερα θα ήταν να μείνεις στο Γενικό Λύκειο.Η ποιότητα θεωρητικά είναι καλύτερη.Ως προς την εισαγωγή στις σχολές που ανέφερες δεν ξέρω αν γίνεται από Επαγγελματικό Λύκειο αλλά από Γε.Λ σίγουρα γίνεται.
Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tais

Νεοφερμένος

Ο tais αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
κανεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.

Γενικό, και για αυτό που θες νομίζω μπορείς να βγεις από όλες τις κατευθύνσεις αλλά δεν είμαι σίγουρη. Αν και πας αρχικά γενικό και τα βλέπεις δύσκολα μπορείς να αλλάξεις και μετά Β λυκείου να κάνεις στο επαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tais

Νεοφερμένος

Ο tais αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστω.Και εγω για γενικο σκεφτομουνα αλλα τωρα με το νεο συστημα οσοι μαθητες δεν τα πανε πολυ καλα δεν θα τα βγαλουν περα...ασε που ακουσα οτι μπορει να μην σε αφησουν να γραψεις και πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PirgiotisThyra3

Νεοφερμένος

Ο PirgiotisThyra3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το Επαλ ειναι γενικα παρεξηγημενο. Ισως φταιει που ολοι θελουν να δουν τα παιδια τους δικηγορους, γιατρους κλπ. Οποτε πιστευω οτι το προβλημα ξεκιναει απ την κοινωνια.

Σταματηστε να γραφετε τους βαθμους σας και να ρωτατε τι να ακολουθησετε και απλα σκεφτειτε τι θα θελατε να ακολουθησετε στο μελλον και απλα βαλτε τα δυνατα σας να το καταφερετε.
Στα χαρτια το Επαλ ειναι ανωτερο του Γελ, λογω του πτυχιου 3ου βαθμου που παιρνεις(νομιζω ειναι ισαξιο με αυτο του ΙΕΚ) Στην πραξη βεβαια κανενα απ τα δυο δεν λειτουργει οπως πρεπει.
Εγω παντως 3 χρονια σε Επαλ εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος κ απ τους πιο πολλους καθηγητες και απ τα πιο πολλα παιδια και απ τα μαθηματα εννοειται. Το θεμα ειναι να σε ενδιαφερει αυτο που ακολουθεις και να μην το κανεις απλα για να περναει η ωρα. Πιστευω οτι το Επαλ σου δινει πιο πρακτικες γνωσεις για τη συνεχεια αφου και να μην ακολουθησεις αυτο που εμαθες στο σχολειο καπου θα φανουν χρησιμες οι γνωσεις. Ειναι θεμα προτιμησης καθαρα δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο. (Αν εξαιρεσεις οτι στο Επαλ δε θα δεις εκδρομη ουτε με αιτηση). Αυτα. Αν καποιος εχει αποριες ρωταει.

Καλη Επιτυχια σε οσους δινουμε Πανελληνιες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tais

Νεοφερμένος

Ο tais αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αναφερθηκα στους βαθμους μου για να καταλαβετε λιγο πολυ το τι μαθητης ειμαι.τωρα απο κει και περα οπως αναφερθηκα και πιο πανω εγω θελω να μπω σε μια αστυνομικη/στρατιωτικη σχολη και εκτος του οτι οι βασεις ειναι εκτοξευμενες στο ΕΠΑ.Λ ειναι κι το οτι ακουσα οτι αμα δωσεις με την ομαδα Α τοτε μπορεις να μπεις μονο σε ΤΕΙ σχετικα με την ειδικοτητα σου αληθευει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PirgiotisThyra3

Νεοφερμένος

Ο PirgiotisThyra3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
απο ομαδα Α δινεις για τα ΤΕΙ που ειναι σχετικα με την ειδικοτητα σου (τα χει το μηχανογραφικο). Εκτος των ΤΕΙ μπαινεις σε στρατιωτικες σχολες, ναυτικο, μπατσοσχολες που ειναι κοινες για ολες τις ειδικοτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris98

Νεοφερμένος

Ο dimitris98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το Επαλ ειναι γενικα παρεξηγημενο. Ισως φταιει που ολοι θελουν να δουν τα παιδια τους δικηγορους, γιατρους κλπ. Οποτε πιστευω οτι το προβλημα ξεκιναει απ την κοινωνια.

Σταματηστε να γραφετε τους βαθμους σας και να ρωτατε τι να ακολουθησετε και απλα σκεφτειτε τι θα θελατε να ακολουθησετε στο μελλον και απλα βαλτε τα δυνατα σας να το καταφερετε.
Στα χαρτια το Επαλ ειναι ανωτερο του Γελ, λογω του πτυχιου 3ου βαθμου που παιρνεις(νομιζω ειναι ισαξιο με αυτο του ΙΕΚ) Στην πραξη βεβαια κανενα απ τα δυο δεν λειτουργει οπως πρεπει.
Εγω παντως 3 χρονια σε Επαλ εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος κ απ τους πιο πολλους καθηγητες και απ τα πιο πολλα παιδια και απ τα μαθηματα εννοειται. Το θεμα ειναι να σε ενδιαφερει αυτο που ακολουθεις και να μην το κανεις απλα για να περναει η ωρα. Πιστευω οτι το Επαλ σου δινει πιο πρακτικες γνωσεις για τη συνεχεια αφου και να μην ακολουθησεις αυτο που εμαθες στο σχολειο καπου θα φανουν χρησιμες οι γνωσεις. Ειναι θεμα προτιμησης καθαρα δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο. (Αν εξαιρεσεις οτι στο Επαλ δε θα δεις εκδρομη ουτε με αιτηση). Αυτα. Αν καποιος εχει αποριες ρωταει.

Καλη Επιτυχια σε οσους δινουμε Πανελληνιες! :)
Σωστα τα λες μπραβω! :D :clapup: :thumbsup: :alljumpy:

Αναφερθηκα στους βαθμους μου για να καταλαβετε λιγο πολυ το τι μαθητης ειμαι.τωρα απο κει και περα οπως αναφερθηκα και πιο πανω εγω θελω να μπω σε μια αστυνομικη/στρατιωτικη σχολη και εκτος του οτι οι βασεις ειναι εκτοξευμενες στο ΕΠΑ.Λ ειναι κι το οτι ακουσα οτι αμα δωσεις με την ομαδα Α τοτε μπορεις να μπεις μονο σε ΤΕΙ σχετικα με την ειδικοτητα σου αληθευει;

Ναι αλιθεια ειναι ομαδα α' μονο τει ομαδα β' τα παντα δηλαδη οτι μπορεις να περασεις απο Γε.Λ μπορεις και απο εκει.
:)

Ευχαριστω.Και εγω για γενικο σκεφτομουνα αλλα τωρα με το νεο συστημα οσοι μαθητες δεν τα πανε πολυ καλα δεν θα τα βγαλουν περα...ασε που ακουσα οτι μπορει να μην σε αφησουν να γραψεις και πανελληνιες

Ασε ασε δεν ξερεις τι τραβαμε καθε μερα...Ειναι πολυ δυσκολο για αδυναμους και μετριους μαθητες οπως ειμαι εγω.Δηλαδη και για να βγαλεις μονο το λυκειο και μετα να πας σε καποιο ιεκ/οαεδ κ.τ.λ πρεπει να στρωθεις αλλιως δεν προκειται να το βγαλεις.Αυτο που ειπες για τις πανελληνιες δεν ειναι ακριβως ετσι απλα με το "παλιο" συστημα 1α εδεινες πανελληνιες και μετα ενδοσχολεικες ενω τωρα το αντιθετο.Και αν τυχον στις ενδοσχολεικες μεινεις σε καποιο μαθημα δεν μπορεις να δωσεις πανελληνιες.Και ετσι το/τα μαθημα/μαθηματα που εμεινες τα δινεις τον σεπτεμβριο,οσο αναφορα τις πανελληνιες αν πραγματικα ενδοιαφερεσε ξανα δινεις του χρονου. :worry: :/: Αν και δεν προκειται να μεινεις στις ενδοσχολεικες γιατι παντα παντα παντα στην Γ' Λυκειου βαζουν πολυ μα παρα πολυ φουσκομενεους βαθμους στα γενικης (τα προαναφερθεντα ενδοσχολεικα μαθηματα) και ετσι περνας και απο τα τριμηνα εεε...και λιγο αμα διαβασεις θα σε μια χαρα. :) Το θεμα ειναι η τραπεζα θεματων και το οτι αλλαζουν η κατευθηνσεις...

Εγώ πιστεύω οτί καλύτερα θα ήταν να μείνεις στο Γενικό Λύκειο.Η ποιότητα θεωρητικά είναι καλύτερη.Ως προς την εισαγωγή στις σχολές που ανέφερες δεν ξέρω αν γίνεται από Επαγγελματικό Λύκειο αλλά από Γε.Λ σίγουρα γίνεται.
Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις

Ευχαριστω πολυ. :) Τις τελευταιες μερες το σκεφτικα λιγο και κατα 99% θα συνεχισω Γε.Λ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lisa96

Νεοφερμένος

Η lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
HELP!!!!!!!!!
Καλησπερα. Είμαι μαθήτρια της πρώτης λυκείου και ενώ από το γυμνάσιο σκευτόμουν να πάω επαλ είπα να μου δώσω μία ευκαιρία στο γενικό μιας και όλοι στον οικογενειακό μου κύκλο είναι ενάντιας της γνώμης μου. Η χρονιά όμως τελειώνει και δεν νομίζω πως θα μεινω στο γενικό.Οι βαθμοι μου σε φυσικη,μαθηματικα,βιολογια και τελος παντος σε μαθήματα θετικής ειναι από 15 μέχρι 18,πράγμα που θεωρώ καλό, ενώ στα θεωρητικής (ειδικά αρχαία) χάλια.Το θέμα μου δεν είναι κατά πόσο είναι ίσας αξίας η οχι τα απολυτήρια του επαλ με του γενικού, αλλά το ότι αυτό που θέλω να σπουδάσω (βιομηχανική πληροφορική) αν και περναει από επαλ,στο επαλ της περιοχης μου,καπιοι φίλοι μου ειπαν ''δεν φενεται να διμιουργήθηκε τμημα τα προηγουμενα χρόνια'' Τι συμαίνει αυτό??? Γίνεται να περνάς σε μία ειδικότητα μόνο απο μερικά επαλ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Λιζα γεια. Βιομηχανικη πληροφορικη που θες να σπουδασεις εννοεις μετα σαν σχολη ή ειδικοτητα στο επαλ μεσα σαν τομεα πληροφορικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lisa96

Νεοφερμένος

Η lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
aladdin για να ειμαι ηληκρινής δεν καταλαβαινω την διαφορά :redface:... Εγώ ενοώ ότι όταν δώσω πανελληνιες θέλω να περάσω σε βιομηχανικη πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Αρα εννοεις τη σχολη που θες να περασεις μετα το σχολειο. Στην Καβαλα νομιζω ειναι, εκει θες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lisa96

Νεοφερμένος

Η lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ναι στην καβάλα είναι. Ξέρεις αν μπορώ να περάσω αν δεν υπάρχει σαν ειδικότητα στο επάλ?? Επίσης γνωρίζεις μήπως γιατί σε μερικά υπάρχη και σε άλλα οχι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Λισα στο επαλ εκτος απο τα γενικης παιδειας που ειναι ιδια με το γελ, εχει και καποιους τομεις με μαθηματα ειδικοτητας πχ τομεα πληροφορικης. Οταν σου λενε οτι δε σχηματιστηκε τμημα εννοουν οτι μπορει να μην υπηρχαν πολλα παιδια σε καποιο επαλ που να θελαν αυτη την ειδικοτητα οποτε αν τη θες πρεπει να πας σε αλλο επαλ. Αλλα για την πληροφορικη ειναι σπανιο να μη σχηματιζεται τμημα γτ ειναι η πιο δημοφιλης.

Αλλο ειναι το προβλημα ομως, οτι εφοσον θες να περασεις στο τει βιομ.πληροφορικης στην καβαλα δεν υπαρχει λογος να πας μεσω επαλ. Δεν κερδιζεις κατι. Δε νομιζω οτι εχει τοσο μεγαλη βαση η σχολη αυτη, επομενως θα δωσεις πανελλαδικες κ μπαινεις. Γιατι να μπλεξεις με το επαλ? Τσεκαρε τι βαση εχει στο περιπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lisa96

Νεοφερμένος

Η lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Οι λόγοι που θέλω να πάω επαλ ειναι :
1) Κοντεύω να μείνω από αρχαία
2) Οι καθηγητές που εχουμε γενικό τουλαχιστον στην κατευθηνση που θέλω είναι πιο τουρίστες από εμάς. Στο επάλ που θέλω ξέρω από φίλο ότι γίνεται μάθημα
Νόμιζα ότι αλλος τομέας είναι η πληροφορικά και αλλος η βιομηχανική πληροφορική..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Εννοειται οτι αλλο πληροφορικη αλλο βιομηχανικη πληροφορικη. Αν λοιπον ειναι τοσο χαλια οι καθηγητες και θες να αποφυγεις αρχαι τοτε οκ. Πανε και παρε μια ειδικοτητα στον τομεα πληροφορικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lisa96

Νεοφερμένος

Η lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα!!??!!..:confused::redface: Αν πάρω μία τυχία ειδικότητα μετά θα μπορώ να περάσω στην σχολη βιομηχανικης πληροφορικης στο τέλος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top