ΕΠΑ.Λ. ή ΓΕ.Λ.;

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Δικιο εχεις αλλα στο Πανεπιστήμιο αλλαζουν πολλα . Οπως πολη σχολη και αλλα ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σαν σχολικη μονάδα το επαλ ειναι καλυτερο σκεφτομενος τα μαθηματα και γενικοτερα την υλη και το επαλ που πηγα ειναι σε πολυ καλη κατασταση καιπολυ αυστηρό αφου τα περισσότερα παιδια στοχευουν υχηλοβαθμα (τουλάχιστον απο τον τομεα μου )
. Το ιδιο μου λενε ολοι αλλα οπως και να εχει ειναι ακομα 2 χρονια σε ενα σχολειο το οποιο δεν μου πολυαρεσει .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ηδη δυσκολεψαν αν παρατηρήσεις τις φετινες βασεις των επαλ αυξηθηκαν κατα πολυ ενω τον γελ το ακριβως αντιθετο.




Καλος μαθητης ειμουν παντα πέρυσι στο γελ εβγαλα 18.3 χωρις παρα πολυ διαβασμα ή φροντιστήριο . Τα 2 μαθηματα που αναφέρεσαι ειναι 1) ανατομια 2)υγιεινή ; . Στην εκθεση ειμαι καλος γενικα στα φιλολογικα τα πηγαινω καλα αλλα θα το συ εχισω βεβαια γιατι ηδη ξεκινησα διαβασμα εκθεση. Σαν σχολη εμενα ολα τα χρονια με ενδιέφερε η ιατρικη .. αλλα μου αρεσουν και αλλα επαγγελματα του τομεα . Στο μαθημα εργασιακο περιβαλλον που θα κανουμε φετος μας ειπαν οτι θα δουμε ουσιαστικα πως ειναι αυτα τα επαγγελματα και τοτε θα αποφασίσουμε.

Η κερκοπορτα ιατρικη μεσω επαλ θα κλεισει καποια στιγμη δεν ξερω αν την προλαβεις. Το λυκειο δεν ειναι τεχνικα μαθηματα ειναι και γενικη μορφωση. Και να μπεις ιατρικη μεσω επαλ θα εισαι δακτυλοδεικτουμενη μειονοτητα που δεν θα καταλαβαινει απο ιατρικη φυσικη, βιολογια και χημεια, και θα προσπαθεις να αποδειξεις οτι δεν εισαι μπουμπουνας, αλλα αυτα εμενα δεν μου τα εδειξε κανεις. Προσπαθεισε να πεισεις τους γονεις σου για εσπερινο ΓΕΛ τουλαχιστον.
Για να καταλαβεις τα παιδια απο επαλ δεν μπορουν να τρεξουν ΑΕΝ που το προγραμμα τους ειναι επιπεδου λυκειου ,με καταπληκτικα βιβλια Ευγενειδιου ιδρυματος επιπεδου ΕΠΑΛ,και αλγεβρα Γ' ΓΕΛ
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Με 18 είσαι Αριστος όχι απλά Καλός. Καλός είναι και αυτός που βγάζει 15.
Επειδή κάνεις φροντιστήριο μόνο Μαθηματικά σου προτείνω να παραμείνεις στο ΕΠΑΛ ή να πας σε νυχτερινό ΕΠΑΛ που μπορεί να είναι πιο εύκολα.Στο ΓΕΛ όσο καλός και να είσαι θα χρειαστείς βοήθεια και σε Φυσική, Χημεία.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Με 18 είσαι Αριστος όχι απλά Καλός. Καλός είναι και αυτός που βγάζει 15.
Επειδή κάνεις φροντιστήριο μόνο Μαθηματικά σου προτείνω να παραμείνεις στο ΕΠΑΛ ή να πας σε νυχτερινό ΕΠΑΛ που μπορεί να είναι πιο εύκολα.Στο ΓΕΛ όσο καλός και να είσαι θα χρειαστείς βοήθεια και σε Φυσική, Χημεία.
Δεν συμφωνώ καθολόυ με τον ισχυρισμό περι αριστείας. Μπορεις αρκετα ευκολα προσεχοντας στο μαθημα να αποκομισεις υψηλους βαθμους, ποσο μαλλον φετος που δεν δωσαμε καν γραπτες εξετασεις που αποτελουσαν το 50% του τελικου μεσου ορου της ταξης. Στο δευτερο τετραμηνο δεν γραψαμε διαγωνισματα, γεγονος που εκανε την βαθμολογηση μας ακομα πιο υψηλη. Επιπροσθετως, η βαθμολογηση ποικιλει απο σχολειο σε σχολειο και απο καθηγητη σε καθηγητη. Αλλος καθηγητης δεν βαζει με τιποτα 19-20 στο πρωτο τετραμηνο και αλλοι βαζουν. Μεχρι και το απολυτο 20 να γραψεις στο διαγωνισμα τετραμηνου( εγραψα 20 βιολογια, πολιτικη παιδεια και ιστορια), σε ολα τα μαθηματα πηρα 19. Ναι μεν δεν αμφισβητω το οτι το 18 ειναι ενας υψηλος βαθμος, αλλα κατ'εμε δεν ειναι αριστος. Αριστοι ειναι μαθητες που γραφουν παντα 19-20 και μαλιστα βρισκονται παντα ενα επιπεδο παραπανω απο τους υπολοιπους μαθητες σε συγκεκριμενα μαθηματα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ καθολόυ με τον ισχυρισμό περι αριστείας. Μπορεις αρκετα ευκολα προσεχοντας στο μαθημα να αποκομισεις υψηλους βαθμους, ποσο μαλλον φετος που δεν δωσαμε καν γραπτες εξετασεις που αποτελουσαν το 50% του τελικου μεσου ορου της ταξης. Στο δευτερο τετραμηνο δεν γραψαμε διαγωνισματα, γεγονος που εκανε την βαθμολογηση μας ακομα πιο υψηλη. Επιπροσθετως, η βαθμολογηση ποικιλει απο σχολειο σε σχολειο και απο καθηγητη σε καθηγητη. Αλλος καθηγητης δεν βαζει με τιποτα 19-20 στο πρωτο τετραμηνο και αλλοι βαζουν. Μεχρι και το απολυτο 20 να γραψεις στο διαγωνισμα τετραμηνου( εγραψα 20 βιολογια, πολιτικη παιδεια και ιστορια), σε ολα τα μαθηματα πηρα 19. Ναι μεν δεν αμφισβητω το οτι το 18 ειναι ενας υψηλος βαθμος, αλλα κατ'εμε δεν ειναι αριστος. Αριστοι ειναι μαθητες που γραφουν παντα 19-20 και μαλιστα βρισκονται παντα ενα επιπεδο παραπανω απο τους υπολοιπους μαθητες σε συγκεκριμενα μαθηματα.

Δεν δώσατε Γραπτές Εξετάσεις ; Και εγώ εαν δεν έδινα Γραπτές Εξετάσεις αρκετά ψηλά θα είχα.

Απλά επειδή είπε πως ήταν πάντα καλός μαθητής πίστευα πως και στο Γυμνάσιο έβγαλε 18 και πάνω.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δεν δώσατε Γραπτές Εξετάσεις ; Και εγώ εαν δεν έδινα Γραπτές Εξετάσεις αρκετά ψηλά θα είχα.

Απλά επειδή είπε πως ήταν πάντα καλός μαθητής πίστευα πως και στο Γυμνάσιο έβγαλε 18 και πάνω.
Α και Β δεν δωσαμε γραπτες φετος. Οι βαθμοι ηταν γελοιοι, μονο του πρωτου τετραμηνου ηταν αντινπροσωπευτικοι
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
@barkos

Επαλ .Χθες .
Θα παπαγαλίσεις τελεια δυο μαθήματα μονος σου , θα κάνεις φροντιστήριο και στα μαθηματικά και θα προσέξεις πολύ και την έκθεση.

Θα κάνεις και φίλους στο νεο σχολείο, κανεις δεν ειναι ο καινούργιος για παντα☺

Εσυ να σκέφτεσαι το στόχο σου.
Φυσικά εχει δυσκολέψει η εισαγωγή απο Επαλ καθώς πανε πολλοι πλέον αλλα έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι που το επιλέγουν, νιώθουν οτι δεν έχουν πολλες πιθανότητες απο το γενικό.
Δηλαδή δε σημαίνει οτι τα παιδιά που δεν μπήκαν φετος απο επαλ , θα περνούσαν ντε και καλα με το γελ .
Αλλα εξετάσεις, αλλα θέματα .
Ας μη τα συγχέουμε .

Ειναι η ολα η τίποτα.
Προσωπικά δε θα μπορούσα ποτε να εισαχθω μέσω γελ ενω με επαλ θα είχα έστω την Ελπίδα.
Με βαση τις κλισεις μου στα μαθηματα δηλαδη μου ταιριάζει το Επαλ και δεν θα με πείραζε να παλεύω για λίγες θέσεις .
Εσυ αντιστοιχα χωρις φροντιστήριο , ε ποσες πιθανότητες εχεις να μπεις απο γελ;
Απλα να εχεις στο νου σου οτι Πρεπει να γράψεις τέλεια .Να μαθεις και το κομμα .
Και να μην αμελησεις καθόλου την έκθεση.
Απο φέτος μπες στο mindset οτι εγω θα περάσω ιατρική , και κανε τα παντα για αυτό .

Σε δυο χρονια δεν θα εχει καμια σημασία το ποσο ασχημα ένιωθες τον πρώτο καιρό της β , trust me :)
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
@barkos

Επαλ .Χθες .
Θα παπαγαλίσεις τελεια δυο μαθήματα μονος σου , θα κάνεις φροντιστήριο και στα μαθηματικά και θα προσέξεις πολύ και την έκθεση.

Θα κάνεις και φίλους στο νεο σχολείο, κανεις δεν ειναι ο καινούργιος για παντα☺️

Εσυ να σκέφτεσαι το στόχο σου.
Φυσικά εχει δυσκολέψει η εισαγωγή απο Επαλ καθώς πανε πολλοι πλέον αλλα έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι που το επιλέγουν, νιώθουν οτι δεν έχουν πολλες πιθανότητες απο το γενικό.

Δηλαδή ειναι η ολα η τίποτα.
Προσωπικά δε θα μπορούσα ποτε να εισαχθω μέσω γελ ενω με επαλ θα είχα έστω την Ελπίδα.
Με βαση τις κλισεις μου στα μαθηματα δηλαδη μου ταιριάζει το Επαλ και δεν θα με πείραζε να παλεύω για λίγες θέσεις .
Εσυ αντιστοιχα χωρις φροντιστήριο , ε ποσες πιθανότητες εχεις να μπεις απο γελ;
Απλα να εχεις στο νου σου οτι Πρεπει να γράψεις τέλεια .Να μαθεις και το κομμα .
Και να μην αμελησεις καθόλου την έκθεση.
Απο φέτος μπες στο mindset οτι εγω θα περάσω ιατρική , και κανε τα παντα για αυτό .

Σε δυο χρονια δεν θα εχει καμια σημασία το ποσο ασχημα ένιωθες τον πρώτο καιρό της β , trust me :)
Απλα μην ειναι με την νοοτροπια, Ιατρικη και τιποτα αλλο που συζηταγαμε και στο αλλο θεμα. Ναι ειναι ο στοχος του, αλλα να δει και σε ποιες αλλες σχολες εχει προσβαση το πεδιο του
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Λοιπόν Προσπαθώ να αποφασισω αν θα παω ΕΠΑ.Λ ή ΓΕ.Λ . Εγώ πρώτη λυκείου έκανα σε ΓΕ.Λ και μου άρεσε πόλυ - πάντα πίστευα οτι τα ΓΕ.Λ μου ταίριαζαν περισσότερο απο τα ΕΠΑ.Λ -
γι'αυτό και έκανα την πρώτη λυκειου εκει . Οι γονείς μου υποστήριζαν τα Επαλ κυρίως γιατί πήγαινε και ο αδερφος μου εκει . Να μην τα πολυλογώ φέτος έκανα την αλλαγή σε επαλ και σήμερα ηταν η πρώτη μου μερα ...δεν μου πολυ-άρεσε. Εγώ θέλω να αλλάξω και να ξαναπάω γελ αλλα επειδή υπάρχει οικονομικό πρόβλημα στην οικογένεια μου δεν μπορώ να κανω φροντιστήριο (μονο μαθηματικά) . Οπότε η ερώτηση μου είναι : Μπορώ να πιάσω μια Σχολή απο τομεα υγείας χωρίς φροντιστήριο απο Γελ ή να συνεχίσω στο Επαλ που ειναι πιο ευκολα και ας μην μου αρέσει το ολο κλιμα και τα παιδια ;

Κοίτα στο ΕΠΑΛ αν διαβάσεις τα ειδικότητας μόνος σου μπορείς να γράψεις 20 μαθηματικά το ιδιο.

ΑΛΛΑ πλέον πάνε πολλά παιδιά ΕΠΑΛ λόγω της πιο εύκολης πρόσβασης με αποτέλεσμα οι βάσεις να είναι πολύ υψηλές (δες βάσεις 2020) και φυσικά θα ανέβουν τα επόμενα χρόνια ακόμα παραπάνω.

Δες αν μπορείς να πας εσπερινό ΓΕΛ όπου οι βάσεις είναι τραγικά χαμηλές
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Κλημεντίνη:
[/I]
Απλα να εχεις στο νου σου οτι Πρεπει να γράψεις τέλεια .Να μαθεις και το κομμα .

Τόσο δύσκολες είναι οι πανελλήνιες ; Θα πρέπει να "ξέρει και το κόμμα" ; Εγώ από Ενιαίο Λύκειο ήμουν αλλά έχω ξεχάσει πόσο απαιτητικές ήταν. :P
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Σαν σχολικη μονάδα το επαλ ειναι καλυτερο σκεφτομενος τα μαθηματα και γενικοτερα την υλη και το επαλ που πηγα ειναι σε πολυ καλη κατασταση καιπολυ αυστηρό αφου τα περισσότερα παιδια στοχευουν υχηλοβαθμα (τουλάχιστον απο τον τομεα μου )
. Το ιδιο μου λενε ολοι αλλα οπως και να εχει ειναι ακομα 2 χρονια σε ενα σχολειο το οποιο δεν μου πολυαρεσει .

Aν το θεμα εχει να κανει με τις παρεες, θα σου πω οτι τα καλυτερα σχολικα μου χρονια τα περασα στο γελ οταν μπηκα σε αγνωστο για εμενα τμημα με παιδια που δεν ειχα κανει παρεα ποτε στη ζωη μου και ειδη ειχαν εκεινοι δημιουργησει ενα κλειστο κυκλο απο το γυμνασιο. Στην αρχη σκεφτομουν να αλλαξω τμημα αλλα μετα απο μια βδομαδα λεω καλα τι σκεφτομουν. Οι καλυτερες φιλιες που εχω κανει ειναι αυτα τα παιδια εξοκλουθουμε και βγαινουμε συστηματικα μετα απο 5 χρονια.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Τόσο δύσκολες είναι οι πανελλήνιες ; Θα πρέπει να "ξέρει και το κόμμα" ; Εγώ από Ενιαίο Λύκειο ήμουν αλλά έχω ξεχάσει πόσο απαιτητικές ήταν. :P

Τι εννοείς τοσο δύσκολες είναι οι πανελλήνιες;
Και λευκή κολλα να δώσεις στα μισα μαθήματα καπου θα περάσεις .

Για το στόχο του εννοείται οτι πρεπει να ξέρει τα δυο μαθήματα ειδικότητας κατα λέξη.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Θέλω να προσθέσω ότι πλέον, αφενός το πήραν όλοι γραμμή το επαλ, οπότε όπως είπαν τα παιδιά ο ανταγωνισμός έχει αυξηθεί κατακόρυφα, αφετέρου υπάρχει και άλλο πρόβλημα.

Τα ΚΕΠΑ μοιράζουν σαν καραμέλες πιστοποιητικά δυσλεξίας, δυσγραφίας, αναπηρίας.
Δεν θα πω όλες, αλλά πολλές από τις θέσεις των πολύ υψηλόβαθμων σχολών στο ΕΠΑΛ τις παίρνουν μαθητές πλέον που και είναι πολύ καλοί, αλλά και ψευδώς δυσλεκτικοί/ανάπηροι.
Υπάρχει αρκετή βοήθεια στα παιδιά από τους εξεταστές. Συν ότι έχουν αλλη 1 ώρα περίπου, επιπλέον του τριώρου, καθ όσο περιμένουν να εξεταστούν, να ξανασκεφτούν τις απαντήσεις τους.
Σε συνδυασμό με τις ελάχιστες θέσεις, δημιουργείται κορεσμός.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα στο Εσπερινό επαλ, Ιατρική ιωαννίνων βάση 19800!!!!:jumpy:
10 τέτοιοι να βρεθούν, τέλειωσες.

Για κάποιο παιδί που πραγματικά τα έχει δύσκολα, η μόναδική "ανθρώπινη" λύση είναι εσπερινό γελ. Αλλιώς όπως είπε και η κλημεντίνη, λιώσιμο και παναγία βόηθα...

(Τα παραπάνω δεν ισχύουν για πιο "λαϊκές" σχολές και για αυτές το επαλ εξακολουθεί να αποτελεί άριστη επιλογή)
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Τι εννοείς τοσο δύσκολες είναι οι πανελλήνιες;
Και λευκή κολλα να δώσεις στα μισα μαθήματα καπου θα περάσεις .

Για το στόχο του εννοείται οτι πρεπει να ξέρει τα δυο μαθήματα ειδικότητας κατα λέξη.

Δεν αναφέρομαι φυσικά σε όσους δίνουν λευκή κόλλα.

Για να γράψεις από 10 και πάνω όμως θέλει προσπάθεια ειδικά στο Λύκειο.Καλά στο ΕΠΑΛ μπορεί να είναι πιο εύκολα.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Θέλω να προσθέσω ότι πλέον, αφενός το πήραν όλοι γραμμή το επαλ, οπότε όπως είπαν τα παιδιά ο ανταγωνισμός έχει αυξηθεί κατακόρυφα, αφετέρου υπάρχει και άλλο πρόβλημα.

Τα ΚΕΠΑ μοιράζουν σαν καραμέλες πιστοποιητικά δυσλεξίας, δυσγραφίας, αναπηρίας.
Δεν θα πω όλες, αλλά πολλές από τις θέσεις των πολύ υψηλόβαθμων σχολών στο ΕΠΑΛ τις παίρνουν μαθητές πλέον που και είναι πολύ καλοί, αλλά και ψευδώς δυσλεκτικοί/ανάπηροι.
Υπάρχει αρκετή βοήθεια στα παιδιά από τους εξεταστές. Συν ότι έχουν αλλη 1 ώρα περίπου, επιπλέον του τριώρου, καθ όσο περιμένουν να εξεταστούν, να ξανασκεφτούν τις απαντήσεις τους.
Σε συνδυασμό με τις ελάχιστες θέσεις, δημιουργείται κορεσμός.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα στο Εσπερινό επαλ, Ιατρική ιωαννίνων βάση 19800!!!!:jumpy:

Για κάποιο παιδί που πραγματικά τα έχει δύσκολα, η μόναδική "ανθρώπινη" λύση είναι εσπερινό γελ. Αλλιώς όπως είπε και η κλημεντίνη, λιώσιμο και παναγία βόηθα...

(Τα παραπάνω δεν ισχύουν για πιο "λαϊκές" σχολές και για αυτές το επαλ εξακολουθεί να αποτελεί άριστη επιλογή)


Ένα παιδί που ξέρω που μπήκε ΕΜΠ από ΕΠΑΛ έχει δυσλεξία, σε όλα τα μαθήματα του φροντιστηρίου έγραφε 11-12 και πανελλήνιες έγραψε 16. Οι καθηγητές δεν πίστευαν τους βαθμούς του.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Τα ΚΕΠΑ μοιράζουν σαν καραμέλες πιστοποιητικά δυσλεξίας, δυσγραφίας, αναπηρίας.

Αυτό από που προκύπτει ; Δηλαδή μπορεί κάποιος να μην είναι ΑΜΕΑ και να πάρει πιστοποιητικό αναπηρίας ;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
@SlimShady

Οταν θετεις στόχους και δη τοσο υψηλούς , πρεπει το μυαλό σου να ειναι στο στόχο .
Αν πας με το σκεπτικό "ελα μωρε καλη ειναι κι η φαρμακευτική" , παει τον έκαψες το στόχο .

Αυτο βέβαια δεν σημαίνει οτι η ζωη τελειώνει στις πανελλήνιες .
Απλα πρέπει να δεις τι θα κάνεις ΑΦΟΎ το πλαν α αποτύχει .
Θα έχεις ενα ολόκληρο καλοκαίρι να το κάνεις αυτό .

Eyes on the prize .
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Αυτό από που προκύπτει ; Δηλαδή μπορεί κάποιος να μην είναι ΑΜΕΑ και να πάρει πιστοποιητικό αναπηρίας ;
Παιρνουν πιστοποιητικό με σοβαρές παθήσεις ενώ μπορεί να μην είναι τόσο σοβαρές
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Παιρνουν πιστοποιητικό με σοβαρές παθήσεις ενώ μπορεί να μην είναι τόσο σοβαρές

Μακάρι να μπορούσα να το κάνω και εγώ.Εγώ πηρα για Βαρηκοϊα την οποία και έχω.Αν μπορούσα με πλάγιο τρόπο να έπαιρνα για μεγαλύτερο ποσοστό θα με βόλευε αλλά δεν έχω μέσο.....να το κάνω.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
@Drglitterstar Ακριβώς.
Και στα χρόνια μου θυμάμαι κάποια φιλαράκια που δεν το χαν έδιναν προφορικά και έπαιρναν 4-5000 μόρια παραπάνω.
Δεν θα κρίνω, καλά έκαναν.
Η μισή επιτυχία στις πανελλήνιες είναι ο χειρισμός και μαγκιά τους, μακάρι να χα το μυαλό να τα σκεφτώ τότε αυτά.

@Hacker13
Εξαρτάται πόσο δικτυωμένος είσαι ή είναι οι δικοί σου.
Μια τύπισσα στην τάξη μου μπήκε με 5% ενώ δεν είχε τίποτα ουσιαστικά (υπερτροφικό οστό στο χέρι, την πονούσε όταν έγραφε την καημένη). Και δεν έδωσε καν προφορικά, μπήκε με το βαθμό απολυτηρίου φαρμακευτική :hehe: Μετά από χρόνια και ο αδερφος της το ίδιο.
Ένας άλλος μεγαλύτερος, πάλι με 5% στο ΕΜΠ επειδή είχε τσακίσει τα ποδάρια του (ηθελημένα...) και περπατούσε λίγο στραβά. Και έλεγε έγραψε 19000 μόρια.
Άλλοι γνωστοί που πήγαν εσπερινό γελ/επαλ με χαρτιά ότι "δουλεύουν". Και πέρασαν σε ιατρικές κλπ.

Και αυτά μόνο από προσωπικές μου εμπειρίες.
Σκέψου τι γίνεται με τα χαρτιά δυσλεξίας.

Χαχα να το παίξεις θεόκουφος, ενώ ακούς καλύτερα από τον ... daredevil :P
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
@Ryuzaki

Εν τω μεταξύ τα παιδιά ειναι τοσο αθωα που καρφώνονται απο μονα τούς .
Ενας στο σχολείο μου ειχε μπει έτσι και καμαρωνε.

Γενικά "πίσω πορτες " υπάρχουν ακομα αλλα οσο παει λιγοστεύουν .
Παλιότερα υπήρχε και το κολπο της Κύπρου.
Συγγενής μου το έκανε😐
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top