ΕΠΑ.Λ.: Απορίες

anastasia v.

Νεοφερμένος

Η anastasia v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σε ολους...επειδη σημερα βρηκα αυτο το φορουμ δ ξερω ακριβως που πρεπει να γραψω την ερωτηση μου.
Λοιπον φετος τον ιουνιο τελειωσα την Γ Λυκειου Επαλ εσπερινο....γραφτηκα σημερα σε επαλ ημερησιο και θα ξανακανω την Γ λυκειου.Απλως θα ηθελα να ξερω αν μπορω να παρω απαλλαγη απο μαθηματα οπως μαθηματικα φυσικη χημεια και ολα αυτα επειδη δ θελω να δωσω πανεληνιες(τα εκανα και περυσι στο εσπερινο) και επειδη εχω ηδη ενα πτυχιο τεχνικου λευκειου της ειδικοτητας δομικων εργων...
Γινεται να πηγαινω να παρακολουθω τα μαθηματα μονο της ειδικοτητας ωστε να παρω το πτυχιο βοηθων νοσηλευτων?Σας ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Από τη στιγμή που έχεις απολυτήριο λυκείου, είτε εσπερινού, είτε ημερήσιου δεν είσαι αναγκασμένη να παρακολουθήσεις τα μαθήματα της γενικής παιδείας..ίσα-ίσα το αντίθετο, παρακολουθείς ΜΌΝΟ τα μαθήματα της ειδικότητας που έχεις επιλέξει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia v.

Νεοφερμένος

Η anastasia v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Από τη στιγμή που έχεις απολυτήριο λυκείου, είτε εσπερινού, είτε ημερήσιου δεν είσαι αναγκασμένη να παρακολουθήσεις τα μαθήματα της γενικής παιδείας..ίσα-ίσα το αντίθετο, παρακολουθείς ΜΌΝΟ τα μαθήματα της ειδικότητας που έχεις επιλέξει :)

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση...το απολυτηριο λυκειου του τεχνικου λυκειου το εχω απο το 1999 δομικων εργων και στην Αθηνα τωρα τον ιουνιο τελειωσα την γ λυκειου εσπερινου λευκειου ομως ενω αν συνεχιζα φετος θα εκανα και την δ!
Οποτε λες οτι μπορω να παρω απαλαγη?εξαλλου τι να το κανω το πτυχιο Λυκειου?απλα το πτυχιο της ειδικοτητας θελω του βοηθου νοσηλευτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Είσαι ήδη κάτοχος απολυτηρίου οπότε μη σε απασχολεί...
όπως σου είπα δεν χρειάζεται καν να πάρεις απαλλαγή, δεν θα παρακολουθείς μαθήματα γενικής παιδείας... :)
Από την άλλη μπορείς να πας και σε ΕΠΑΣ αφού έχεις απολυτήριο... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia v.

Νεοφερμένος

Η anastasia v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είσαι ήδη κάτοχος απολυτηρίου οπότε μη σε απασχολεί...
όπως σου είπα δεν χρειάζεται καν να πάρεις απαλλαγή, δεν θα παρακολουθείς μαθήματα γενικής παιδείας... :)
Από την άλλη μπορείς να πας και σε ΕΠΑΣ αφού έχεις απολυτήριο... :redface:
Α...δεν το ηξερα αυτο...εχει καποιο οριο ηλικας?διοτι ειμαι στα 32.
Παντως σημερα που εκανα την μεταγραφη απο επαλ εσπερινο της αθηνας σε επαλ ημερησιο της χαλκιδας,τους ειπα για την μεταγραφη και μου το παρουσιασαν δυσκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Δεν παίζει ρόλο η ηλικία σου όχι...
Δύσκολο για ποιο λόγο;
Για τη γραφειοκρατία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia v.

Νεοφερμένος

Η anastasia v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν καταλαβα καλα...ισως να μην θελουν να χανουν μαθητες.σου λεει τι θα ερχεται μονο στις ειδικοτητας τα μαθηματα?και μαλιστα μια καθηγητρια μου ειπε "ελα μια χρονια ειναι,θα περασει..."
Επειδη κοιταξα λιγο τωρα για τις σχολες επας εχουν οριο ηλικιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Δεν μπορούν να σε αναγκάσουν να κάνεις τα γενικής, είναι λες και κάποιος έχει τελειώσει ενιαίο και του λένε με το ζόρι να ξανάπαρακολουθήσει τα μαθήματα, αυτό δε γίνεται οπότε μη το σκέφτεσαι έτσι, όσο για την ΕΠΑΣ μπορεί να έχουν για την ηλικία όριο, δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, απλά έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, ψάξ'το εσύ για σιγουριά πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia v.

Νεοφερμένος

Η anastasia v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ok...σε ευχαριστω και παλι...θα ξαναπαω την παρασκευη και ο θεος βοηθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση...το απολυτηριο λυκειου του τεχνικου λυκειου το εχω απο το 1999 δομικων εργων και στην Αθηνα τωρα τον ιουνιο τελειωσα την γ λυκειου εσπερινου λευκειου ομως ενω αν συνεχιζα φετος θα εκανα και την δ!
Οποτε λες οτι μπορω να παρω απαλαγη?εξαλλου τι να το κανω το πτυχιο Λυκειου?απλα το πτυχιο της ειδικοτητας θελω του βοηθου νοσηλευτη!
Και γιατι δε πας δημοσιο Ιεκ νοσηλευτικη; Αφου εχεις απολυτηριο τεχνικου ή γενικου λυκειου...Ειναι 4 εξαμηνα και κανεις μονο μαθηματα ειδικοτητας σου..Και διαβασμα χρειαζεται μονο δυο φορες στο εξαμηνο..Στη μεση του εξαμηνου που δινεις προοδο και στο τελος με την εξεταστικη..Και το πτυχιο θεωρειται ανωτερο,απο το πτυχιο του Επαλ..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia v.

Νεοφερμένος

Η anastasia v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Και γιατι δε πας δημοσιο Ιεκ νοσηλευτικη; Αφου εχεις απολυτηριο τεχνικου ή γενικου λυκειου...Ειναι 4 εξαμηνα και κανεις μονο μαθηματα ειδικοτητας σου..Και διαβασμα χρειαζεται μονο δυο φορες στο εξαμηνο..Στη μεση του εξαμηνου που δινεις προοδο και στο τελος με την εξεταστικη..Και το πτυχιο θεωρειται ανωτερο,απο το πτυχιο του Επαλ..;)

Γιατι εχω παει ηδη δημοσιο ιεκ σε ειδικοτητα συναφη με την βοσηλευτικη.εχω και την πιστοποιηση παρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Και γιατι δε πας δημοσιο Ιεκ νοσηλευτικη; Αφου εχεις απολυτηριο τεχνικου ή γενικου λυκειου...Ειναι 4 εξαμηνα και κανεις μονο μαθηματα ειδικοτητας σου..Και διαβασμα χρειαζεται μονο δυο φορες στο εξαμηνο..Στη μεση του εξαμηνου που δινεις προοδο και στο τελος με την εξεταστικη..Και το πτυχιο θεωρειται ανωτερο,απο το πτυχιο του Επαλ..;)

ΟΧΙ.το πτυχίο ΕΠΑΛ και ΙΕΚ είναι ΙΣΑΞΙΟ.Γ κατηγορίας.Μη λέμε ανακρίβιες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Το ΕΠΑ.Λ. ανήκει στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση
Το ΙΕΚ είναι αδιαβάθμητο μεταλυκειακό ίδρυμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ΟΧΙ.το πτυχίο ΕΠΑΛ και ΙΕΚ είναι ΙΣΑΞΙΟ.Γ κατηγορίας.Μη λέμε ανακρίβιες:)
Δεν ειναι ιδιο..Το Επαλ ειναι δευτεροβαθμια εκπαιδευση-λυκειο δηλαδη...Το Ιεκ, ανηκει στη μεταλυκειακη εκπαιδευση..Κατι αναμεσα σε δευτεροβαθμια και τριτοβαθμια εκπαιδευση δηλαδη...Δεν ειναι ιδια τα πτυχια...Ειδικα, αν στο ιεκ πας μετα και για πιστοποιηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nasos Loco

Νεοφερμένος

Ο Nasos Loco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
πολυ μπερδεμα...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Και τα 2 πτυχία είναι Γ κατηγορίας,δηλαδή ισάξια.Δε μπορώ να βρω που το είχα διαβάσει.:/:Ας το δούμε κι αλλιώς,και τα 2 είναι διετούς εκπαίδευσης,άρα για ποιο λόγο να έχει μεγαλύτερη αξία το πτυχίο;Σίγουρα και τα 2 πτυχία είναι επιπέδου 3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Glikia

Διάσημο μέλος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,560 μηνύματα.
συγνωμη παω ΕΠΑΛ δευτερα λυκειου μηπως ξερει κανεις ποσα μορια θελει η βοηθος βρεφονηπιοκομου/βρεφοκομου και η βοηθος μικροβιολογου? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Και τα 2 πτυχία είναι Γ κατηγορίας,δηλαδή ισάξια.Δε μπορώ να βρω που το είχα διαβάσει.:/:Ας το δούμε κι αλλιώς,και τα 2 είναι διετούς εκπαίδευσης,άρα για ποιο λόγο να έχει μεγαλύτερη αξία το πτυχίο;Σίγουρα και τα 2 πτυχία είναι επιπέδου 3.
Για να γραφτείς σε ιεκ πρέπει οπωσδήποτε να έχεις τελειώσει γενικό λύκειο η επαλ. Αν έχεις τελειώσει γενικό, θα γραφτείς στο πρώτο απο τα 4 εξάμηνα που κάνεις στο ιεκ. Αν είσαι απόφοιτος επαλ και επιθυμείς να συνεχίσεις σε ιεκ, στην ίδια ειδικότητα με αυτή που έχεις τελειώσει στο επαλ, τότε αυτόματα θα γραφτείς στο 3ο εξάμηνο. Θα κάνεις δηλάδή 2 εξάμηνα συνολικά στο ιεκ.
Φυσικά και δεν είναι ισάξια τα πυχία επαλ-ιεκ. Τα ιεκ είναι ανώτερα αφού ανήκουν σε ανώτωρη βαθμίδα κι έχουν περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα, αφού δώσεις εξετάσεις πιστοποίησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nasos Loco

Νεοφερμένος

Ο Nasos Loco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εχω μπερδευτη ρε γαμωτο....τελικα ποσα βιβλια ειναι στην ηλεκτρολογια στο μαθημα της ηλεκτροτεχνιας???????Γιατι εδω https://edu.klimaka.gr/panelladikes/...lh/118-exetastea-ylh-epal-hlektrotechnia.html μου βγαζει και ακομα ενα Ανάλυση Ηλεκτρικών Κυκλωμάτων......τι γινεται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
εχω μπερδευτη ρε γαμωτο....τελικα ποσα βιβλια ειναι στην ηλεκτρολογια στο μαθημα της ηλεκτροτεχνιας???????Γιατι εδω https://edu.klimaka.gr/panelladikes/...lh/118-exetastea-ylh-epal-hlektrotechnia.html μου βγαζει και ακομα ενα Ανάλυση Ηλεκτρικών Κυκλωμάτων......τι γινεται???

Ενα Ροζ είναι, μόνο κάτι τύπους για ενέργεια και κάτι τυπολόγια συνημίτονου/εφαπτομένης κάνετε από κει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top