ΕΠΑ.Λ.: Απορίες

aggeluska

Νεοφερμένος

Ο aggeluska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
και εγω αυτο λεω

εχετε βρει μηπως καμια στατιστικη που να γραφει ανα τομεα ποσο γραψαμε ολοι μεσο ορο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
εχετε βρει μηπως καμια στατιστικη που να γραφει ανα τομεα ποσο γραψαμε ολοι μεσο ορο?

θα βγει σε λιγες μερες...

αν τσεκαρεις συχνα το site του υπουργειου θα το βρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeluska

Νεοφερμένος

Ο aggeluska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
κομπλε ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia.!

Νεοφερμένος

Η lia.! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ρε παιδια μην με απογοητευετε :P εγω σημερα πηγα να κανω το μηχανογραφικο μου και τους λεω γινεται κατι με αυτα τα μορια που εβγαλα θα περασω και μου λεει σιγουρα και τωρα απο αυτα που ακουω δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα..!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
τι εννοεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeluska

Νεοφερμένος

Ο aggeluska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
λια δεν ειπαμε κατι! μαι χαρα μορια θα εχεις καπου θα περασεις! μην στεναχωριεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia.!

Νεοφερμένος

Η lia.! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αχ...μακαρι...!:D πφφφφφ.........αμα δν περασωω δν ξερω τι θα κανωω θααααα στεναχωριθω πολυυ...!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeluska

Νεοφερμένος

Ο aggeluska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
να μην στεναχωρηθεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rocco

Νεοφερμένος

Ο Rocco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά, μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ αναλυτικές πληροφορίες/οδηγό για το σύστημα των ΕΠΑΛ; Μπήκα στο https://www.minedu.gov.gr/texnologiko-lykeio.html και δεν μπορώ να βγάλω άκρη... ένα σωρό άχρηστα κείμενα για "προτάσεις" και "παρουσιάσεις"...

Το θέμα είναι πως μετά το σχολείο αναγκάστηκα να δουλέψω μερικά χρόνια, και τώρα προσπαθώ να δω τι επιλογές έχω αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει. Δεν βλέπω καν αν μπορώ να το κάνω στην ηλικία μου (24). Πάντως βρήκαν χρόνο να αναλύσουν τους στόχους τους αντί για κάτι πιο πρακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Παιδιά, μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ αναλυτικές πληροφορίες/οδηγό για το σύστημα των ΕΠΑΛ; Μπήκα στο https://www.minedu.gov.gr/texnologiko-lykeio.html και δεν μπορώ να βγάλω άκρη... ένα σωρό άχρηστα κείμενα για "προτάσεις" και "παρουσιάσεις"...

Το θέμα είναι πως μετά το σχολείο αναγκάστηκα να δουλέψω μερικά χρόνια, και τώρα προσπαθώ να δω τι επιλογές έχω αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει. Δεν βλέπω καν αν μπορώ να το κάνω στην ηλικία μου (24). Πάντως βρήκαν χρόνο να αναλύσουν τους στόχους τους αντί για κάτι πιο πρακτικό.

Εννοεις να δωσεις πανελληνιες απο επαλ ή να γραφτεις σε καποιο επαλ για να τελειωσεις το σχολειο; Αν εννοεις το πρωτο, μπορω να σε κατατοπισω εγω..Εξαλλου και γω 25 χρονων ειμαι-εχω τελειωσει το σχολειο απο το 2004- και εδωσα πανελληνιες φετος... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rocco

Νεοφερμένος

Ο Rocco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εννοεις να δωσεις πανελληνιες απο επαλ ή να γραφτεις σε καποιο επαλ για να τελειωσεις το σχολειο; Αν εννοεις το πρωτο, μπορω να σε κατατοπισω εγω..Εξαλλου και γω 25 χρονων ειμαι-εχω τελειωσει το σχολειο απο το 2004- και εδωσα πανελληνιες φετος... ;)
Εννοώ να γραφτώ σε κάποιο ΕΠΑΛ, συγγνώμη αν δεν ήμουν ξεκάθαρος. Σκεφτόμουν κάποιο ΤΕΕ, αλλά φαίνεται πως τα έχουν καταργήσει/ενσωματώσει στα ΕΠΑΛ.

Πανελλήνιες δεν μ'ενδιαφέρουν και τόσο... έχω τελειώσει Ενιαίο Λύκειο και πέρασα σε μια σχολή. Όμως οι ώρες και το διάβασμα που απαιτούνται σε ΑΕΙ/ΤΕΙ είναι πάρα πολλές, οπότε απλά θα ήθελα να αποκτήσω μια ειδικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εννοώ να γραφτώ σε κάποιο ΕΠΑΛ, συγγνώμη αν δεν ήμουν ξεκάθαρος. Σκεφτόμουν κάποιο ΤΕΕ, αλλά φαίνεται πως τα έχουν καταργήσει/ενσωματώσει στα ΕΠΑΛ.

Πανελλήνιες δεν μ'ενδιαφέρουν και τόσο... έχω τελειώσει Ενιαίο Λύκειο και πέρασα σε μια σχολή. Όμως οι ώρες και το διάβασμα που απαιτούνται σε ΑΕΙ/ΤΕΙ είναι πάρα πολλές, οπότε απλά θα ήθελα να αποκτήσω μια ειδικότητα.

Τα Τεε εχουν καταργηθει και πλεον εχουν αντικατασταθει απο τα Επαλ(επαγγελματικα λυκεια δηλαδη)..Τα Επαλ ειναι πλεον ισοτιμα με τα Ενιαια λυκεια, γι αυτο και στο τελος δινουν πτυχιο ειδικοτητας και απολυτηριο λυκειου..Νομιζω οτι μπορεις να εγγραφεις απο τη β λυκειου.. Ως αποφοιτος ομως λυκειου,μπορεις να πας σε καποιο δημοσιο ιεκ..Ειναι δυο χρονια(τεσσερα εξαμηνα δηλαδη) και παιρνεις πτυχιο μεταδευτεροβαθμιας εκπαιδευσης..Και εκει θα κανεις μονο τα μαθηματα της ειδικοτητας σου και οχι τα ''σχολικα'' νεα ελληνικα,μαθηματικα, φυσικηκοκ, που εχουν τα Επαλ ως λυκεια...Δεν ειναι δυσκολα τα ιεκ και εχουν πολλες ειδικοτητες..Ειδικοτητες που εχουν και τα επαλ,αλλά το πτυχιο των ιεκ ειναι πιο ισχυρο...Τα διδακτρα σε δημοσιο ιεκ,ειναι 373 ευρω περιπου το εξαμηνο...Οι αιτησεις γινονται συνηθως τον Σεπτεμβρη και παιζει ρολο και ο βαθμος απολυτηριου..Αν σε ενδιαφερει,εδω ειναι το link:

https://www.oeek.gr/index2.html

Για τις πιο προσφατες ειδικοτητες των ιεκ,το link ειναι αυτο: https://cert.gsae.edu.gr/iek/index.p...archType=0&regn__ff_onSUBMIT_FILTER=Αναζήτηση

Στο τομεα,διαλεγεις αυτον που σε ενδιαφερει και σου βγαζει τις ειδικοτητες...Ελπιζω να βοηθησα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rocco

Νεοφερμένος

Ο Rocco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τέλεια, κάτι τέτοιο έψαχνα :) Σ'ευχαριστώ πολύ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Τέλεια, κάτι τέτοιο έψαχνα :) Σ'ευχαριστώ πολύ :D

Tιποτα..Χαρα μου που βοηθησα...;)

Υ.Γ: Απλα να παρακολουθεις, ποτε ειναι για τις αιτησεις..(γιατι ειναι σε συγκεκριμενες ημερομηνιες καθε φορα)..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosNtinos

Νεοφερμένος

Ο kosNtinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
οι αποφοιτοι ΓΕΛ μπορουν να γραφτουν στην Β Ταξη ΕΠΑΛ και παρακολουθουν μονο μαθηματα ειδικοτητας. και σας ερωτω εχει δικαιωμα να δωσει πανελληνιες μεσω ΕΠΑΛ (δηλαδη να συμμετεχει μαζι με τους αλλους υποψηφιους του ΕΠΑΛ που εχουν αποκτησει την ιδια ειδικοτητα)? επισης οι εγγραφες στα ΕΠΑΛ γινονται στις αρχες Σεπτεμβρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
εχει δικαιωμα να δωσει πανελληνιες μεσω ΕΠΑΛ
φυσικα!

επισης οι εγγραφες στα ΕΠΑΛ γινονται στις αρχες Σεπτεμβρη?
ΜΕΧΡΙ τις αρχές του Σεπτέμβρη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Airy!

Νεοφερμένος

Η Airy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
είσαι σιγουρος?? νομίζω πως αν έχεις τελειώσει γελ δεν μπορείς να δώσεις πανελλαδικές από επαλ τουλάχιστο από ομάδα α από την β δεν γνωρίζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
είσαι σιγουρος??
Απολύτως!
παρακολουθείς κανονικά ένα χρόνο μαθήματα τομέα και άλλον ένα μαθήματα ειδικότητας και δίνεις κανονικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Iσχύει ότι αν εγώ πχ φέτος τελείωσα και έδωσα πανελλαδικές από γραφιστική,μπορώ να ξαναδώσω από άλλη ειδικότητα πχ νοσηλευτική;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeiO

Νεοφερμένος

Ο LeiO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εγώ μπορώ χωρίς πανελλήνιες να κάνω χαρτιά με τα ίδια μόρια που είχα φέτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top