[ΕΠΑΛ - 2022] Μαθήματα Ειδικότητας

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,874 μηνύματα.
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool για κάθε εξεταζόμενο πανελλαδικά μάθημα!

Οι φετινές πανελλήνιες συνεχίζουν για τα ΕΠΑ.Λ. με τα ακόλουθα μαθήματα:
  • Ανατομία - Φυσιολογία ΙΙ
  • Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (ΑΟΘ)
  • Δίκτυα Υπολογιστών
  • Αρχές Βιολογικής Γεωργίας
... αύριο Τρίτη! :)

Καλή επιτυχία σε όλους τους υποψηφίους μας!!

Το θέμα κλειδώνει και θα ανοιχτεί αύριο το πρωί όπου θα συζητήσουμε τα θέματα που πέσανε, πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε κτλ. :D

Καλό βράδυ και να ξυπνήσετε ακμαίοι!!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,112 μηνύματα.
Το θέμα είναι πλέον ανοιχτό. Καλή επιτυχία! :)
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Τα θέματα στην ανατομία δεν ηταν άσχημα , είχαν αρκετές διαφορές σχετικά με τα προηγουμενα ετη και σε γενικές γραμμες απο αποψη δυσκολίας ηταν μέτρια . Ζητούσαν αρκετές λεπτομέρειες και θεματα τα οποία χαρακτηριζονταν απο ολους σαν sos (φυσιολογια πεπτικου ) δεν μπήκαν παρα μόνο σε μία αντίστοιχιση .Προσωπικα εκανα μονο ενα λάθος στο ΣΛ αφου έλεγε οτι Ο άνθρωπος έχει συνολικά οκτώ (8) προγόμφιους. ενω εγω θυμόμουν 4 τελικα ηταν 4 απο την μια πλευρά και 4 απο την αλλη οποτε συνολικά 8
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα θέματα
 

Συνημμένα

  • anatomia.pdf
    169.1 KB · Εμφανίσεις: 124

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 421 μηνύματα.
To Α το Β και το Γ είναι αναμενόμενα θέματα, παρόμοια με τις άλλες χρονιές. Το Δ ήταν πιο τσιμπημενο θέμα, σίγουρα πιο δύσκολο από τις άλλες χρονιές.

Επειδή οι βάσεις έχουν ανέβει πάρα πολύ θα έβαζα ένα διαγώνισμα δύσκολο από το Α μέχρι το Δ

Άκουσα πολλά άτομα να λένε ότι θα κατέβουν οι βάσεις. Δεν νομίζω να κατέβουν, μπορεί πολλά παιδιά να έκαναν λάθη στο Δ αλλά φέτος δίνουν ακόμα περισσότερα παιδιά σε σχέση με τις άλλες χρονιές ( και μιλάμε για παιδιά που έγραψαν 18.000+ μόρια ) και τα μαθηματικά και η έκθεση ήταν πολύ πολύ εύκολα.

Yγιεινή δεν μπορούν να βάλουν δύσκολα θέματα γιατί το μάθημα είναι πολύ εύκολο από μόνο του
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
To Α το Β και το Γ είναι αναμενόμενα θέματα, παρόμοια με τις άλλες χρονιές. Το Δ ήταν πιο τσιμπημενο θέμα, σίγουρα πιο δύσκολο από τις άλλες χρονιές.

Επειδή οι βάσεις έχουν ανέβει πάρα πολύ θα έβαζα ένα διαγώνισμα δύσκολο από το Α μέχρι το Δ

Άκουσα πολλά άτομα να λένε ότι θα κατέβουν οι βάσεις. Δεν νομίζω να κατέβουν, μπορεί πολλά παιδιά να έκαναν λάθη στο Δ αλλά φέτος δίνουν ακόμα περισσότερα παιδιά σε σχέση με τις άλλες χρονιές ( και μιλάμε για παιδιά που έγραψαν 18.000+ μόρια ) και τα μαθηματικά και η έκθεση ήταν πολύ πολύ εύκολα.

Yγιεινή δεν μπορούν να βάλουν δύσκολα θέματα γιατί το μάθημα είναι πολύ εύκολο από μόνο του
Εγώ ξέρω οτι φέτος δεν μπορούμε να προβλέψουμε τις βάσεις , παρ΄ολα αυτα μην νομίζεις οτι φανήκαν σε όλους βατά και έυκολα . Στο σχολέιο μου διναν ανατομια σημερα γυρω στα 40 ατομα και σιγουρα τα 15 το Δ θεμα δεν το εγραψαν
Πάντως νομίζω οτι το αντίθετο ισχυεί σχετικα με το πόσοι δίνουν .Εμάς στο σχολείο μας είπαν οτι φέτος έχουν μειωθεί πολύ οι συμμετοχες και βλεπω οτι και στο τμήμα μου (αν και δεν είναι αντιπροσωπευτικο ) πολλα παιδιά επιλέγουν ιδιωτικές σχολές (ΙΕΚ , Κολλεγια , εξωτερικό κτλ)
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Εγώ ξέρω οτι φέτος δεν μπορούμε να προβλέψουμε τις βάσεις , παρ΄ολα αυτα μην νομίζεις οτι φανήκαν σε όλους βατά και έυκολα . Στο σχολέιο μου διναν ανατομια σημερα γυρω στα 40 ατομα και σιγουρα τα 15 το Δ θεμα δεν το εγραψαν
Πάντως νομίζω οτι το αντίθετο ισχυεί σχετικα με το πόσοι δίνουν .Εμάς στο σχολείο μας είπαν οτι φέτος έχουν μειωθεί πολύ οι συμμετοχες και βλεπω οτι και στο τμήμα μου (αν και δεν είναι αντιπροσωπευτικο ) πολλα παιδιά επιλέγουν ιδιωτικές σχολές (ΙΕΚ , Κολλεγια , εξωτερικό κτλ)
Mακαρι ❤️

Το θέμα είναι τα σχολεία στην Θεσσαλονίκη και στον Βόλο 😂 αυτοί ανεβάζοτν τις βάσεις

Εάν δεν κάνω λάθος άλλαξαν οι συντελεστές. Εάν ισχύει τότε σίγουρα θα πέσουν
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Οι συντελεστές άλλαξαν όντως . Στο σχολείο μου (ΕΠΑΛ Βόλου) , κάθε χρόνο εχουμε παρα πολλές επιτυχίες σε υψηλόβαθμες σχολες παντως
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Οι συντελεστές άλλαξαν όντως . Στο σχολείο μου (ΕΠΑΛ Βόλου) , κάθε χρόνο εχουμε παρα πολλές επιτυχίες σε υψηλόβαθμες σχολες παντως
Εφόσον άλλαξαν οι συντελεστές σίγουρα θα πέσουν οι ιατρικές κάτω από 19500, αλλά δεν νομίζω να πέσουν κάτω από το 19000.
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
εγω υπολογιζω η χαμηλότερη γυρω στο 19150
 

Lady D.

Νεοφερμένος

Η Lady D. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως το Δ θέμα και συγκεκριμένα το Δ3 ήθελε χρόνο, σκέψη και καλή οργάνωση έτσι ώστε να μπορέσει κανείς να δώσει την επιθυμητή απάντηση. Ωστόσο στο σχολείο μου (ΕΠΑΛ Αλμυρού Μαγνησίας) αρκετοί συμμαθητές μου ήταν ευχαριστημένοι τόσο με τα θέματα όσο και με τις απαντήσεις τους!
Τώρα όσον αφορά τη μείωση συμμετοχών στις πανελλήνιες εξετάσεις δεν μπορώ να πω κάτι με απόλυτη σιγουριά. Δεν ξέρω τί γίνεται σε άλλα επαγγελματικά λύκεια της Ελλάδας αλλά στο δικό μας μου φαίνεται ότι αυξήθηκε ραγδαία το ενδιαφέρον για τις πανελλήνιες και τις σχολές του τομέα υγείας. Δηλαδή είχαμε περίπου 30 παιδιά που δίναν για υγείας και να φανταστείτε ότι είμαστε μια μικρή πόλη!
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως το Δ θέμα και συγκεκριμένα το Δ3 ήθελε χρόνο, σκέψη και καλή οργάνωση έτσι ώστε να μπορέσει κανείς να δώσει την επιθυμητή απάντηση. Ωστόσο στο σχολείο μου (ΕΠΑΛ Αλμυρού Μαγνησίας) αρκετοί συμμαθητές μου ήταν ευχαριστημένοι τόσο με τα θέματα όσο και με τις απαντήσεις τους!
Τώρα όσον αφορά τη μείωση συμμετοχών στις πανελλήνιες εξετάσεις δεν μπορώ να πω κάτι με απόλυτη σιγουριά. Δεν ξέρω τί γίνεται σε άλλα επαγγελματικά λύκεια της Ελλάδας αλλά στο δικό μας μου φαίνεται ότι αυξήθηκε ραγδαία το ενδιαφέρον για τις πανελλήνιες και τις σχολές του τομέα υγείας. Δηλαδή είχαμε περίπου 30 παιδιά που δίναν για υγείας και να φανταστείτε ότι είμαστε μια μικρή πόλη!
Στο δικό μου σχολείο η ζήτηση ηταν πάνω κάτω σταθερή (αν και είχε πάντα αυξημένους εισακτέους και βγαίνει πάντα πρώτο σε επιτυχίες ) παρ΄ολα αυτά οι καθηγητές αλλα και οι εξεταστές , μας έλεγαν οτι έχει μειωθεί παντου και ενω κανονικά ηταν 10 παιδία ανα εξεταστικό τμήμα μονο τα 4 ή 6 εμφανίζονται π.χ Σε εμένα εχουμε 4 απών
 

Lady D.

Νεοφερμένος

Η Lady D. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Στο δικό μου σχολείο η ζήτηση ηταν πάνω κάτω σταθερή (αν και είχε πάντα αυξημένους εισακτέους και βγαίνει πάντα πρώτο σε επιτυχίες ) παρ΄ολα αυτά οι καθηγητές αλλα και οι εξεταστές , μας έλεγαν οτι έχει μειωθεί παντου και ενω κανονικά ηταν 10 παιδία ανα εξεταστικό τμήμα μονο τα 4 ή 6 εμφανίζονται π.χ Σε εμένα εχουμε 4 απών
Νομίζω ότι αυτό ήταν αναμενόμενο! Και εμείς έχουμε απώλειες! Γύρω στα πέντε άτομα αν δεν με απατά η μνήμη μου. Παρόλα αυτά ο αριθμός των παιδιών που ενδιαφέρονται για τις πανελλήνιες είναι υψηλός, δεδομένου ότι ζούμε σε μία πολύ μικρή πόλη και εσύ που είσαι από Βόλο - απ'ότι παρατήρησα προηγουμένως - καταλαβαίνεις για τι πληθυσμό μιλάω...
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Σε αυτό που λες συμφωνώ , ίσως βέβαια το οτι είναι μικρος ο πληθυσμός μας και αυτοι που ενδιαφέρονται μαζεμένοι να μας ΄΄λέει ψέματα΄΄ δηλαδή να μας φαίνεται οτι όλοι τα πάνε καλά αλλα δεν γνωρίζουμε τι γίνεται αλλού .
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,874 μηνύματα.
Αύριο Σάββατο εξετάζονται τα:
- ΥΓΙΕΙΝΗ
- ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
- ΑΡΧΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ (ΑΟΔ)
- ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΧΑΝΩΝ

Καλή επιτυχία!!
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Καλησπέρα και απο εμένα

Θρίαμβος στα δίκτυα υπολογιστών, ανείπωτη νίκη!
νομίζω είμαι ένας αλήτης δικτυάς! :pleasantry:


Σχετικά με τα θέματα.. ακολουθεί κείμενο σεντόνι αλλά πρέπει
να τα γράψω!!


Α1 ερώτηση ε. αν η διεύθυνση 224.0.0.2 είναι εκπομπής, είναι μια tricky ερώτηση γιατί η διεύθυνση αυτή είναι multicast (πολυδιανομής) που σημαίνει οτι ενα group ακούει σε αυτήν την διεύθυνση!

όπως λέει το βιβλίο:

(...) Για παράδειγμα στη διεύθυνση 224.0.0.2 “ακούνε” όλοι οι δρομολογητές του υποδικτύου (...)

άρα μπορεί να μπερδέψει το υποψήφιο!

το ίδιο και με την Α2 5ο ερώτημα, αν η μονάδα δεδομένων που διαχειρίζεται το πρωτόκολλο TCP αναφέρεται ως: α. Πακέτο β. Τμήμα

η σωστή απάντηση είναι τμήμα (segment) όμως το βιβλίο αναφέρει και

4.1.1 Πρωτόκολλο TCP - Δομή πακέτου

όλα αυτά λοιπόν μπερδεύουν και έχουν ελάχιστη σχέση με καλό διάβασμα,
είναι άδικο να χάνονται μονάδες γιατί τέτοιες ερωτήσεις μπορεί να χρειαστεί να τις παίξεις στα ζάρια!!!

ολα τα υπόλοιπα θέματα είχαν πολύ 10101100.00100011.00000001.00010111
και υπολογισμούς για τον πίνακα κατάτμησης δηλαδή αν είχες πιει μια μπύρα και πήγαινες να γράψεις δεν θα έγραφες! :drunk:


άρα δεν ήταν αναμενόμενα που είπαν ορισμένοι φροντιστηριάδες! ήταν απλώς θέματα από την ύλη που ΔΕΝ μπορούσες να ξέρεις αν θα μπουν ή όχι φέτος, επειδή είχε μπει κατάτμηση πέρυσι, ώστε να μην τα διαβάσεις.



Επειδή ξέρουμε οτι πέρα απο καθηγητές και μαθητές, διαβάζουν το ischool
και εργαζόμενοι εκ του υπουργείου.. :playboy: plss.. μην βάζετε μαλακίες στα παιδιά κρίμα να χάνονται μονάδες! έτσι και αλλιώς θα χαθούν απο αλλού!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top