ΕΠΑΛ και Πανελλήνιες

Phoenix_Foxx

Νεοφερμένος

Ο Phoenix_Foxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειας σας ! Ειμαι μαθητης της 2 λυκειου, αλλα σκεφτομαι να αλλαξω και απο λυκειο να παω ΕΠΑΛ. Ο λογος ειναι μα και βεβαια οτι θελω να γινω software developer και οπως πολυ καλα ξερουμε, απο λυκειο ειναι καπως τραγικη η κατασταση. Τελος παντων, εγω με καμια δεν παω να κανω 7 ωρες την βδομαδα οικονομια, γλωσσα και ψευδογλωσσα. Θελω να παω ΕΠΑΛ γιατι λατρευω την πληροφορικη. Η ερωτηση μου ομως ειναι η εξης: Πως ενας μαθητης περναει απο ΕΠΑΛ σε Πανεπιστημιο ? Δεν καταλαβα και πολλα απο τα πραγματα που διαβασα στο ιντερνετ, αλλα απο οτι ειδα, δινεις πανελληνιες και πρεπει να γραψεις καλα για να σε παρουν ? Και αν ναι, ποσο καλα. Π.Χ. Αν θελω να περασω στο ΕΚΠΑ (που απο οτι ειδα ειναι καπου στα 13.000 απο ΕΠΑΛ ?) ποσο χροιαζεται να γραψω ?

Ευχαριστω πολυ !
 

Phoenix_Foxx

Νεοφερμένος

Ο Phoenix_Foxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειας σας ! Ειμαι μαθητης της 2 λυκειου, αλλα σκεφτομαι να αλλαξω και απο λυκειο να παω ΕΠΑΛ. Ο λογος ειναι μα και βεβαια οτι θελω να γινω software developer και οπως πολυ καλα ξερουμε, απο λυκειο ειναι καπως τραγικη η κατασταση. Τελος παντων, εγω με καμια δεν παω να κανω 7 ωρες την βδομαδα οικονομια, γλωσσα και ψευδογλωσσα. Θελω να παω ΕΠΑΛ γιατι λατρευω την πληροφορικη. Η ερωτηση μου ομως ειναι η εξης: Πως ενας μαθητης περναει απο ΕΠΑΛ σε Πανεπιστημιο ? Δεν καταλαβα και πολλα απο τα πραγματα που διαβασα στο ιντερνετ, αλλα απο οτι ειδα, δινεις πανελληνιες και πρεπει να γραψεις καλα για να σε παρουν ? Και αν ναι, ποσο καλα. Π.Χ. Αν θελω να περασω στο ΕΚΠΑ (που απο οτι ειδα ειναι καπου στα 13.000 απο ΕΠΑΛ ?) ποσο χροιαζεται να γραψω ?

Ευχαριστω πολυ !

PS: Ξερω οτι για να περασεις σε πανεπιστημια απο ΓΕΛ, απλος γραφεις εξετασεις και πρεπει να φτασεις στα απετουμενα μορια. Ετσι γινεται και στο ΕΠΑΛ ?
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
PS: Ξερω οτι για να περασεις σε πανεπιστημια απο ΓΕΛ, απλος γραφεις εξετασεις και πρεπει να φτασεις στα απετουμενα μορια. Ετσι γινεται και στο ΕΠΑΛ ?
Απαντώ αν και δεν είμαι από ΕΠΑΛ έχω δει πως είναι το σύστημα. Ουσιαστικά είναι το ίδιο σύστημα με ΓΕΛ, δίνεις 4 μαθήματα πανελλαδικά και εφόσον έχεις μεγαλύτερο βαθμό (μόρια) περνάς σε σχολή με υψηλότερη βάση. Διαφέρουν τα μαθήματα που θα δώσεις πανελλαδικά, στο ΕΠΑΛ όσοι πάρουν κατεύθυνση Πληροφορικής δίνουν Νεοελληνική Γλώσσα, Μαθηματικά (κοινά), Προγραμματισμός, Δίκτυα Υπολογιστών (κατεύθυνση) και ακόμα και η Γλώσσα και τα Μαθηματικά διαφέρουν από τα αντίστοιχα του Γελ, μπορείς να ψάξεις περσινά θέματα και να συγκρίνεις. Επίσης μια σημαντική διαφορά, τα μαθήματα πανελλαδικών του ΓΕΛ έχουν ίδια βαρύτητα στα μόρια σου αλλά τα μαθήματα κατεύθυνσης του ΕΠΑΛ έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα από τα κοινά μαθήματα. Τώρα για να δώσεις από ΕΠΑΛ πρέπει να μπεις στη Β Λυκείου του ΕΠΑΛ και χάνεις μια τάξη, αλλά το σύστημα πανελλαδικών είναι ίδιο.
 

Phoenix_Foxx

Νεοφερμένος

Ο Phoenix_Foxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Απαντώ αν και δεν είμαι από ΕΠΑΛ έχω δει πως είναι το σύστημα. Ουσιαστικά είναι το ίδιο σύστημα με ΓΕΛ, δίνεις 4 μαθήματα πανελλαδικά και εφόσον έχεις μεγαλύτερο βαθμό (μόρια) περνάς σε σχολή με υψηλότερη βάση. Διαφέρουν τα μαθήματα που θα δώσεις πανελλαδικά, στο ΕΠΑΛ όσοι πάρουν κατεύθυνση Πληροφορικής δίνουν Νεοελληνική Γλώσσα, Μαθηματικά (κοινά), Προγραμματισμός, Δίκτυα Υπολογιστών (κατεύθυνση) και ακόμα και η Γλώσσα και τα Μαθηματικά διαφέρουν από τα αντίστοιχα του Γελ, μπορείς να ψάξεις περσινά θέματα και να συγκρίνεις. Επίσης μια σημαντική διαφορά, τα μαθήματα πανελλαδικών του ΓΕΛ έχουν ίδια βαρύτητα στα μόρια σου αλλά τα μαθήματα κατεύθυνσης του ΕΠΑΛ έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα από τα κοινά μαθήματα. Τώρα για να δώσεις από ΕΠΑΛ πρέπει να μπεις στη Β Λυκείου του ΕΠΑΛ και χάνεις μια τάξη, αλλά το σύστημα πανελλαδικών είναι ίδιο.

Γεια ! Ουαου ειμαι απειρα ευγνωμων για την απαντηση και για τον χρονο που ξοδεψατε στο να μου απαντησετε !

Εμενα πρωσοπικα μου φενεται πολυ ωραια η ιδεα που εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα τα μαθηματα των κατευθηνσεων. Βγαζει απολυτο νοημα. Μου εχει φυγει ενα τεραστιο βαρος απο πανω μου. Το ξερω οτι θα χασω μια χρονια (δηλαδη θα "ξαναπαω" απο την δευτερα), αλλα δεν με ενοχλει και τοσο αυτο. Δεν θελω να παω στα ΕΠΑΛ για να κολωβαραω, αλλα μου φενεται σαν μια καλυτερη εναλλακτικη για εμενα. Ειλικρινα μου εσωσες τον υπνο μου φιλε ! Δεν θα μπορουσα στα σιγουρα να κοιμηθω αν δεν επαιρνα απαντηση 0_0 ! Και παλι σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ !!!
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Βέβαια, για να πούμε και του στραβού το δίκιο, ίσως τα μαθηματικά που θα κάνεις στο γενικό λύκειο στην Γ' να είναι αρκετά πιο χρήσιμα στη σχολή σου από τα μαθηματικά που θα δεις στην Γ' ΕΠΑΛ. Γενικά, δεν υπάρχει ιδιαίτερη μέριμνα για τη σύνδεση των γνώσεων των μαθητών που μπαίνουν σε ΑΕΙ από ΕΠΑΛ με αυτές που διδάσκονται στο εκάστοτε τμήμα - στην περίπτωσή σου αυτό της πληροφορικής - ενώ ως «δεδομένα» θεωρούνται όσα μαθηματικά κάνεις στο γενικό. Το λέω γιατί θα έχεις κάποια μαθηματικά στο 1ο-2ο έτος της σχολής σου.

Επίσης, δεν ξέρω για την ποιότητα των μαθημάτων ειδικότητας στη συγκεκριμένη ειδικότητα που θες - ξέρω σίγουρα ότι τα βιβλία είναι παλιές εκδόσεις, αλλά δεν έχει τύχει ποτέ να έχω άμεση επαφή με μαθητή αυτής της ειδικότητας για να το ψαχουλέψω περαιτέρω.

Γενικά, μην πάρεις τέτοια απόφαση ελαφρά τη καρδία.
 

Nat Dor

Νεοφερμένος

Η Nat Dor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Θα δώσω και εγώ φέτος Πανελλήνιες ύστερα από 15 χρόνια αποφοίτησης από τα τότε ΤΕΕ.
Μπορεί ν με ενημερώσει κάποιος μαθητής του επαλ στο τομέα υγείας και πρόνοιας που έχετε μείνει στα μαθήματα ειδικότητας κυρίως και στα υπόλοιπα στην υλη?
 

Phoenix_Foxx

Νεοφερμένος

Ο Phoenix_Foxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Βέβαια, για να πούμε και του στραβού το δίκιο, ίσως τα μαθηματικά που θα κάνεις στο γενικό λύκειο στην Γ' να είναι αρκετά πιο χρήσιμα στη σχολή σου από τα μαθηματικά που θα δεις στην Γ' ΕΠΑΛ. Γενικά, δεν υπάρχει ιδιαίτερη μέριμνα για τη σύνδεση των γνώσεων των μαθητών που μπαίνουν σε ΑΕΙ από ΕΠΑΛ με αυτές που διδάσκονται στο εκάστοτε τμήμα - στην περίπτωσή σου αυτό της πληροφορικής - ενώ ως «δεδομένα» θεωρούνται όσα μαθηματικά κάνεις στο γενικό. Το λέω γιατί θα έχεις κάποια μαθηματικά στο 1ο-2ο έτος της σχολής σου.

Επίσης, δεν ξέρω για την ποιότητα των μαθημάτων ειδικότητας στη συγκεκριμένη ειδικότητα που θες - ξέρω σίγουρα ότι τα βιβλία είναι παλιές εκδόσεις, αλλά δεν έχει τύχει ποτέ να έχω άμεση επαφή με μαθητή αυτής της ειδικότητας για να το ψαχουλέψω περαιτέρω.

Γενικά, μην πάρεις τέτοια απόφαση ελαφρά τη καρδία.
Μ' αρεσει που απανταω μετα απο 9 ημερες XD! Απλος ηθελα να προσθεσω, οτι με τα μαθηματικα δεν εχω και τοσο προβλημα, και ας ειναι και τα βιβλια της πληροφορικης outdated, δεν με ενοχλει. Ετσι και αλλιως στο λυκειο μαθαινεις ψαυδογλωσσα, που σου ειναι αχριστη. Απλος σου μαθενει τα fundamentals κτλ.κτλ. Παντος οπως και να ΄χει τα κοψα τα φροντηστιρια για τα οικονομικα (που αυτο το κολωμαθ.... εννοω... το τελειο μαθημα που ενας developer χροιαζεται να μαθει ειναι το θεμα για το οποιο απλος τα παραταω, και η εσργλοασρθαθσογξ γλωσσα-λογοτεχνια). Τελος παντων, δεν ειναι ευχαριστω να σου αρεσει ενα μαθημα και να εχεις να κανεις αλλα τρια που σιχαινεσαι και να χροιαζεται να τα δωσεις στις πανελληνιες (αν και τα δυο δεν τα γλυτωνω, αλλα δεν με πειραζει αφου θα εχω 2 μαθηματα πληροφορικης). Τι στο διαολο δηλαδη ΧD, παω να δουλεψω σε λιγα χρονια με το καλο σαν προγραμματιστης, και να τους λεω τι εμαθα για τους ποιιτες, οτι δεν ξερω ορθογραφια XD και για τα προιοντα που τιθονται προς αγοροπωλησια ΧΑΧΑΧΑΧΑ! Πρεπει να δεις στο μαθημα της χυμειας τι γινεται φιλε XD, το εχω 100 κομματια το βιβλιο και το φερνω και το αφηνω στο θρανιο διπλα μου και με φωναζει αυτη εδω και δυο χρονια XD. Αλλα το εχει κανει πλακα τωρα και καθε φορα που εχουμε χυμεια, χωρις να σηκωσω χερι με σηκωνει στον πινακα και κανω μαλακιες να περασει η ωρα (πρεπει να με μισει, αλλα για καποιο λογο με σηκωνει αυτη στον πινακα, αλλιως δεν μηλαω καν XD). Μωρε πιστεψεμαι, δεν ενδιαφερομαι ουτε λιγο για το τι θα μαθω στο λυκειο ή επαλ, δεν με δυδασκουν τιποτα και τα δυο. Να φυγω απο αυτους που γνωριζω εδω που ζω θελω, οπως ολοι μας, και να εχω μια normal δουλεια. Και να μην μαθω τιποτα στο επαλ δεν με πειραζει, επειδι τιποτα θα μαθαινα και στο λυκειο. Οικονομια ? λογοτεχνια-γλωσσα ? Ψευδογλωσσα πληροφορικης λυκειου ? Νομιζω παντως οτι στα επαλ κανουν python v2 που θα μου ερθει καπως καλα εμενα αφου εδω και χρονια ασχολουμε με python v3. Τελος παντων, there's no turning back now ! Αν ειναι θα κανω κανενα update σε κανα χρονο ΧD να σας πω αν εκανα μαλακια ή οχι ΧΑΧΑΧΑΧΑ! Καλη συνεχεια !!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top