Δύσκολο είναι το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
η οικονομετρία θεωρείται το πιο εύκολο Πανεπιστημιακό μάθημα μαθηματικής στατιστικής..:) για να μην πω από τα εύκολα μαθήματα Πανεπιστημιακών μαθηματικών
Μόνο που εμείς δεν είμαστε μαθηματικοί,δεν είμαστε στατιστικοί, είμαστε οικονομολόγοι και σαφώς δεν έχουμε τις δικές σας μαθηματικές γνώσεις!;)

σε εμας μαζι με την μικροοικονομια 1-2:clapup:

:hmm:Δεν μου είχαν πει κάτι για την μικροοικονομία πριν. Εξαρτάται όμως και από τον καθηγητή σε μεγάλο βαθμό, έτσι δεν είναι?

ναι:D:D:D:D:D
εννοω οτι εχει μονο οικονομικα διαγραμματα.:D

Σοβαρά? Εγώ περίμενα ότι θα πραγματευόταν την ελληνική οικονομία ανά περιόδους και ανέλυε την πορεία της συναρτήσει κάποιων πολιτικών, κοινωνικών κ.α παραγόντων! Το περίμενα πώς και πώς αυτό το μάθημα!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Μα δεν μίλησε κανείς zoitca για μαθηματικούς. Για το μάθημα μίλησα. Θεωρείται από τα εύκολα μαθηματικά τουλάχιστον σε προπτυχιακό επίπεδο. Τα «αγγούρια» ξέρω ότι υπάρχουν στην μεταπτυχιακή έκδοση του συγκεκριμένου μαθήματος. Όσο για τα μαθηματικά που χρειάζεται σε προπτυχιακό επίπεδο είναι βασικές πιθανότητες, βασική ανάλυση και στοιχεία γραμμικής άλγεβρας, τα οποία τα γνωρίζει άψογα(!) και ένας φοιτητής οικονομικού, εφόσον έχει διδαχτεί 1 ή 2 εξαμηναία μαθήματα εισαγωγικών Πανεπιστημιακών μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
ελαχιστα ολα αυτα που λες.....80% διαγραμματα...σε εμας ενα θα σου πω στην μικροοικονομια 1 ειχε 1300 σελιδε υλη....απο 658 που το εδωσαν το περασαν 60!!!!!περιπου...μεσα σε αυτους και εγω:D:D:D....παλουκι!!!!!!!εσυ σε πιο τμημα οικονομικων περνας??/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μα δεν μίλησε κανείς zoitca για μαθηματικούς. Για το μάθημα μίλησα. Θεωρείται από τα εύκολα μαθηματικά τουλάχιστον σε προπτυχιακό επίπεδο. Τα «αγγούρια» ξέρω ότι υπάρχουν στην μεταπτυχιακή έκδοση του συγκεκριμένου μαθήματος. Όσο για τα μαθηματικά που χρειάζεται σε προπτυχιακό επίπεδο είναι βασικές πιθανότητες, βασική ανάλυση και στοιχεία γραμμικής άλγεβρας, τα οποία τα γνωρίζει άψογα(!) και ένας φοιτητής οικονομικού, εφόσον έχει διδαχτεί 1 ή 2 εξαμηναία μαθήματα εισαγωγικών Πανεπιστημιακών μαθηματικών.

Εγώ τι θέλεις να σου απαντήσω όταν μου λες πρακτικά ότι τα παιδιά δεν έχουν λόγο να δυσκολεύονται επειδή θεωρείται από τα εύκολα μαθηματικά σε προπτυχιακό επίπεδο?
Ότι δεν είναι νοητικά προικισμένοι?:confused:
Εγώ μεταφέρω απλά, τις εντυπώσεις φοιτητών που αντιμετωπίζουν σοβαρά το διάβασμα και τη σχολή τους.:)

ελαχιστα ολα αυτα που λες.....80% διαγραμματα...σε εμας ενα θα σου πω στην μικροοικονομια 1 ειχε 1300 σελιδε υλη....απο 658 που το εδωσαν το περασαν 60!!!!!περιπου...μεσα σε αυτους και εγω:D:D:D....παλουκι!!!!!!!εσυ σε πιο τμημα οικονομικων περνας??/
Ου... Μπράβο!!:clapup:
Εγώ περνάω στο ΟΕ του ΑΠΘ - και βλέπουμε ανάλογα με το πόσο θα πέσουν οι βάσεις. Όπως και να έχει ανυπομονώ να αρχίσω!:redface: Με τη λογιστική πώς τα πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Μην μου προσθέτεις λέξεις που δεν έγραψα. Ο καθένας δίνει την ερμηνεία που θέλει. Ελευθερία στην ερμηνεία έχουμε. Κανείς δεν αμφισβητεί το μυαλό κανενός..αλλά μόνο οι επιδόσεις του και η κοινωνική πορεία του, μέσα στην ζωή..Τώρα αν κάποιοι αντιλαμβάνεστε αυτό που αρέσει να φαίνεται, πάω πάσο..δεν μπορώ να κάνω κάτι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ στο έχω πει αυτό?:hmm::P

Όντως, όσους γνωστούς και φίλους φοιτητές τμημάτων Οικονομικών Επιστημών έχω ρωτήσει μου έχουν όλοι πει ότι το πιο δύσκολο μάθημα είναι η Οικονομετρία.
Mπα οι γνωριμίες μου στο ΛΟΧΡΗ φταίνε:P
Ου... Μπράβο!!:clapup:
Εγώ περνάω στο ΟΕ του ΑΠΘ - και βλέπουμε ανάλογα με το πόσο θα πέσουν οι βάσεις. Όπως και να έχει ανυπομονώ να αρχίσω!:redface: Με τη λογιστική πώς τα πας?
Όταν έχετε Μαρκετινγκ ή διεθνείς σχέσεις θα έρχομαι μαζί μας.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το οικονομικών επιστημών θεσ/νίκης στο αριστοτέλειο; Έχει περισσότερα θεωρητικά ή τεχνικά μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μην μου προσθέτεις λέξεις που δεν έγραψα. Ο καθένας δίνει την ερμηνεία που θέλει. Ελευθερία στην ερμηνεία έχουμε. Κανείς δεν αμφισβητεί το μυαλό κανενός..αλλά μόνο οι επιδόσεις του και η κοινωνική πορεία του, μέσα στην ζωή..Τώρα αν κάποιοι αντιλαμβάνεστε αυτό που αρέσει να φαίνεται, πάω πάσο..δεν μπορώ να κάνω κάτι. :)
Μα δεν κάνω κάτι κακοπροαίρετα... Ίσως έπρεπε απλά να σε ρωτήσω να μου πεις εσύ, καλύτερα.
Πώς αντιλαμβάνεσαι εσύ, λοιπόν, την διαφορά που έχουμε εδώ? Γιατί, δηλαδή, οι φοιτητές του ΟΕ θεωρούν την οικονομετρία ως ένα εκ των δυσκολότερων μαθημάτων της σχολής τους ενώ για εσάς είναι ένα από τα πιο εύκολα της στατιστικής?
Και επειδή ακριβώς, θεώρησα δεδομένο ότι δεν αμφισβητείς το μυαλό κανενός, υπέθεσα ότι αυτό ωφείλεται στην διαφορετική εξοικείωση που έχετε εσείς, οι μαθητικοί με την επιστήμη σας, από ότι οι οικονομολόγοι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το οικονομικών επιστημών θεσ/νίκης στο αριστοτέλειο; Έχει περισσότερα θεωρητικά ή τεχνικά μαθήματα;

Θεωρητικά!Είναι αρκετά πιο θεωρητικό απο το ΠΑ.ΜΑΚ απ'ότι ξέρω :)

Επιπλέον να τονίσω ότι κάθε επιστήμη έχει τις δυσκολίες της και έχει τις ιδιαιτερότητές της...δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση μεταξύ τους.Αλήθεια,Νίκο...είναι το πιο εύκολο? Γιατί τότε κανείς δεν το παίρνει στο Μαθηματικό Πάτρας (όπως μου λέει η ξαδέρφη μου που φοιτεί εκεί) αφού όπως λες είναι "απο τα εύκολα"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Εγώ τι θέλεις να σου απαντήσω όταν μου λες πρακτικά ότι τα παιδιά δεν έχουν λόγο να δυσκολεύονται επειδή θεωρείται από τα εύκολα μαθηματικά σε προπτυχιακό επίπεδο?
Ότι δεν είναι νοητικά προικισμένοι?:confused:
Εγώ μεταφέρω απλά, τις εντυπώσεις φοιτητών που αντιμετωπίζουν σοβαρά το διάβασμα και τη σχολή τους.:)


Ου... Μπράβο!!:clapup:
Εγώ περνάω στο ΟΕ του ΑΠΘ - και βλέπουμε ανάλογα με το πόσο θα πέσουν οι βάσεις. Όπως και να έχει ανυπομονώ να αρχίσω!:redface: Με τη λογιστική πώς τα πας?
ωραια μαθηματα...ψιλοζορικα....... λογιστικη 1 πηρα 7 με την δευτερη φορα λογισιτκη 2 πηρα 8 με την πρωτη φορα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ωραια μαθηματα...ψιλοζορικα....... λογιστικη 1 πηρα 7 με την δευτερη φορα λογισιτκη 2 πηρα 8 με την πρωτη φορα:D
:clapup: Μακάρι να είμαι και εγώ έτσι καλά με τα μαθήματα, πάλι μπράβο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
:clapup: Μακάρι να είμαι και εγώ έτσι καλά με τα μαθήματα, πάλι μπράβο σου!
δεν ειναι κατι δυσκολο....και το πανεπιστημιο σαν το σχολειο ειναι...εγω να φανταστεις περσι που τελιωσα 1 χρονο ειχα για σεπτεμβρη 9/12 γιατι πολυ απλα μετα τις παννεληνιες εχασα τελιως την αισθησητου διαβασματος.....περσι το σεπτεμβριο περασ 7/9.....αυτη την στιγμη χρωσταω 3/24:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μου το έχουν ξαναπεί αυτό - ότι το πιο δύσκολο είναι να μπορέσεις να μπεις ξανά σε διαδικασία συστηματικού διαβάσματος.
Πάντως θέλω να πιστεύω ότι αν είμαι συνεπής και προσπαθήσω στην αρχή, δεν θα έχω προβλήματα μετά!
Άντε να ξεκινήσουμε...!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Μου το έχουν ξαναπεί αυτό - ότι το πιο δύσκολο είναι να μπορέσεις να μπεις ξανά σε διαδικασία συστηματικού διαβάσματος.
Πάντως θέλω να πιστεύω ότι αν είμαι συνεπής και προσπαθήσω στην αρχή, δεν θα έχω προβλήματα μετά!
Άντε να ξεκινήσουμε...!:redface:
δεν ειναι κατι.....και εγω να φανταστεις παρακολουθω το 30% των διαλεξεων.....και ενα χρονο να το αφησεις δεν εγινε κατι.....σιγουρα μετα να σοβαρευτεις:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μου το έχουν ξαναπεί αυτό - ότι το πιο δύσκολο είναι να μπορέσεις να μπεις ξανά σε διαδικασία συστηματικού διαβάσματος.
Πάντως θέλω να πιστεύω ότι αν είμαι συνεπής και προσπαθήσω στην αρχή, δεν θα έχω προβλήματα μετά!
Άντε να ξεκινήσουμε...!:redface:

Αλλάζεις βαθμίδα-αλλάζεις σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
οικονομετρια 1 και 2
μικροοικονομια 1 και 2
αστικο-εμπορικο
και διοικηση επιχειρησεων

δεν συμφωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
οικονομετρια 1 και 2
μικροοικονομια 1 και 2
αστικο-εμπορικο
και διοικηση επιχειρησεων


Σε ποιό έτος είσαι?
Γιατί αν θυμάμαι καλά η οικονομετρία ξεκινάει συνήθως στο 5ο εξάμηνο
ξερω πολυ καλα ολα τα μαθηματα στα οποια αναφερεσαι....γιατι αναφερεσαι στην οικονομετρια ειδικα ως μαθημα 5 εξαμηνου;...απλα να πω κατι που φυσικα εννοειται....το εμπορικο και το αστικο ειναι μαθηματα νομικης και τα εβαλες ως τα δυσκολα μαθηματα σε ενα οικονομικο τμημα;;?!?
Μόνο που εμείς δεν είμαστε μαθηματικοί,δεν είμαστε στατιστικοί, είμαστε οικονομολόγοι και σαφώς δεν έχουμε τις δικές σας μαθηματικές γνώσεις!;)

θα συμφωνησω απολυτα ζωιτσα με αυτο που λες...μην παραξενευεσαι...την αναγκη για "παινεμα" την παρουσιαζουν πολλοι....
"η οικονομετρια ειναι ευκολη....κτλ κτλ"
ο καθε κλαδος μαθαινει τις μαθηματικες γνωσεις που χρειαζεται η επιστημη του....αυτο αν και πολυ απλο ....μερικες φορες χρειαζεται επεξηγηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
ξερω πολυ καλα ολα τα μαθηματα στα οποια αναφερεσαι....γιατι αναφερεσαι στην οικονομετρια ειδικα ως μαθημα 5 εξαμηνου;...απλα να πω κατι που φυσικα εννοειται....το εμπορικο και το αστικο ειναι μαθηματα νομικης και τα εβαλες ως τα δυσκολα μαθηματα σε ενα οικονομικο τμημα;;?!?

well,είχα την εντύπωση οτι η οικονομετρία είναι δύσκολη σα μάθημα και είπα αυτό με τα εξάμηνα για να δώ αν έχεις ήδη ασχοληθεί μαζί της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top