Δύσκολες σχολές 1ου πεδίου

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Μην μασας,αστους να μηρυκαζουν το αισθημα ανωτεροτητας που τους διεπει.
Η κοινωνιολογια ειναι εξαισια επιστημη,και σε αντιθεση με τις περισσοτερες σχολες των θεωρητικων επιστημων,υπαρχει εξελικτικη πορεια στην ερευνα.Εξαλλου,με την διεπιστημονικοτητα,που παρουσιαζει αναπτυξη στις γνωσιακες και κοινωνικες επιστημες,κοινωνιολογοι-ψυχολογοι-βιολογοι συνδυαζουν τις γνωσεις τους σε αρκετα συνθετα προγραμματα,για νεες ερευνες.

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου και μην ξεχνάμε και το εξαίσιο μεταπτυχιακό στην Βιοηθική! https://bioethics.fks.uoc.gr/

Επίσης, σε συνέδριο Ψυχοδικαστικής , τον Δεκέμβρη, μετείχαν και ψυχίατροι, και ψυχολόγοι,κοινωνιολόγοι, εγκληματολόγοι, που παρουσίασαν έρευνες και θεωρίες με καθοριστική συνεργασία μεταξύ των ειδικοτήτων αυτών.

Όσο για το αίσθημα ανωτερότητας το έχω δει ίδιοις όμασι από κοντά σε εγκληματολογικό σεμινάριο πρόσφατα.
Ένας ομιλητής ανέφερε μόνο τους φοιτητές της Νομικής (να κάνετε αυτό,εκείνο) ενώ το κοινό ήταν μεικτό (πολλοί κοινωνιολόγοι και ψυχολόγοι).

Και σηκώθηκε η καθηγήτρια μου και επίσης διευθύντρια του μεταπτυχιακού Εγκληματολογίας Παντείου (Νομικός και έχοντας ασκήσει τη δικηγορία), και του την είπε,αυτή ήταν μεγάλη δικαίωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
εγω σκεφτομαι δευτερο πτυχιο στην κοινωνιολογια ανετα!!πολυ καλη σχολη πιστευω και οχι και ιδιαιτερα ευκολη απ οσο ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
εγω σκεφτομαι δευτερο πτυχιο στην κοινωνιολογια ανετα!!πολυ καλη σχολη πιστευω και οχι και ιδιαιτερα ευκολη απ οσο ξερω

Αν χρειαστείς βοήθεια, θα είναι χαρά μου να σε βοηθήσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
εγω σκεφτομαι δευτερο πτυχιο στην κοινωνιολογια ανετα!!πολυ καλη σχολη πιστευω και οχι και ιδιαιτερα ευκολη απ οσο ξερω

Not. Έχεις ακόμη 4 χρόνια για να αναθεωρήσεις!:)
Για δεύτερο πτυχίο υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέρουσες και «δυσπρόσιτες» σχολές. Πολύ προτιμότερο να κάνεις στην Ψυχολογία - σε σχέση κιόλας με τη σχολή σου -.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου και μην ξεχνάμε και το εξαίσιο μεταπτυχιακό στην Βιοηθική! https://bioethics.fks.uoc.gr/

Επίσης, σε συνέδριο Ψυχοδικαστικής , τον Δεκέμβρη, μετείχαν και ψυχίατροι, και ψυχολόγοι,κοινωνιολόγοι, εγκληματολόγοι, που παρουσίασαν έρευνες και θεωρίες με καθοριστική συνεργασία μεταξύ των ειδικοτήτων αυτών.

Όσο για το αίσθημα ανωτερότητας το έχω δει ίδιοις όμασι από κοντά σε εγκληματολογικό σεμινάριο πρόσφατα.
Ένας ομιλητής ανέφερε μόνο τους φοιτητές της Νομικής (να κάνετε αυτό,εκείνο) ενώ το κοινό ήταν μεικτό (πολλοί κοινωνιολόγοι και ψυχολόγοι).

Και σηκώθηκε η καθηγήτρια μου και επίσης διευθύντρια του μεταπτυχιακού Εγκληματολογίας Παντείου (Νομικός και έχοντας ασκήσει τη δικηγορία), και του την είπε,αυτή ήταν μεγάλη δικαίωση...

Καλα ενταξει,δεν καιγομαι κιολας για bioethics :P
Αντικειμενικα,καλα μεταπτυχιακα κοινωνιολογιας θα βρεις στο εξωτερικο,Στην ελλαδα οι θεωρητικες σχολες,δεν φημιζονται και για τα μεταπτυχιακα που προσφερουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Καλα ενταξει,δεν καιγομαι κιολας για bioethics :P
Αντικειμενικα,καλα μεταπτυχιακα κοινωνιολογιας θα βρεις στο εξωτερικο,Στην ελλαδα οι θεωρητικες σχολες,δεν φημιζονται και για τα μεταπτυχιακα που προσφερουν.

ναι αλλα μπορει να μην υπαρχει η δυνατοτητα για εξωτερικο οποτε απο το να μεινει στασιμη σε γνωσεις προπτυχιακου επιπεδου, ειναι προτιμοτερο να κανει κατι που της αρεσει.. συγγνωμη nιmertis που μιλαω για σενα...

οσον αφορα στην ψυχολογια, οπου και αν κοιταξεις υπαρχουν ψυχολογοι παντος ειδους...με κουρασαν..καποτε την θεωρουσα πολυ ομορφη επιστημη.. πλεον οχι..και εχω τους λογους μου...:)

υ.γ: εχω δει να γινονται ψυχολογοι ατομα που δεν εχουν ιχνος ευαισθησιας και υπομονης. Ε αυτο δεν το δεχομαι..Καθε ανθρωπος στον τομεα του.. Οχι απλα επειδη το 1ο πεδιο δεν ειχε καμια αξιολογη ,για αυτους, σχολη, παμε ψυχολογια και οτι γινει..η ψυχοσυνθεση του ανθρωπου ειναι πολυ δυσκολο πραγμα και στενοχωριεμαι να βλεπω "και καλα" επαγγελματιες να παιζουν με τις ψυχες των ανθρωπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Για δεύτερο πτυχίο υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέρουσες και «δυσπρόσιτες» σχολές. Πολύ προτιμότερο να κάνεις στην Ψυχολογία - σε σχέση κιόλας με τη σχολή σου -.
Λάθος εστίαση.
Στην ελλαδα οι θεωρητικες σχολες,δεν φημιζονται και για τα μεταπτυχιακα που προσφερουν.
Νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Not. Έχεις ακόμη 4 χρόνια για να αναθεωρήσεις!:)
Για δεύτερο πτυχίο υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέρουσες και «δυσπρόσιτες» σχολές. Πολύ προτιμότερο να κάνεις στην Ψυχολογία - σε σχέση κιόλας με τη σχολή σου -.

ναι εχω καιρο ακομαα!!σωστα!θα δειξει.παντως απο 1 πεδιο ακουγεται ενδιαφερουσα ειδικα η εγκληματολογια.γι αυτο θα θελα κοινωνιολογια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ναι εχω καιρο ακομαα!!σωστα!θα δειξει.παντως απο 1 πεδιο ακουγεται ενδιαφερουσα ειδικα η εγκληματολογια.γι αυτο θα θελα κοινωνιολογια:P


Κάνε μόνη σου μια έρευνα στο internet, ρώτα φοιτητές του τμήματος, έλα σε κάποιο μάθημα να δεις εξ ιδίοις όμασι.

Μην ακούς τους κομπλεξικούς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
ναι εχω καιρο ακομαα!!σωστα!θα δειξει.παντως απο 1 πεδιο ακουγεται ενδιαφερουσα ειδικα η εγκληματολογια.γι αυτο θα θελα κοινωνιολογια:P

Αν θέλεις να ασχοληθείς με την εγκληματολογία, θαρρώ πως μπορείς/είναι προτιμότερο να στραφείς σε άλλη σχολή.

Veni, ΦΠΨ σπουδάζει η xristina elen.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Αν θέλεις να ασχοληθείς με την εγκληματολογία, θαρρώ πως μπορείς/είναι προτιμότερο να στραφείς σε άλλη σχολή.

Veni, ΦΠΨ σπουδάζει η xristina elen.;)

Σ'αρέσει δεν σ'αρέσει κυρίως από Κοινωνιολογία και Νομική στρέφονται σε αυτό το μεταπτυχιακό.

Και από Κοινωνιολογία...Τι να κάνουμε και ας σε πονάει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.

Σ'αρέσει δεν σ'αρέσει κυρίως από Κοινωνιολογία και Νομική στρέφονται σε αυτό το μεταπτυχιακό.

Και από Κοινωνιολογία...Τι να κάνουμε και ας σε πονάει :D

Δε μέ πονάει καθόλου!:confused: Εξάλλου, δεν πρόκειται για εμένα, ούτε σκοπεύω να ασχοληθώ με την εγκληματολογία.

Απλώς, η άποψή μου είναι ότι ένα δεύτερο πτυχίο θα ήταν καλό να προσφέρει και κάτι.:)
Αυτάααα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Δε μέ πονάει καθόλου!:confused: Εξάλλου, δεν πρόκειται για εμένα, ούτε σκοπεύω να ασχοληθώ με την εγκληματολογία.

Απλώς, η άποψή μου είναι ότι ένα δεύτερο πτυχίο θα ήταν καλό να προσφέρει και κάτι.:)
Αυτάααα.


Σημειώνω ότι για να χαρακτηριστεί το υπό πρόσληψη άτομο «εγκληματολόγος»,
σύμφωνα με τον Οργανισμό, πέραν του πτυχίου Νομικής ή Κοινωνιολογίας
απαιτείται και τίτλος που θα περιλαμβάνει τουλάχιστον 1 έτος μεταπτυχιακών
σπουδών στην Εγκληματολογία.


https://criminology.panteion.gr/attachments/article/253/%CE%A7%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%20%CE%9F%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B7%CF%82%20%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%82%20%CE%BA.%CE%9A.%CE%94.%CE%A3%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B7.pdf

Τάδε έφη Σπινέλλη.
όσο για το αν προσφέρουμε αυτό θα το κρίνουν άλλοι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Σημειώνω ότι για να χαρακτηριστεί το υπό πρόσληψη άτομο «εγκληματολόγος»,
σύμφωνα με τον Οργανισμό, πέραν του πτυχίου Νομικής ή Κοινωνιολογίας
απαιτείται και τίτλος που θα περιλαμβάνει τουλάχιστον 1 έτος μεταπτυχιακών
σπουδών στην Εγκληματολογία.


https://criminology.panteion.gr/attachments/article/253/%CE%A7%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%20%CE%9F%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B7%CF%82%20%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%82%20%CE%BA.%CE%9A.%CE%94.%CE%A3%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B7.pdf

Τάδε έφη Σπινέλλη.
όσο για το αν προσφέρουμε αυτό θα το κρίνουν άλλοι ;)
Σίγουρα προσφέρετε, αλλά δε διευκρίνισα πώς εννόησα αυτό που έγραψα:
Πολύπλευρη προσφορά αναφορικά με το άτομο εκείνου που το επιλέγει, υπό το πρίσμα πάντοτε της υποκειμενικότητας και της ελεύθερης (δημόσιας) γνωμοδότησης.

Η μετεκπαίδευση, και κατ' επέκταση ειδίκευση, είναι αυτονόητη, εφόσον καμία σχολή δεν παρέχει πτυχίο Εγκληματολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Σίγουρα προσφέρετε, αλλά δε διευκρίνισα πώς εννόησα αυτό που έγραψα:
Πολύπλευρη προσφορά αναφορικά με το άτομο εκείνου που το επιλέγει, υπό το πρίσμα πάντοτε της υποκειμενικότητας και της ελεύθερης (δημόσιας) γνωμοδότησης.

Η μετεκπαίδευση, και κατ' επέκταση ειδίκευση, είναι αυτονόητη, εφόσον καμία σχολή δεν παρέχει πτυχίο Εγκληματολογίας.



όπερ μεθερμηνευόμενον εστί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Veni, ΦΠΨ σπουδάζει η xristina elen.;)
Το γνωρίζω. Όμως υπάρχουν τόσες ενδιαφέρουσες επιλογές. ;)
Και από Κοινωνιολογία...
Εξήγησέ μας την πληθώρα των προοπτικών της ανωτέρω σχολής, σε σημείο που ζήτησαν να διδάσκουν και μαθήματα εκτός του κλάδου τους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
προοπτικές:

Πολιτειολόγος κάτι σαν τον Ζουράρις..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Το γνωρίζω. Όμως υπάρχουν τόσες ενδιαφέρουσες επιλογές. ;)

Εξήγησέ μας την πληθώρα των προοπτικών της ανωτέρω σχολής, σε σημείο που ζήτησαν να διδάσκουν και μαθήματα εκτός του κλάδου τους. :)

Διακρίνω μια μικρή εμμονούλα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για τη σχολή της Αγγλικής Φιλολογίας?? Είναι εύκολη?? Δύσκολη?? Πώς είναι τα μαθήματα εκεί μέσα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top