Δυσκολεύομαι να απομνημονεύσω όσα διαβάζω (ΕΠΑ.Λ.)

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ

Αυτο με τις κάρτες και τις ερώτησεις (flashcards στα αγγλικα) , το εχω δοκιμάσει στην ιστορια και με βοηθησε πολυ αλλα οταν το δοκιμασα για ανατομια δεν μου πολυ αρεσε . Αυτο που κανω τωρα και με βοηθαει ειναι οτι στο τελος του καθε κεφαλαιου βρισκω εικονες απο τα οργανα και τα γεμιζω με οτι ξερω απο το οργανο πχ στην μύτη βαζω τι ξερω ανατομικα ραχη ριζα κορυφη κτλ
Ναι ωραίο και αυτό, βρες κάτι τέτοιο να κάνεις που να το βλέπεις διασκεδαστικό όση ώρα και να ασχοληθείς, έχεις χρόνο ακόμα μην αγχώνεσαι δεν βοηθάει πουθενά. Χαμόγελο και αισιοδοξία, καλή συνέχεια!
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ δίνω φέτος, εμένα βλέπω οτι με βοηθάει πολύ πρώτα να κατανοήσω ένα κεφάλαιο, πχ πως λειτουργεί η καρδιά να δω βιντεακια εικόνες κλπ (κιας είναι κάποια εκτός ύλης) , ζωγραφιζω τα όργανα, αρτηρίες ,διαδικασίες κλπ, για να έχω μια γενική ιδέα του τι παίζει . Δεν κάθομαι να μάθω τίποτα που δεν έχω καταλάβει, όταν το κάνω αρχίζω την παπαγαλια τα λέω Πολλές φορές απέξω, άμα έχω ξεχάσει κάποια λέξη και πάω να την δω , ξανά λέω την παράγραφο από την αρχή γιατί νιώθω ότι κλέβω χαχαχα
Χρειάζεται πολλές φορές επανάληψη γενικά, ειδικά από το πεπτικό ο μεταβολισμός πάντα τον ξεχνάω αλλά τα υπόλοιπα τα θυμάμαι πάρα πολύ καλά
Και να σου πω την αλήθεια άμα μου ζητηθεί κάποιο όργανο η κάποια φλέβα, μου έρχεται στο μυαλό πρώτα η εικόνα που είδα στο ίντερνετ η το σχεδιάγραμμα που έκανα και μετά σκέφτομαι λεπτομέρειες

P.s διαβάζουμε μόνο από το βιβλίο, τα λέει λίγο όπως ναναι αλλά γιαυτό προσπάθησε να κατανοήσεις πρώτα τι λέει η κάθε σελίδα
P.s.2 η συμμαθήτρια μου από το φροντ τα μάθαινε μέχρι τώρα παπαγλια αμέσως χωρίς να κατανοήσει και τώρα που κάνουμε επαναλήψεις με δύσκολα συνδυαστικά θέματα πανικοβαλλεται αμέσως και χάνει τα λόγια της . Γιατί δεν έχει κατανοήσει πχ ανάποδα πως από τους πνεύμονες μέσω της βρογψικη αρτηρίας ένα ερυθρό θα φτάσει στον αριστερό κόλπο και μπερδεύτηκε και άρχισε να πιάνει τις πνευμονικες ....
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ δίνω φέτος, εμένα βλέπω οτι με βοηθάει πολύ πρώτα να κατανοήσω ένα κεφάλαιο, πχ πως λειτουργεί η καρδιά να δω βιντεακια εικόνες κλπ (κιας είναι κάποια εκτός ύλης) , ζωγραφιζω τα όργανα, αρτηρίες ,διαδικασίες κλπ, για να έχω μια γενική ιδέα του τι παίζει . Δεν κάθομαι να μάθω τίποτα που δεν έχω καταλάβει, όταν το κάνω αρχίζω την παπαγαλια τα λέω Πολλές φορές απέξω, άμα έχω ξεχάσει κάποια λέξη και πάω να την δω , ξανά λέω την παράγραφο από την αρχή γιατί νιώθω ότι κλέβω χαχαχα
Χρειάζεται πολλές φορές επανάληψη γενικά, ειδικά από το πεπτικό ο μεταβολισμός πάντα τον ξεχνάω αλλά τα υπόλοιπα τα θυμάμαι πάρα πολύ καλά
Και να σου πω την αλήθεια άμα μου ζητηθεί κάποιο όργανο η κάποια φλέβα, μου έρχεται στο μυαλό πρώτα η εικόνα που είδα στο ίντερνετ η το σχεδιάγραμμα που έκανα και μετά σκέφτομαι λεπτομέρειες

P.s διαβάζουμε μόνο από το βιβλίο, τα λέει λίγο όπως ναναι αλλά γιαυτό προσπάθησε να κατανοήσεις πρώτα τι λέει η κάθε σελίδα
P.s.2 η συμμαθήτρια μου από το φροντ τα μάθαινε μέχρι τώρα παπαγλια αμέσως χωρίς να κατανοήσει και τώρα που κάνουμε επαναλήψεις με δύσκολα συνδυαστικά θέματα πανικοβαλλεται αμέσως και χάνει τα λόγια της . Γιατί δεν έχει κατανοήσει πχ ανάποδα πως από τους πνεύμονες μέσω της βρογψικη αρτηρίας ένα ερυθρό θα φτάσει στον αριστερό κόλπο και μπερδεύτηκε και άρχισε να πιάνει τις πνευμονικες ....
οντως πεψη και μεταβολισμος ξεχνιουνται ευκολα.Μολις τα διαβασω τα θυμαμαι παλι.Θα σηκωθω μου φαινεται πρωι να τα διαβασω τη μερα που θα δινουμε.Τωρα μου ηρθε φρασια.Ειδα χθες βραδυ στον υπνο μου οτι διναμε ανατομια και πεσαν πολυ ακυρα θεματα και εκτος υλης και ρωτουσαν ολο κατι χαζα...εφιαλτης αυτη η ανατομια.Παντως εγω επειδη την δινω δευτερα φορα θελει παρα πολυ καλο ξεσκονισμα.Περσυ νομιζα οτι την ειχα μαθει καλα αλλα τελικα δεν ειχα μαθει πολλες λεπτομερειες.
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ δίνω φέτος, εμένα βλέπω οτι με βοηθάει πολύ πρώτα να κατανοήσω ένα κεφάλαιο, πχ πως λειτουργεί η καρδιά να δω βιντεακια εικόνες κλπ (κιας είναι κάποια εκτός ύλης) , ζωγραφιζω τα όργανα, αρτηρίες ,διαδικασίες κλπ, για να έχω μια γενική ιδέα του τι παίζει . Δεν κάθομαι να μάθω τίποτα που δεν έχω καταλάβει, όταν το κάνω αρχίζω την παπαγαλια τα λέω Πολλές φορές απέξω, άμα έχω ξεχάσει κάποια λέξη και πάω να την δω , ξανά λέω την παράγραφο από την αρχή γιατί νιώθω ότι κλέβω χαχαχα
Χρειάζεται πολλές φορές επανάληψη γενικά, ειδικά από το πεπτικό ο μεταβολισμός πάντα τον ξεχνάω αλλά τα υπόλοιπα τα θυμάμαι πάρα πολύ καλά
Και να σου πω την αλήθεια άμα μου ζητηθεί κάποιο όργανο η κάποια φλέβα, μου έρχεται στο μυαλό πρώτα η εικόνα που είδα στο ίντερνετ η το σχεδιάγραμμα που έκανα και μετά σκέφτομαι λεπτομέρειες

P.s διαβάζουμε μόνο από το βιβλίο, τα λέει λίγο όπως ναναι αλλά γιαυτό προσπάθησε να κατανοήσεις πρώτα τι λέει η κάθε σελίδα
P.s.2 η συμμαθήτρια μου από το φροντ τα μάθαινε μέχρι τώρα παπαγλια αμέσως χωρίς να κατανοήσει και τώρα που κάνουμε επαναλήψεις με δύσκολα συνδυαστικά θέματα πανικοβαλλεται αμέσως και χάνει τα λόγια της . Γιατί δεν έχει κατανοήσει πχ ανάποδα πως από τους πνεύμονες μέσω της βρογψικη αρτηρίας ένα ερυθρό θα φτάσει στον αριστερό κόλπο και μπερδεύτηκε και άρχισε να πιάνει τις πνευμονικες ....
Το βιβλίο δυστυχώς δεν το έχω αλλά διαβάζω απο ενα βιβλιο φροντιστηρίου και απο εδώ .Σιγουρα με παπαγαλία δεν γίνεται τα 2 πρώτα κεφαλαια τα διάβασα παπαγαλια και τώρα δεν θυμάμαι τιποτα ενω απο το πεπτικό και μετα αμα τα διαβασω αλλη μια φορά τα γνωρίζω,το λίνκ που έχω πιο πάνω μαζι με την ύλη εχει και εικονες και μερικά σχεδιαγράμματα , εγώ μπερδευομαι στο πεπτικο με τους ινωμυοδεις σωληνες δεν θυμαμαι το μακρος και γενικα θυμάμαι τα στοιχεια των οργανων αλλα μπερδευω το ενα με το αλλο ( πράγμα που συμβαίνει γιατι δεν τα εχω καταλαβει καλα ) .Ασχετο αλλα υγιεινη δεν ξεκινήσει ειναι πιο ευκολή δλδ βγαινει πιο γρηγορα ?
οντως πεψη και μεταβολισμος ξεχνιουνται ευκολα.Μολις τα διαβασω τα θυμαμαι παλι.Θα σηκωθω μου φαινεται πρωι να τα διαβασω τη μερα που θα δινουμε.Τωρα μου ηρθε φρασια.Ειδα χθες βραδυ στον υπνο μου οτι διναμε ανατομια και πεσαν πολυ ακυρα θεματα και εκτος υλης και ρωτουσαν ολο κατι χαζα...εφιαλτης αυτη η ανατομια.Παντως εγω επειδη την δινω δευτερα φορα θελει παρα πολυ καλο ξεσκονισμα.Περσυ νομιζα οτι την ειχα μαθει καλα αλλα τελικα δεν ειχα μαθει πολλες λεπτομερειες.
Κατι τετοιους εφιαλτες τους βλεπω και εγω και ειναι ακομα νωρις . Αυτο με το διάβασμα την ιδια μερα ειναι αλλο θεμα ακουω παιδια που ειναι πολυ εναντίων και αλλους που δεν γίνεται να μην διαβασουν πιο νωρίς
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Το βιβλίο δυστυχώς δεν το έχω αλλά διαβάζω απο ενα βιβλιο φροντιστηρίου και απο εδώ .Σιγουρα με παπαγαλία δεν γίνεται τα 2 πρώτα κεφαλαια τα διάβασα παπαγαλια και τώρα δεν θυμάμαι τιποτα ενω απο το πεπτικό και μετα αμα τα διαβασω αλλη μια φορά τα γνωρίζω,το λίνκ που έχω πιο πάνω μαζι με την ύλη εχει και εικονες και μερικά σχεδιαγράμματα , εγώ μπερδευομαι στο πεπτικο με τους ινωμυοδεις σωληνες δεν θυμαμαι το μακρος και γενικα θυμάμαι τα στοιχεια των οργανων αλλα μπερδευω το ενα με το αλλο ( πράγμα που συμβαίνει γιατι δεν τα εχω καταλαβει καλα ) .Ασχετο αλλα υγιεινη δεν ξεκινήσει ειναι πιο ευκολή δλδ βγαινει πιο γρηγορα ?

Κατι τετοιους εφιαλτες τους βλεπω και εγω και ειναι ακομα νωρις . Αυτο με το διάβασμα την ιδια μερα ειναι αλλο θεμα ακουω παιδια που ειναι πολυ εναντίων και αλλους που δεν γίνεται να μην διαβασουν πιο νωρίς
Λοιπόν από ότι κατάλαβα τώρα είσαι β λυκείου, ξεκινά αρχικά με αυτά που έχεις τα λινκ κλπ (τα έχω χρησιμοποιήσει) να κατανοήσεις το κάθε κεφάλαιο και άμα βιάζεσαι να τα μάθεις παπαγαλια δες το βιβλίο της ανατομίας από το ebooks η περίμενε να το πάρεις, θα σου φτάσει ο χρόνος. ΑΡΚΕΙ να τα κατανοήσεις τώρα καλά
(Εγώ μόνο το κυκλοφοριακό διάβαζα το καλοκαίρι)
Για την υγιεινή ο χρόνος φτάνει να ξεκινήσεις και από Σεπτέμβρη θα πρότεινα να βγάλεις το καλοκαίρι τα 3 πρώτα να ξεμπερδεύεις είναι πανεύκολα μικρά
Εγώ να σου πω την αλήθεια με δυσκολεύει πιο πολύ η υγιεινή, όχι ότι είναι δύσκολη μια χαρά κατανοητή είναι απλά βαριέμαι πολύ εύκολα και με τρελαίνει και η ανατομία πολύ ίσως είναι και αυτό
Δηλαδή να σου πω την αλήθεια έχει μείνει ένας μήνας και το 5.5 της υγιεινής δεν το έχω μάθει 🥲🥲😅😅 θα το ξεκινήσω από αύριο όμως
Επίσης θα πρότεινα μαθηματικά να βγάζεις την θεωρία γρήγορα γιατί είναι λίγο βαρετά αλλά να βγάλεις όλο το α θέμα 25 μονάδες τζάμπα είναι, εγώ τώρα πρέπει να βγάλω θεωρία στατιστικής τσακ μπαμ
Α και στην έκθεση αν θα πας φροντιστήριο, λογικά θα αγοράσεις η θα σου δώσουν βιβλίο με θεαματικούς κύκλους, όταν θα τα κάνεις να διαβάζεις αμέσως το θέμα της εβδομάδας πχ γλώσσα των νέων, μετά την άλλη δημοκρατία, να μην τα αφήσεις για το τέλος (εγώ αυτό έκανα χαχαχα) (οχι να τα μάθεις απέξω αλλα καλή ανάγνωση)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

οντως πεψη και μεταβολισμος ξεχνιουνται ευκολα.Μολις τα διαβασω τα θυμαμαι παλι.Θα σηκωθω μου φαινεται πρωι να τα διαβασω τη μερα που θα δινουμε.Τωρα μου ηρθε φρασια.Ειδα χθες βραδυ στον υπνο μου οτι διναμε ανατομια και πεσαν πολυ ακυρα θεματα και εκτος υλης και ρωτουσαν ολο κατι χαζα...εφιαλτης αυτη η ανατομια.Παντως εγω επειδη την δινω δευτερα φορα θελει παρα πολυ καλο ξεσκονισμα.Περσυ νομιζα οτι την ειχα μαθει καλα αλλα τελικα δεν ειχα μαθει πολλες λεπτομερειες.
Θέλει γενικά αφού την κατανοήσεις να την λες Πολλές φορές απέξω όλη γιατί στις πανελλήνιες θέλουν παπαγαλιτσα
Εγώ να σου πω την αλήθεια με δυσκολεύει να βγάλω πιο πολύ η υγιεινή κοιμάμαι από το βιβλίο για κάποιο παράξενο λόγο 😅🤣🤣
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Συγγνώμη που το λέω έτσι, αλλά εαν δεν μπορείς να μάθεις την ανατομία τώρα, πως θα μάθεις την ανατομία στην ιατρική που έχει απειρες λεπτομέριες και ονομασίες;
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Συγγνώμη που το λέω έτσι, αλλά εαν δεν μπορείς να μάθεις την ανατομία τώρα, πως θα μάθεις την ανατομία στην ιατρική που έχει απειρες λεπτομέριες και ονομασίες;
Πιστεύω είναι διαφορετικό το διάβασμα στις πανελλήνιες και διαφορετικό στο πανεπιστήμιο
Βεβαια συγκεκριμένα στην ιατρική είναι τέτοια τα μαθήματα και το ίδιο το επάγγελμα που πρέπει να τα ξέρεις όλα...
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Συγγνώμη που το λέω έτσι, αλλά εαν δεν μπορείς να μάθεις την ανατομία τώρα, πως θα μάθεις την ανατομία στην ιατρική που έχει απειρες λεπτομέριες και ονομασίες;
Εχεί διαφορα γιατι αυτο που διαβαζω τωρα δεν το εχω διδαχτει ακομα γιατι ειμαι β λυκειου , να παπαγαλισω και να μαθω ολη την υλη αυτολεξεί μπορω, αλλα εγω προσπαθω να βγαλω και νοημα απο αυτο που διαβαζω γιατι θεωρω οτι αμα το καταλαβεις μενει πιο ευκολα και αξιζει περισσοτερο , αν δεν ειχα χρονο και βιαζομουν να τα μαθω θα τα πηγαινα αυτολεξει και θα την εβγαζα την υλη
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Είναι κανείς απο εδώ σε τομέα οικονομικών;
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εχεί διαφορα γιατι αυτο που διαβαζω τωρα δεν το εχω διδαχτει ακομα γιατι ειμαι β λυκειου , να παπαγαλισω και να μαθω ολη την υλη αυτολεξεί μπορω, αλλα εγω προσπαθω να βγαλω και νοημα απο αυτο που διαβαζω γιατι θεωρω οτι αμα το καταλαβεις μενει πιο ευκολα και αξιζει περισσοτερο , αν δεν ειχα χρονο και βιαζομουν να τα μαθω θα τα πηγαινα αυτολεξει και θα την εβγαζα την υλη
Δεν το ειπα για να σε προσβαλω. Απλα εχε υπόψιν σου οτι ουτε και στο πανεπιστημιο θα τα διδαχθεις ολα και θα πρεπει να διαβάζεις καποοα πραγματα μον@ σου, κ
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Δεν το ειπα για να σε προσβαλω. Απλα εχε υπόψιν σου οτι ουτε και στο πανεπιστημιο θα τα διδαχθεις ολα και θα πρεπει να διαβάζεις καποοα πραγματα μον@ σου, κ
Δεν το πήρα σαν προσβολή.Συμφωνώ με αυτα που λες 100% απλα εγω θελώ να πω οτι αν διδαχτεις κατι και το κατανοησεις πληρως μετα ειναι πολυ πιο ευκολο να το μαθεις και να το θυμασαι παντα
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Δεν το πήρα σαν προσβολή.Συμφωνώ με αυτα που λες 100% απλα εγω θελώ να πω οτι αν διδαχτεις κατι και το κατανοησεις πληρως μετα ειναι πολυ πιο ευκολο να το μαθεις και να το θυμασαι παντα
Μιλώντας καθαρά από δική μου εμπειρία, στο πανεπιστήμιο δεν θα κατανοήσεις πλήρως την ανατομία από το μάθημα. Υπάρχουν καθηγητές που τα λένε υπερβολικά αργά που δυσκολεύεσαι να παρακολουθήσεις, ενώ άλλη που τα εξηγούν παρα πολύ γρήγορα που δεν προλαβαίνεις. Και ειδικά η ανατομία είναι ένα μάθημα που θέλει πολύ προσωπικό διάβασμα και κατανόηση από εσένα και μόνο, γιατί δεν θα καταφέρεις να τα κατανοήσεις όλα από το μάθημα για τους λόγους που προανέφερα συν ότι δεν θα τα θυμάσαι όλα οταν πας να τα διαβάσεις και ότι είναι περίπλοκα οπότε ίσως να μην τα έχεις καταλάβει από την παράδοση. Τέλος, και στο λέω απλά για να το έχεις στο μυαλό σου, δεν τα θυμάσαι όλα πάντα πχ τις εκφύσεις, καταφύσεις μυών, τους βασικούς πυρήνες του εγκεφάλου και πολλά άλλα, τα ξεχνάς μέσα στην εβδομάδα, όσο καλά και να τα έχεις μάθει. Πάντως, τώρα για τις πανελλήνιες, ίσως σε βοηθήσει να εντάξεις αυτά που διαβάζεις στην πραγματική ζωή, τύπου τώρα τρώω και η μπουκιά κλπ κλπ, καταλήγει στον στόμαχο που συμβαίνει αυτό κλπ. Πάντως έχεις χρόνο ακόμη να τα μάθεις και σίγουρα, το να τα διδαχθείς θα σε βοηθήσει αλλά για τις πανελλήνιες ίσως να πρέπει να τα μάθεις τελείως απ' έξω.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Στις πανελλαδικές καθίστε να καταλάβετε τι γράφει το βιβλίο και μετά μάθετέ τα αυτολεξεί. Έτσι κι αλλιώς μικρή είναι η ύλη, συγκεκριμένη και δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο βαθμό δυσκολίας. Τώρα στο πανεπιστήμιο.. όλα αυτά που είπα είναι λόγια του αέρα. Με τίποτα δεν μπορείς να μάθεις τα πάντα και αρκετές (περισσότερες) φορές εστιάζεις στα σοσ ή σε παλιά θέματα..
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Μιλώντας καθαρά από δική μου εμπειρία, στο πανεπιστήμιο δεν θα κατανοήσεις πλήρως την ανατομία από το μάθημα. Υπάρχουν καθηγητές που τα λένε υπερβολικά αργά που δυσκολεύεσαι να παρακολουθήσεις, ενώ άλλη που τα εξηγούν παρα πολύ γρήγορα που δεν προλαβαίνεις. Και ειδικά η ανατομία είναι ένα μάθημα που θέλει πολύ προσωπικό διάβασμα και κατανόηση από εσένα και μόνο, γιατί δεν θα καταφέρεις να τα κατανοήσεις όλα από το μάθημα για τους λόγους που προανέφερα συν ότι δεν θα τα θυμάσαι όλα οταν πας να τα διαβάσεις και ότι είναι περίπλοκα οπότε ίσως να μην τα έχεις καταλάβει από την παράδοση. Τέλος, και στο λέω απλά για να το έχεις στο μυαλό σου, δεν τα θυμάσαι όλα πάντα πχ τις εκφύσεις, καταφύσεις μυών, τους βασικούς πυρήνες του εγκεφάλου και πολλά άλλα, τα ξεχνάς μέσα στην εβδομάδα, όσο καλά και να τα έχεις μάθει. Πάντως, τώρα για τις πανελλήνιες, ίσως σε βοηθήσει να εντάξεις αυτά που διαβάζεις στην πραγματική ζωή, τύπου τώρα τρώω και η μπουκιά κλπ κλπ, καταλήγει στον στόμαχο που συμβαίνει αυτό κλπ. Πάντως έχεις χρόνο ακόμη να τα μάθεις και σίγουρα, το να τα διδαχθείς θα σε βοηθήσει αλλά για τις πανελλήνιες ίσως να πρέπει να τα μάθεις τελείως απ' έξω.
Δεν το ειχα σκεφτει αυτο με το να το ενταξω στην πραγματικη μου ζωη , πιστευω θα με βοηθησει ειδικα στο πεπτικο που μπορω να το κανω εικονα καλυτερα, γενικα εγω παντα θελω να τα καταλαβαινω καλυτερα αλλα τωρα ακουω και απο αλλα παιδια που δινουν οτι τα μαθαινουν αυτολεξει.Εγω τα εχω τελειωσει τα κεφαλαια και μεσα σε αυτο το μηνα θα τα περασω αλλη μια φορα για να φτασω σε ενα επιπεδο που μπορω να πω οτι ξερω τι ειναι αυτο . Μεσα στο καλοκαιρι θα διαβασω υγιεινη και τα αλλα εξεταζομενα και απο την αρχη της χρονιας που θα τα διδαχθω πιστευω θα τα εχω πολυ καλυτερα στο μυαλο μου
Στις πανελλαδικές καθίστε να καταλάβετε τι γράφει το βιβλίο και μετά μάθετέ τα αυτολεξεί. Έτσι κι αλλιώς μικρή είναι η ύλη, συγκεκριμένη και δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο βαθμό δυσκολίας. Τώρα στο πανεπιστήμιο.. όλα αυτά που είπα είναι λόγια του αέρα. Με τίποτα δεν μπορείς να μάθεις τα πάντα και αρκετές (περισσότερες) φορές εστιάζεις στα σοσ ή σε παλιά θέματα..
Η αληθεια ειναι οτι σαν υλη δεν ειναι πολλες σελιδες . Σιγουρα το πανεπιστήμιο δεν εχει καμια σχεση με το λυκειο γιατι εκει οντως σου μαθαινουν τα παντα πανω στο θεμα . Απ ότι βλέπω και οι δυο (cortes,pharmacist01) ασχολείστε με τομεα υγείας στο πανεπιστήμιο , οποτε ξερετε και καλυτερα πως ειναι η κατασταση και τις διαφορες που υπαρχουν
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Αφου εχεις προγραμμα νομοζω πως θα τα καταφερεις αρκετα καλα στις πανελληνιες. Τελος παντων, καλη επιτυχια σου εύχομαι και να ξερεις πως εαν δεν περασεις εκει που θελεις δεν ηρθε το τελος. Παντα υπαρχουν λυσεις
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος από τομέα οικονομικών να απαντήσει στην ερώτηση εάν μπορεί κάποιος να καλύψει την ύλη των 2 μαθημάτων της ειδικότητας σε αυτόν τον 1 μήνα και λίγο που έχει μείνει;
Η ερώτηση δεν αφορά εμένα, και ο στόχος δεν είναι σίγουρα το 20
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος από τομέα οικονομικών να απαντήσει στην ερώτηση εάν μπορεί κάποιος να καλύψει την ύλη των 2 μαθημάτων της ειδικότητας σε αυτόν τον 1 μήνα και λίγο που έχει μείνει;
Η ερώτηση δεν αφορά εμένα, και ο στόχος δεν είναι σίγουρα το 20
Δεν ειμαι τομεα οικονομικων αλλα εχω γνωστους εκει , απ΄οτι ακουω η υλη ειναι σχετικα ευκολη εγω θεωρω οτι 1 μηνας με ενα πολυ καλο διαβασμα μπορει να βγει η υλη , ειδικα αν ο στοχος δεν ειναι πολυ υψηλος . Εγω θα ελεγα να το προσπαθησει γιατι δεν εχει να χασει κατι .
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Και εγώ έτσι λέω πάντα με βάση αυτά που ακούω από αλλα παιδιά, μιας και η ύλη είναι μικρή και σχεδον όλη θεωρία, θεωρώ ότι με τη βοήθεια και ενός καθηγητή είναι εφικτό.
Όλα τα παιδιά να κάνουν την προσπάθεια τους και καλή επιτυχία σε όλους :) :)
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Και εγώ έτσι λέω πάντα με βάση αυτά που ακούω από αλλα παιδιά, μιας και η ύλη είναι μικρή και σχεδον όλη θεωρία, θεωρώ ότι με τη βοήθεια και ενός καθηγητή είναι εφικτό.
Όλα τα παιδιά να κάνουν την προσπάθεια τους και καλή επιτυχία σε όλους :) :)
Σιγουρα ! Αν δεν κάνεις εστώ και μια προσπάθεια και πείς οτι μου έμεινε μονο ενας μήνας και δεν το προσπαθώ καθολου , θα το μετανοιώσεις
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς πως ήταν ο μέσος όρος πέρσι στον τομέα των οικονομικών;
Θέλω να πω, πως θα μπορούσε να δημιουργηθεί μια πρόβλεψη για φέτος με τον περσινό μέσο όρο λαμβάνοντας υπόψη τους συντελεστές που θέτουν οι σχολές;
Για παράδειγμα μια σχολή που πέρσι είχε βάση 7.000 μόρια, αναμένεται να ανέβει και αν ναι πόσο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και επίσης, εχω διαβάσει σε διάφορα σάιτ πως όσοι θα έχουν βαθμολογίες άνω των 12.000-13.000 μορίων "δε χρειάζεται να ανησυχούν", αυτό πως προκύπτει;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top