Δυσκολία σχολών

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Έγραψα για τον βαθμό γιατί είπε ότι πηγαίνουν οι λιγότερο εργατικοί.. Αυτά που λέτε δεν στέκουν.
Πηγαίνετε να κάνετε διδακτορικό στις διδακτικές, να δούμε αν είναι πιο εύκολες από τα μαθηματικά. Αν το πάμε έτσι και η νομική είναι πιο εύκολη από τα μαθηματικά και τη φυσική. Η νομική δεν έχει καν ερευνα

Την ίδια δυσκολία με το παιδαγωγικό έχει και ξ ψυχολογία, φιλολογία κ.α. Σταματήστε αυτό το πράγμα γιατί είναι τελείως χαζό. Για να συγκρίσεις πρέπει να έχεις δει την ύλη που υπάρχει στα μαθήματα. Στην ψυχολογία παντειου επειδή υπάρχει η ύλη στο site, έχω δει ότι η ποσότητα είναι ίδια με αυτή που έχουμε στο παιδαγωγικό

Μήπως ήθελες να πας Νομική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευάκι23

Νεοφερμένος

Η Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα, συγκρίνεις το διδακτορικό στα μαθηματικά με το διδακτορικό στα παιδαγωγικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Btw, όταν κάποιος θίγεται που του βγάζουμε την σχολή ΠΙΟ εύκολη, μάλλον κουβαλάει κόμπλεξ ο ίδιος και δεν το παραδέχεται... ;)
Θα βάλω disclaimer ότι ΔΕΝ μιλάω για την σπουδαιότητα του επαγγέλματος, αλλά για τα φοιτητικά χρόνια. Για το λειτούργημα του δασκάλου με κάλυψαν άλλοι παραπάνω.

Λοιπόν, να πούμε κάποια πράγματα. Πρώτον, οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν σου λένε απλά ότι η σχολή είναι εύκολη, αλλά ότι είναι πιο εύκολη. Υπάρχουν 3 γράμματα και 1 λέξη εκεί μπροστά που κάνουν την διαφορά, ξέρεις γιατί; Γιατί μιλάμε για σύγκριση. Πιθανόν εσύ τα γνωρίζεις καλύτερα από εμένα αφού θα κληθείς να τα διδάξεις σε 8χρονα.

Δεύτερον το να μιλάς για ευκολία/δυσκολία σχολών με βάση την εμπειρία σου από 1 άτομο, είναι τουλάχιστον αστείο. Ναι οκ, υπάρχει άτομο που τελείωσε την Νομική στα 4,5 χρόνια χωρίς να πατήσει ποτέ και διαβάζοντας τις επιτομές. Το κάναμε τώρα κανόνα για την σχολή; Για όνομα...
Κάτι ποστ που είδα λοξά ότι "διαβάζεις 10 ώρες επειδή θυμήθηκες 2 μέρες πριν να βγάλεις ύλη 2000 σελίδων", είπα να τα σχολιάσω, αλλά καταλαβαίνω ότι ΔΕΝ έχεις μάθει να διαβάζεις συστηματικά επί 4,5 ή 6 χρόνια 10ωρα και 12ωρα είτε είσαι στην εξεταστική είτε όχι, και πάλι να έχεις αμφίβολο αν θα περάσεις μάθημα. Οπότε θα τα αφήσω έτσι όπως είναι να κάθονται, αν και όλα τα βιβλία στην βιβλιοθήκη μου κλαίνε αυτή την στιγμή. :P

Γι αυτό με το ότι "όποιος διαβάζει τελειώνει στα ν χρόνια", θα σου πρότεινα λίγο να δεις του ΜΟ αποφοίτησης των διάφορων σχολών. Θα πρότεινα επίσης να είσαι καθιστή.

Η σχολή σας μπορεί να έχει εργασίες, απαλλακτικές, παρουσιάσεις, διδασκαλία κλπ, και αυτό μπορεί να είναι πιο φορτωμένο ως πρόγραμμα από τον "καημένο" φοιτητή Νομικής που ξεροσταλιάζει στα αμφιθέατρα, αλλά επ' ουδενί δεν είναι πιο δύσκολο.

Αυτό που αρνείσαι να καταλάβεις, κορίτσι μου γλυκό, και κάποια στιγμή ίσως θα έπρεπε, είναι ότι περιστοιχίζεσαι από ΤΟΥΒΛΑ. ΤΟΥ-ΒΛΑ. (Και μην με βαρέσετε οι υπόλοιποι, καταβάθος ξέρετε ότι έτσι είναι). Μπορεί εσύ και άλλοι 50 σε όλη την Ελλάδα να το γουστάρατε και να το δηλώσατε 1ο ή 2ο στο μηχανογραφικό, αλλά το 90% των συμφοιτητών σας μπήκε από σπόντα επειδή οι επιλογές στην θεωρητική είναι αρκετά περιορισμένες και όσο να το κάνεις το ΠΤΔΕ παραμένει ένα ακόμα πανεπιστημιακό τμήμα. Οπότε το "εγώ διαβάζω και περνάω και δεν χρωστάω", μπράβο σου που το κάνεις, αλλά σκέφτηκες ότι δεν αντιπροσωπεύει τον μέσο φοιτητή του Παιδαγωγικού; Σκέφτηκες ότι εκείνα τα 3άρια που είδες σ εκείνο το μάθημα (και πόσα να ήταν πια?) δεν ήταν λόγω δυσκολίας του μαθήματος, αλλά λόγω του ότι μάλλον δεν υπήρξε ποτέ το κατάλληλο ενδιαφέρον ή ότι το επίπεδο των φοιτητών δεν ανταποκρίνεται στις μέσες απαιτήσεις; Επίσης σκέφτηκες ότι όσο το επίπεδο των φοιτητών πέφτει (και με εξαίρεση κάποιες χρονιές, πέφτει συνέχεια), ρίχνει και τις απαιτήσεις του κάθε μαθήματος;

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ; Εμένα θα ήταν η βασική μου απαίτηση σε συνέλευση τμήματος από το πρώτο έτος...αλλά και πάλι τι να ξέρω εγώ, ε...

Α! Και για να μην πεις ότι μιλάω χωρίς να ξέρω. 5 ξαδέρφια τελείωσαν το ΠΤΔΕ, 1 θείος τελείωσε την Ακαδημία (όταν ακόμα ήταν διετής), μάνα Νομική, πατέρας και αδερφός Πολυτεχνείο (σε διαφορετικά τμήματα), και γω Ιατρική. Τι λες, δικαιούμαι να εκφέρω άποψη περί δυσκολίας, ή μόνο εσύ αφήνεσαι έρμαιο των γενικεύσεών σου με τον ΕΝΑΝ φίλο που τελείωσε σχεδόν αδιάβαστος την νομική στα 4,5 χρόνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Αυτό το thread επιτελεί κοινωνικό λειτούργημα!!
Όλοι οι αποτυχημένοι των Πανελληνίων εκτονώνουν τα κόμπλεξ τους πάνω στη... δυσκολία των Παιδαγωγικών! Πραγματικά έχω λιώσει στο γέλιο με την κατάντια μερικών. Τόσο λυσσαλέο μίσος (έτσι ξαφνικά!) για τα Παιδαγωγικά ρε..καρντάσια;

Μπορεί να σπουδάζετε σε κάτι "απίθανες" σχολές, που δε βρίσκεις δουλειά ούτε με προεδρικό διάταγμα, αλλά τουλάχιστον σκάει λίγο το χειλάκι σας στην παρηγοριά του ότι η σχολή σας είναι λιγάκι πιο δύσκολή από τα Παιδαγωγικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευάκι23

Νεοφερμένος

Η Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αυτό το thread επιτελεί κοινωνικό λειτούργημα!!
Όλοι οι αποτυχημένοι των Πανελληνίων εκτονώνουν τα κόμπλεξ τους πάνω στη... δυσκολία των Παιδαγωγικών! Πραγματικά έχω λιώσει στο γέλιο με την κατάντια μερικών. Τόσο λυσσαλέο μίσος (έτσι ξαφνικά!) για τα Παιδαγωγικά ρε..καρντάσια;

Μπορεί να σπουδάζετε σε κάτι "απίθανες" σχολές, που δε βρίσκεις δουλειά ούτε με προεδρικό διάταγμα, αλλά τουλάχιστον σκάει λίγο το χειλάκι σας στην παρηγοριά του ότι η σχολή σας είναι λιγάκι πιο δύσκολή από τα Παιδαγωγικά.

Από το παιδαγωγικό πάντως μόνο με προεδρικό διάταγμα βρίσκεις δουλειά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι σωστά, σχολίασε όσους προσπαθούν να της πουν ότι θα κάνει λειτούργημα αλλά μέχρι τότε δεν θα της βγει και ο κώλος αεροδρόμιο, και άστην αυτήν να πιστεύει ότι ζορίζεται κιόλας. Ρε τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeatHen

Νεοφερμένος

Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ημουν ετοιμος να γραψω απαντηση. Η Ερινυς με καλυψε πληρως. Ειλικρινα δεν ξερω αν θα μπορουσε να σου δωθει πιο κατανοητη απαντηση. Αν ουτε ετσι καταλαβες τι θελουν οι περισσοτεροι να σου πουν, τοτε δε νομιζω οτι χρειαζεται να ασχοληθει καποιος περαιτερω για να σου εξηγησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μήπως ήθελες να πας Νομική;

Με τη λογική σου, μήπως ήθελες ΕΣΥ Ιατρική;
Και κατέληξες στον κάδο των αχρήστων, στη σχολή-σημαία των απανταχού "αποτυχόντων Ιατρικής", την Βιολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeatHen

Νεοφερμένος

Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
στη σχολή-σημαία των απανταχού "αποτυχόντων Ιατρικής", την Βιολογία;
Ποσο μικροαστη αυτη η αντιληψη ; Επειδη ισχυει για καποιους αυτο, δεν πρεπει να δινονται αυτου του ειδους οι ταμπελες στις διαφορες σχολες. Ξεκολλατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Πηγαίνετε να κοιτάξετε την ύλη άλλων σχολών σετ α μαθήματα και μετά τα ξαναλέμε, γιατί δεν ξέρετε τίποτα.

Ξεκολλήστε από τα παιδαγωγικά και δείτε άλλες άλλες σχολές που έχουν την ΙΔΙΑ δυσκολία. Και εγώ ξέρω πόσα άτομα από την ψυχολογία που τελείωσαν στα 4 χρόνια και από την νομική δεν είναι μόνο άτομο έξυπνε. Απλά δεν κάθομαι να γράφω όλες τις περιπτώσεις. Ένας άλλος τελείωσε με 9 και δίνει κατατακτηριες για φπψ, ενώ κάνει και μεταπτυχιακό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ποσο μικροαστη αυτη η αντιληψη ; Επειδη ισχυει για καποιος αυτο, δεν πρεπει να δινονται αυτου του ειδους οι ταμπελες στις διαφορες σχολες. Ξεκολλατε.

Χαίρομαι που συμφωνείς μαζί μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι τεμπελιαζετε ή θυμάστε να διαβάζετε δύο μέρες πριν, για αυτό δεν μπορείτε να τελειώσετε. Στη σχολή μου υπάρχουν και υποχρεωτικες παρουσίες σε σχέση με τη νομική που οπότε θες πας και περνάς τα μαθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι τεμπελιαζετε ή θυμάστε να διαβάζετε δύο μέρες πριν, για αυτό δεν μπορείτε να τελειώσετε. Στη σχολή μου υπάρχουν και υποχρεωτικες παρουσίες σε σχέση με τη νομική που οπότε θες πας και περνάς τα μαθήματα

:rofl:

Ρε μήπως είναι τρολλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ενώ σε άλλες σχολές, μόλις τελειώσεις, θα βρεις αμέσως δουλειά και θα σε βάλουν στο θρόνο δίνοντας χιλιαρικο. Προσγειωθειτε στην πραγματικότητα

Νομίζεις ότι εσύ έχεις αφιερώσει περισσότερο χρόνο τελειώνοντας μια σχολή σε σχέση με άλλους που μπορεί να έχουν περισσότερα πτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Btw, όταν κάποιος θίγεται που του βγάζουμε την σχολή ΠΙΟ εύκολη, μάλλον κουβαλάει κόμπλεξ ο ίδιος και δεν το παραδέχεται... ;)
Θα βάλω disclaimer ότι ΔΕΝ μιλάω για την σπουδαιότητα του επαγγέλματος, αλλά για τα φοιτητικά χρόνια. Για το λειτούργημα του δασκάλου με κάλυψαν άλλοι παραπάνω.

Λοιπόν, να πούμε κάποια πράγματα. Πρώτον, οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν σου λένε απλά ότι η σχολή είναι εύκολη, αλλά ότι είναι πιο εύκολη. Υπάρχουν 3 γράμματα και 1 λέξη εκεί μπροστά που κάνουν την διαφορά, ξέρεις γιατί; Γιατί μιλάμε για σύγκριση. Πιθανόν εσύ τα γνωρίζεις καλύτερα από εμένα αφού θα κληθείς να τα διδάξεις σε 8χρονα.

Δεύτερον το να μιλάς για ευκολία/δυσκολία σχολών με βάση την εμπειρία σου από 1 άτομο, είναι τουλάχιστον αστείο. Ναι οκ, υπάρχει άτομο που τελείωσε την Νομική στα 4,5 χρόνια χωρίς να πατήσει ποτέ και διαβάζοντας τις επιτομές. Το κάναμε τώρα κανόνα για την σχολή; Για όνομα...
Κάτι ποστ που είδα λοξά ότι "διαβάζεις 10 ώρες επειδή θυμήθηκες 2 μέρες πριν να βγάλεις ύλη 2000 σελίδων", είπα να τα σχολιάσω, αλλά καταλαβαίνω ότι ΔΕΝ έχεις μάθει να διαβάζεις συστηματικά επί 4,5 ή 6 χρόνια 10ωρα και 12ωρα είτε είσαι στην εξεταστική είτε όχι, και πάλι να έχεις αμφίβολο αν θα περάσεις μάθημα. Οπότε θα τα αφήσω έτσι όπως είναι να κάθονται, αν και όλα τα βιβλία στην βιβλιοθήκη μου κλαίνε αυτή την στιγμή. :P

Γι αυτό με το ότι "όποιος διαβάζει τελειώνει στα ν χρόνια", θα σου πρότεινα λίγο να δεις του ΜΟ αποφοίτησης των διάφορων σχολών. Θα πρότεινα επίσης να είσαι καθιστή.

Η σχολή σας μπορεί να έχει εργασίες, απαλλακτικές, παρουσιάσεις, διδασκαλία κλπ, και αυτό μπορεί να είναι πιο φορτωμένο ως πρόγραμμα από τον "καημένο" φοιτητή Νομικής που ξεροσταλιάζει στα αμφιθέατρα, αλλά επ' ουδενί δεν είναι πιο δύσκολο.

Αυτό που αρνείσαι να καταλάβεις, κορίτσι μου γλυκό, και κάποια στιγμή ίσως θα έπρεπε, είναι ότι περιστοιχίζεσαι από ΤΟΥΒΛΑ. ΤΟΥ-ΒΛΑ. (Και μην με βαρέσετε οι υπόλοιποι, καταβάθος ξέρετε ότι έτσι είναι). Μπορεί εσύ και άλλοι 50 σε όλη την Ελλάδα να το γουστάρατε και να το δηλώσατε 1ο ή 2ο στο μηχανογραφικό, αλλά το 90% των συμφοιτητών σας μπήκε από σπόντα επειδή οι επιλογές στην θεωρητική είναι αρκετά περιορισμένες και όσο να το κάνεις το ΠΤΔΕ παραμένει ένα ακόμα πανεπιστημιακό τμήμα. Οπότε το "εγώ διαβάζω και περνάω και δεν χρωστάω", μπράβο σου που το κάνεις, αλλά σκέφτηκες ότι δεν αντιπροσωπεύει τον μέσο φοιτητή του Παιδαγωγικού; Σκέφτηκες ότι εκείνα τα 3άρια που είδες σ εκείνο το μάθημα (και πόσα να ήταν πια?) δεν ήταν λόγω δυσκολίας του μαθήματος, αλλά λόγω του ότι μάλλον δεν υπήρξε ποτέ το κατάλληλο ενδιαφέρον ή ότι το επίπεδο των φοιτητών δεν ανταποκρίνεται στις μέσες απαιτήσεις; Επίσης σκέφτηκες ότι όσο το επίπεδο των φοιτητών πέφτει (και με εξαίρεση κάποιες χρονιές, πέφτει συνέχεια), ρίχνει και τις απαιτήσεις του κάθε μαθήματος;

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ; Εμένα θα ήταν η βασική μου απαίτηση σε συνέλευση τμήματος από το πρώτο έτος...αλλά και πάλι τι να ξέρω εγώ, ε...

Α! Και για να μην πεις ότι μιλάω χωρίς να ξέρω. 5 ξαδέρφια τελείωσαν το ΠΤΔΕ, 1 θείος τελείωσε την Ακαδημία (όταν ακόμα ήταν διετής), μάνα Νομική, πατέρας και αδερφός Πολυτεχνείο (σε διαφορετικά τμήματα), και γω Ιατρική. Τι λες, δικαιούμαι να εκφέρω άποψη περί δυσκολίας, ή μόνο εσύ αφήνεσαι έρμαιο των γενικεύσεών σου με τον ΕΝΑΝ φίλο που τελείωσε σχεδόν αδιάβαστος την νομική στα 4,5 χρόνια;

ΘΑ. ΗΘΕΛΑ. ΝΑ. ΥΠΗΡΧΕ. ΚΑΡΔΟΥΛΑ. :P

Αυτό το thread επιτελεί κοινωνικό λειτούργημα!!
Όλοι οι αποτυχημένοι των Πανελληνίων εκτονώνουν τα κόμπλεξ τους πάνω στη... δυσκολία των Παιδαγωγικών! Πραγματικά έχω λιώσει στο γέλιο με την κατάντια μερικών. Τόσο λυσσαλέο μίσος (έτσι ξαφνικά!) για τα Παιδαγωγικά ρε..καρντάσια;

Μπορεί να σπουδάζετε σε κάτι "απίθανες" σχολές, που δε βρίσκεις δουλειά ούτε με προεδρικό διάταγμα, αλλά τουλάχιστον σκάει λίγο το χειλάκι σας στην παρηγοριά του ότι η σχολή σας είναι λιγάκι πιο δύσκολή από τα Παιδαγωγικά.

Γιατί είπε κανείς ότι πιστεύουμε ότι θα βρούμε εύκολα δουλειά; Επίσης, ναι, η σχολή μας ΕΙΝΑΙ πιο δύσκολη από το παιδαγωγικό αλλά αυτό δε μας παρηγορεί...μάλλον μας αγχώνει....γιατί guess what. Το πιο δύσκολη συνεπάγεται και τις 2πλασιες -ίσως 3πλασιες- ώρες διάβασμα!

Το θέμα είναι ότι τεμπελιαζετε ή θυμάστε να διαβάζετε δύο μέρες πριν, για αυτό δεν μπορείτε να τελειώσετε. Στη σχολή μου υπάρχουν και υποχρεωτικες παρουσίες σε σχέση με τη νομική που οπότε θες πας και περνάς τα μαθήματα

:wall::wall::wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δηλαδή άμα πει κάποιος ότι σπουδάζει ψυχολογία, σημαίνει ότι είναι σε δύσκολη σχολή επειδή δεν είναι παιδαγωγικό.

Και που ξέρεις ότι είναι πιο δύσκολο;

Δεν έχει νόημα η συζήτηση γιατί εγώ δεν συμφωνώ με αυτά. Και μην νόμιζετε ότι κάνετε τον άλλο να αισθανθεί μειονεκτικα. Αυτό σημαίνει είστε κομπλεξικοί και κακοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δηλαδή άμα πει κάποιος ότι σπουδάζει ψυχολογία, σημαίνει ότι είναι σε δύσκολη σχολή επειδή δεν είναι παιδαγωγικό.

Αααα οκ, τώρα κατάλαβα πού ακριβώς έγκειται το πρόβλημά σου.
Οπότε να σε διαβεβαιώσω κοπέλα μου, ΟΧΙ το ΠΤΔΕ δεν είναι το μοναδικό πανεπιστημιακό τμήμα που θεωρείται ευκολότερο από τα άλλα. Δεν είστε ο πάτος της ευκολίας.

Καλύτερα τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δεν μπορείς να ξέρεις την δυσκολία που έχει κάθε σχολή και δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει. Κοίτα τη δική σου. Εσύ τι πρόβλημα έχεις με τις άλλες, κοίτα τη δική σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Energy ,ό,τι και να λες υπάρχουν και αντικειμενικοί λόγοι που να προσδιορίζουν την δυσκολία μιας σχολής.
Σε κάθε σαιτ πανεπιστημιακής σχολής υπάρχει η εσωτερική αξιολόγηση της που εξετάζει δεδομένα και εξάγει κάποια συμπεράσματα.
Σε εμάς λοιπόν ,επι παραδειγματι, η σχολή μας ,επειδη υποστηριζεις οτι η δυσκολια του παιδαγωγικου ειναι ιδια με αυτη των τμηματων της φιλοσοφικής,εχει μεσο ορο αποφοίτησης(βαθμο) 6,4 και 7 χρονια ως μεσος χρονος αποφοιτησης σπουδων.Μονο ενα 20% τελειώνει με πανω απο 7.
Στο παιδαγωγικο εχετε τα υψηλοτερα ποσοστα αριστούχων και μέσο ορο αποφοίτησης 4 χρονια.Ψαξε τα Δεν τα λέω εγω ή ο ταδε οπως λες κομπλεξικος νομικός.Υπάρχουν.Μπες στο σαιτ της σχολης σου και θα ειναι ολα εκει.
Ειναι γελοίο να μου συγκρίνεις ευθύ αντίστοφο αρχαίων ,πτυχιακό λατινικών,σύνθεση αστικού,ψυχολογιες με μαθηματα παιδαγωγικου.
Φετος εδωσα κοινωνιολογια της εκπαιδευσης (εχουμε 4 επιλογης απο το παιδωγικο για να παρουμε παιδαγωγικη επαρκεια ) και ηταν ο πιο ευκολος βαθμος που εχω γραψει.Καμια σχεση με μαθηματα αρχαιων και λατινικών.
Οπως και εγω θα ηταν γελοιο να σου πω οτι η σχολη μου εχει τον ιδιο βαθμο δυσκολιας με το πολυτεχνείο ή την ιατρικη.
Και ολοι εχουμε φιλους/γμωστους απο το παιδαγωγικο.Και καποιοι ειναι τελειως ακομπλεξαριστοι για την σχολη τους.Παραδεχονται οτι ειναι πιο ευκολη απο τις αλλες σχολες,οτι ειναι δύσκολο να χρωστας κτλ.Κι αυτος ειναι ο λογος,που οταν καποιοι υποστηρίζετε οτι το παιδαγωικο εχει βαθμο δυσκολιας ιδιο με τις αλλες σχολες απλα δεν σας πιστευουμε.
ΔΕΝ σας απαξιουμε το επαγγελμα,απλα το πιο παιδαγωγικο αν οχι η πιο ευκολη ,ειναι απο τις πιο ευκολες σχολες.Και η ιατρικη,η νομικη,τα πολυτεχνεια και τοσες αλλες ειναι απο τις πιο δυσκολες.
Τελος το παιδαγωγικό τα χρονια του μπαμπα μου ηταν ακαδημια.Δυο χρονια εκανες.Και ακομα και στη γερμανια σημερα για να γινεις νηπιαγωγος θελει 2 χρονια .ψυχολογος,φιλολογος ,Μαθηματικος,γιατρος και δικηγορος δε νομιζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευάκι23

Νεοφερμένος

Η Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δεν μπορείς να ξέρεις την δυσκολία που έχει κάθε σχολή και δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει. Κοίτα τη δική σου. Εσύ τι πρόβλημα έχεις με τις άλλες, κοίτα τη δική σου

Καθρεφτάκι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top