Δυσκολία σχολών

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μη μου συγκρίνεις τη ''θεωρία των αριθμών'' με την Πολιτική δικονομία ή το Λογισμό Ι ή την Παιδιατρική.
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Από άποψη ύλης, από άποψη δυσκολίας, δεν ξέρω τι να πρωτοπώ...

ευκολάκι η θεωρία αριθμών ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εδώ δεν μπορείτε να καταλάβετε ποιος σε εκμεταλλευεται όταν τελειώσεις τη σχολή στη νομική, έχετε και άποψη για όλες τις σχολές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Εδώ δεν μπορείτε να καταλάβετε ποιος σε εκμεταλλευεται όταν τελειώσεις τη σχολή στη νομική, έχετε και άποψη για όλες τις σχολές....
Για πες μας και μας να ξέρουμε...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για σένα μπορεί να είναι κατώτερο, αλλά δεν με νοιάζει. Μην προσπαθείς να επιβάλλεις την άποψη σου στους άλλους

Δεν νομίζω ότι δεν θέλουν να ζοριστουν.. Αν δεν ήθελαν, δεν θα το επέλεγαν. Εγώ θεωρώ καλύτερη τη σχολή μου από άλλες(νομική που σε εκμεταλλευονται) και αδιαφορώ για τις απόψεις σας.

Δεν νομίζω πως υπάρχει που δεν θέλει να βρει δουλειά. Το να μην νοιάζει τίποτα άλλο, δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει. Το μυαλό που χρειάζεται, εσύ το λες. Εφαρμόζεις αυτά που έμαθες. Την δική σου '' πρωτοκλασατη " σχολή δεν μας λες....

Για μένα; Για την οικονομία είναι. Οι παιδαγωγοί πράττουν εύκολο και σταθερό επάγγελμα. 'Εχουν λίγοτερες απολαβές, προοπτικές και κοινωνικό στάτους. Τα παιδαγωγικά επαγγέλματα τα επιλέγουν οι λιγότερο έξυπνοι και εργατικοί μαθητές.

Αντίθετα, οι νομικάριοι βρίσκονται στην κορυφή της πυραμίδας, τουλάχιστον μέχρι τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εδώ δεν μπορείτε να καταλάβετε ποιος σε εκμεταλλευεται όταν τελειώσεις τη σχολή στη νομική, έχετε και άποψη για όλες τις σχολές....

Να ρωτήσω κάτι εγώ.
Ειτε είναι πανδυσκολη σχολή το παιδαγωγικό είτε όχι, βρίσκεις μετά δουλειά κοριτσάκι μου όμορφο;
Η πρέπει να κάνεις, όπως εσύ, 2,3,4 πτυχία ακόμα;

Απορώ γιατί φτιάχτηκε αυτό το θέμα. Η δυσκολια των σχολών είναι θέμα υποκειμενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Εδώ δεν μπορείτε να καταλάβετε ποιος σε εκμεταλλευεται όταν τελειώσεις τη σχολή στη νομική, έχετε και άποψη για όλες τις σχολές....

Α καλαα....... τι σχεση εχει κοπελα μου το ενα με το αλλο. Ποιος προσπαθει να σου επιβληθει? Εγω σου μιλησα για πραγματα που μου εχουν πει γνωστοι και σπουδαστες για το τμημα. Επισης σου μιλησα πιο πανω για τη ψυχολογια Παντειου. Θυμασαι? Που σου ειπα οτι καλυτερο θα ηταν να προτιμησεις του ΕΚΠΑ. Σταματα σε παρακαλω να πετας κομπλεξ απο εδω και απο εκει. Μαλλον εσυ δεν ξερεις τι παιζει στις αλλες σχολες και μας λες οτι συγκρινεται η δικια σου σε δυσκολια. Σου μιλαω σαν ατομα που το εχω ψαξει σχετικα και εχω ρωτησει. Τελος για τη ψυχολογια Παντειου σου ξαναλεω οτι ειχα μιλησει με ειδικους και κανουν λιγοτερη καθαρη ψυχολογια απο οτι νομιζεις. Σταματα να κρινεις χωρις να ξερεις και να χρησιμοποιεις την ιδια καραμελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ποιος σε εκμεταλλεύεται στην νομική? :P

Δικιά μας είσαι εσυ? :P

ευκολάκι η θεωρία αριθμών ε;

Στο παιδαγωγικό έτσι όπως είδα το βιβλίο, ναι
Στο μαθηματικό αν υπάρχει αντίστοιχο μάθημα, φαντάζομαι πώς κάθε άλλο παρά ευκολάκι θα είναι, αλλά δεν έχω προσωπική γνώμη
( όχι ότι αν είχα θα καταλάβαινα πολλά :P)

Για πες μας και μας να ξέρουμε...:hmm:

κι εγώ θα ήθελα να μάθω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εσείς προσπαθείτε να δείξετε ότι οι σχολές σας είναι πιο δύσκολες. Δεν πρόκειται να πάω στο εκπα. Και από τα δύο ψυχολόγος βγαίνεις. Και δεν μπορείς να συγκρίνεις την παθολογία με την κοινωνιολογια της εκπαίδευσης. Είναι τελείως διαφορετικά. Εγώ συγκρινα με την ψυχολογία, γιατί υπάρχουν κάποια κοινά όπως και με το φπψ γιατί υπάρχουν άτομα που κάνουν δεύτερο πτυχίο στο παιδαγωγικό από εκεί. Και μου είπαν ότι τελείωσαν στα 4 χρόνια, κάτι που πιστεύετε ότι γίνεται μόνο στο παιδαγωγικό!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εσείς προσπαθείτε να δείξετε ότι οι σχολές σας είναι πιο δύσκολες. Δεν πρόκειται να πάω στο εκπα. Και από τα δύο ψυχολόγος βγαίνεις. Και δεν μπορείς να συγκρίνεις την παθολογία με την κοινωνιολογια της εκπαίδευσης. Είναι τελείως διαφορετικά. Εγώ συγκρινα με την ψυχολογία, γιατί υπάρχουν κάποια κοινά όπως και με το φπψ γιατί υπάρχουν άτομα που κάνουν δεύτερο πτυχίο στο παιδαγωγικό από εκεί. Και μου είπαν ότι τελείωσαν στα 4 χρόνια, κάτι που πιστεύετε ότι γίνεται μόνο στο παιδαγωγικό!!!!

Γιατί όχι στο ΕΚΠΑ; Έχεις κάποιον συγκεκριμένο λόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Και η νομική, ψυχολογία,φπψ κλπ. είναι πιο εύκολα από το μαθηματικό π.χ., αλλά όχι μόνο το παιδαγωγικό. Είναι τελείως διαφορετικές σχολές, όμως. Στη θεωρία αριθμών το βιβλίο είναι πολύ δύσκολο. Από σημειώσεις διαβάζαμε

Στο εκπα έχουν φιλοσοφικά μαθήματα και δεν μου αρέσουν τα μαθήματα. Το παντειο μου φαίνεται πιο οργανωμένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εδώ δεν μπορείτε να καταλάβετε ποιος σε εκμεταλλευεται όταν τελειώσεις τη σχολή στη νομική, έχετε και άποψη για όλες τις σχολές....

Θα μας το εξηγήσεις αυτό ή δεν είμαστε άξιοι απάντησης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί θιγόμαστε όταν κάποιος θεωρεί τη σχολή μας εύκολη.... Δεν είναι ντροπή, έλεος.

Και μένα ο fast πριν λίγο μου πε ότι το ποσοστό επιτυχίας στα μαθήματα της σχολής μου είναι μεγαλύτερο από άλλες. Ε, και? Δίκιο έχει. Ισχύει ότι η δική μου σχολή είναι πιο εύκολη από το Μαθηματικό ίσως, ή Βιολογία από τη Φαρμακευτική πουχου, αλλά σιγά ! Τι σημαίνει αυτό?

άλλο η δυσκολία της σχολής και άλλο αυτή του επαγγέλματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εγώ θέλω να κάνω δεύτερο πτυχίο γιατί μου αρέσει η ψυχολογία. Υπάρχει και αυτή η οπτική, όχι αναγκαστικά για να σε πάρουν σε δουλειά.
Έχω ακούσει ότι μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή είναι καλό για δουλειά, αλλά έχουν πολλές απαιτήσεις για να πάρουν. Θέλουν και πτυχία από σχολές κλπ.,όχι απαραίτητα για να συμμετέχεις στις εξετάσεις, αλλά θα μετρήσει θετικά.

Δεν είπα ότι η σχολή μου είναι πολύ δύσκολη. Αλλά όλοι λένε μόνο για το παιδαγωγικό, ενώ υπάρχουν και άλλες σχολές με την ίδια δυσκολία όπως ψυχολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευάκι23

Νεοφερμένος

Η Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Πάντως το τμήμα που τελείωσα εγώ (τξγμδ), αν έχεις έφεση στις γλώσσες και στρωθείς να κάνεις πτυχιακή, βγαίνει άνετα στα 4 χρόνια. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ναι, αλλά για τη ψυχολογία Παντείου δε λέτε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Για μένα; Για την οικονομία είναι. Οι παιδαγωγοί πράττουν εύκολο και σταθερό επάγγελμα. 'Εχουν λίγοτερες απολαβές, προοπτικές και κοινωνικό στάτους. Τα παιδαγωγικά επαγγέλματα τα επιλέγουν οι λιγότερο έξυπνοι και εργατικοί μαθητές.



Αντίθετα, οι νομικάριοι βρίσκονται στην κορυφή της πυραμίδας, τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Να σου θυμίσω ότι τα παιδαγωγικά πριν κάποια χρόνια ήταν πολλά κοντά σε βαθμό στη νομική και κάποιες φορές πιο πάνω. Τώρα αν βρίσκεται ή όχι στην κορυφή, δεν με νοιάζει καθόλου... Για μένα οχι

Δεν θα σχολιάσω τι δίνουν στους ασκούμενους... 200-300 € με πολύ τρέξιμο. Αλλά και όταν τελειώσεις στα ίδια χάλια παραμένεις. Εκτός και αν πεις σε δικαστικό.. Μάλλον εσύ ζεις σε άλλο κόσμο και νομίζεις ότι έχουν απολαβές. Μην κοιτάς τους μεγαλοδικηγορους που βρίσκονται 20 χρόνια στο επάγγελμα

Σιγά το κοινωνικό στάτους... Υπερκορεσμενο επάγγελμα. Και πολύ βαρετό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ηταν η βάση των παιδαγωγικών στα ύψη λόγω διορισμών. Επαγγελματική αποκατάσταση ντε! Κι άλλα όνειρα και ταλέντο χαμένα, για μία αποκατάσταση. Σε μαθητή που πέρασε παιδαγωγικό το 2006, τι του λέμε; Την έκανε την τύχη του.

Still better than Στρατιωτικές

Ηταν η βάση των παιδαγωγικών στα ύψη λόγω διορισμών. Επαγγελματική αποκατάσταση ντε! Κι άλλα όνειρα και ταλέντο χαμένα, για μία αποκατάσταση. Σε μαθητή που πέρασε παιδαγωγικό το 2006, τι του λέμε; Την έκανε την τύχη του.

Still better than Στρατιωτικές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Να σου θυμίσω ότι τα παιδαγωγικά πριν κάποια χρόνια ήταν πολλά κοντά σε βαθμό στη νομική και κάποιες φορές πιο πάνω. Τώρα αν βρίσκεται ή όχι στην κορυφή, δεν με νοιάζει καθόλου... Για μένα οχι

Τα παιδαγωγικά είχαν τόσο υψηλές βάσεις λόγω ζήτησης εξαιτίας των διορισμών που γινόταν.Πάρα πολλοί υποψήφιοι,θέλοντας ή όχι να ασχοληθούν με την εκπαίδευση επέλεγαν αυτές τις σχολές για να αποκτήσουν σε λίγα χρόνια μια μόνιμη και σίγουρη εργασία.Άλλοι διορίστηκαν αμέσως,άλλοι δουλεύουν τώρα ως αναπληρωτές και άλλοι βρίσκονται στον πίνακα αναπληρωτών μηδενικής προϋπηρεσίας και μακαρίζουν την ώρα και την στιγμή που ''εγκλωβίστηκαν'' σε ένα επάγγελμα το οποίο κακά τα ψέματα δε έχει πολλές εναλλακτικές μόνο και μόνο για τον σίγουρο διορισμό.

Εν τέλει,δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιες σχολές πρέπει να κρίνουμε κάποιες σχολές ως ''ανώτερες'' ή ''κατώτερες''.Είναι λογικό η ενασχόληση με μια επιστήμη όπως η φυσική,τα μαθηματικά να είναι πιο δύσκολη και περίπλοκη συγκριτικά με τις διδακτικές.Αλλά και τι σημασία έχει;Δε κρίνει την εξυπνάδα κάποιου η σχολή του.Προσπάθησε να αποκομίσεις όσα περισσότερα μπορείς από τη σχολή σου και δες μετά αν σου ταιριάζει κάτι άλλο περισσότερο.Καλή συνέχεια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ηταν η βάση των παιδαγωγικών στα ύψη λόγω διορισμών. Επαγγελματική αποκατάσταση ντε! Κι άλλα όνειρα και ταλέντο χαμένα, για μία αποκατάσταση. Σε μαθητή που πέρασε παιδαγωγικό το 2006, τι του λέμε; Την έκανε την τύχη του.

Still better than Στρατιωτικές

Ηταν η βάση των παιδαγωγικών στα ύψη λόγω διορισμών. Επαγγελματική αποκατάσταση ντε! Κι άλλα όνειρα και ταλέντο χαμένα, για μία αποκατάσταση. Σε μαθητή που πέρασε παιδαγωγικό το 2006, τι του λέμε; Την έκανε την τύχη του.

Still better than Στρατιωτικές

Έγραψα για τον βαθμό γιατί είπε ότι πηγαίνουν οι λιγότερο εργατικοί.. Αυτά που λέτε δεν στέκουν.
Πηγαίνετε να κάνετε διδακτορικό στις διδακτικές, να δούμε αν είναι πιο εύκολες από τα μαθηματικά. Αν το πάμε έτσι και η νομική είναι πιο εύκολη από τα μαθηματικά και τη φυσική. Η νομική δεν έχει καν ερευνα

Την ίδια δυσκολία με το παιδαγωγικό έχει και ξ ψυχολογία, φιλολογία κ.α. Σταματήστε αυτό το πράγμα γιατί είναι τελείως χαζό. Για να συγκρίσεις πρέπει να έχεις δει την ύλη που υπάρχει στα μαθήματα. Στην ψυχολογία παντειου επειδή υπάρχει η ύλη στο site, έχω δει ότι η ποσότητα είναι ίδια με αυτή που έχουμε στο παιδαγωγικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top