Δυσκολία σχολών

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Η πρώτη ουσιαστική διαφορά, έγκειται στο γεγονός ότι o ψυχίατρος είναι γιατρός, ενώ ο ψυχολόγος δεν είναι γιατρός. Έτσι ο ψυχολόγος δεν μπορεί και δεν έχει το δικαίωμα να γράψει φάρμακα, στην περίπτωση που το πρόβλημα σας, το απαιτεί. Άρα κατεξοχήν ο ψυχολόγος ασχολείται με ήπια ψυχολογικά προβλήματα. Ο ψυχολόγος δεν δικαιούται να ασκήσει την Ψυχιατρική, αλλά ασκεί την Ψυχολογία. Μόνον ο Ψυχίατρος έχει το δικαίωμα να ασκήσει την Ιατρική Ειδικότητα που ονομάζεται ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ. Αυτό είναι και μια μορφής παγίδα στη σκέψη του Έλληνα. Επειδή δεν θέλει να παραδεχθεί ότι ο ίδιος (ή κάποιος στην οικογένειά του), έχει κάποιο σοβαρό ψυχικό νόσημα (λόγω του κοινωνικού ρατσισμού απέναντι στην ψυχική πάθηση στην Ελλάδα) καταφεύγει στον ψυχολόγο (αντί για τον ψυχίατρο), δίνοντας έτσι το μήνυμα σε κάθε κατεύθυνση, ότι δεν υπάρχει κάτι τι σοβαρό.

Ο ψυχολόγος όμως μπορεί να δουλέψει με επιτυχία και είναι απαραίτητος, σε τομείς που δεν χρειάζεται ο ψυχίατρος. Έτσι είναι κατάλληλος για ατομική υποστήριξη ή οργάνωση - επίβλεψη ομαδικών συνεδριάσεων σε: κοινότητες, σχολεία, εργασιακούς χώρους, στο χώρο της κοινωνικής πρόληψης, της δικαιοσύνης, σε προβλήματα σχέσεων, της σχέσης με το παιδί, των σχέσεων της εργασίας κ.λ.π. Ο ψυχολόγος μπορεί να προσφύγει στις ψυχολογικές δοκιμές για να αξιολογήσει τις πνευματικές ικανότητες, τις επαγγελματικές ικανότητες ή τις διαφορετικές πλευρές της προσωπικότητας του πελάτη του.
Είναι πιθανό ένας ψυχολόγος να αποκτήσει στην διάρκεια των 4-5 ετών των σπουδών του, μια καλή γνώση στην κλινική ψυχολογία, και μια κάποια βασική κατάρτιση στην ψυχοθεραπεία. Αλλά αν κοιτάξετε γύρω σας, θα δείτε να ξεφυτρώνουν κέντρα που ειδικεύονται σε περίεργες ψυχοθεραπείες με ακατάληπτα ονόματα και απροσδιόριστη προσέγγιση (αυτο-ανάπτυξη, αυτογνωσία, βραχεία ψυχοθεραπεία, συστηματική προσέγγιση, βιοανάδραση, προσωπική ανάπτυξη, κρυσταλλοθεραπεία, χοροθεραπεία, σωματική ψυχοθεραπεία, εναλλακτική θεραπεία, για να μην ονομάσουμε παρά τα πιο τρέχοντα). Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί σε τέτοιες περίεργες προτάσεις, διότι δεν υπάρχει πιστοποίηση σπουδών, ούτε άδεια άσκησης, ούτε φορείς ελέγχου, για τέτοια κέντρα. Θα είσαστε τυχεροί αν απλώς χάσετε κάποια χρήματα και πιαστείτε "ελαφρά" κορόιδο. Αρκετές φορές όμως, υποκρύπτονται εκεί και ψευδο-αιρέσεις που καραδοκούν τα ανυποψίαστα ευαίσθητα ανθρώπινα θύματα, με το πρόσχημα της αυτογνωσίας. Ο κλασσικός επιστήμονας ψυχίατρος και η Ψυχιατρική στο σύνολό της, αντιμετωπίζονται σε τέτοιους χώρους, με ανοιχτή και απροκάλυπτη εχθρότητα. Κάποιοι φαίνεται να πιστεύουν ότι επειδή ίδρυσαν ένα σωματείο, κατέκτησαν και την απόλυτη αλήθεια!
Το βρήκα εδώ:https://psi-gr.tripod.com/psychiatrist4.htm
Ε ναι δεν νομιζω να ειπα και εγω κατι διαφορετικο αλλο ψυχιατρος αλλο ψυχολογος που συχνα συγχεονται αλλωστε ενα πτυχιο ψυχολογιας απο οτι ξερω δεν σου δινει παρα μονο βασικες γνωσεις ψυχαναλυσης χρειαζεται και αλλα μετεπειτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ε ναι δεν νομιζω να ειπα και εγω κατι διαφορετικο αλλο ψυχιατρος αλλο ψυχολογος που συχνα συγχεονται αλλωστε ενα πτυχιο ψυχολογιας απο οτι ξερω δεν σου δινει παρα μονο βασικες γνωσεις ψυχαναλυσης χρειαζεται και αλλα μετεπειτα
Απλα το ολο θεμα,ξεκινησε απο το οτι τονιστηκε η δυσκολια της ψυχολογιας κ εγω θεωρω οτι η ψυχιατρικη ειναι σαφως πιο δυσκολη.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Απλα το ολο θεμα,ξεκινησε απο το οτι τονιστηκε η δυσκολια της ψυχολογιας κ εγω θεωρω οτι η ψυχιατρικη ειναι σαφως πιο δυσκολη.....

Εγω εξαλλου σκεφτομουν την Ψυχολογια ειτε την Ψυχιατρικη για ερευνα,και ετσι και οι 2 μου φαινονται παν-δυσκολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γάτα Κασσάνδρα

Νεοφερμένος

Η Γάτα Κασσάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Προσωπικα για μενα οι δυσκολοτερες σχολες ειναι ο,τι εχει να κανει με θετικη και τεχνολογικη κατευθυνση στο λυκειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
κατα την γνωμη μου η ψυχιατρικη εινια πολυ πιο δυσκολη απο την ψυχολογια.Ακομα και στην ιατρικη σχολη αν δεν κανω λαθος εχουν σε καποιο εξαμηνο και την ψυχιατρικη ως υποχρεωτικο μαθημα!!!
Οσον αφορα τις "θεωρητικες " σχολες ειναι ευκολες απ'την πλευρα του οτι δεν εχουν εργαστηρια,και επισης, πλην καποιων εξαιρεσεων κυριως στις σχολες που περιεχουν ιστορια,η "παπαγαλια" δεν ειναι υποχρεωτικη αλλα το αντιθετο κιολας για να ειναι σιγουροι οι καθηγητες οτι ο υποψηφιος δεν εχει κανει αντιγραφη....αυτο ισχυει για την νομικη π.χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κ.Κ.

Νεοφερμένος

Η Κ.Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
1)νομικες 2) ψυχολογιες 3) φιλολογιες 4)ιατρικες 5)αρχιτεκτονες
το θεμα με τις ανθρωπιστικες σχολες ειναι οτι πρεπει να εχεις και καποιο πνευματικο επιπεδο για να ανταποκριθεις στις απαιτησεις τους..δεν ειναι απλο διαβασμα και παπαγαλια..

η ψυχολογια ειναι δυσκολη αρκετα γιατι ποτε δεν θα εχεις κατι να σου πιστοποιει οτιδηποτε για τν ψυχη του ασθενους..η ψυχιατρικη εχει να κανει με συμπτωματα-και η ψυχολογια εχει να κανει αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο- με φαρμακα και ετσι κατα τν γνωμη μ ειναι πιο ευκολη απ τν ψυχολογια...εξαλλου "αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου" !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Οσον αφορα τις "θεωρητικες " σχολες ειναι ευκολες απ'την πλευρα του οτι δεν εχουν εργαστηρια,και επισης, πλην καποιων εξαιρεσεων κυριως στις σχολες που περιεχουν ιστορια,η "παπαγαλια" δεν ειναι υποχρεωτικη αλλα το αντιθετο κιολας για να ειναι σιγουροι οι καθηγητες οτι ο υποψηφιος δεν εχει κανει αντιγραφη....αυτο ισχυει για την νομικη π.χ

Με αυτή την λογική θα έπρεπε να χρωστάμε μόνο εργαστήρια. Ούτε κουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κ.Κ.

Νεοφερμένος

Η Κ.Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γενικα παρατηρω οτι οι σχολες του 1ου πεδιου θεωρουνται ευκολες..ενα μεγαλο λαθος του ελληνα ειναι να δινει βαση στα μαθηματικα γτ νομιζουν οτι ετσι "ακονιζουν" το μυαλο τους και αφηνουν το πνευμα τους απαιδευτο..και μετα αυτο εχει αντικτυπο στην κοινωνια μας αλλα και στην πολιτικη της χωρας μας..τσπ οι νομικες,φιλολογιες,ψυχολογιες ειναι απ τα δυσκολοτερα τμηματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
γενικα παρατηρω οτι οι σχολες του 1ου πεδιου θεωρουνται ευκολες..ενα μεγαλο λαθος του ελληνα ειναι να δινει βαση στα μαθηματικα γτ νομιζουν οτι ετσι "ακονιζουν" το μυαλο τους και αφηνουν το πνευμα τους απαιδευτο..και μετα αυτο εχει αντικτυπο στην κοινωνια μας αλλα και στην πολιτικη της χωρας μας..τσπ οι νομικες,φιλολογιες,ψυχολογιες ειναι απ τα δυσκολοτερα τμηματα..

Τι σχέση έχει αυτό με τη δυσκολία μίας σχολής; Είναι τυχαίο ας πούμε που πχ το φυσικό έχει κατά μέσο όρο 7+ κάτι χρόνια; Ή μήπως είναι όλοι τους ρεμάλια;

Τεςπα, η κάθε σχολή έχει τη δυσκολία της. Εγώ στο φυσικό είμαι και μόνο αυτό μπορώ να κρίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
γενικα παρατηρω οτι οι σχολες του 1ου πεδιου θεωρουνται ευκολες..ενα μεγαλο λαθος του ελληνα ειναι να δινει βαση στα μαθηματικα γτ νομιζουν οτι ετσι "ακονιζουν" το μυαλο τους και αφηνουν το πνευμα τους απαιδευτο..και μετα αυτο εχει αντικτυπο στην κοινωνια μας αλλα και στην πολιτικη της χωρας μας..τσπ οι νομικες,φιλολογιες,ψυχολογιες ειναι απ τα δυσκολοτερα τμηματα..


άρα μάρα κουκουνάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τι σχέση έχει αυτό με τη δυσκολία μίας σχολής; Είναι τυχαίο ας πούμε που πχ το φυσικό έχει κατά μέσο όρο 7+ κάτι χρόνια; Ή μήπως είναι όλοι τους ρεμάλια;

Τεςπα, η κάθε σχολή έχει τη δυσκολία της. Εγώ στο φυσικό είμαι και μόνο αυτό μπορώ να κρίνω.

Όλοι τους είναι ρεμάλια και μεγάλα κιόλας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
γενικα παρατηρω οτι οι σχολες του 1ου πεδιου θεωρουνται ευκολες..ενα μεγαλο λαθος του ελληνα ειναι να δινει βαση στα μαθηματικα γτ νομιζουν οτι ετσι "ακονιζουν" το μυαλο τους και αφηνουν το πνευμα τους απαιδευτο..και μετα αυτο εχει αντικτυπο στην κοινωνια μας αλλα και στην πολιτικη της χωρας μας..τσπ οι νομικες,φιλολογιες,ψυχολογιες ειναι απ τα δυσκολοτερα τμηματα..

Για να το συνοψίσουμε λίγο μη χρειάζεται να παίρνεις σβάρνα κι εσύ όλα τα thread:

Το 1ο πεδίο είναι πολύ underrated, για τα βγάλεις αυτές τις σχολές θέλει να σαι τουλάχιστον ο Παπανούτσος, να διαβάζεις ποίηση στον ελεύθερο χρόνο σου κλπ απλά οι περισσότεροι είναι ουργκ αμόρφωτοι και δε το πιάνουν αυτό. Και τα μαθηματικά/φυσική τι είναι άλλωστε, θέμα εξάσκησης ενώ το πνεύμα αν δεν το χεις και λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Εξαρτάται για ποια μαθηματικά μιλάτε ή για ποια φυσική μιλάτε. Πόσο μάλλον όταν μιλάνε οι θεωρητικοί των κλασικών σπουδών... οι οποίοι δεν έχουν ιδέα. Γι' αυτούς μαθηματικά / φυσική είναι μόνο ότι είδαν στο σχολείο, όπου εκεί ή τα αγάπησαν ή τα μίσησαν (διότι γνωρίζω πτυχιούχους κλασικών σπουδών που συμπαθούν πολύ τα μαθηματικά / την φυσική). Αν κρίναμε τις επιστήμες με την εικόνα που αποκτήσαμε από το σχολείο, ζήτω που καήκαμε..Αφού όλοι γνωρίζουμε ότι το σχολείο αποτελεί ένα επιφανειακό πέρασμα εισαγωγικού επιπέδου για περαιτέρω δουλειές. Όποιος έχει όρεξη συνεχίζει μετά το σχολείο σε Πανεπιστήμια ή ΑΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
1)νομικες 2) ψυχολογιες 3) φιλολογιες 4)ιατρικες 5)αρχιτεκτονες
το θεμα με τις ανθρωπιστικες σχολες ειναι οτι πρεπει να εχεις και καποιο πνευματικο επιπεδο για να ανταποκριθεις στις απαιτησεις τους..δεν ειναι απλο διαβασμα και παπαγαλια..

Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με τον όρο "πνευματικό επίπεδο" και γιατί πρέπει να το έχουν μόνο οι ανθρωπιστικές σχολές? Γιατί εγώ που είμαι Ιατρική (και γι' αυτήν ξέρω, άρα γι' αυτήν θα μιλήσω), θεωρώ ότι στην σχολή μου χρειάζεται ένα Χ πνευματικό επίπεδο για να καταλάβεις ότι θα αντιμετωπίζεις ανθρώπους και όχι σφαχτάρια ούτε χαρτονομίσματα με πόδια και χέρια. (Αν υπάρχει ή όχι, είναι άλλο θέμα, δεν είπα ότι υπάρχει).

γενικα παρατηρω οτι οι σχολες του 1ου πεδιου θεωρουνται ευκολες..ενα μεγαλο λαθος του ελληνα ειναι να δινει βαση στα μαθηματικα γτ νομιζουν οτι ετσι "ακονιζουν" το μυαλο τους και αφηνουν το πνευμα τους απαιδευτο..και μετα αυτο εχει αντικτυπο στην κοινωνια μας αλλα και στην πολιτικη της χωρας μας..τσπ οι νομικες,φιλολογιες,ψυχολογιες ειναι απ τα δυσκολοτερα τμηματα..

Ερώτηση νο.2: Αν είδα καλά είσαι φοιτητής φιλολογίας.
Δεκτόν ότι μπορείς να κρίνεις ποια φιλολογία είναι δυσκολότερη, άντε επειδή είσαι εσύ δεκτόν και ότι μπορείς να συγκρίνεις και τις ανθρωπιστικές επιστήμες μεταξύ τους.
Πώς κατάφερες και τις μίξαρες όλες και συμπέρανες (οποία σύμπτωσις!), ότι οι ανθρωπιστικές είναι οι δυσκολότερες?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suia1977

Νεοφερμένος

Η suia1977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω ότι πρωτοκλασσάτες σχολές δε σημαίνει ότι είναι ντε και σώνει οι δυσκολότερες. Τελείωσα Ιατρική Αθηνών [κι όποιος θέλει να πει ότι οι άλλες Ιατρικές είναι δυσκολότερες, χαχα, να φέρει τα βιβλία του να τα συγκρίνουμε-για να μην πω για τα μαθήματα που σε αρκετές Ιατρικές δεν υπάρχουν ή γίνονται τύποις (βλέπε Ιατροδικαστική χωρίς πτώμα, δηλαδή ήμαρτον!)], αλλά θεωρώ ότι σχολές όπως το Μαθηματικό και το Φυσικό είναι πολύ δύσκολες.
Κι επίσης, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς το τόσο δύσκολο έχει το ΗΜΜΥ ή όπως στο καλό το λέτε. Πάντως , ένα σωρό παιδιά που ξέρω και είχαν περάσει στη Σχολή αυτή , την έβγαλαν εγκαίρως και δεν ήταν πια και Αϊνστάιν. Νορμάλ άνθρωποι ήταν. Απλά τον έστρωσαν και διάβασαν. Συμπέρασμα: Αν δεν τον στρώσεις, όλες οι Σχολές είναι πααααρα πολύ δύσκολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Πνευματικές σπουδές εννοούμε ότι ασχολείσαι με την ιστορία τα γράμματα και τις τέχνες.Αλλη παιδεία προσφέρει η ιατρική σίγουρα πάντως σημαντική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Κι επίσης, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς το τόσο δύσκολο έχει το ΗΜΜΥ ή όπως στο καλό το λέτε.
Έλα ένα δίωρο (μόνο ένα δίωρο) και θα καταλάβεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suia1977

Νεοφερμένος

Η suia1977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Νομίζω ότι όποιος στρώνεται και διαβάζει, περνάει τα μαθήματα.
Όποιος δεν στρώνεται, δεν περνάει τα μαθήματα.
Όσο για τη δυσκολία του ΗΜΜΥ, ξέρω ότι έχει κάτι κουλά μαθήματα.
Τι λες; Δεν έρχεσαι κι εσύ ένα δίωρο Φυσιολογία; Να ανταλλάξουμε εντυπώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Τι σχέση έχει αυτό με τη δυσκολία μίας σχολής; Είναι τυχαίο ας πούμε που πχ το φυσικό έχει κατά μέσο όρο 7+ κάτι χρόνια; Ή μήπως είναι όλοι τους ρεμάλια;

Τεςπα, η κάθε σχολή έχει τη δυσκολία της. Εγώ στο φυσικό είμαι και μόνο αυτό μπορώ να κρίνω.
Όταν εισάγονται σε τέτοιες σχολές μαθητές οι οποίοι στις Πανελλήνιες σε μαθήματα κατ' εξοχήν θετικά έγραψαν κάτω από τη βάση, τότε ο μέσος όρος θα είναι τόσος και μεγαλύτερος. Αν οι βάσεις ήταν υψηλότερες, θα εισάγονταν και άλλου επιπέδου μαθητές, με άλλες «χτισμένες» ικανότητες και βάσεις, έτσι θα προσαρμόζονταν ευκολότερα, και θα απέδιδαν γρηγορότερα, κι όχι από Σεπτέμβρη σε Σεπτέμβρη και καλά Χριστούγεννα, προσπαθώντας ακόμη να καλύψουν κενά του Λυκείου, μην έχοντας ιδέα γιατί εισήχθησαν στο τάδε Φυσικό ή Μαθηματικό. :) Αυτό είναι το κύριο πρόβλημα (το οποίο, βέβαια, εν γένει, σχετίζεται με ασυνείδητες επιλογές, κ.ο.κ.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Νομίζω ότι όποιος στρώνεται και διαβάζει, περνάει τα μαθήματα.
Όποιος δεν στρώνεται, δεν περνάει τα μαθήματα.
Όσο για τη δυσκολία του ΗΜΜΥ, ξέρω ότι έχει κάτι κουλά μαθήματα.
Τι λες; Δεν έρχεσαι κι εσύ ένα δίωρο Φυσιολογία; Να ανταλλάξουμε εντυπώσεις;
Τα πρώτα που λες δεν ισχύουν, στο ΑΠΘ πάντα. Αν θέλεις σου αναφέρω ενδεικτικά καμιά 15αριά μαθήματα που χρωστάει όλη η σχολή (και όταν λέω όλη, εννοώ όλη. Πάνω από 750 γραπτά για διόρθωση σε κάθε εξεταστική ;) )
Δε δέχομαι να μου λες πως δεν έχει κάτι το δύσκολο η σχολή όταν μέσα σε 5 χρόνια πρέπει να περάσεις 61 μαθήματα + διπλωματική. Κι επειδή θα θιχτεί το θέμα "δε μετράει η ποσότητα, αλλά η ποιότητα", μπορούν αρκετοί συμφορουμίτες να σε διαβεβαιώσουν πως είναι δύσκολα.
Δε μπορείς να δεχτείς πως δε τελείωσες τη δυσκολότερη σχολή της Ελλάδας; Πρόβλημα σου, απλά μην υποβιβάζεις άλλες.
Σε αντίθεση με σένα δεν ανέφερα τίποτα για τη δυσκολία της σχολής σου, οπότε όχι. Δε χρειάζομαι καμιά διαπίστωση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top