Δυσκολία σχολών

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Τα δικά σου επιχειρήματα ποια είναι; Ότι τελειώνεις τη σχολή στα 7 χρόνια; Αυτό δεν είναι δυσκολία, αλλιώς λέγεται. Δεν έχω να αποδείξω τίποτα σε αγνωστους από το ίντερνετ. Όπως φαίνεται σε κάποιους εύκολη η γεωγραφία έτσι φαίνεται και σε μένα κάποιο μάθημα άλλης σχολής

Υπάρχει άτομο στο παιδαγωγικό που τελείωσε τη νομική πιο πριν και χρωστούσε τη φυσική και ήταν και έκτο έτος. Αυτό κάτι δείχνει για τους πτυχιούχους άλλων σχολών...:whistle:

Υπάρχουν και άλλοι από αυτή τη σχολή που σκέφτονται πώς θα περάσουν κάποιο μάθημα, ενώ τελείωσαν "δύσκολη" σχολή πιο πριν

βαριέμαι να σου ξαναγράψω ό,τι σου γράφουν εδώ και τόσες σελίδες οι υπόλοιποι. αλλά δεν απάντησες καν σε αυτά που σου είπα, το γύρισες στην προσωπική επίθεση (πάλι). όπως και να 'χει αφού δεν έχεις να μας αποδείξεις κάτι γιατί έχουν γραφτεί 3 σελίδες για το παιδαγωγικό και τη δυσκολία του? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Όλες οι σχολές θεωρούνται εύκολες με δεδομένο ότι μπορείς να τις βγάλεις με ένα σταθερό διάβασμα. Πολλοί στο χαρακτηρισμό εύκολη και δύσκολη βάζουν και το βαθμό μέσα. Το αν είναι δύσκολη μια σχολή είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και για ένα άτομο μια δύσκολη σχολή μπορεί να θεωρηθεί εύκολη σε ένα άλλο.

πχ

το οικονομικό είναι δύσκολα γιατί δύσκολα παίρνεις πάνω από 9 βαθμό πτυχίο.....
η ιατρική είναι δύσκολη γιατί είναι 6 χρόνια :confused:
το παιδαγωγικό είναι πιο εύκολο από τις λοιπες καθηγητικές σχολες γιατί το Δημοτικό έχει εύκολη λύση...

Ότι να ναι... δηλαδή. Σοβαρευτείτε να πηγαίνετε σε σχολές που θεωρείτε εύκολες (όπως εγώ θεωρώ εύκολη την ιατρική) μη πηγαίνετε σε σχολές που εξ αρχής σαν φαίνονται δύσκολες γιατί από αυτή την σχολή εξαρτάται το επάγγελμα σας και η ζωή σας.

focko, με όλο το σεβασμό, νομίζω ότι ορίζουμε διαφορετικά τη δυσκολία.
Άλλο να θεωρείς ότι μια σχολή είναι αντικειμενικά δύσκολη (απαιτεί συστηματικό και εντατικό από άποψη χρόνου διάβασμα, τα αντικείμενα έχουν εκτεταμένη ύλη και δύσκολες έννοιες κλπ) κι άλλο να τη θεωρείς υποκειμενικά δύσκολη, που σημαίνει ότι εσύ ο ίδιος δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις. Το 1ο, είναι λογικό και μπορεί να γίνει και να οδηγήσει και σε επαγγελματική/ακαδημαϊκή επιτυχία. Το δεύτερο, δύσκολα.Αν θεωρείς δύσκολη για σενα τη σχολή σου (πόσο μάλλον όταν οι περισσότεροι τη θεωρούν εύκολη) δύσκολο να τα καταφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το αν είναι δύσκολη μια σχολή είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και για ένα άτομο μια δύσκολη σχολή μπορεί να θεωρηθεί εύκολη σε ένα άλλο.

Ναι σαφώς και μπορεί να έχει ο καθένας προσωπική άποψη για την δυσκολία της σχολής. Σε μια προσπάθεια όμως να εξαλείψουμε απόψεις που συγκαλύπτουν κόμπλεξ ή υπερτίμηση/υποτίμηση δυνατοτήτων, υπάρχουν κάποια αντικειμενικά κριτήρια. Δηλαδή:
1. Μέσος χρόνος αποφοίτησης
2. Μέσος όρος (για τον βαθμό πτυχίου)
3. Ποσοστό αιώνιων φοιτητών (ν+2)

Σαφώς σε αυτά υπεισέρχονται και διάφοροι υποκειμενικοί παράγοντες, όπως το να έχει σκαλώσει κάποιος σε 2-3 μαθήματα και να μην μπορεί να τα ξεφορτωθεί, ή ακόμα χειρότερα, να είναι μαθήματα που συστηματικά και αβέρτα κόβεται κόσμος (πολλές φορές και για όχι και τόσο κατανοητούς λόγους). Ωστόσο από την στιγμή που μιλάμε για μέσους όρους, είναι αρκετά αντιπροσωπευτικό κριτήριο δυσκολίας, γιατί δεν αφορά προσωπικές μαρτυρίες αλλά προσπάθεια όλων των φοιτητών.

Τα παραπάνω συγκεντρώνονται στην εσωτερική αξιολόγηση που καταθέτει το τμήμα κάθε χρόνο. Υποτίθεται ότι είναι διαθέσιμα στο κοινό και με απλό γκουγκλάρισμα, αλλά μεταξύ μας δεν παίζει να τα ψάξω για να αποδείξω τα αυτονόητα. :P Δεν πιστεύω ότι επί ένα 24ωρο αναλύουμε αν το Παιδαγωγικό είναι δύσκολο τμήμα...

Και btw, Φόκο σταμάτα επιτέλους να λες ότι η Ιατρική είναι εύκολη, χρόνια τώρα το ίδιο τροπάρι. Και γω θεωρώ πιο βαρβάτα κάποια τμήματα της ΣΘΕ και του Πολυτεχνείου, αλλά δεν την λέω και εύκολη μην τα ισοπεδώνουμε όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δεν κρίνεται από αυτό επιτυχία...

Επειδή για σένα είναι δύσκολη η ιατρική σημαίνει ότι είναι και για τους άλλους; Γιατί γενικευετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Διαβασα προσεκτικα ολα τα μηνυματα,κρατησα μερικα εξ αυτων και θα ηθελα να σχολιασω και εγω απο τη μερια μου.Προσωπικα δεν μπορω να πω οτι η Α σχολη ειναι πιο δυσκολη απο την Β αν δεν τη ζησω. Η κριτικη απ'εξω ειναι πολυ ευκολη και ειδικοτερα στην Ελλαδα με τους πανταχου ειδημονες. Επισης θεωρω οτι καμια σχολη δεν ειναι ανωτερη. Καθε σχολη εχει τη δικια της δυσκολια και ευκολια.
Για το παιδαγωγικο:Αρκετοι εδω μεσα εγραψαν οτι το παιδαγωγικο δεν ειναι σημαντικη σχολη,ειναι μια ευκολη σχολη που μπαινεις με 8-9χιλιαδες μορια.Θα το σεβαστω αλλα δεν ειμαστε ολοι ικανοι να γινουμαι παιδαγωγοι. Το επαγγελμα του δασκαλου ειναι 2ο σημαντικοτερο επαγγελμα στην πυραμιδα των επαγγελματων με πρωτο φυσικα το γιατρο. Δεν γινεται σε καμια περιπτωση να το απαξιωσω διοτι απο τα χερια των φοιτητων αυτης της σχολης θα περασει/σουν το/τα παιδι/παιδια μου/σας και θα γινουν ανθωποι,θα μαθουν αρχες και κανονες και θα κοινωνικοποιηθουν.
Τωρα θα κανω καποια σχολια με ιδιαιτερο υφος και χωρις να θελω να πειραξω ή να υποβαθμισω τη σχολη και το επαγγελμα καποιου.
Και σιγα τους γιατρους μπαινουν με 19500 μας το παιζουν δηθεν και οταν βγαινουν απο τη σχολη δεν ξερουν να κανουν μια εξεταση,αλλοι δεν ξερουν να χρησιμοποιησουν νυστερι και αλλοι δεν ξερουν τι φαρμακο να δωσουν σε ασθενη. Αληθεια υπαρχουν τετοιοι στην κοινωνια μας ; Η απαντηση ειναι ναι.
Παμε στους μηχανικους που νομιζουν οτι τους ανηκει ο κοσμος. Πατανε εκει κανενα σχεδιο,2-3 μαθηματικα και νομιζουν οτι εχτισαν την Ρωμη ασε που αμα εχουν χασει και κανενα αριθμητικο παει αυτο που εφτιαξαν. Υπαρχουν τετοιοι στην κοινωνια μας ; Εννοειται τα ρωτανε αυτα ;

Ειναι παρα πολυ ευκολο να κρινεις καποιον και ειδικοτερα μια σχολη χωρις να την εχεις ζησει. Με την ιδια λογικη μπορω να πω οτι η ιατρικη ειναι ενα ψεμα που βρισκεται στα 19500μορια ειναι κυριως λογο ζητησης τοσο ψηλα και τα ατομα δεν σκαμπαζουν τιποτα. Επισης ειναι πολυ ευκολο να πω οτι οσοι μπηκαν στο παιδαγωγικο ειναι τουβλα ,αχρηστοι και ανικανοι. Τουβλα(συγνωμη για την εκφραση) υπαρχουν σε ολες τις σχολες αλλα δεν ειναι επειδη υστερουν σε μαθητικες επιδωσεις αλλα επειδη κανουν κατι το οποιο δεν θελου.

ΥΓ : Στη σημερινη Ελλαδα περισσοτερες πιθανοτητες εχει ενας δασκαλος να δουλεψει απο οτι ενας γιατρος(εκτος αν ανοιξει γραφειο),ενας μηχανικος κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Δεν κρίνεται από αυτό επιτυχία...

Επειδή για σένα είναι δύσκολη η ιατρική σημαίνει ότι είναι και για τους άλλους; Γιατί γενικευετε;

Μα αυτό σου λέμε κι εμείς! Να μη γενικεύεις! Επειδή εσένα σου φαίνονται δύσκολα τα Παιδαγωγικά δε σημαίνει ότι φαίνονται και στους υπόλοιπους και δη στο μεγαλύτερο μέρος των συμφοιτητών σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για το παιδαγωγικο:Αρκετοι εδω μεσα εγραψαν οτι το παιδαγωγικο δεν ειναι σημαντικη σχολη,ειναι μια ευκολη σχολη που μπαινεις με 8-9χιλιαδες μορια.Θα το σεβαστω αλλα δεν ειμαστε ολοι ικανοι να γινουμαι παιδαγωγοι. Το επαγγελμα του δασκαλου ειναι 2ο σημαντικοτερο επαγγελμα στην πυραμιδα των επαγγελματων με πρωτο φυσικα το γιατρο. Δεν γινεται σε καμια περιπτωση να το απαξιωσω διοτι απο τα χερια των φοιτητων αυτης της σχολης θα περασει/σουν το/τα παιδι/παιδια μου/σας και θα γινουν ανθωποι,θα μαθουν αρχες και κανονες και θα κοινωνικοποιηθουν.
Τωρα θα κανω καποια σχολια με ιδιαιτερο υφος και χωρις να θελω να πειραξω ή να υποβαθμισω τη σχολη και το επαγγελμα καποιου.
Και σιγα τους γιατρους μπαινουν με 19500 μας το παιζουν δηθεν και οταν βγαινουν απο τη σχολη δεν ξερουν να κανουν μια εξεταση,αλλοι δεν ξερουν να χρησιμοποιησουν νυστερι και αλλοι δεν ξερουν τι φαρμακο να δωσουν σε ασθενη. Αληθεια υπαρχουν τετοιοι στην κοινωνια μας ; Η απαντηση ειναι ναι.
Παμε στους μηχανικους που νομιζουν οτι τους ανηκει ο κοσμος. Πατανε εκει κανενα σχεδιο,2-3 μαθηματικα και νομιζουν οτι εχτισαν την Ρωμη ασε που αμα εχουν χασει και κανενα αριθμητικο παει αυτο που εφτιαξαν. Υπαρχουν τετοιοι στην κοινωνια μας ; Εννοειται τα ρωτανε αυτα ;

Ειναι παρα πολυ ευκολο να κρινεις καποιον και ειδικοτερα μια σχολη χωρις να την εχεις ζησει. Με την ιδια λογικη μπορω να πω οτι η ιατρικη ειναι ενα ψεμα που βρισκεται στα 19500μορια ειναι κυριως λογο ζητησης τοσο ψηλα και τα ατομα δεν σκαμπαζουν τιποτα. Επισης ειναι πολυ ευκολο να πω οτι οσοι μπηκαν στο παιδαγωγικο ειναι τουβλα ,αχρηστοι και ανικανοι. Τουβλα(συγνωμη για την εκφραση) υπαρχουν σε ολες τις σχολες αλλα δεν ειναι επειδη υστερουν σε μαθητικες επιδωσεις αλλα επειδη κανουν κατι το οποιο δεν θελου.

ΥΓ : Στη σημερινη Ελλαδα περισσοτερες πιθανοτητες εχει ενας δασκαλος να δουλεψει απο οτι ενας γιατρος(εκτος αν ανοιξει γραφειο),ενας μηχανικος κτλ...

Ναι νιώθω ότι το κομμάτι του ποστ μου για τα τούβλα παρεξηγήθηκε σε διάφορα στάδια αυτής της κουβέντας-παράνοιας, οπότε ας κάνω μια προσπάθεια να το εξηγήσω :P

Προφανώς και θεωρώ ότι τούβλα υπάρχουν σε κάθε σχολή. Και στην Ιατρική, και στο Πολυτεχνείο, και στο Παιδαγωγικό και οπουδήποτε. Θα εθελοτυφλούσα αν έλεγα το αντίθετο. Ωστόσο απαντούσα σε μια κοπέλα που πήρε την προσωπική της άποψη και την έκανε κανόνα. Γενικά προσπαθούμε εδώ και 3 σελίδες να την πείσουμε να διαβάσει την εσωτερική αξιολόγηση του τμήματός της συγκριτικά με άλλων τμημάτων (μας έφερε σαν παράδειγμα την Νομική, ας διαβάσει εκείνη), ή τέλος πάντων να δεχτεί ότι αντικειμενικά η σχολή της είναι ΠΙΟ εύκολη. Και γίνεται πιο εύκολη και για τον λόγο ότι υπάρχουν κυρίως παιδιά που μπαίνουν από σπόντα, οπότε σε μια προσπάθεια να μην λιμνάζουν, η αντίστοιχη μέριμνα είναι να υπάρχει και μεγαλύτερη επιείκεια.
Ναι, και στην Ιατρική και στην Νομική μπαίνουν από σπόντα, αλλά σπόντα άλλου είδους. Σπόντα "μην πάνε χαμένα τα μόρια", γιατί 18000+ μόρια δεν γράφεις έτσι για την πλάκα σου.
Αν είναι πιο επικίνδυνοι οι Νομικάριοι που μπήκαν επειδή έτυχε να γράψουν καλύτερα απ ό,τι περίμεναν ή οι Δάσκαλοι που μπήκαν επειδή έτυχε να γράψουν χειρότερα απ' ό,τι περίμεναν, αυτό δεν το ξέρω. Εγώ καυτηρίασα την μία πλευρά γιατί αυτή η πλευρά παρουσιάστηκε αγιοποιημένη. Να σχολιάσουμε και τα τούβλα της Ιατρικής αν θέλετε, εγώ μέσα.


Τώρα όσον αφορά το ότι ο δάσκαλος έχει περισσότερες πιθανότητες να βρει δουλειά από έναν γιατρό κλπ εδώ...ε γενικά όχι. Προσλήψεις στο δημόσιο έχουν να γίνουν από την παλαιολιθική εποχή, πόσο να απορροφηθούν από τον ιδιωτικό τομέα οι δάσκαλοι; Είναι πιο ανοιχτός ο τομέας και για γιατρούς και για μηχανικούς και για δικηγόρους...

Δεν κρίνεται από αυτό επιτυχία...

Επειδή για σένα είναι δύσκολη η ιατρική σημαίνει ότι είναι και για τους άλλους; Γιατί γενικευετε;

Από τι κρίνεται η επιτυχία;
Ξέρετε πόσο συγκρατήθηκα για να μην πω "καθρεφτάκι" στο γιατί γενικεύετε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Από τι κρίνεται η επιτυχία;
Ξέρετε πόσο συγκρατήθηκα για να μην πω "καθρεφτάκι" στο γιατί γενικεύετε;:P

Από την επιτυχία στη γεωγραφία

εγώ δεν κρατήθηκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Στο δημόσιο οι γιατροί με σύμβαση είναι για δύο χρόνια και μετά πηγαίνουν σε άλλο νοσοκομείο για παρόμοιο διάστημα, αν δεν ανοίξουν γραφείο. Το ίδιο συμβαίνει και με τους δασκάλους. Δικηγόροι είναι πάρα πολλοί. Άσε που πέρυσι η νομική Κομοτηνής είχε λιγότερα μόρια από την ψυχολογία

Έχει χάσει την προτίμησή του κόσμου η νομική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Ναι νιώθω ότι το κομμάτι του ποστ μου για τα τούβλα παρεξηγήθηκε σε διάφορα στάδια αυτής της κουβέντας-παράνοιας, οπότε ας κάνω μια προσπάθεια να το εξηγήσω :P

Προφανώς και θεωρώ ότι τούβλα υπάρχουν σε κάθε σχολή. Και στην Ιατρική, και στο Πολυτεχνείο, και στο Παιδαγωγικό και οπουδήποτε. Θα εθελοτυφλούσα αν έλεγα το αντίθετο. Ωστόσο απαντούσα σε μια κοπέλα που πήρε την προσωπική της άποψη και την έκανε κανόνα. Γενικά προσπαθούμε εδώ και 3 σελίδες να την πείσουμε να διαβάσει την εσωτερική αξιολόγηση του τμήματός της συγκριτικά με άλλων τμημάτων (μας έφερε σαν παράδειγμα την Νομική, ας διαβάσει εκείνη), ή τέλος πάντων να δεχτεί ότι αντικειμενικά η σχολή της είναι ΠΙΟ εύκολη. Και γίνεται πιο εύκολη και για τον λόγο ότι υπάρχουν κυρίως παιδιά που μπαίνουν από σπόντα, οπότε σε μια προσπάθεια να μην λιμνάζουν, η αντίστοιχη μέριμνα είναι να υπάρχει και μεγαλύτερη επιείκεια.
Ναι, και στην Ιατρική και στην Νομική μπαίνουν από σπόντα, αλλά σπόντα άλλου είδους. Σπόντα "μην πάνε χαμένα τα μόρια", γιατί 18000+ μόρια δεν γράφεις έτσι για την πλάκα σου.
Αν είναι πιο επικίνδυνοι οι Νομικάριοι που μπήκαν επειδή έτυχε να γράψουν καλύτερα απ ό,τι περίμεναν ή οι Δάσκαλοι που μπήκαν επειδή έτυχε να γράψουν χειρότερα απ' ό,τι περίμεναν, αυτό δεν το ξέρω. Εγώ καυτηρίασα την μία πλευρά γιατί αυτή η πλευρά παρουσιάστηκε αγιοποιημένη. Να σχολιάσουμε και τα τούβλα της Ιατρικής αν θέλετε, εγώ μέσα.


Τώρα όσον αφορά το ότι ο δάσκαλος έχει περισσότερες πιθανότητες να βρει δουλειά από έναν γιατρό κλπ εδώ...ε γενικά όχι. Προσλήψεις στο δημόσιο έχουν να γίνουν από την παλαιολιθική εποχή, πόσο να απορροφηθούν από τον ιδιωτικό τομέα οι δάσκαλοι; Είναι πιο ανοιχτός ο τομέας και για γιατρούς και για μηχανικούς και για δικηγόρους...
Δεν με πειραξε τοσο ο χαρακτηρισμος τουβλα αλλα δεν τον χρησιμοποιω συχνα. Πιο πολυ με πειραξε οτι πεσαν στην κοπελα πανω να της αποδειξουν οτι το παιδαγωγικο ειναι πιο ευκολη σχολη. Το ξαναγραφω αν δεν τη ζησεις τη σχολη δεν μπορεις να καταλαβεις. Και εγω ειμαι ΜΜ το επελεξα διοτι το γουσταρα και το γουσταρω. Ομως δεν μπορω να πω οτι ειναι πιο δυσκολη σχολη απο τη νομικη ή απο την ιατρικη ή απο το παιδαγωγικο χωρις να γνωριζω ο ιδιος τις δυσκολιες της καθε σχολης. Εσυ πιστευεις οτι αν πηγαινες τωρα στο παιδαγωγικο θα σου φαινοταν ευκολη ή δυσκολη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγαπημένη μου Ερινύς, αρχικά πολλά, πολλά συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση των σπουδών σου:clapup::clapup::clapup: Σου εύχομαι κάθε επιτυχία αν και είμαι σίγουρη ότι θα την έχεις καθώς από τα γραφόμενά σου φαίνεται να είσαι ένα συγκροτημένο άτομο που ξέρει τι θέλει και πώς να το πετύχει. Απορώ γιατί μετά από τέτοια κούραση που έριξες στην εξεταστική , κάθεσαι και χαλάς τη ζαχαρένια σου γράφοντας κατεβατά σ΄ ένα θέμα που δυστυχώς ποτέ κανείς δεν πρόκειται ν΄αντιμετωπίσει αντικειμενικά. Γι΄αυτόν τον λόγο έχω σταματήσει να γράφω εδώ από τον Δεκέμβριο του 2015. Γιατί μ΄αυτά που διάβαζα παραλίγο ν΄αρχίσω να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο! Και το έχω και σε κάποια εκτίμηση το κεφάλι μου και δεν ήθελα να πάθει καμιά ζημιά! Βγες έξω να διασκεδάσεις και ν΄αποφορτιστείς και μην ασχολείσαι με ανθρώπους που μπορούν αλλά δεν θέλουν να καταλάβουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Απλά στην Ελλάδα επειδή είναι αυτό το σύστημα βρίσκουν την ευκαιρία να κοκορευονται για τον βαθμό που μπαίνουν. Σε άλλη χώρα όλες οι σχολές ισοτιμες και σας έχουν κλασμενους όσους μπαίνετε με 19

Και παλιότερα που η βάση ήταν 18500 πάλι τα ίδια λέγατε. Ότι ήταν αδύνατοι οι φοιτητές..

Και επειδή ήταν αδύνατοι έβαζαν βαθμούς. Λες και ΤΕΙ δεν μπαίνουν και με 5000, αλλά ότι μας συμφέρει λεμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εσυ πιστευεις οτι αν πηγαινες τωρα στο παιδαγωγικο θα σου φαινοταν ευκολη ή δυσκολη ;

Ξαναρώτα με σε 3 μήνες, με το διάβασμα που έκανα αυτόν τον χρόνο πλέον δεν μπορώ να βλέπω μπροστά μου ούτε σταυρόλεξο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Energy, που "σιγά μην έδινες 3 φορές", μήπως έπρεπε να ξαναδώσεις για ψυχολογία, αφού το μόνο που εντοπίζεις στη σχολή σου είναι το γεγονός ότι υπάρχουν και άλλες το ίδιο εύκολες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Όταν πάω για δεύτερο πτυχίο θα δω ότι όντως είναι έτσι πράγμα που δεν λέω μόνο εγώ. Εσείς καθίστε με ένα δύσκολο πτυχίο.

Και δύο πτυχία θα έχω και από δύο σχολές. Ποιος είναι πιο ωφελημενος;

Εύκολες σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αυτό θα το δούμε όταν θα έχω δύο πτυχία...

Μία δουλειά= ένα πτυχίο.
Απορώ τι νομίζεις ότι θα κερδίσεις έχοντας δύο πτυχία. Το πρωί θα είσαι δασκάλα και το απόγευμα ψυχολόγος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσουν και τα δύο.

Οι μισοί στο παιδαγωγικό έχουν τελειώσει και άλλη σχολή πιο πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσουν και τα δύο.

Οι μισοί στο παιδαγωγικό έχουν τελειώσει και άλλη σχολή πιο πριν

Καμιά σχέση αυτό που λες δεν ισχύει. Έχω φίλους στο παιδαγωγικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εγώ μιλάω για την Αθήνα. Και εκεί υπάρχουν πολλοί από άλλες σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πρώτη φορά το ακούω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top