Δυσκολία κατανόησης των Μαθηματικών

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
αχαχαχαχαχ, είδα τον τίτλο του θέματος στην Αρχική και λέω κατευθείαν "εδώ είμαστε!". Σε καταλαβαίνω απόλυτα και για να συμπληρώσω τα σχόλια των παραπάνω περί μη καταλληλότητας των δασκάλων, να αναφέρω οτι έκτη δημοτικού δεν καναμε μαθηματικά. Αυτό. όπως το διαβαζετε... Δεν κάναμε μαθηματικά. στις αρχες του χρόνου κάτι απλά, και μετα η δασκάλα μας πλάκωσε στις εκθέσεις "Γυμνασίου" και στα...Αρχαια! ό,τι να 'ναι, πραγματικά. Γενικά, τα μαθηματικά θεωρώ οτι δεν είναι κάτι απλό, θέλουν σκέψη και κρίση..με σωστές βάσεις όμως τα μαθηματικά του Λυκείου δεν πρέπει να είναι και ΤΟΣΟ δύσκολα (οσο για παράδειγμα φαίνονται σε εμένα). Και εμένα μ άρεσαν, με την έννοια οτι μου κινούσαν το ενδιαφέρον και ένιωθα τρομερή υπερηφάνια όταν καταφερνα να λύσω καποια "δύσκολη" άσκηση. φοβερό συναίσθημα...να προσθέσω εδώ ότι -οχι ευθέως- αλλά με πλάγιους τρόπους υπάρχει ήδη από το δημοτικό/γυμνάσιο μια αποψη που "δημιουργείται" στα παιδιά: Τα κοριτσάκια αρχαία και έκθεση,δεν πειράζει αν δεν μάθετε καλά μαθηματικά...αυτά είναι για τα αγόρια...στις μέρες μας! Τουλάχιστον απαράδεκτο. Μια σειρά από ακατάλληλους καθηγητές στο γυμνάσιο και η δική μου αμέλεια με οδήγησαν στο Λύκειο να τρέμω τα μαθηματικά και να καταφέρνω τα απολύτως βασικά. Πανελλήνιες είχα αποφασήσει από την αρχή του έτους ότι "Μαθηματικά δεν θα γράψω!". Δεν συγκεντρώθηκα, δεν προσπάθησα αρκετα γιατι "Ημουν σίγουρη οτι δεν μπορώ"... έγραψα 8. Αν γύριζα το χρονο πίσω, θα ηρεμούσα,θα έβλεπα τα πράγματα πιο ήρεμα και κυρίως ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. Το μετανιώνω που δεν τα μελέτησα όσο έπρεπε, όταν μπορούσα και τώρα είναι αργά.
Με δύο λόγια: Τα μαθηματικά είναι σαν ένας γκόμενος(ή γκόμενα), μη κοινωνικός, σιωπηλός, ίσως και ασχημούλης. Με το που το γνωρίζεις μπορεί να σε απωθεί, να τον θεωρεις σνομπ, ξερόλα και ξινο. Αν όμως πιάσεις κουβέντα μαζί του, είναι ο ποιο γοητευτικός χαρακτήρας που έχεις γνωρίσει...και δεν είναι και τόσο άσχημος τελικά. όσο τον γνωρίζεις, τόσο πιο πολυ τον ερωτεύεσαι... ΓΝΩΡΙΣΕ ΤΟΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
αχαχαχαχαχ, είδα τον τίτλο του θέματος στην Αρχική και λέω κατευθείαν "εδώ είμαστε!". Σε καταλαβαίνω απόλυτα και για να συμπληρώσω τα σχόλια των παραπάνω περί μη καταλληλότητας των δασκάλων, να αναφέρω οτι έκτη δημοτικού δεν καναμε μαθηματικά. Αυτό. όπως το διαβαζετε... Δεν κάναμε μαθηματικά. στις αρχες του χρόνου κάτι απλά, και μετα η δασκάλα μας πλάκωσε στις εκθέσεις "Γυμνασίου" και στα...Αρχαια! ό,τι να 'ναι, πραγματικά. Γενικά, τα μαθηματικά θεωρώ οτι δεν είναι κάτι απλό, θέλουν σκέψη και κρίση..με σωστές βάσεις όμως τα μαθηματικά του Λυκείου δεν πρέπει να είναι και ΤΟΣΟ δύσκολα (οσο για παράδειγμα φαίνονται σε εμένα). Και εμένα μ άρεσαν, με την έννοια οτι μου κινούσαν το ενδιαφέρον και ένιωθα τρομερή υπερηφάνια όταν καταφερνα να λύσω καποια "δύσκολη" άσκηση. φοβερό συναίσθημα...να προσθέσω εδώ ότι -οχι ευθέως- αλλά με πλάγιους τρόπους υπάρχει ήδη από το δημοτικό/γυμνάσιο μια αποψη που "δημιουργείται" στα παιδιά: Τα κοριτσάκια αρχαία και έκθεση,δεν πειράζει αν δεν μάθετε καλά μαθηματικά...αυτά είναι για τα αγόρια...στις μέρες μας! Τουλάχιστον απαράδεκτο. Μια σειρά από ακατάλληλους καθηγητές στο γυμνάσιο και η δική μου αμέλεια με οδήγησαν στο Λύκειο να τρέμω τα μαθηματικά και να καταφέρνω τα απολύτως βασικά. Πανελλήνιες είχα αποφασήσει από την αρχή του έτους ότι "Μαθηματικά δεν θα γράψω!". Δεν συγκεντρώθηκα, δεν προσπάθησα αρκετα γιατι "Ημουν σίγουρη οτι δεν μπορώ"... έγραψα 8. Αν γύριζα το χρονο πίσω, θα ηρεμούσα,θα έβλεπα τα πράγματα πιο ήρεμα και κυρίως ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. Το μετανιώνω που δεν τα μελέτησα όσο έπρεπε, όταν μπορούσα και τώρα είναι αργά.
Με δύο λόγια: Τα μαθηματικά είναι σαν ένας γκόμενος(ή γκόμενα), μη κοινωνικός, σιωπηλός, ίσως και ασχημούλης. Με το που το γνωρίζεις μπορεί να σε απωθεί, να τον θεωρεις σνομπ, ξερόλα και ξινο. Αν όμως πιάσεις κουβέντα μαζί του, είναι ο ποιο γοητευτικός χαρακτήρας που έχεις γνωρίσει...και δεν είναι και τόσο άσχημος τελικά. όσο τον γνωρίζεις, τόσο πιο πολυ τον ερωτεύεσαι... ΓΝΩΡΙΣΕ ΤΟΝ.

Πωωω τι είπες τωρα... :eek::eek::eek: Υποκλινομαι.... :worship:
Καλά η δασκάλα πρέπει να ήταν πολύ καμένη.. :P Θεωρητική ήσουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Με δύο λόγια: Τα μαθηματικά είναι σαν ένας γκόμενος(ή γκόμενα), μη κοινωνικός, σιωπηλός, ίσως και ασχημούλης. Με το που το γνωρίζεις μπορεί να σε απωθεί, να τον θεωρεις σνομπ, ξερόλα και ξινο. Αν όμως πιάσεις κουβέντα μαζί του, είναι ο ποιο γοητευτικός χαρακτήρας που έχεις γνωρίσει...και δεν είναι και τόσο άσχημος τελικά. όσο τον γνωρίζεις, τόσο πιο πολυ τον ερωτεύεσαι... ΓΝΩΡΙΣΕ ΤΟΝ.
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: Το περιγραφεις απολυτα ομως!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Με δύο λόγια: Τα μαθηματικά είναι σαν ένας γκόμενος(ή γκόμενα), μη κοινωνικός, σιωπηλός, ίσως και ασχημούλης. Με το που το γνωρίζεις μπορεί να σε απωθεί, να τον θεωρεις σνομπ, ξερόλα και ξινο. Αν όμως πιάσεις κουβέντα μαζί του, είναι ο ποιο γοητευτικός χαρακτήρας που έχεις γνωρίσει...και δεν είναι και τόσο άσχημος τελικά. όσο τον γνωρίζεις, τόσο πιο πολυ τον ερωτεύεσαι... ΓΝΩΡΙΣΕ ΤΟΝ.

Τα Μαθηματικά είναι μια "δύσκολη" ερωτεύσιμη γυναίκα, η οποία στην σχέση αναζητά καθημερινή επιβεβαίωση ενώ συμπεριφέρεται με πολύ απρόσιτο τρόπο. :) Όταν την κερδίσεις, σου υπόσχεται μεγάλες συγκινήσεις!! :D:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Πωωω τι είπες τωρα... :eek::eek::eek: Υποκλινομαι.... :worship:
Καλά η δασκάλα πρέπει να ήταν πολύ καμένη.. :P Θεωρητική ήσουν?

Θετικη :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για όσες κοπέλες στεναχωριούνται επειδή ο καθηγητής του σχολείου τις έκανε να μισήσουν τα μαθηματικά και να αυτοθεωρηθούν ανίκανες σ'αυτά να κάνουν μια ανασκόπηση. Τι είναι ο καθηγητής πέρα από ένας πτυχιούχος της πλάκας, που περνούσε πάντα τα μαθήματα με τις δαποσημειώσεις. Ουσιαστικά, ούτε αυτός ξέρει τι είναι Μαθηματικά. Μην αφήνετε τον κάθε μαλάκα να σας μειώνει.8):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.

Eίχες τέτοια σχέση με τα μαθηματικά και πήγες θετική?? :eek::eek:
Πού πέρασες?

Για όσες κοπέλες στεναχωριούνται επειδή ο καθηγητής του σχολείου τις έκανε να μισήσουν τα μαθηματικά και να αυτοθεωρηθούν ανίκανες σ'αυτά να κάνουν μια ανασκόπηση. Τι είναι ο καθηγητής πέρα από ένας πτυχιούχος της πλάκας, που περνούσε πάντα τα μαθήματα με τις δαποσημειώσεις. Ουσιαστικά, ούτε αυτός ξέρει τι είναι Μαθηματικά. Μην αφήνετε τον κάθε μαλάκα να σας μειώνει.8):P

Μην το γενικεύεις όμως, δεν είναι όλοι έτσι... Εγώ προσωπικά έχω υπέροχο αθηματικό, δεν γκρίνιαξα ποτέ ότι φταίει αυτος για την κατάντια μου, άλλωστε είμαι της άποψης οτι αν θέλεις να κάνεις κάτι θα το κάνεις μόνος σου ανεξαρτήτως καθηγητή...
Ο δικός μου μαθηματικός είναι φοβερός, "καμένος" με την επιστήμη του και πανέξυπνος άνθρωπος!! Καθόμαστε ώρες μετά ή και κατα την διάρκεια του μαθήματος και μας μιλάει για τα μαθηματικά "εκτός σχολείου", τα αληθινά μαθηματικά, τις επιστήμες, και μόνο να τον δείς πόσο λάμπει, πόσο πορώνεται όταν μιλάει! Κατι τέτοιους ανθρώπους θαυμάζω... :inlove:

Πολύ φλυάρησα πάλι.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην το γενικεύεις όμως, δεν είναι όλοι έτσι... Εγώ προσωπικά έχω υπέροχο αθηματικό, δεν γκρίνιαξα ποτέ ότι φταίει αυτος για την κατάντια μου, άλλωστε είμαι της άποψης οτι αν θέλεις να κάνεις κάτι θα το κάνεις μόνος σου ανεξαρτήτως καθηγητή...
Δε γενικέυω, απλά μιλάω για τις συγκεκριμένες περιπτώσεις καθηγητών που θα κάνουν αυτό. Θα ήταν κουραστικό να αναφέρω τα "στις περισσότερες περιπτώσεις" και λοιπά.:P

Ε, αν οι εξωγενείς παράγοντες(σχολείο, μαμά που μισούσε και αυτή τα μαθηματικά) σε προτρέψουν(εσένα ή όποια άλλη κοπέλα) στο να μισήσεις τα μαθηματικα, κανείς -πιστεύω- δεν θα μπορεί να σε κατηγορήσει για την πιθανή αποστροφή σου απ' αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Eίχες τέτοια σχέση με τα μαθηματικά και πήγες θετική?? :eek::eek:
Πού πέρασες?

Ξέρεις πόσα παιδιά της θετικής έχω γνωρίσει που μισούν τα μαθηματικά και δεν είναι καλοί σ'αυτά; :P Ακούω πολλούς από αυτούς να λένε ότι τους αρκεί να γράψουν ένα 12-13! Φυσικά δεν είναι όλοι έτσι, απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι θετική πας κυρίως επειδή ενδιαφέρεσαι για τη χημεία και τη βιολογία, κι ας μην είσαι τέλειος στα μαθηματικά, και επειδή θες ιατρικές σχολές, βιολογία, κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Για όσες κοπέλες στεναχωριούνται επειδή ο καθηγητής του σχολείου τις έκανε να μισήσουν τα μαθηματικά και να αυτοθεωρηθούν ανίκανες σ'αυτά να κάνουν μια ανασκόπηση. Τι είναι ο καθηγητής πέρα από ένας πτυχιούχος της πλάκας, που περνούσε πάντα τα μαθήματα με τις δαποσημειώσεις. Ουσιαστικά, ούτε αυτός ξέρει τι είναι Μαθηματικά. Μην αφήνετε τον κάθε μαλάκα να σας μειώνει.8):P

Μην γενικεύεις, οι καθηγητές δεν είναι πάντα Αινστάιν, πολλές φορές όντως βγαζουν τη σχολή με το στανιό, αλλά υπάρχουν και σωστοί καθηγητές. Ένα παιδί 12-13 χρονών δυσκολα θα κάτσει να ρίξει το φταίξιμο στον καθηγητή, θα το ρίξει στον εαυτό του ή θα δεχθει απλά οτι είναι πολύ δυσκολα και δεν αξίζουν προσπάθεια, πόσο μάλλον οταν αυτο ξεκινα από ακομα μικρότερη ηλικία. ΕΠίσης πολλές φορές φταινε και οι ίδιοι οι γονείς/οικογενεια γενικότερα. Γενικά θεωρώ οι καθηγητές παίζουν καθοριστικό ρόλο στο τι θα επιλέξει καποιο άτομο στην μετεπειτα πορία του (κατευθυνση/σχολη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Για όσες κοπέλες στεναχωριούνται επειδή ο καθηγητής του σχολείου τις έκανε να μισήσουν τα μαθηματικά και να αυτοθεωρηθούν ανίκανες σ'αυτά να κάνουν μια ανασκόπηση. Τι είναι ο καθηγητής πέρα από ένας πτυχιούχος της πλάκας, που περνούσε πάντα τα μαθήματα με τις δαποσημειώσεις. Ουσιαστικά, ούτε αυτός ξέρει τι είναι Μαθηματικά. Μην αφήνετε τον κάθε μαλάκα να σας μειώνει.8):P

Λιγάκι off-topic: Οι πτυχιούχοι της Πληροφορικής δεν περνούν τα μαθήματα με σημειώσεις των ΕΑΑΚ ή της ΠΑΣΠ; :P (δεν μπόρεσα να κρατηθώ) Δεν είναι όλοι πτυχιούχοι της πλάκας. Υπάρχουν και αυτοί που ψάχνονται επί του θέματος. Βέβαια είναι και θέμα μαθητή γιατί αρκετοί μαθητές όσο και θέληση να έχει ο διδάσκων, τα έχουν στυλώσει. Πάντα ένα 40% των μαθητών της τάξης θα είναι αδιάφορο. Λογικό είναι. Δεν θέλουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια πράγματα. Αλλά μην κατηγορούμε πάντα ...την μη μεταδοτικότητα. Η επίλυση δυο ανισοτήτων μιας άγνωστης μεταβλητής x και η εύρεση του διαστήματος που ορίζεται η άγνωστη μεταβλητή x τι δυσκολία έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Eίχες τέτοια σχέση με τα μαθηματικά και πήγες θετική?? :eek::eek:
Πού πέρασες?
Δεν ειναι αναγκη να εισαι πολύ καλός στα μαθηματικά για να σ αρεσουν, και παρόλο που ήμουν καλύτερη στα θεωρητικά μαθηματα δεν μ άρεσα, ενώ αγαπούσα (και αγαπώ) Χημεία και Βιολογία. Πέρασα Γεωλογία, που δεν έχει και πολύ σημασία. Το λέω αυτο επειδή συμμαθητές μου που γράψανε χειρότερα από εμένα Μαθηματικά περάσανε Εφαρμοσμένων Μαθηματικων :P
Τώρα κατα πόσο (και αν) μπορείς να ανταπεξέλθεις σε τετοια σχολή με κάτω από τη βαση Μαθηματικά Πανελληνίων, δεν το γνωρίζω. Πάντως μεχρι στιγμής παραμένουν στο τμήμα τους και δεν νομίζω να μην το τελειωσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Eίναι διαφορετική η φιλοσοφία των μαθηματικών σε ένα Τμήμα Μαθηματικών από τα σχολικά μαθηματικά. Βέβαια τα σχολικά μαθηματικά, παραμένουν βάσεις του "οικοδομήματος". Πολυώνυμα, εκθετικά, τριγωνομετρία...τα τρώς στην μάπα, πρέπει να τα βγάζεις με το μάτι, αλλά ο καθηγητής Πανεπιστημίου δεν θα καθίσει να σου μάθει πως λύνεται ένα ολοκλήρωμα κατά παράγοντες που μπορεί να χρειάζεται σε άσκηση Στατιστικής ή Κβαντομηχανικής..σε ένα Τμήμα Μαθηματικών ή Φυσικής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Αληθεια..?? Εγώ νόμιζα ότι αυτά ήταν μόνο η αρχή... :worry:
Whoever told you so,is a big liar.
Εγώ φέτος μπορώ να πω ότι η Άλγεβρα πέρα από τα πρώτα με τις πιθανότητες είναι σχετικά βατή,η Γεωμετρία είναι απλά ____. Γενικά,η 3η Γυμνασίου είναι κάπως τα Μαθηματικά της,η αλήθεια να λέγεται. Απλώς κράτα την όρεξή σου για την Γεωμετρία όπου εγώ πλέον είμαι έτσι.
Γενικά,νομίζω έχω πει χιλιάδες φορές ότι μισώ τα σχήματα.:hehe:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Μικρό μου ιταλάκι ( μίλησε η μεγάλη γερμανίδα) όπως αναλύσαμε 3 ώρες χθες στο τηλ έτσι και τώρα θα σου πω ακριβώς τα ίδια... Προσπάθησε να λύσεις μια απλή άσκηση. Τα μαθηματικά δεν είναι ΤΟΣΟ δύσκολα πια... Είναι απλώς λογικά και απαιτούν χρόνο, εξάσκηση και φυσικά γερές βάσεις. Τις βάσεις τις αποκτάς με τον καιρό αλλά τον χρόνο που θα αφιερώσεις και την εξάσκηση που θα κάνεις την ρυθμίζεις μόνο εσύ. Έχεις πολύ όρεξη και θέλεις να ασχοληθείς με τις θετικές επιστήμες... Και η βάση αυτών είναι τα μαθηματικά. Όπως σου είπα και χθες, αν δεν γράψεις αν δεν σβήσεις αν δεν σκίσει 214542 φορές το χαρτί αν δεν καθίσεις 2 ώρες πάνω από μια άσκηση αν δεν νευριάσεις αν δεν ψάξεις στο βιβλίο και στο τετράδιο για παρόμοια άσκηση δεν μπορείς να μάθεις μαθηματικά. Είμαι σίγουρη πως θα πάρεις την σωστή απόφαση και θα ακολουθήσεις τις συμβουλές όλων μας![/I]

Θα συμφωνήσω για άλλη μια φορά με την Γερμανίδα,έτσι ακριβώς είναι τα μαθηματικά όπως και η φυσική(και αυτό το ξέρεις πολύ καλά!).Μην τα παίρνεις με κακό μάτι.Αν δεν γράψεις-σβήσεις 1000 φορές δεν γίνεται τίποτα,μπορείς να τα καταφέρεις σίγουρα προσπάθεια χρειάζεται μόνο και πολύ μεράκι :)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Τα Μαθηματικά και η Φυσική θέλουν τρομερή υπομονή και ώρες...Είναι όπως ένα έργο τέχνης (π.χ. ένας ωραίος αμφορέας) που θέλει πολύ κόπο, ώρες, μεράκι, υπομονή για να αποκτήσει αισθαντική γοητεία και να μην είναι ένα απλό βάζο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Τα Μαθηματικά και η Φυσική θέλουν τρομερή υπομονή και ώρες...Είναι όπως ένα έργο τέχνης (π.χ. ένας ωραίος αμφορέας) που θέλει πολύ κόπο, ώρες, μεράκι, υπομονή για να αποκτήσει αισθαντική γοητεία και να μην είναι ένα απλό βάζο.

:inlove::inlove:
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο πραγματικά..Η Φυσική,τα Μαθηματικά(αλλά και όλες οι επιστήμες και όχι μόνο)θέλουν τρομερή υπομονή όπως είπες αλλά και θέληση,κόπο,επιμονή και τεράστιο μεράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τα μαθηματικα ειναι δυσκολο να τα αγαπησεις ως αυτοτελη επιστημη

ουτε εγω τα συμπαθησα ποτε παρολο που ημουν καλος...ως μεσο κατανοησης της πραγματικοτητας (βλ φυσικη π.χ) κατακτουν σιγουρα τον σεβασμο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millie_M

Νεοφερμένος

Η thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τη Soleado Febrero . Όντως τα μαθηματικά θέλει χρόνο και υπομονή να τα αγαπήσεις και σίγουρα καλό καθηγητή όπως προείπαν και οι παραπάνω . Ο καθηγητής θα πρέπει εκτός από τις γνώσεις να έχει όρεξη να διδάξει και να σου μεταδώσει τον ενθουσιασμό του . Εχω τύχει πολλές φορές καθηγητές που πέρασαν μαθηματικό γιατί απλώς το δήλωσαν στο μηχανογραφικό ως μία επιλογή δικλίδα . Αυτά είναι άτομα προς αποφυγή . Όχι ότι δεν είναι καλή στη δουλειά τους αλλά γιατί αργά ή γρήγορα θα τους βαρεθείς και απλώς θα λύνεις ασκήσεις για να τις λύσεις.Δεν ξέρω αυτή είναι η δική μου γνώμη κάνοντας το λάθος να πέρασω σε μία σχολή των τελευταίων μου επιλογών αλλά ευτυχώς το κατάλαβα σχετικά νωρίς και άλλαξα σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τη Soleado Febrero . Όντως τα μαθηματικά θέλει χρόνο και υπομονή να τα αγαπήσεις και σίγουρα καλό καθηγητή όπως προείπαν και οι παραπάνω . Ο καθηγητής θα πρέπει εκτός από τις γνώσεις να έχει όρεξη να διδάξει και να σου μεταδώσει τον ενθουσιασμό του . Εχω τύχει πολλές φορές καθηγητές που πέρασαν μαθηματικό γιατί απλώς το δήλωσαν στο μηχανογραφικό ως μία επιλογή δικλίδα . Αυτά είναι άτομα προς αποφυγή . Όχι ότι δεν είναι καλή στη δουλειά τους αλλά γιατί αργά ή γρήγορα θα τους βαρεθείς και απλώς θα λύνεις ασκήσεις για να τις λύσεις.Δεν ξέρω αυτή είναι η δική μου γνώμη κάνοντας το λάθος να πέρασω σε μία σχολή των τελευταίων μου επιλογών αλλά ευτυχώς το κατάλαβα σχετικά νωρίς και άλλαξα σχολή.

Οταν επιλεγεις πχ στην προκειμενη το μαθηματικο πρεπει να εισαι σιγουρος/σιγουρη πως, αυτη σου η επιλογη θα σε ευχαριστει για την υπολοιπη ζωη σου... Γιατι ετσι θα ειναι, η δουλεια ειναι ενα μεγαλο και σημαντικο κομματι στην ζωη του καθενος... Επομενως θα συμφωνησω απολυτα... Ο Καθηγητης πρεπει να καταλαβει ποια ειναι η δουλεια του...Να εχει τις απαραιτητες ( και οχι μονο) γνωσεις πανω στο αντικειμενο του μα πανω απο ολα αγαπη και μερακι! Γιατι στα παιδια θα μεινει αυτο... Και οχι τα συστηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top