Δυσκολία κατανόησης των Μαθηματικών

soulhunter21

Νεοφερμένος

Ο soulhunter21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ειναι πολυ απλο....
παιρνεις ενα βοηθημα που εχει λυμενες τις ασκησεις του βιβλιου
ξεκινας απο την πιο ευκολη του κεφαλαιου(λογικα την 1η)
βλεπεις πως την ελυσε
και δοκιμαζεις μονη σου...και συνεχιζεις ετσι
αλλα αυτο που ειναι το πιο συμαντικο ειναι ενα
:jumpy:Χαρτι Και Μολυβι:jumpy:
πρεπει να γραφεις οσο το δυνατον περισσοτερες ασκησεις
οσο και να τις διαβαζεις απο μεσα δεν θα σου μεινουν ποτε...
ακου που σου λεω....
μολις λυσεις τις πιο απλες,το ηθικο σου θα ανεβει και θα λυσεις κ αλλες....:no1:

αυτο με βοηθησε εμενα:)...δοκιμασε το....:)
τα κενα δεν νομιζω πως ειναι το κυριοτερο προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mixeso

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπράβο ρε παιδια βλέπω πως υπάρχουν αρκετά άτομα που το έχουν πάρει σοβαρά με το διάβασμα….χαίρομαι…. όχι σαν εμένα που τα έχω ρίξει στον κόκορα…εγώ είμαι το ότι καταλάβω στην παράδοση μετά σπίτι δεν μπορώ να διαβάσω για κανένα λόγο…τεσπα άκουγα και μου έλεγαν πως τα μαθηματικά κατεύθυνσης είναι πολύ πιο δύσκολα από την άλγεβρα…και έλεγα…οπ εδώ την κάτσαμε…μα έλα που τα βρίσκω πολύ εύκολο σαν μάθημα είναι σχετικά εύκολο…εκεί που δυσκολεύομαι τώρα είναι η άλγεβρα δεν έχω διαβάσει τα ημίτονα και συνημίτονα και τα πινάκια …γενικά όλη την θεωρία και τα έχω βρει παλούκια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Το κακό με αυτά είναι ότι χρειάζονται πολύ του χρόνου ρε γμτ...(η άλγεβρα της β') :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
:jumpy:Χαρτι Και Μολυβι:jumpy:
πρεπει να γραφεις οσο το δυνατον περισσοτερες ασκησεις
οσο και να τις διαβαζεις απο μεσα δεν θα σου μεινουν ποτε...
ακου που σου λεω....
μολις λυσεις τις πιο απλες,το ηθικο σου θα ανεβει και θα λυσεις κ αλλες....:no1:
τα κενα δεν νομιζω πως ειναι το κυριοτερο προβλημα...

Μιλας σοφα.
Φυσικη και μαθηματικα ειναι μαθηματα που θελουν κατ'εξοχην πολλη εξασκηση σε λυσεις.
Εκανα καλοκαιρινα μαθηματα για κατευθυνση και τα βρηκα ευκολα. Αλγεβρα δεν εκανα, αλλα μου αρεσει πολυ η φετινη που καθομαι και λυνω μονη μου και απο παρακατω κεφαλαια.:P Αν μαθεις τα βασικα τυπακια μετα μαθαινεις και 2-3 μεθοδολογιες και σου φαινονται παιχνιδι οι ασκησεις του βιβλιου.

και καπου εδω μπαινει ο Μπαρλας. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Flower princess Ψυχραιμία.
1) Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι θέλεις να τα καταφέρεις και δεν τα έχεις παρατήσει.
2) Θα συνεχίσεις να επιμένεις αφού το θέλεις και στο τέλος θα κάνεις αυτό που θες εσύ.
3) Όπως σου είπαν τα παιδιά στα προηγούμενα posts χαρτί και μολύβι. Ξεκινάς από τα απλά : τύπους. Μετά αφού καταλάβεις τους τύπους βλέπεις τα λυμένα παραδείγματα του βιβλίου και τσεκάρεις ότι τα κατάλαβες (αφού τα δεις δεν είναι κακό και μια φορά να τα λύσεις). Μετά λύνεις ασκήσεις του βιβλίου (για αρχή ότι σου φαίνεται πιο απλό) και τις ελέγχεις από το λυσσάρη αν είναι σωστές και βλέπεις τι δεν κατάλαβες. Τέλος από βοηθητικό (ο Μπάρλας που πρότειναν τα παιδιά είναι πάρα πολύ καλός) το ίδια πάλι όπως και στο βιβλίο.

Μην το αφήσεις αυτό που έχεις. Είναι πολύ καλό που θες να προσπαθήσεις. Θα δεις στο τέλος θα τα καταφέρεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
20 πρεπει να εχω γραψει, κι αν οχι 20, θα εχω χασει απο Σ-Λ(κλασικ).

Αποδειχτηκα προφητης για αλλη μια φορα.
19 πηρα επειδη εκανα ενα λαθος στο σ-λ (ηλιθιο λαθος βιασυνης, κλασσικα).

Flower princess αν εχεις ακομα αποριες μαθηματικα ριχτες να στις λυσουμε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
αχ άσε αυτά τα μαθηματικά θέλουν πολύ διαβασμα...αυτό ποτ χρειαζόμαστε είναι μεθοδηκότητα...δλδ πρέπει να διαβάζεις΄καλά τα φυλλάδια που σας δίνουν στο φροντηστήριο...΄δυστυχώς 1 η 2 ώρες δεν αρκούν για να καταλάβεισ καλά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
αχ άσε αυτά τα μαθηματικά θέλουν πολύ διαβασμα...αυτό ποτ χρειαζόμαστε είναι μεθοδηκότητα...δλδ πρέπει να διαβάζεις΄καλά τα φυλλάδια που σας δίνουν στο φροντηστήριο...΄δυστυχώς 1 η 2 ώρες δεν αρκούν για να καταλάβεισ καλά....

Δεν παω φροντηστηριο καλε.Ενισχυτικη κανω (μεχρι τωρα δεν μου εχουν δωσει κανενα φυλαδιο).Ναι η μεθοδολογια χρειαζεται αλλα στα μαθηματικα δεν λυνεται η καθε ασκηση με τον ιδιο τροπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Μιλας σοφα.
Φυσικη και μαθηματικα ειναι μαθηματα που θελουν κατ'εξοχην πολλη εξασκηση σε λυσεις.
Εκανα καλοκαιρινα μαθηματα για κατευθυνση και τα βρηκα ευκολα. Αλγεβρα δεν εκανα, αλλα μου αρεσει πολυ η φετινη που καθομαι και λυνω μονη μου και απο παρακατω κεφαλαια.:P Αν μαθεις τα βασικα τυπακια μετα μαθαινεις και 2-3 μεθοδολογιες και σου φαινονται παιχνιδι οι ασκησεις του βιβλιου.

και καπου εδω μπαινει ο Μπαρλας. :D


καλο ειναι βεβαια να μην μπαινεις στην διαδικασια να "μαθαινεις" μεθοδολογιες..θεωρω 1000 φορες καλυτερο (για μενα παντα..ειμαι λιγο ανωμαλη:P) να παιδευτω μια και δυο ωρες για μια ασκηση που θα τη βγαλω εγω μονη μου στο τελος ,εχοντας ανακαλυψει πολλους τροπους προσεγγισης της παρα να "διαβασω" τον τροπο που προτεινει ο εκαστοτε συγγραφεας και στη συνεχεια να τον εφαρμοζω τυφλα σε καθε ασκηση. φυσικα και φετος δυσκολα θα βρεις ασκηση που να θελει δικη σου δουλεια και να μη βγαινει αργα ή γρηγορα με καποια στανταρισμενη μεθολογια αλλα του χρονου αυτην την ευκαιρια ,απο οσα εχω ακουσει, δεν θα την εχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ε μωρε στα φετινα πανω απο 2-3 διαφορετικες λυσεις για μια ασκηση σπανια θα βρεις..
Κι εγω προτιμω να μην παω συμφωνα με μια συγκεκριμενη μεθοδολογια αλλα να καθομαι και να συνδυαζω ο,τι ξερω, να αποκλειω, να προσθετω κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Good luck!Δηλαδη ειναι καλο το βοηθημα του μπαρλα?Επεισης τα λεει αναλητικα και κατανοητα? Ηθελα να το παρω σημερα αλλα ειπα να παει πρωτα ο μπαμπας μου να μιλησει στον καθηγητη των μαθηματικων και μετα αν δεν τα καταλαβαινω παλι να το παρω.Ελπιζω να μην ηταν κακη ιδεα..

Εγω εχω τον Μπαρλα στη γεν.παιδεια αλγεβρα και νομιζω οτι οι ασκησεις του ειναι πολυ ευκολες.Πολυ καλος για κατευθ. ειναι ο Γκατζουλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
τελικα πηρα τον Μπαρλα (σημερα) δεν το'χω ανοιξει ακομα γιατι ειμαι κατακουρασμενη .Πηγα σε διαφορα βιβλιοπωλεια και δεν το ειχανε...παντου πηγα.. ειμουν στο δρομο απο τις 1΄00 εως τις 5 Χαιρομαι πολυ που το βρηκα θα αρχισω το διαβασμα απο αυριο.ελπιζω να με φωτισει ο Θεος.Αλγεβρα δεν εχω παρει κανενα βοηθημα ας αρχισω λεω πρωτα απο τα μαθηματικα που δεν τα καταλαβαινω καθολου και μετα βλεπουμε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
τελικα πηρα τον Μπαρλα (σημερα) δεν το'χω ανοιξει ακομα γιατι ειμαι κατακουρασμενη .Πηγα σε διαφορα βιβλιοπωλεια και δεν το ειχανε...παντου πηγα.. ειμουν στο δρομο απο τις 1΄00 εως τις 5 Χαιρομαι πολυ που το βρηκα θα αρχισω το διαβασμα απο αυριο.ελπιζω να με φωτισει ο Θεος.Αλγεβρα δεν εχω παρει κανενα βοηθημα ας αρχισω λεω πρωτα απο τα μαθηματικα που δεν τα καταλαβαινω καθολου και μετα βλεπουμε!:)

Τη βρισκεις τοσο δυσκολη την αλγεβρα?
Ριξε καμια απορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Τη βρισκεις τοσο δυσκολη την αλγεβρα?
Ριξε καμια απορια
Γενικα δεν καταλαβαινω πολλα απο την αλγεβρα ... εχω πολλες αποριες.Ειδικα το πρωτο κεφαλαιο.Τωρα ειμαστε στα πολυωνυμα.Με βοηθας να λυσω την 2 α' ομαδας σελ 72 και να μου την εξηγησεις αν μπορεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
εγω αγχωνομαι με τα μαθηματικα!!!με την αλγεβρα και ολα τα αλλα της κατευθυνσης μια χαρα τα παω!!!δυσκολευομαι με τις ασκησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Μην ανυσυχεις Μαρια με πολυ διαβασμα και προσπαθεια θα τα καταφερεις.Για μενα το κλειδι ηταν να καταλαβω πως λεινουμε τις ασκησεις ποτε ,χρησιμοποιουμε τον ενα τυπο ,ποτε τον αλλον και να λυνω ασκησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Papa

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγραψα σημερα μαθηματικα κατ. στο 2ο κεφαλαιο.Δινω το στυλ των ασκησεων που μας εβαλε για οσους πιθανων ενδιαφερονται η γραφουν συντομα στο κεφαλαιο.1ο θεμα:α)αποδειξη της εξισωσης της ευθειας και β)εδινε 2 σημεια και ζητουσε την ευθεια.2ο θεμα:σε τργωνο ΑΒΓ εδινε τις εξισωσεις των πλευρων ΑΒ και ΑΓ και τις συντεταγμενες του μεσου της ΒΓ και ζητουσε την εξισωση της ΒΓ.3ο θεμα:εδινε σε πλαγιο παραλληλογραμμο ΑΒΓΔ τις εξισωσεις των πλευρων ΑΒ και ΑΔ και τις συντεταγμενες του κεντρου του παρ/μου και ζητουσε.α)τισ εξισωσεις των αλλων πλευρων και β)το εμβαδο (ΑΒΓΔ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Παιδια μπηκα σημερα για να σας πω πως τα παω καλυτερα στα μεθηματικα και στην αλγεβρα που ειχα παρει 0 στο διαγ. του πρωτου τετραμηνου.Χαιρομαι παρα πολυ.Ευχαριστω οσους με βοηθησαν...:thanks:Ελπιζω να συνεχισω ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina_18

Νεοφερμένος

Η xristina !!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ολα λεν πως ειναι θεμα διαβασματος...
αν κανεις λοιπον ενα ιδιαιτερο η το ψαξεις καλυτερα με ενα καλο βοηθημα θα δεις τοθλαχτιστον τον εαυτο σου οχι τοσο κατω!!!!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Ξερετε στην αρχη που εκανα ενισχυτικη δεν καταλαβαινα τιποτα...Εκανα ενισχυτικη με παιδια απο αλλο σχολειο και συνεχεια ειμουν πισω, πολυ απλα γιατι δεν προλαβαινα να καλυψω τα κενα μου αλλα και επειδη δεν τα καταλαβαινα απο τον καθηγητη μου ο απο τον οποιο και παλι δεν τα καταλαβαινω.Τα παιδια που κανανε ενισχυτικη δεν τα καταλαβαιναν ουτε κι αυτα επειδη ημασταν σε διαφορετικα κεφαλαια και μεσα σε 2 ωρες επρεπε να παραδωσει η κυρια δυο διαφορετικα κεφαλαια και διαφορετικες ασκησεις...και οι συμμαθητες μου λεγανε πως αν δεν πηγαινανε φροντηστηριο δεν θα κατανοουσαν τιποτα (απο τον καθηγητη μας που τα λεει χαλια).Λοιπον σιγα σιγα τα παιδια αρχιζαν να εξαφανιζονται απο την ενισχυτικη και τωρα κανω μονη μου αλγ. και μαθηματικα σαν τα ιδιαιτερα ας πουμε γι'αυτο και τα παω καλυτερα και επισης οποτε κολαω κοιταω και το βοηθημα του μπαρλα (καλο ειναι δεν μπορω να πω αλλα θα'θελα να ειχε λιγο πιο πολλη θεωρια).Γι'αυτο οποιος εχει προβλημα σε αυτα τα μαθηματα να ξερει πως δεν ειναι και τοσο δυσκολα αν τα δεις απο αλλη οπτικη γωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top