Δυσκολία Μαθηματικών Γενικής Παιδείας

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Αφού τελείωσα την Β'Λυκείου , άρχισα να αναρωτιέμαι ποιό μάθημα γενικής παιδεία θα δώσω του χρόνου.Είμαι θεωρτική κατεύθυνση και Είμαι ανάμεσα σε Βιολογία και Μαθηματικά+Αρχ.Οικονομίας.Το 5ο πεδίο είναι αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο αλλά:( δυστυχώς δεν είμαι και τόσο καλός στα μαθηματικά του 14-15(με απειροελάχιστο διάβασμα),ωστόσο όλοι οι γνωστοί μου που το έδωσαν με ώθουν να δώσω μαθηματικά λέγοντας πως είναι πανεύκολα.Γι'αυτό θέλω να ρωτήσω σε όσους γνωρίζουν εάν είναι τόσο εύκολα και τι περίπου πρέπει να ξέρω ήδη απο τις προηγούμενες τάξεις ώστε να μην δυσκολευτώ , διότι πρόκειτε να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα εντός καλοκαιριού.
Ευχαριστώ πολύ!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Είναι όντως εύκολα, αν πας γενικότερα καλά με τα μαθηματικά. Εγώ έγραψα 19.9 με διάβασμα της πλάκας.
Δεν θυμάμαι ακριβώς την ύλη για να σου απαντήσω στην άλλη ερώτησή σου :zilia:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν θελεις 5ο πεδιο αναγκαστικα θα παρεις μαθηματικα οπως φανταζομαι ξερεις.
Τα μαθηματικα γ.π. δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολα παντως, αφου λες 14-15 με απειροελαχιστο διαβασμα θα εισαι καλος με παραπανω διαβασμα! Απο προηγουμενες ταξεις δε χρειαζεσαι κατι περα απο τα βασικα με πραξεις, παραγοντοποιησεις, αντε κανα Horner.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Αν δινεις την απαραιτητη προσοχη ολα τα μαθηματα ευκολα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kavazis

Νεοφερμένος

Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Αν δινεις την απαραιτητη προσοχη ολα τα μαθημαα ευκολα ειναι.

Σωστός.

Προσωπικά πήρα μαθηματικά και δεν το μετάνιωσα.Αλλά βέβαια εξαρτάται και από τις προτιμήσεις του καθενός. Σκοπός είναι να έχεις και όρεξη να ασχοληθείς με ό,τι διάλεξες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
παντως να πω και κατι αλλο:δε σημαινει οτι επειδη καποιο μαθημα ειναι ευκολο ή δυσκολο θα γραψεις καλα ή χειροτερα αντιστοιχα!οι πανελληνιες ειναι αλλο "φρουτο"!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kavazis

Νεοφερμένος

Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
παντως να πω και κατι αλλο:δε σημαινει οτι επειδη καποιο μαθημα ειναι ευκολο ή δυσκολο θα γραψεις καλα ή χειροτερα αντιστοιχα!οι πανελληνιες ειναι αλλο "φρουτο"!!!

frulight...:D

Το "δύσκολο" και "εύκολο" είναι εν μέρει υποκειμενικό
Στις πανελλήνιες παίζουν σίγουρα πολλά πράγματα ρόλο, αλλά κατά την επιλογή του μαθήματος γ.π. θα διαλέξεις αυτό που καταφέρνεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philosophos

Νεοφερμένος

Ο philosophos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πλωμάρι (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
αν τα χεις αφησει τα μαθηματικα πιο καλα μην τα επιλεξεις.ειναι οντως πολυ ευκολο μαθημα αλλα τα παιδια της θεωρητικης τα δυσκολευει.παντως αν θες πεμπτο πεδιο για ποια σχολη το θες??γιατι αν θες οικονομικες σχολες θα τα βρεις μπαστουνια στο πανεπιστημιο...εχει πολυ δυσκολα μαθηματικα..αν θες π.χ για ατυφυλακων τοτε παρε μαθ. γεν ριξε λιγο παραπανω εμφαση σε αυτο και στο αοθ που δινουν μπονους και εισαι ωραιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν δινεις την απαραιτητη προσοχη ολα τα μαθηματα ευκολα ειναι.
Ολα εκτος απο τα μαθηματικα! Αν δεν κοβει το ρημαδι το μυαλο, δεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kavazis

Νεοφερμένος

Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ε, τώρα νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός
Δηλαδή όσοι τα καταφέρνουν στα μαθηματικά είναι έξυπνοι και οι άλλοι χαζοί?
Μην υπέρτιμας ένα μάθημα τόσο εύκολα υποτιμώντας ταυτόχρονα και τον εαυτό σου.
Το ίδιο μυαλό έχουμε όλοι (εκτός ίσως από όσους έχουν πρόβλημα, οκ) το θέμα είναι πως το εξασκεί καθένας.
Τώρα αν δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά ή δε τα βρίσκεις ενδιαφέρον μάθημα, ε, είναι πολύ λογικό να νιώθεις ότι δεν τα καταφέρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ασε με... αυτο το μαθημα μου εχει τσακισει την αυτοπεποιθηση. Μ' εχει κανει να αισθανομαι αχρηστος, χαζος και δεν ξερω κι εγω τι αλλο. Πραγματικα θαυμαζω οσους τα καταφερνουν σ' αυτο το μαθημα και θεωρω οτι εχουν ανωτερο δεικτη ευφυιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
ελατε ρε παιδια...ελεος δηλαδη...διαβασμα και προσπαθεια ειναι τοσο τα μαθηματικα οσο και η χημεια και τα αρχαια...δεν υπαρχει θεμα ευφυιας ή νοημοσυνης...

ααα επισης για τα μαθηματικα γενικης, γνωση συναρτησεων ειναι πολυ χρησιμη...
πχ ακροτατα, πεδιο ορισμου, μονοτονιες...δηλαδη τα αντιστοιχα κεφαλαια στην αλγεβρα α λυκειου με τους ορισμους στις συναρτησεις θα χρειαστουν για μαθηματικα γενικης γ λυκειου...

μην ανησυχεις..αμα το παλεψεις δεν θα χεις προβλημα..δεν ειναι θεμα "εξυπναδας"...θελει πιστη και προσπαθεια..


In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kavazis

Νεοφερμένος

Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ε, όχι ρε φίλε (chris 90) καμιά σχέση.
Ίσως να αγχώθηκες, ίσως να μη σ' ενδιέφερε το μάθημα, να μη το γούσταρες βρε αδερφέ, αλλά σε καμιά περίπτωση όσοι τα καταφεραν σημαίνει ότι είναι και εξυπνότεροι από σένα. Το λέω αυτό και για όσους θα πάνε τώρα γ' λυκείου και προβληματίζονται για το 6ο μάθημα.
Από κει και πέρα καθένας έχει τις δικές του κλίσεις (αυτό δε συνάδει απαραίτητα με την ευφυία) Εγώ για παράδειγμα θαυμάζω όσους έδωσαν ιστορία. Τους θεωρώ ήρωες! Μου φαίνεται τρομερά δύσκολο να αποστηθίσεις ένα τέτοιο βιβλίο

in flames, συμφωνώ απόλυτα, αυτά στην ουσία θέλω να πω και γω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Γενικα ειμαι ενας μαθητης που διαβαζω και προσπαθω αρκετα. Και στα αλλα μαθηματα (μεχρι και στα αρχαια) ειμαι καλος. Πως το εξηγεις ομως οτι δεν τα καταφερνω στα μαθηματικα; Ξερω ΤΕΛΕΙΑ τη θεωρια, ομως δεν μπορω να την εφαρμοσω στις ασκησεις. Οταν βλεπω ασκηση μαθηματικων πελαγωνω και δεν ξερω απο που να αρχισω, με πιανει ενας απιστευτος πανικος. Πιστευω οτι για να λυσεις ασκησεις μαθηματικων (κατευθυνσης κυριως) χρειαζεται ενα εμφυτο "ταλεντο" που ειτε το 'χεις ειτε δεν το 'χεις. Οσο και να παιδευεσαι σ' αυτο το μαθημα αν δεν "το 'χεις", δεν γινεται τιποτα. Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω...
EDIT: Τα μαθηματικα παντα μου αρεσαν, ομως αισθανομαι πολυ "λιγος" για να τα καταφερω σ' αυτο το μαθημα. Νιωθω οτι δεν εχω τον απαιτουμενο δεικτη ευφυιας. Εχω προσπαθησει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ και δεν γινεται. Θελω να ξανδωσω πανελληνιες και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω για να γραψω σ' αυτο το μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Γενικα ειμαι ενας μαθητης που διαβαζω και προσπαθω αρκετα. Και στα αλλα μαθηματα (μεχρι και στα αρχαια) ειμαι καλος. Πως το εξηγεις ομως οτι δεν τα καταφερνω στα μαθηματικα; Ξερω ΤΕΛΕΙΑ τη θεωρια, ομως δεν μπορω να την εφαρμοσω στις ασκησεις. Οταν βλεπω ασκηση μαθηματικων πελαγωνω και δεν ξερω απο που να αρχισω, με πιανει ενας απιστευτος πανικος. Πιστευω οτι για να λυσεις ασκησεις μαθηματικων (κατευθυνσης κυριως) χρειαζεται ενα εμφυτο "ταλεντο" που ειτε το 'χεις ειτε δεν το 'χεις. Οσο και να παιδευεσαι σ' αυτο το μαθημα αν δεν "το 'χεις", δεν γινεται τιποτα. Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω...

εχεις αδικο φιλε μου...
θεωρια οσο και να μαθεις απ εξω...οσο και να αποστηθισεις...πρεπει να την κατανοησεις πληρως για να την εφαρμοσεις σε ασκησεις...θελει κατανοηση..να διαβαζεις κατι και να το "μεταφραζεις"....τι ειναι αυτο που λεει εδω?...πως μεταφραζεται στην ασκηση? τι μου ζητανε?..αυτο ειναι μαθηματικα...αμα ξερεις μεταφραση, ξερεις μαθηματικα...δεν ειναι θεμα εξυπναδας ή ταλεντου τονιζω...


In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kavazis

Νεοφερμένος

Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Οταν βλεπω ασκηση μαθηματικων πελαγωνω και δεν ξερω απο που να αρχισω, με πιανει ενας απιστευτος πανικος. Πιστευω οτι για να λυσεις ασκησεις μαθηματικων (κατευθυνσης κυριως) χρειαζεται ενα εμφυτο "ταλεντο" που ειτε το 'χεις ειτε δεν το 'χεις. Οσο και να παιδευεσαι σ' αυτο το μαθημα αν δεν "το 'χεις", δεν γινεται τιποτα. Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω...

ε, άμα σου έχει κολλή σει αυτό, από κει και πέρα γίνεται και ψυχολογικό


Θελω να ξανδωσω πανελληνιες και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω για να γραψω σ' αυτο τπ μαθημα.

κατ' αρχάς να μείνεις ψύχραιμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris17

Νεοφερμένος

Ο dimitris17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Είναι όντως εύκολα, αν πας γενικότερα καλά με τα μαθηματικά. Εγώ έγραψα 19.9 με διάβασμα της πλάκας.
Δεν θυμάμαι ακριβώς την ύλη για να σου απαντήσω στην άλλη ερώτησή σου :zilia:
κ εγω εγραψα 20 ΚΑΘΑΡΟ αλλα με αρκετα καλο διαβασμα και ημουν και πολυ καλος στα μαθηματικα....τα θεματα δυσκολευουν χρονο με το χρονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιορδανης

Νεοφερμένος

Ο Ιορδανης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
chris_90 εγω εγραψα φετος στα μαθηματικα γεν 20 καθαρο...
Η δικη μου γνωμη ειναι πος δεν ειναι συκολο το μαθημα , αρκει να το κατανοησεις
ΕΙχα ενα βλακεια βοηθημα του σαβαλλα... μα πολυ βλακεια.. Ειχα παρει το πασχα το βοηθημα του μπαρλα.. (παρα μα παρα πολυ καλο) και τα καταφερα τελικα...
Οποιος παρει αυτο το βοηθημα ειναι πολυ εξυπνος... πιστεψτε με...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αν θελεις 5ο πεδιο αναγκαστικα θα παρεις μαθηματικα οπως φανταζομαι ξερεις.
Τα μαθηματικα γ.π. δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολα παντως, αφου λες 14-15 με απειροελαχιστο διαβασμα θα εισαι καλος με παραπανω διαβασμα! Απο προηγουμενες ταξεις δε χρειαζεσαι κατι περα απο τα βασικα με πραξεις, παραγοντοποιησεις, αντε κανα Horner.

Νομίζω οτι χρειάζεσαι και κάποιες γνώσεις συναρτήσεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ειχα παρει το πασχα το βοηθημα του μπαρλα.. (παρα μα παρα πολυ καλο)
Αυτο το βοηθημα εχω κι εγω στην κατευθυνση. Οντως πολυ καλο, αλλα με πολυ δυσκολες ασκησεις που ποτε δεν καταφερα να λυσω.

Στις ενδοσχολικες φετος στα μαθηματικα γενικης κι εγω 20 εγραψα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top