Δυνάμεις Vs Eνέργεια

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
εγω προσωπικα προτιμω ενεργεια...σου δινει λυσεις στα προγληματα ευκολα ακομα και αν η δυναμη ειναι μεταβλητη χαρακτηριστικο ειναι το πχ της οριζοντιας βολης....για να βρεις το Uτελικο θες μια σελιδα με τη θεωρια των παραλληλων κινησεων ενω με αδμε και θμκε θες 2 σειρες

οκ δεν σου δινει χρονο (αχρονη) αλλα λιγο το κακο...πετας ολα τα στοιχεια που βρηκες ευκολα με ενεργεια στις κινητικες και εισαι οκ

γνωμες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα με βόλευε να λύνω τις ασκήσεις ενεργειακά.Όταν μου δινόταν η δυνατότητα δηλαδή γιατί δεν λύνονται ΟΛΕΣ οι ασκήσεις με ενέργεια.:D(αναλόγως τα δεδομένα που σου δίνονται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πράγματι κι εγώ προτιμώ να αντιμετωπίζω ασκήσεις του είδους ενεργειακά πλέον. Όπως είπες, έχεις αρκετά εργαλεία που χρησιμοποιούν λίγα ''resources'' (να το θέσω απλά :P) για τη μελέτη του φαινομένου. Ωστόσο, έχουν ένα βασικό μειονέκτημα (δε μου αρέσει ο όρος ωστόσο): δε χρησιμοποιούν τον χρόνο. Αν μία άσκηση σου ζητά χρόνους κ.λπ πρέπει να δουλέψεις με τύπους κινήσεων.

Γενικά όμως η ενέργεια σου λύνει τα χέρια σε δύσκολες ασκήσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
νομιζω ειπα για αυτο την γνωμη μου...τα βρησκεις ολα και τα πετας σε μια κινητικη .....για τους χρονους και τις επιταχυνσεις
αλλα σε βγαζει απο πολυ κοπο....να αναλυεις δυναμεις και να κανεις και να βαζεις συνθηκες.... οκ προσωπικα μ αρεσει να σχεδιαζω δυναμεις σε κεκλιμενα αλλα δεν μπορεις συνεχεια να τρως το χρονο σου ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Καλή είναι η ενέργεια αλλά αν δεν ξέρεις τον Νεύτωνα την έκατσες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Νομίζω πως είναι λάθος διατυπωμένη η ερώτηση γιατί θα έπρεπε να λες Κινητικά ή Ενεργειακά.Εγώ προσωπικά δεν διαλέγω καθολικά κάποιο τρόπο γιατί ανάλογα με την άσκηση και τα δεδομένα διαλέγεις πως θα τη λύσεις.Βέβαια πολλές ασκήσεις λύνονται και με τους δύο τρόπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ello

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ενεργειακα λυνεις προβληματα πιο ευκολα αλλα εγω προτιμω τις δυνάμεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top