Διπλωματικό Σώμα

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.
Αν μπει κανείς στη σελίδα του ΓΛΚ θα δει πως ο μισθός ενός πρωτοδιοριζόμενου ακολούθου Πρεσβείας δεν είναι πολύ ικανοποιητικός... Συγκεκριμένα, γίνεται λόγος για 1000 ευρώ βασικός. Και από εκεί και πέρα ξεκινούν τα επιδόματα (π.χ ξένων γλωσσων, ξενίας κτλ), τα οποία λογικά, όταν είσαι στο εξωτερικό και όχι στην κεντρική υπηρεσία θα είναι περισσότερα, άρα μεγαλύτερος και ο μισθός (υποθέσεις κάνω πάντα). Δηλαδή το χρηματικό μοιάζει να είναι το τελευταίο που θα προσελκύσει κάποιον στον Διπλωματικό. Είπαμε, το επάγγελμα αυτό θα σου δώσει άλλα πράγματα και αντίθετα με ό,τι θα περίμενε κανείς όχι λεφτά.
Τώρα σε σχέση με το βυσματικό ή μη χαρακτήρα του συγκεκριμένου διαγωνισμού, η αλήθεια είναι πως έχουν ακουστεί πράγματι διάφορα, όμως αν δεν έχεις ιδία πείρα πώς να είσαι σίγουρος ότι πράγματι ισχύει και δεν πρόκειται απλά για έναν αστικό μύθο που συντηρείται; Το ρητό "στην Ελλάδα βρισκόματε" βρίσκει εφαρμογή και εδώ, όμως δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλες οι θέσεις δίνονται κληρονομικώ δικαιώματι.
Το μόνο που μπορώ να καταθέσω είναι ό,τι γνωρίζω από φίλη που μπήκε πριν από λίγα χρόνια. Λοιπόν, η κοπέλα αυτή ήταν απόφοιτη Νομικής, πάντα αστέρι που ξεχώριζε και είτε το πιστεύετε είτε όχι, πέτυχε με την 1η φορά χωρίς να διαθέτει το παραμικρό μέσο. Οι γονείς της μάλιστα δεν ήταν καν μορφωμένοι. Απλά εκείνη ήθελε ανέκαθεν να κάνει αυτό το επάγγελμα, ούτε οικογένεια, ούτε τίποτα. Γούσταρε να είναι "όπου γη και πατρίς". Διάβασμα, αυταπάρνηση, υπευθυνότητα και πάνω απ' όλα πολλές θυσίες σε προσωπικό επίπεδο παιδιά χρειάζεται, εδώ μιλάμε για έναν από τους διαγωνισμούς που αφορά θέσεις-φιλέτα του Δημοσίου. Για αυτό το λόγο δεν είναι για τα δόντια του οποιουδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Μία ερώτηση την οποία δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να μου απαντήσει αλλά σε περιπτωση που κάποιος γνωρίζει ας μου πει...
Έχω βρει τη βιβλιογραφία του υπουργείου εξωτερικών για τις εν λόγω εξετάσεις αλλά δεν μπορώ να βρω τα βιβλία πουθενά στην Αθήνα... Ρώτησα στις εκδόσεις Σακουλλα στην οδό Ασκληπιού που ειδικεύεται στα νομικά αλλά ούτε εκεί ήξεραν να με κατατοπίσουν...:/: Αν έχει κανείς υπόψη που θα μπορούσα να τα βρω... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Έχω βρει τη βιβλιογραφία του υπουργείου εξωτερικών για τις εν λόγω εξετάσεις αλλά δεν μπορώ να βρω τα βιβλία πουθενά στην Αθήνα... Ρώτησα στις εκδόσεις Σακουλλα στην οδό Ασκληπιού που ειδικεύεται στα νομικά αλλά ούτε εκεί ήξεραν να με κατατοπίσουν...:/: Αν έχει κανείς υπόψη που θα μπορούσα να τα βρω... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πως ετσι?:hmm: Κανα δυο απο αυτα τα εχει παρει το ματι μου μεχρι και στην κεντρικη βιβλιοθηκη (θεσσαλονικη), θελω να πω δεν ειναι και τιποτα σπανια.
Παντως θα προσεξες οτι η βιβλιογραφια ειναι αχανης ε? Αυτο μου αρεσει. Γιατι ουσιαστικα δεν υπαρχει υλη. Πρεπει να βαλεις την προσωπικη σου κριση μεσα και να δεις τι σε καλυπτει. Λεγεται το μαθημα πχ "στοιχεια βυζαντινου πολιτισμου", συρε και μαθε ο,τι μπορεις για το βυζαντινο πολιτισμο, χωρις περιορισμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Πως ετσι?:hmm: Κανα δυο απο αυτα τα εχει παρει το ματι μου μεχρι και στην κεντρικη βιβλιοθηκη (θεσσαλονικη), θελω να πω δεν ειναι και τιποτα σπανια.
Παντως θα προσεξες οτι η βιβλιογραφια ειναι αχανης ε? Αυτο μου αρεσει. Γιατι ουσιαστικα δεν υπαρχει υλη. Πρεπει να βαλεις την προσωπικη σου κριση μεσα και να δεις τι σε καλυπτει. Λεγεται το μαθημα πχ "στοιχεια βυζαντινου πολιτισμου", συρε και μαθε ο,τι μπορεις για το βυζαντινο πολιτισμο, χωρις περιορισμους.
Ναι εννοείται ότι είναι αχανής, μπορείς να διαβάσεις ότι θέλεις, εξάλλου η βιβλιογραφία είναι ενδεικτική. Κανείς δεν σου εγγυάται αν θα πέσει κάτι από αυτά ή κάτι άσχετο. Πάντως τα βιβλία δεν τα χω βρει πουθενά, μέχρι και στην Αγγλία όταν ήμουνα έψαξα κάποια αγγλικά και δεν τα βρήκα...Μόνο στο ιντερνετ έχει κάποια αλλά δεν έχω καν πιστωτική κάρτα:P
Πραγματικά δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ... Εσύ διαβάζεις για να δώσεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Εσύ διαβάζεις για να δώσεις??
εεε, οχι ακριβως... Κοιτα κατω απο το avatar μου και θα δεις οτι μολις τωρα τελειωνω την Γ λυκειου. :P Απλα μεχρι στιγμης ειναι το μακρινο μου ονειρο η Ακαδημια και εχω ψαξει λιγο τι χρειαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Α οκ δεν το πρόσεξα σόρυ... Και για μένα όνειρο είναι και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αλλά έχω δώσει βάρος κυρίως στις γλώσσες γιατί ήδη ξέρω καλά αγγλικά και γαλλικά (πάω και εράσμους του χρόνου Γαλλία οπότε ευελπιστώ να μιλάω τέλεια μέχρι τότε) και έχω αρχίσει και ισπανικά για αυτό το λόγο. Οπότε ποντάρω εκεί πιο πολύ και στο γεγονός ότι είμαι άνθρωπος που μπορεί να κάτσει να διαβάσει 20ωρο σερί. Δεν έχω τρελές γνώσεις αλλά με πολύ διάβασμα, και ξέροντας τέλεια τις ξένες γλώσσες, δεν χάνω κάτι να προσπαθήσω. Στο κάτω κάτω και να μην περάσω θα μου μείνουν οι γνώσεις... Σε 2 χρόνια λοιπόν λέω να προσπαθήσω... Είδομεν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.
Αχ, όποτε βέβαια θυμηθεί το ΥΠΕΞ να προκηρύξει τον διαγωνισμό. Θα έχετε προσέξει ότι από το χειμώνα του 2008 έχουν να προκηρυχθούν εξετάσεις για διπλωματικούς ακολούθους. Και να φανταστείτε ότι ο Νόμος λέει ότι διενεργούνται τουλάχιστον 1 φορά κατ' έτος. Βέβαια, θα μας πουν ότι αυτό άπτεται της διακριτικής ευχέρειας και όχι της υποχρέωσης του Υπουργού. Χμ, κάτσε να δεις πώς το λένε αυτό, αρχίζει από περι και τελειώνει σε κοπές...
Δύσκολοι καιροί για όλους, ας ελπίσουμε ότι ο επόμενος διαγωνισμός δεν θ' αργήσει να έρθει. Τί να σου κάνουν και οι καημένοι οι Διπλωμάτες μας. Και λίγοι είναι, και κακοπληρωμένοι σε σχέση με τους Ευρωπαίους ομολόγους τους (για τους Αμερικανούς δεν το συζητάμε καν!), πώς να περιμένουμε αποτελέσματα από την διπλωματία μας (εδώ πέφτει γέλιο).
Υ.Γ. Τα βιβλία θεωρώ ότι δεν είναι ιδιαίτερα σπάνια, αν δεν τα βρίσκεις στο Σάκκουλα στην Ασκληπιού,πήγαινε σε άλλο κατάστημα στην Αθήνα. Στη χειρότερη περίπτωση, πήγαινε στο Σπουδαστήριο του Τομέα του Διεθνούς (κρατάω μια επιφύλαξη αν δεν είσαι φοιτήτρια Νομικής αν μπορείς να φωτοτυπήσεις), ή αλλιώς μπες σε ένα site με φοιτητές Νομικής και στο section των αγγελιών ζήτα να σου δανείσει ή πουλήσει κάποιος τα βιβλία που χρειάζεσαι. Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Eυχαριστώ!! Βασικά μία πολύ καλή μου φίλη σπουδάζει νομική αλλά τα βιβλία τους δεν έχουν κάποια σχέση, αυτοί όλο δίκαια κάνουν και από δίκαιο η ύλη του υπουργείου εξωτερικών προτείνει ελάχιστα πράγματα. Στην βιβλιοθήκη τους πιθανόν και να τα βρω, αλλά στην σχολή δεν τα κάνουνε... Θα ψάξω καλύτερα πάντως;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
η αδερφη μου φετος τελιωσε νομικη..
για διπλωματικο σωμα ολα λειτουργουν με βυσμα..αν δεν εχεις δυσκολα..
γιατι ενας διπλωματης απο οτι ξερετε πιστευω κολυμπαει στα χρημα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
γιατι ενας διπλωματης απο οτι ξερετε πιστευω κολυμπαει στα χρημα:D

Εγω παλι ακουω οτι στην αρχη εισαι στην πεινα. Οκ, φανταζομαι οτι οι υψηλοβαθμοι οντως παιρνουν γερα λεφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
η αδερφη μου φετος τελιωσε νομικη..
για διπλωματικο σωμα ολα λειτουργουν με βυσμα..αν δεν εχεις δυσκολα..
γιατι ενας διπλωματης απο οτι ξερετε πιστευω κολυμπαει στα χρημα:D
Νομίζω ότι υπάρχει αξιοκρατία πλέον. Εξάλλου η προφορική συνέντευξη γίνεται στο τέλος και για να φτάσεις ως εκεί πρέπει να έχεις περάσει προηγουμένως τα γραπτά. Σίγουρα υπάρχει και ένα ποσοστό που περνάει χωρίς κανένα απολύτως μέσο. Και όσο για το χρήμα πιστεύω ότι είναι το τελευταίο που πρέπει να σκέφτεται ένας υποψήφιος γιατί θέλει πολύ γερό στομάχι να επιβιώσεις στη δουλειά και αυτά που καλείσαι να κάνεις (πχ να μετακινείσαι συνεχώς) πιστεύω δεν αγοράζονται με χρήματα, όσα και αν είναι αυτα. Απλά πρέπει να γουστάρεις τη δουλειά και τα λεφτά αν έρ8ουν, καλώς να έρθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.
Παιδιά, ίσως γίνω κουραστικός, όμως ο μισθός ενός πρωτοδιοριζόμενου διπλ. ακολούθου είναι εξωφρενικά χαμηλός....
Μιλάμε για 1000 ευρώπουλα μόλις, Τα επιδόματα όντως καλυτερεύουν λίγο την κατάσταση, όμως και πάλι δεν "κολυμπάνε στο χρήμα" οι ακόλουθοι σε καμία περίπτωση.
Εδώ ο Πρέσβης (και για να γίνει κανείς Πρέσβης, πρέπει να περάσουν πολλάαα χρόνια) καταλήγει να παίρνει βασικό μισθό, 2000 ευρώ.
Ειδικά τώρα που μειώνονται μισθοί, καταλαβαίνετε....Δράμα η κατάσταση.
Αν στόχος κάποιου είναι το χρήμα (και δεν το λέω καταδικαστικά, ποιος δεν θα ήθελε μια άνετη ζωή) επάναλαμβάνω να ΜΗΝ στραφεί στο Διπλωματικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα!!
Συγνώμη αν η συζήτηση είναι σε λάθος θέμα, είμαι καινούργιος!!

Θέλω αν γίνεται κάποιος να μας πει επιτέλους για τη διπλωματική σχολή αν ΟΝΤΩΣ χρειάζεται ΒΙΣΜΑ ή όχι!!
Έχω τρελαθεί ,παιδιά, με το επάγγελμα του πρέσβη, και είμαι διατεθειμένος να δώσω πολλές ώρες από τη ζώη μου για να μπώ στην ακαδημία.Διαβάζοντας τα πόστ όμως αποθαρρύνθηκα αφού πολλοί ισχυρίζονται ότι χρειάζεται μέσω για να μπέι κάποιος εκεί !!

Αν κάποιος είναι στην ακαδημία(ή είναι διπλωμάτης ακόμα καλύτερα), ή έχει φίλο συγγενή εκεί ας μου πει αν μπηκε με μέσω ή όχι !! Σας παρακαλώ μην μου πείτε ιστορίες με γνωστούς και λοιπά!!Θέλω να μπώ εκεί γνωρίζοντας για τους χαμηλούς μισθούς και κούραση, αλλά δν θα ανεχτώ να διαβάσω για τις εξετάσεις [ τις πιο δύσκολες σε πανελλαδικό επίπεδο], και να μην καταφέρω τίποτα!!

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων!
σάρκ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Για να μπεις στην ακαδημία δεν χρειάζεσαι πτυχίο; Καλύτερα περίμενε.. σε 6 χρόνια αλλάζουν πάααααρα πολλά, ακόμη και τα βίσματα και οι θεσμοί και όλα. :) Φιλικά σου το λέω. Είμαι 18 και σπουδάζω Πολιτική Επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
το θέμα είναι ότι εγώ θέλω να ασχοληθώ με τη διπλωματία και διαβάζω σε όλο το ιντερνετ κυριολεκτικά ότι στο διπλωματικό σώμα μπαίνουν οι τεμπέληδες που έχουν μέσο γιατί απλά εκεί δν κάνεις τίποτα...Δηλαδή για μένα,που είμαι Έλληνας δν μπορώ με τίποτα να δουλέψω ώς κανονικός διπλωμάτης...ούτε σε κάποιο οργανισμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
το να μπω στο διπλωματικό σώμα είναι το όνειρό μου. με ενδιαφέρει σαν επάγγελμα, είμαι άνθρωπος με αρκετά ισχυρό προφορικό λόγο και επιχειρηματολογία και πιστεύω ότι μου ταιριάζει.
θεωρώ ότι η καλύτερη σχολή που μπορεί να τελειώσει κάποιος για να μπει στο διπλωματικό σώμα είναι η νομική. έχω μερικές απορίες, όμως, σχετικά με το θέμα αυτό:

1. ποιοι είναι οι τομείς που μπορεί να επιλέξει κάποιος που σπουδάζει νομική στο 3ο έτος; υπάρχει κάποιος τομέας που να αφορά στις διεθνείς σχέσεις ή κάτι παρόμοιο;

2. τι επίπεδο γαλλικών πρέπει να διαθέτει ο υποψήφιος για το διπλωματικό σώμα;

3. θα βοηθούσε κάποιο μεταπτυχιακό στις πολιτικές επιστήμες ή στην ψυχολογία της οικονομικοπολιτικής κατάστασης στην ευρώπη; στο εξωτερικό, πάντα.


ακούω απόψεις.
(δε σπουδάζω νομική, απλά μάλλον θα ξαναδώσω πανελλήνιες :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πρώτα απ' όλα η Νομική δεν έχει κατευθύνσεις. Διδάσκεσαι υποχρεωτικά όλους τους κλάδους του δικαίου και απλά εμβαθύνεις σε κάποιον μέσω των μαθημάτων επιλογής και ενδεχομένως με ένα μεταπτυχιακό αργοτερα.

1. Σίγουρα όλα τα μαθήματα του Τομέα Διεθνούς δικαίου και ίσως κάποια βασικά από το Δημόσιο.
2. Απαιτείται άριστη γνώση.
3. Για να εισαχθείς στην Διπλωματική Ακαδημία θα πρέπει να επιτύχεις στις εξετάσεις της που είναι ιδιαίτερα απαιτητικές και εξετάζουν μεγάλο εύρος επιστημονικών πεδίων. Χοντρικά η ύλη αντιστοιχεί σε ορισμένα μαθήματα των εξής σχολών: Νομική, Πολιτικών Επιστημών, Φιλολογικό και Ιστορικό. Για να δώσεις πρέπει να έχεις πρώτα πτυχίο από οποιδήποτε ΑΕΙ.

Δες την ανακοίνωση της Διπλωματικής Ακαδημίας σχετικά με τα μαθήματα και τη διαδικασία των εξετάσεων. Θα σου λύσει όλες τις απορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
τη διαδικασία επιλογής την ξέρω. :)
ένα μεταπτυχιακό θα βοηθούσε το βιογραφικό του υποψηφίου;

σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Θεωρητικά θα βοηθούσε, στην πράξη δε γνωρίζω τι ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
και μην ξεχνάτε και τα Αγγλικά και τα Γαλλικά τα οποία θα πρέπει να κατέχετε σε άριστο επιπεδο...και δεν αναφερομαι στο proficiency! καλή επιτυχία σε όσους το θέλουν!!! είναι πολύ δύσκολες οι εξετάσεις αλλά τίποτα δεν είναι αδύνατον!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top