Διπλωματική θέμα

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γειά σας, θα ήθελα την άποψη σας.

Λοιπόν είμαι στο μαθηματικό και πρόσφατα είχα μια πρώτη συζήτηση με τον καθηγητή που αποφάσισα να κανω τη διπλωματική μου. (Εδω να αναφέρω οτι δεν είμαι στην Ελλάδα και για το πτυχίο προβλέπεται διπλωματική.)

Του είπα οτι θα με ενδιέφεραν τα artificial neural networks και η ανάλυση δεδομένων.
Μου πρότεινε δουλέψουμε σε κατι ενδιάμεσο καθώς η διπλωματική δεν πρέπει να ξεφεύγει τοσο απο τα όρια των μαθηματικόν.

Οπότε μου πρότεινε να δουλέψουμε πανό στο θέμα της ατμοσφαιρικής ρύπανσης (με στοιχεία απο τη χώρα μου, καθώς όπως είπε θα είναι πιο ενδιαφέρον και για την επιτροπή που θα παρουσιαστεί.)

Η ανάλυση δεδομένων θα γίνει με το spss και θα προσπαθήσουμε να βρούμε μοντέλα μέσω χρονοσειρών και τη μέθοδο random forests.

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες και τις προτάσεις σας.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Γειά σας, θα ήθελα την άποψη σας.

Λοιπόν είμαι στο μαθηματικό και πρόσφατα είχα μια πρώτη συζήτηση με τον καθηγητή που αποφάσισα να κανω τη διπλωματική μου. (Εδω να αναφέρω οτι δεν είμαι στην Ελλάδα και για το πτυχίο προβλέπεται διπλωματική.)

Του είπα οτι θα με ενδιέφεραν τα artificial neural networks και η ανάλυση δεδομένων.
Μου πρότεινε δουλέψουμε σε κατι ενδιάμεσο καθώς η διπλωματική δεν πρέπει να ξεφεύγει τοσο απο τα όρια των μαθηματικόν.

Οπότε μου πρότεινε να δουλέψουμε πανό στο θέμα της ατμοσφαιρικής ρύπανσης (με στοιχεία απο τη χώρα μου, καθώς όπως είπε θα είναι πιο ενδιαφέρον και για την επιτροπή που θα παρουσιαστεί.)

Η ανάλυση δεδομένων θα γίνει με το spss και θα προσπαθήσουμε να βρούμε μοντέλα μέσω χρονοσειρών και τη μέθοδο random forests.

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες και τις προτάσεις σας.
Μήπως να επέλεγες κάτι στην διεπιφάνεια μαθηματικών & επεξεργασίας σήματος ; Πιστεύω οτι θα ήταν πιο marketable όπως τα ANN που του πρότεινες, αλλά ταυτόχρονα πολύ σχετικό με το αντικείμενο σου. Θα εξοικειωνόσουν περισσότερο και με το Matlab το οποίο ζητάνε στην αγορά, σε αντίθεση με το SPSS. Εξαρτάται βέβαια και που σκοπεύεις να δουλέψεις αργότερα και τι ακριβώς να κάνεις.
 

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Να σου πω και γω όταν άκουσα spss δεν μου άρεσε προτιμώ και γω να εξοικειωθώ με το Matlab.
Τώρα τον όρο διεπιφάνεια μαθηματικών δεν τον έχω ξανα ακούσει και δε βρήκα και κατι τέτοιο σε ενα γρήγορο search.
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Να σου πω και γω όταν άκουσα spss δεν μου άρεσε προτιμώ και γω να εξοικειωθώ με το Matlab.
Τώρα τον όρο διεπιφάνεια μαθηματικών δεν τον έχω ξανα ακούσει και δε βρήκα και κατι τέτοιο σε ενα γρήγορο search.
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
Δική μου φράση είναι για αυτό δεν βρήκες κάτι :laugh:.
Ναι θεωρώ οτι απο επαγγελματικής άποψης, αλλά ακόμα και απο ακαδημαϊκής έχεις να κερδίσεις περισσότερα εαν μάθεις Matlab. Το SPSS το χειρίζονται και άτομα χωρίς ιδιαίτερο μαθηματικό background οπότε...είναι καλό για να παίξεις, αλλά όχι για να κάνεις σοβαρή δουλειά. Δεν έχεις να κερδίσεις κάτι τρομερό απο αυτό.

Όλα εξαρτώνται με το εαν ενδιαφέρεσαι να συνεχίσεις ακαδημαϊκά ή να δουλέψεις για κάποια εταιρία. Εαν σε ενδιαφέρει το δεύτερο, η ζήτηση είναι πολύ υψηλή, ειδικά στο εξωτερικό που είσαι, για ανθρώπους με γνώσεις πάνω στην επεξεργασία σήματος. Εαν καταφέρεις να υλοποιήσεις και έναν αλγόριθμο σε μια γλώσσα όπως C ή C++ πάνω σε έναν DSP επεξεργαστή θα έχεις κάτι πάρα πολύ δυνατό για το βιογραφικό σου.

Εαν θυμάμαι παλιότερα είχες αναφέρει οτι σου αρέσει και η βιολογία, οπότε αργότερα μπορείς να τα συνδυάσεις όλα αυτά πολύ άνετα. Δες ας πούμε τομείς όπως η υπολογιστική ανατομία. Εαν διαβάσεις λίγο τα μαθηματικά, έχει ότι μπορείς να φανταστείς απο μηχανική ρευστών, εως επεξεργασία είκονας(και επομένως σήματος).
 

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Για το Wolfram mathematica τι γνωμη εχεις, και αν ξέρεις αν έχει ζητηση στην αγορά.
Βασικά η ερώτησή μου είναι να προτεινω κατι σε Matlab η Wolfram
Ευχαριστώ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Για το Wolfram mathematica τι γνωμη εχεις, και αν ξέρεις αν έχει ζητηση στην αγορά.
Βασικά η ερώτησή μου είναι να προτεινω κατι σε Matlab η Wolfram
Ευχαριστώ.
Το πρώτο παρέχει σχετικά καλύτερη εμπειρία όσον αφορά στο προγραμματιστικό κομμάτι. Δηλαδή γράφεις πιο γρήγορα και αποδοτικά κώδικα. Ωστόσο είναι πιο πολύ εκπαιδευτικό/"ακαδημαϊκό" εργαλείο. Εαν συγκρίνουμε τα δύο, το Matlab είναι πιο ισχυρό. Ειδικά εαν λάβεις υπόψιν σου τα toolbox που παρέχει και αγγίζουν κάθε βιομηχανία, γλυτώνει σημαντικά πολύ χρόνο. Αξίζει να τα μάθεις και τα δύο, αλλά σε πρώτη φάση το Matlab είναι κάτι που θα χρησιμοποιούσες στην δουλειά για προτυποποιήση διότι παρέχει ένα σωρό ρουτίνες,αλγόριθμους και άλλα που χρησιμοποιούνται σε πραγματικά προβλήματα. Οπότε πρέπει να του δώσεις προτεραιότητα κατ'εμέ.
 

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τη γνώση, θα προτείνω να δουλέψουμε ενα θέμα σε Matlab
 

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πάνος θα ήθελα να μας πει και ο
@nPb τη γνώμη του αν θέλει.
Ευχαριστώ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Γειά σας, θα ήθελα την άποψη σας.

Λοιπόν είμαι στο μαθηματικό και πρόσφατα είχα μια πρώτη συζήτηση με τον καθηγητή που αποφάσισα να κανω τη διπλωματική μου. (Εδω να αναφέρω οτι δεν είμαι στην Ελλάδα και για το πτυχίο προβλέπεται διπλωματική.)

Του είπα οτι θα με ενδιέφεραν τα artificial neural networks και η ανάλυση δεδομένων.
Μου πρότεινε δουλέψουμε σε κατι ενδιάμεσο καθώς η διπλωματική δεν πρέπει να ξεφεύγει τοσο απο τα όρια των μαθηματικόν.

Οπότε μου πρότεινε να δουλέψουμε πανό στο θέμα της ατμοσφαιρικής ρύπανσης (με στοιχεία απο τη χώρα μου, καθώς όπως είπε θα είναι πιο ενδιαφέρον και για την επιτροπή που θα παρουσιαστεί.)

Η ανάλυση δεδομένων θα γίνει με το spss και θα προσπαθήσουμε να βρούμε μοντέλα μέσω χρονοσειρών και τη μέθοδο random forests.

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες και τις προτάσεις σας.

Αρχικά ψάχνω να βρω το μαθηματικό θέμα. :P

Από όσο γνωρίζω ο κλάδος των artificial neural networks ανήκει στην ευρύτερη περιοχή των εφαρμοσμένων μαθηματικών, όπου η ευρύτητα έχει πλέον μεταφερθεί περισσότερο στην διεπιστημονική περιοχή της μηχανικής υπολογισμών (compsci) και από ένα σημείο παύει να είναι μαθηματικά επειδή τρώει ψωμί άλλος κόσμος από Οικονομολόγους μέχρι Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς και η θεία μου η χορεύτρια. Θα ασχοληθείς μήπως με την μαθηματική περιγραφή των νευρωνικών δικτύων;

H ανάλυση δεδομένων επίσης δεν είναι κλάδος των μαθηματικών αλλά κατεύθυνση της Στατιστικής με ευρύτητα προσεγγίσεων είτε από Αριθμητική Ανάλυση (οπότε και μπαίνουμε στα μαθηματικά) είτε από Στατιστική (και μπαίνουμε σε άλλες εφαρμογές που παίζουν ρόλο τα δεδομένα και η ποσοτικοποίησή τους). Η ατμοσφαιρική ρύπανση είναι ένα φυσικοχημικό φαινόμενο όπου οι χρονικά εξαρτημένες μεταβλητές, όπως η διάχυση αλλά και η χημική δυναμική που το περιγράφει ως φαινόμενο, μπορεί να μελετηθεί είτε με δυναμική μοντελοποίηση και να χρειαστείς Αριθμητικές Μεθόδους και Συναρτησιακή Ανάλυση σε Διαφορικές Εξισώσεις για την κατανόηση του σφάλματος, είτε με στοχαστική μοντελοποίηση και να χρειαστείς Χρονοσειρές και Στοχαστικές Κινήσεις. Στη στοχαστική μοντελοποίηση γνωρίζεις Ολοκληρώματα Ito;
 

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση και την βοήθεια και των δύο σάς.
Συζήτησα με τών καθηγητή την πρόταση για matlab και Wolfram, αλλα μου είπε οτι θα είναι πολύ πιο χρονοβόρο και η περίπτωση να γίνουν λάθη πολύ μεγαλύτερη.
Επίσης μου είπε ότι η μέθοδος random forests ειναι πιο νέα και με καλύτερα αποτελέσματα τουλάχιστον για το θέμα που μου πρότεινε.
Και έχει και άμεση εφαρμογή σε machine learning.
Περισσότερο με απασχολεί το ίδιο το θέμα.
Πιστεύετε οτι εχει value σαν θέμα στην εύρεση εργασίας, αλλά και σε κάποιο ενδεχόμενο μεταπτυχιακό σε data scienscis.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top