Διορισμός εκπαιδευτικών σε χώρες της Ε.Ε.

Choco sells

New member

Ο Choco sells αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς πώς διορίζονται εκπαιδευτικοί στα σχολεία σε κράτη μέλη της ΕΕ;
Επίσης, μπορεί να κανείς με πτυχίο από παιδαγωγική σχολή στην Ελλάδα σε ΑΕΙ και με πτυχίο αγγλικών να διοριστεί και να διδάξει εκεί;;

Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Well-known member

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,950 μηνύματα.
Επίσης, μπορεί να κανείς με πτυχίο από παιδαγωγική σχολή στην Ελλάδα σε ΑΕΙ και με πτυχίο αγγλικών να διοριστεί και να διδάξει εκεί;;

Πρέπει να ξέρεις την γλώσσα της εκάστοτε χώρας σε επίπεδο C2 για να διοριστεις σαν εκπαιδευτικός. Από εκεί και πέρα η κάθε χώρα έχει ξεχωριστά κριτήρια. Στην Σουηδία στη Πρωτοβάθμια έχουν μεγάλη ζήτηση ( αρκεί να ξέρεις Σουηδικά σε C2 επίπεδο αν και δεν είναι στην ΕΕ ). Για τα αγγλόφωνα σχολεία δεν ξέρω τι παίζει αλλά σίγουρα θα προτιμούν τους Native speakers της Αγγλικής γλώσσας. Δεν νομίζω να παίζει κάποιον ρόλο η Ευρωπαϊκή Ένωση τόσο.

PanosGR

Well-known member

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 975 μηνύματα.
Πρέπει να ξέρεις την γλώσσα της εκάστοτε χώρας σε επίπεδο C2 για να διοριστεις σαν εκπαιδευτικός. Από εκεί και πέρα η κάθε χώρα έχει ξεχωριστά κριτήρια. Στην Σουηδία στη Πρωτοβάθμια έχουν μεγάλη ζήτηση ( αρκεί να ξέρεις Σουηδικά σε C2 επίπεδο αν και δεν είναι στην ΕΕ ). Για τα αγγλόφωνα σχολεία δεν ξέρω τι παίζει αλλά σίγουρα θα προτιμούν τους Native speakers της Αγγλικής γλώσσας. Δεν νομίζω να παίζει κάποιον ρόλο η Ευρωπαϊκή Ένωση τόσο.
Ένας διεθνολόγος πέθανε.

giannhs2001

Well-known member

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,950 μηνύματα.
Ένας διεθνολόγος πέθανε.

Καλά δεν θα κάτσω να ψάξω το πια χώρα είναι μέλος της ΕΕ τώρα. Δεν θυμόμουν ότι είναι στην ΕΕ αλλά όχι στο Ευρωπαϊκό νομισμα και στο συγκεκριμένο θέμα δεν παίζει και ρόλο άλλωστε είτε είναι είτε όχι.

PanosGR

Well-known member

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 975 μηνύματα.
Καλά δεν θα κάτσω να ψάξω το πια χώρα είναι μέλος της ΕΕ τώρα. Δεν θυμόμουν ότι είναι στην ΕΕ αλλά όχι στο Ευρωπαϊκό νομισμα και στο συγκεκριμένο θέμα δεν παίζει και ρόλο άλλωστε είτε είναι είτε όχι.
Ίσως και να παίζει ρόλο, γιατί δεσμεύεται, βάσει ευρωπαϊκού δικαίου, να αναγνωρίζει τα πτυχία άλλων κρατών-μελών ως ισότιμα με τα δικά της. Ενδεχομένως άλλες χώρες εκτός ΕΕ να θέτουν περαιτέρω εμπόδια.

giannhs2001

Well-known member

Ίσως και να παίζει ρόλο, γιατί δεσμεύεται, βάσει ευρωπαϊκού δικαίου, να αναγνωρίζει τα πτυχία άλλων κρατών-μελών ως ισότιμα με τα δικά της. Ενδεχομένως άλλες χώρες εκτός ΕΕ να θέτουν περαιτέρω εμπόδια.

Νομίζω υπάρχει τρόπος για να τα αναγνωρίσεις και σε χώρα που δεν είναι μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Νομίζω θέλει επιτροπή (;) Δεν θυμάμαι.

PanosGR

Well-known member

Νομίζω υπάρχει τρόπος για να τα αναγνωρίσεις και σε χώρα που δεν είναι μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Νομίζω θέλει επιτροπή (;) Δεν θυμάμαι.
Δεν είναι πάντα τόσο απλό όταν αναφέρεσαι σε τρίτα κράτη. Αλλά ας επιστρέψουμε on topic.

Drglitterstar

Active member

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Μια ξαδέλφη μου είχε πάει σε ελληνικό σχολείο στην Γερμανία και ενώ δίδασκε συα ελληνικά απαιτούσαν γνώσεις γερμανικών.

Λογικά και οι άλλες χώρες θα ζητάνε γνώσεις της γλώσσας που μιλάνε και όχι μόνο αγγλικά

Viedo

Well-known member

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Υπάρχουν θέσεις εργασίας για Εκπαιδευτικούς στην Αφρική, αν ψάξεις έχει ήδη ανοιχτές θέσεις. Νομίζω, βέβαια, πως προσλαμβάνουν ήδη διορισμένους στο Δημόσιο εκπαιδευτικούς.

nPb

Well-known member

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,663 μηνύματα.
Στα δημόσια σχολεία των ξένων χωρών γενικά δεν αναγνωρίζουν απευθείας τα πτυχία των Ελληνικών Πανεπιστημίων. Επίσης υπάρχουν συνθήκες και όροι που συνήθως ευνοούν τους ντόπιους. Υπάρχουν βέβαια ευκαιρίες καριέρας σε ιδιωτικά σχολεία, σχολεία από την εποπτεία εκκλησίας / ΜΚΟ κτλ. Η Γερμανία, η Αυστρία και η Ελβετία για παράδειγμα έχουν την Παιδαγωγική με διπλή ειδικότητα (π.χ. Φυσική + κάτι άλλο) για καθηγητής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Φυσικής, όπως και κάτι "κρατικές εξετάσεις" Ι και ΙΙ που βασίζονται σε δοκιμαστικό χρόνο εργασίας, πρακτικές κτλ και από όσο ξέρω Έλληνες πτυχιούχοι Φιλολογίας ή Δάσκαλοι δεν μπόρεσαν να αναγνωρίσουν την επάρκειά τους και διορίστηκαν ως "δάσκαλοι ειδικής αγωγής" ή νηπιαγωγοί σε ΜΚΟ, Σχολεία Προσφύγων, πρώην Αλκοολικών, δεύτερης ευκαιρίας κλπ και όχι σε κανονικά σχολεία του κράτους που οδηγούν σε συγκεκριμένο τύπο σπουδών (Gynmasium, Real, Oberstufenschule).

Γενικά το πλαίσιό τους δεν αντιστοιχεί καθόλου με το Ελληνικό σύστημα. Οι σπουδές είναι αμιγώς Παιδαγωγικές 60% και 40% οι δυο ειδικότητες (γνωστικά αντικείμενα) για το σχολικό μάθημα ειδικότητας. Το γνωστικό αντικείμενο π.χ. Φυσική για το σχολείο, αντιστοιχεί σε 1-1.5 χρόνο συμβατικής επιστήμης στο κανονικό Τμήμα Φυσικής. Έχει η Ελλάδα τέτοιο σύστημα σπουδών;

Χρήστες Βρείτε παρόμοια