Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας ΟΠΑ vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ

Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας ΟΠΑ vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ vs Οργάνωσης & Διοίκη
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
  • Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας

  • Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

  • Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής

  • Άλλο οικονομικό τμήμα

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά ως κύρια αντικείμενα, ενδιαφέρομαι κυρίως για Διοίκηση, βασισμένη και σε πιο μαθηματικές και πρακτικές δραστηριότητες, και Πληροφορική, αν και κάτι τέτοιο θα μπορούσα να επιδιώξω και από το Ο.Δ.Ε.
Από το Δ.Ε.Τ. όμως "γλιτώνω" κάποια υπερβολικά θεωρητικά του Ο.Δ.Ε. και δουλεύω με ένα πιο σύγχρονο πρόγραμμα. Πάντα μπορώ να επιλέξω μαθήματα άλλων τμημάτων...

απο δετ δεν μπορεις να διαλεξεις μαθηματα αλλων τμηματων περα απο 6-7 ειναι το μονο τμημα που δεν μπορεις μαζι με μαρκετινγκ λοχρη.... τα υπερβολικα θεωρητικα του οδε ποια ειναι? για μενα ειναι η οικονομικη των επιζειρησεων,εμπορικο δικαιο 2 και μαρκετινγ 2 ....τ αλλα ειναι βασικα μαθηματα που γινονται και στο λοχρη,μαρκετινγκ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
και κατι ακομα...και εγω αλλα νομιζα οτι μ αρεσουν πριν μπω στην ασοεε κ αλλα τελικα με ενδιαφερουν τωρα..οποτε ειναι βασικο να εισαι σε ενα γενικο τμημα.το δετ σου παρεχει αυτη τη δυνατοτητα με εξαιρεση λογιστικη χρηματοοικονομικα....εχεις επιλογες για εμβαθυνση αν και εχω τις ενστασεις μου γιατι δεν σου παρεχει ισως οση εξειδικευση χρειαζεσαι..γνωμες ειναι αυτες... απο οποιοδηποτε τμημα μπορεις να κανεις την διαφορα αν κινηθεις εξυπνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annipeghy

Νεοφερμένος

Η anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
οπως κοιταζα ειδα το ποστ σου και σκεφτηκα να σου πω την εμπειρια μου απ τ δετ επειδη ημουν και εγω θεωρητικη.κατ αρχας λογικα θα χεις περασει τωρα οποτε συγχαρητηρια και καλη σταδιοδρομια.χωρις να θελω να σε τρομαξω το πιο δυσκολο στο δετ οντως ειναι η πλιροφορικη καθως χρειαζεται να μαθεις γλωσσες προγραμματισμου και να γραφεις προγραμματα.ομως για να το κανεις αυτο θα πρεπει να αναπτυξεις και τον καταλληλο τροπο σκεψης και θελει πολλη δουλεια.τα υπολοιπα με διαβασμα δεν ειναι τοσο τραγικα μη τα φοβασαι αρκει να διαβαζεις και να μη χανεις τις παραδοσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
απο δετ δεν μπορεις να διαλεξεις μαθηματα αλλων τμηματων περα απο 6-7 ειναι το μονο τμημα που δεν μπορεις μαζι με μαρκετινγκ λοχρη.... τα υπερβολικα θεωρητικα του οδε ποια ειναι? για μενα ειναι η οικονομικη των επιζειρησεων,εμπορικο δικαιο 2 και μαρκετινγ 2 ....τ αλλα ειναι βασικα μαθηματα που γινονται και στο λοχρη,μαρκετινγκ.....

Βασικά μπαίνοντας στο 3ο έτος του ΔΕΤ μπορώ να σας πω πως ουσιαστικά δεν υπάρχουν περιορισμοί στα επιλογής από αλλα τμηματα αν μπεις στο κόπο να κάνεις μια αίτηση με το λόγο που θες αυτό το μάθημα. Εκτός κι αν ζητήσεις κάτι εντελώς άκυρο και πανεύκολο για πτυχίο και γελάει ο κόσμος :P. Σχεδόν οτι θες παίρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Βασικά μπαίνοντας στο 3ο έτος του ΔΕΤ μπορώ να σας πω πως ουσιαστικά δεν υπάρχουν περιορισμοί στα επιλογής από αλλα τμηματα αν μπεις στο κόπο να κάνεις μια αίτηση με το λόγο που θες αυτό το μάθημα. Εκτός κι αν ζητήσεις κάτι εντελώς άκυρο και πανεύκολο για πτυχίο και γελάει ο κόσμος :P. Σχεδόν οτι θες παίρνεις.
Αυτό παίζει και σε άλλα τμήματα? Γιατί εγώ έχω τρία ελεύθερης επιλογής και κανένα μάθημα παραπάνω από το τμήμα Στατιστικής, δε θα με χάλαγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε κάθε τμήμα είναι διαφορετικά. Πάντως ρώτα. Εμένα μου λέγαν παρατάξεις, γραμματείες όχι αλλά έκανα αίτηση και πέρασε. Και εγώ θα πάρω απο στατιστική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Αυτό παίζει και σε άλλα τμήματα? Γιατί εγώ έχω τρία ελεύθερης επιλογής και κανένα μάθημα παραπάνω από το τμήμα Στατιστικής, δε θα με χάλαγε.

πρεπει να εισαι τρελος μαλλον :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
ακουσα περι συγχωνευσης οδε-δετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
πρεπει να εισαι τρελος μαλλον :P
Ευχαριστώ:P
ακουσα περι συγχωνευσης οδε-δετ
Εμπρός πίσω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
ΤΟ ΟΔΕ και το ΔΕΤ ειναι 2 διαφορετικά τμήματα- προσεγγίσεις του management. Θα μπορούσαν βέβαια τα δυο αυτα τμήματα να ηταν ένα όπως συμβαίνει και στο MIT bsc in management που φαίνεται ξεκάθαρα τι είναι ΟΔΕ και τι ΔΕΤ.
https://mitsloan.mit.edu/undergrad/pdf/comparison.pdf
Θα μπορούσαν να ήταν ένα τμήμα χωρίς να γίνονταν σπατάλες για πληρωμές καθηγητών χωρίς λόγο. Όπως φαίνεται και στο pdf του ΜΙΤ το track του management science είναι κατι σαν το αντίστοιχο του ΔΕΤ και το tract του management είναι κατι σαν το OΔΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
το λοχρη ειναι πιο εξειδικευμενο απο τα αλλα. για αυτον που εχει κατασταλαξει στο τι θα κανει ειναι πολυ καλη επιλογη.
αλλα θα γινεις ή λογιστης ή θα ασχοληθεις με χρηματοοικονομικα. διαλέγεις και κατευθυνση.
μετα αν κανεις και μαστερ πανω στην κατευθυνση που διαλεξες είσαι, θα εισαι περιζητητος στον κλαδο σου.
επομενως η συγκριση ειναι ανουσια αφου ειναι διαφορετικα αντικειμενα.
τα ΟΔΕ και ΔΕΤ εχουν ελαχιστη σχεση με λογιστικη και χρηματοοικονομικα..
(και η κατευθυνση του ΟΔΕ δε συγκρινεται με το προγραμμα σπουδων του λοχρη..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
το λοχρη ειναι πιο εξειδικευμενο απο τα αλλα. για αυτον που εχει κατασταλαξει στο τι θα κανει ειναι πολυ καλη επιλογη.
αλλα θα γινεις ή λογιστης ή θα ασχοληθεις με χρηματοοικονομικα. διαλέγεις και κατευθυνση.
μετα αν κανεις και μαστερ πανω στην κατευθυνση που διαλεξες είσαι, θα εισαι περιζητητος στον κλαδο σου.
επομενως η συγκριση ειναι ανουσια αφου ειναι διαφορετικα αντικειμενα.
τα ΟΔΕ και ΔΕΤ εχουν ελαχιστη σχεση με λογιστικη και χρηματοοικονομικα..
(και η κατευθυνση του ΟΔΕ δε συγκρινεται με το προγραμμα σπουδων του λοχρη..)

μαλλον δεν εχεις δει ποτε το προγραμμα σπουδων του ΟΔΕ.Για το ΔΕΤ συμφωνω πως δεν εχει σχεση με λογιστικη.Στο ΔΕΤ κανουν ποσοτικα χρηματοοικονομικα (χρηματοοικονομικη μηχανικη) στην 1 κατευθυνση τους.
Αμα δεις τα post μου δεν λεω οτι δινει καλυτερο επιπεδο απο το ΛΟΧΡΗ και λογικο ειναι.Αλλα δινει ενα πολυ καλο επιπεδο σε λογιστικη-χρηματοδοτική και με ενα μαστερ μετα μπορεις να εξειδικευθεις.Απλα για οποιον δεν ξερει τι θελει ν ακολουθησει ειναι μια πολυ καλη επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
μαλλον δεν εχεις δει ποτε το προγραμμα σπουδων του ΟΔΕ.Για το ΔΕΤ συμφωνω πως δεν εχει σχεση με λογιστικη.Στο ΔΕΤ κανουν ποσοτικα χρηματοοικονομικα (χρηματοοικονομικη μηχανικη) στην 1 κατευθυνση τους.
Αμα δεις τα post μου δεν λεω οτι δινει καλυτερο επιπεδο απο το ΛΟΧΡΗ και λογικο ειναι.Αλλα δινει ενα πολυ καλο επιπεδο σε λογιστικη-χρηματοδοτική και με ενα μαστερ μετα μπορεις να εξειδικευθεις.Απλα για οποιον δεν ξερει τι θελει ν ακολουθησει ειναι μια πολυ καλη επιλογη.

εγω νομιζω πως δεν εχεις δει το προγραμμα σπουδων του λοχρη.. πραγματικα πιστευεις πως θα τα ελεγα αυτα αν δεν ειχα μελετησει τα δυο προγραμματα σπουδων??

τι να πω? το οτι στα 2 πρωτα χρονια κανετε λιγο απο ολα?
οτι μετα στις κατευθυνσεις εχετε τοσα πολλα μαθηματα επιλογης που ο καθενας καταλαβαινει οτι η πλειοψηφια παιρνει τα πιο ευκολα..
παρεπιμπτοντως αν δεχτω οτι αποκτατε ενα β΄επιπεδο στη λογιστικη, εκει που δεν το δεχομαι ειναι στα χρηματοοικονομικα..

Υ.Γ.: 1. προγραμμα σπουδων λοχρη: https://loxri.aueb.gr/Downloads/ODIGOS-SPOUDON-11-12-final.pdf σελ. 21 στο pdf ή σελ. 17 που μετραει κατω δεξια
2. προγραμμα σπουδων οδε: https://www.ode.aueb.gr/images/stories/pdf/ODIGOS_SPOUDWN_2012-13.pdf σελ. 34

3. σιγουρα ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη, ειδικα για αυτον που δεν ξερει και τι ακριβως θελει να ακολουθησει, αλλα οχι μονο για αυτον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
εγω νομιζω πως δεν εχεις δει το προγραμμα σπουδων του λοχρη.. πραγματικα πιστευεις πως θα τα ελεγα αυτα αν δεν ειχα μελετησει τα δυο προγραμματα σπουδων??

τι να πω? το οτι στα 2 πρωτα χρονια κανετε λιγο απο ολα?
οτι μετα στις κατευθυνσεις εχετε τοσα πολλα μαθηματα επιλογης που ο καθενας καταλαβαινει οτι η πλειοψηφια παιρνει τα πιο ευκολα..
παρεπιμπτοντως αν δεχτω οτι αποκτατε ενα β΄επιπεδο στη λογιστικη, εκει που δεν το δεχομαι ειναι στα χρηματοοικονομικα..

Υ.Γ.: 1. προγραμμα σπουδων λοχρη: https://loxri.aueb.gr/Downloads/ODIGOS-SPOUDON-11-12-final.pdf σελ. 21 στο pdf ή σελ. 17 που μετραει κατω δεξια
2. προγραμμα σπουδων οδε: https://www.ode.aueb.gr/images/stories/pdf/ODIGOS_SPOUDWN_2012-13.pdf σελ. 34

3. σιγουρα ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη, ειδικα για αυτον που δεν ξερει και τι ακριβως θελει να ακολουθησει, αλλα οχι μονο για αυτον..

Μην κοιτας το τι μπορει να παρει ενας φοιτητης και το τι οχι.Αν καποιος παρει τα σωστα μαθηματα επιλογης (που για να μπει στην κατευθυνση σημαινει οτι γουσταρει την λογιστική) μπορει να εχει ενα πολυ καλο υποβαθρο σε λογιστική. Αν δεις τα προγραμματα σπουδων πολλα μαθηματα ειναι κοινα με τα δικα σου.

Το οτι τα 2 πρωτα ετη ειναι γενικά μαθηματα σ'αυτo δεν φταει το ΟΔΕ. Σ'ολα τα τμηματα του κοσμου Business Administration (ακομα και σε κορυφαια uni.) τα 2 πρωτα έτη ειναι πάντα γενικά.

Επίσης αμα ψαξεις το forum θα δεις οτι πολλοι συμφοιτητες σου (οχι ολοι) θα συμφωνήσουν μ'αυτα που λεω. Ξερω ατομα απο κατευθυνση λογιστικης ΟΔΕ που δουλευουν σαν auditors σε ελεγκτικες χωρις μαστερ μαζι με λοχρητες. Ας μην μιλησω για tax consulting που εκει παιζει κυριως ΟΔΕ.

Ξαναλεω οτι το ΛΟΧΡΗ ειναι καλυτερη επιλογη αν καποιος θελει καθαρα λογιστικη-χρηματοοικονομικα. Και επισης μην ξεχνας οτι απο καθηγητες του ΟΔΕ βγηκε το τμημα σου το 2000.

Δεν ημουν κατευθυνση λογιστικής-χρημαδοτικής. Απλα σου λεω τι βλεπω γενικώς.

YΓ: Σεβομαι το τμημα σου και σε καμια περιπτωση δεν εχω σκοπο να το υποβαθμισω..Στο τομεα που εξειδικευεται ειναι elite. Οπως σε καθε business school στον κοσμο που υπαρχει ενα department Business Administration ,υπαρχει παντα και ενα Accounting & Finance.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει μεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά ποιο τμήμα θα προτείνατε το ΔΕΤ ή το ΛΟΧΡΗ;;( γιατι από άλλους ακούω το ένα και από άλλους το άλλο). Εσείς ποιο πιστεύετε πως είναι πιο κοντά στις γνώσεις που απαιτούνται για τα Ναυτιλιακά( δεν θέλω να κάνω τα Ναυτιλιακά σε προπτυχιακό γιατί θέλω πρώτα να κάνω κάτι πιο γενικό);;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
ΛΟΧΡΗ νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει μεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά ποιο τμήμα θα προτείνατε το ΔΕΤ ή το ΛΟΧΡΗ;;( γιατι από άλλους ακούω το ένα και από άλλους το άλλο). Εσείς ποιο πιστεύετε πως είναι πιο κοντά στις γνώσεις που απαιτούνται για τα Ναυτιλιακά( δεν θέλω να κάνω τα Ναυτιλιακά σε προπτυχιακό γιατί θέλω πρώτα να κάνω κάτι πιο γενικό);;

Οικονομικο ή Οδε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δεν βρισκω το λογο αμα θες να ασχοληθεις με ναυτιλιακα να πας λοχρη. Μπορει να ειμαι και λαθος. Εγω παντως θα επελεγα τα δυο που ειπα . Ειναι τα δυο πιο γενικα , αλλα οτι θελει ο καθενας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
εγω για ναυτιλιακα θα προτινα οδε ή λοχρη-κατευθυνση χρηματοοικονομικων (εχει χρηματοοικονομικα μεταφορων και τετοια)
το οικονομικο φαινεται λιγο ασχετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top