Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών ΟΠΑ

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
npb δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να πεις.

Λες ότι οι μηχανικοί στην Ελλάδα δεν αναλαμβάνουν πόστα διοίκησης ? Δεν ισχύει, εκτός και αν εννοείς με το πρώτο πτυχίο. Ήμουν σαφής πως μιλάω για έναν δρόμο Δια Βίου Μάθησης και ας διαφωνώ με το οτι αυτό γίνεται χωρις κατοχυρωμένα δικαιώματα

Λες οτι υπάρχουν προγράμματα αμιγώς ακαδημαικού ενδιαφέροντος ? Μπορει, δεν το πιστεύω για τα Economics. Ξέρεις πχ ποιο είναι ένα σχετικά δεύτερο ο γνωστικό αντικείμενο στο Πολυτεχνείο ? Οι ΜΠΔ, οι σύγχρονοι κλπ, το αντικείμενο αιχμής που το ζητάει η πραγματική οικονομία. Υποτίθεται. Τα παραδοσιακά αντέχουν όμως.

Λες πως οι επιστήμες δεν είναι διαμορφωμένες για την πραγματική οικονομία. Δεν είναι αυτή η δουλειά τους πάντως να στοιχίζονται με κάποια πραγματική οικονομία, σε αντιπαραβολή με κάποια ψεύτικη. Δουλειά τους ειναι η παρατήρηση και η εξήγηση της κοινωνίας και της φύσης, τα εργαλεία για την ανάπτυξη και την αλλαγή τους προς το δημόσιο συμφέρον. Υπάρχουν πάντως ακαδημαϊκά απολιθώματα, ίσως, αλλά δεν συζητάμε αυτό, συζητάμε για μια άποψη που διατυπώθηκε με μηδενικά επιχειρήματα για τα economics και με μηδενική σύνδεση με την επιστήμη και την αγορά όπως είναι σήμερα.

Γενικά απάντησα στην κάθετη αντιπαράθεση επιστημονικού υπόβαθρου και δεξιοτήτων

Επίσης άσε να γράφουμε κατεβατά όσοι έχουμε 4 μηνύματα και όχι 10.000 και αμφίβολης ευστοχίας αν κρινω από το τελευταιο που λέει τι ? Σε ποια κουβέντα ? Να συντονιστούμε όλοι πως είμαστε σε κουβέντα που μιλάμε σε 18χρονο και θέλουμε να τον συμβουλέψουμε, τρομάρα μας. Πως θα οδηγηθεί στα skills ? Ε, δεν του έχετε πει κάτι, συγνώμη, ότι θα πετάξει 6 χρόνια απο την ζωή του αν κάνει κάτι που η αγορά δήθεν δεν το θέλει του είπατε. Πείτε του πως θα αποκτήσει τα ρημάδια τα skills και ας είναι και κατεβατό. Εγώ λέω με έναν δρόμο δια βίου μάθησης συμβατό με τις κλίσεις του και τις ανάγκες της οικονομίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
To ερώτημα (αν και διακρίνω τόνο επίθεσης και δεν ξέρω γιατί) είναι σε ποια αγορά εργασίας και ποιες είναι οι ανάγκες της συγκεκριμένης αγοράς εργασίας. Η κάθε χώρα και κατ' επέκταση η αγορά εργασίας της απορροφά συνήθως τα πτυχία που η ίδια χορηγεί. Επίσης οι δεξιότητες είναι μια ασαφής λέξη σε μια εποχή τεχνολογικής ταχύτητας στην καινοτομία σε διεθνές επίπεδο. Οι επιστήμες πλέον οδεύουν σε έναν κατακερματισμό και τη δημιουργία περιορισμένων ειδικεύσεων-επιμορφώσεων σε ήδη υπάρχουσες ειδικεύσεις και πάει λέγοντας. Οπότε αναγκαστικά, η πίτα των επαγγελμάτων ολοένα και μικραίνει, επειδή μπαίνει νέο αίμα ειδικοτήτων με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην παραγωγική οικονομία. Πλέον οι δεξιότητες και οι γνώσεις αλληλεπικαλύπτονται τρομαχτικά, από συγγενείς και ξαδέρφια κλάδους ενώ οι κύριες επιστήμες ...απομονώνονται προς την ακαδημαϊκή περιοχή τους χάνοντας τον έλεγχο των εφαρμογών τους. Τα Οικονομικά για παράδειγμα είναι σε τεράστιο βαθμό μια επιστήμη παζλ νέων ειδικοτήτων με αποτέλεσμα να υπάρχει ασάφεια στο είδος των δεξιοτήτων και για ποιες δουλειές αυτές ίσως επαρκούν. Η ακαδημία δουλεύει με άλλη λογική, πολύ πιο ελεγχόμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δεν υπάρχει επιθετικός τόνος απέναντι σου, υπάρχει επιθετικός τόνος απέναντι σε απόψεις έξω και απέναντι από την επιστήμη και την αγορά όπως αυτά που λέει ο Hack3R.

Δεν είπα ότι ένα πτυχίο στα οικονομικά αρκεί, είπα ότι κανένα πτυχίο δεν αρκεί και όχι λιγότερο ένα πτυχιο στα οικονομικά. Θα φάμε καμιά βδομάδα να λέω πως μπορεί το πρώτο βήμα ενός δρόμου Δια Βίου Μάθησης να είναι τα οικονομικά, ενδεχομένως και το δεύτερο, και να πρέπει να απαντάω αν αρκούν τα οικονομικά ? Πείτε τέλος πάντων ένα πτυχίο που να οδηγεί σε δουλειά σε αυτό και με καλούς όρους, δεν υπάρχει. Τι δηλ, Διοίκηση Επιχειρήσεων ? Marketing ? Χρηματοοικονομικά ? Δίνουν αυτά κανένα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα και δεν το βλέπω ?

Δεν μίλησα εγώ για δεξιότητες που είναι μια έννοια που σιχαίνομαι, αν έκανα εγώ την κουβέντα θα μιλάγαμε για δικαιώματα και για εργαζόμενους. Αφού όμως ο Hack3gr είπε κάτι τόσο λάθος για τις δεξιότητες, που καταλαβαίνω πως και γιατί αντικειμενικά είναι θεμα συζήτησης γιατι και λάθος να ειναι, ετσι είναι η αγορά, του απάντησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει επιθετικός τόνος απέναντι σου, υπάρχει επιθετικός τόνος απέναντι σε απόψεις έξω και απέναντι από την επιστήμη και την αγορά όπως αυτά που λέει ο Hack3R.

Δεν είπα ότι ένα πτυχίο στα οικονομικά αρκεί, είπα ότι κανένα πτυχίο δεν αρκεί και όχι λιγότερο ένα πτυχιο στα οικονομικά. Θα φάμε καμιά βδομάδα να λέω πως μπορεί το πρώτο βήμα ενός δρόμου Δια Βίου Μάθησης να είναι τα οικονομικά, ενδεχομένως και το δεύτερο, και να πρέπει να απαντάω αν αρκούν τα οικονομικά ? Πείτε τέλος πάντων ένα πτυχίο που να οδηγεί σε δουλειά σε αυτό και με καλούς όρους, δεν υπάρχει. Τι δηλ, Διοίκηση Επιχειρήσεων ? Marketing ? Χρηματοοικονομικά ? Δίνουν αυτά κανένα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα και δεν το βλέπω ?

Δεν μίλησα εγώ για δεξιότητες που είναι μια έννοια που σιχαίνομαι, αν έκανα εγώ την κουβέντα θα μιλάγαμε για δικαιώματα και για εργαζόμενους. Αφού όμως ο Hack3gr είπε κάτι τόσο λάθος για τις δεξιότητες του απάντησα

Ας υποθέσουμε πως έχω 100 χιλιάρικα στην άκρη και μια πολύ καλή ιδέα για ένα software. Ξεκινάω λοιπόν να το φτιάξω. Θα προσλάβω 3 προγραμματιστές και θα τους πληρώσω για την δεξιότητά τους να μετατρέπουν μια ιδέα σε κώδικα. Θα προσλάβω 3 πωλητές για τις δεξιότητές τους να βρίσκουν πελάτες και να παρουσιάζουν το προϊόν, θα προσλάβω έναν μαρκετίστα/διαφημιστή για να μου φτιάξει την στρατηγική εισόδου στην αγορά και για την προώθηση, θα προσλάβω έναν λογιστή για να κρατάει τα βιβλία μου και να ασχολείται με το κράτος. Δεν με νοιάζει τι πτυχία έχουν όλοι αυτοί και με νοιάζει ακόμα λιγότερο τι επαγγελματικά δικαιώματα έχουν. Το μόνο που με νοιάζει είναι εάν έχουν τις δεξιότητες που χρειάζομαι ώστε τα 100 χιλιάρικα μου να γίνουν 200. Απλά τα πράγματα.

Καταρχάς εδώ πέρα κανείς δεν μίλησε για δια βίου μάθηση. Προφανώς αν θέλεις να γίνει επιτυχημένος επαγγελματίας σε οποιονδήποτε τομέα πρέπει είσαι διατεθειμένος να μαθαίνεις εφόρου ζωής. Μετά κάνεις το τραγικό ατόπημα και συνδέεις την δια βίου μάθηση με ένα πτυχίο στα οικονομικά λες κι αν έχεις τελειώσει οικονομικό πλέον κατοχύρωσες το δικαίωμα να μαθαίνεις εφ όρου ζωής. Πάμε παρακάτω.

Τα πτυχία που σε οδηγούν σε δουλειά με καλούς όρους δεν είναι ούτε το marketing ούτε η διοίκηση επιχειρήσεων. Είναι οι σχολές που όταν τελειώσεις έχεις αποκτήσει κάποιες δεξιότητες που τόσο μισείς έστω και σε υποτυπώδη βαθμό, όπως η πληροφορική και η λογιστική για παράδειγμα ή η ιατρική. Διότι αν δεν το έχεις καταλάβει στο καπιταλιστικό σύστημα ο άλλος δεν σε πληρώνει επειδή είσαι καλλιεργημένος και έχεις 15 επαγγελματικά δικαιώματα, σε πληρώνει επειδή έχεις μια δεξιότητα της οποία χρειάζεται.

Αν το παιδί έχει τα λεφτά να κάνει φοιτητής 6 με 10 χρόνια για να "μορφωθεί" επιστημονικά που λέει κι ο Τρικαλινός βουλευτής σε πτυχία "σπουδών" και μετά άλλα 4 χρόνια για αποκτήσει μόνος του κάποια ουσιαστική δεξιότητα που παράγει αξία στην αγορά τότε με γειά του με χαρά του. Εγώ απλά του είπα ποιος είναι ο συντομότερος και αποτελεσματικότερος δρόμος προς στην απασχόληση και την οικονομική ανεξαρτησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
αν δεν το έχεις καταλάβει μιλάμε για 5ο πεδίο, αν θες να πούμε στο παιδί μην πας ΔΕΟΣ, τράβα Ιατρική πες του το να γελάσει

επίσης δεν έχεις καταλάβει πως αν έχεις επαγγελματικά δικαιώματα, που μισείς αλλά η Ιατρική είναι τέτοια σχολή, με επαγγελματικά δικαιώματα και όχι με δεξιότητες, ο άλλος σε πληρώνει γιατί είναι υποχρεωμένος. Δεν είμαι γιατρός επειδή έρχεσαι σαν ασθενής, έρχεσαι σαν ασθενής γιατί είμαι γιατρός, γιατί έτσι λέει ο Ιατρικός Σύλλογος.¨Οτι είναι τέτοια σχολή η λογιστική είναι συζητήσιμο, και βασικά λάθος αλλά πες τέλος πάντων ότι ακόμα υποτίθεται ότι σου δίνει άδεια το ΟΕΕ, αν και έχει ανοίξει πολύ με τις 2 τάξεις λογιστών και τις προϋποθέσεις τους. Δεν αρέσει και σε όλους, μάλλον σε λίγους και πάλι δεν στέκει στο "να πάω ΔΕΟΣ" να πεις "πάνε λογιστική, ούτε έχεις και κανένα μέλλον με το πρώτο πτυχίο.

εμένα πάλι με νοιάζει κάποιος που είναι γιατρός να έχει πτυχίο Ιατρικής και να είναι μέλος του ιατρικού συλλόγου, εσένα όχι, μπράβο σου που πιστεύεις τόσο στην αγορά, εγώ πιστεύω στην επιστήμη.

για πες μας γιατί ένα πτυχίο στα οικονομικά σου .. απαγορεύει να μαθαίνεις ? Για πες μου ένα μεταπτυχιακό 5ου πεδίου που δεν δέχεται πρώτο πτυχίο economics.

γενικά πες κι άλλα, ιδέα δεν έχεις για τι μιλάς, δεν έχει και survivor όμως και περνάει η ώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
επίσης δεν έχεις καταλάβει πως αν έχεις επαγγελματικά δικαιώματα, που μισείς αλλά η Ιατρική είναι τέτοια σχολή, με επαγγελματικά δικαιώματα και όχι με δεξιότητες, ο άλλος σε πληρώνει γιατί είναι υποχρεωμένος. Δεν είμαι γιατρός επειδή έρχεσαι σαν ασθενής, έρχεσαι σαν ασθενής γιατί είμαι γιατρός, γιατί έτσι λέει ο Ιατρικός Σύλλογος.¨Οτι είναι τέτοια σχολή η λογιστική είναι συζητήσιμο, και βασικά λάθος, αλλά δεν αρέσει και σε όλους, μάλλον σε λίγους.

Εσένα σου αρέσει δηλαδή να σε πληρώνουν επειδή είναι υποχρεωμένοι ή επειδή προσφέρεις κάτι?

εμένα πάλι με νοιάζει κάποιος που είναι γιατρός να έχει πτυχίο Ιατρικής και να είναι μέλος του ιατρικού συλλόγου, εσένα όχι, μπράβο σου

Εμένα πάλι με νοιάζει να μπορεί να λύσει το πρόβλημα μου.

επίσης μέχρι τώρα έλεγες πως το παιδί θα κάνει 6 χρόνια να βγάλλει το τετραετές ΔΕΟΣ, τώρα λες θα κάνει 10.. Τόσα έκανες εσύ ?

πτυχίο + μάστερ + phd (ξέρεις δια βίου μάθηση) = 10 χρόνια το ελάχιστο και κόψε το υφάκι γιατί ούτε με ξέρεις, ούτε ξέρεις τι έχω κάνει εγώ.

για πες μας γιατί ένα πτυχίο στα οικονομικά σου .. απαγορεύει να μαθαίνεις ?

Δεν καταλαβαίνεις καν τι γράφω. Πάμε πάλι. Κανείς δεν σου απαγορεύει να μάθεις. Απλά υπάρχουν σχολές που σου μαθαίνουν δεξιότητες με αντίκρισμα στην αγορά και σχολές που δεν το κάνουν. Και στις δύο κάτι θα μάθεις. Διαλέγεις και παίρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
το 6+4 το έσβησα δεν είχα δει τι λες

γελάει ο κόσμος που είσαι, ή το παίζεις, τόσο φιλελές που λες ότι δεν σε νοιάζει αν ο γιατρός έχει πάει Ιατρική. Εύχομαι να μην σου χρειαστει.

τα κόψε δεν με ξέρεις κλπ αλλού. Ει σαι ένας που λες ότι ο γιατρός μπορεί να μην έχει πάει Ιατρική, δεν ξέρεις τι είναι τα δικαιώματα και τι οι δεξιότητες, μισείς τα νομοθετικά ρυθμισμένα επαγγέλματα αλλά μόνο τέτοιες σχολές σου αρέσουν κλπ κλπ Επίσης καλό είναι να έχεις χιούμορ, προαιρετικό όμως και δεν πιστεύω πρέπει να παρέμβει το κράτος, το αποφασιζεις μόνο σου, εσύ και η αγορά, συμφωνούμε σε αυτό

Υπάρχουν λες σχολές που δίνουν δεξιότητες και αρκεί το πρώτο πτυχίο, μάλλον αυτό λες. Γιατί δεν μας έχει πει μια που να μην οδηγει΄σε Νομοθετικώς Ρυθμιζόμενα Επαγγέλματα, τα οποία, σαν καλός Libertarian, μισείς ?

θέλω ο γιατρός να είναι γιατρός και ο μηχανικός μηχανικός όχι κατά δήλωση του αλλά να έχουν άδεια από τα Επιμελητήρια και τους Συλλόγους. Αν τους χρειαστώ θα τους πληρώσω και ναι είναι σωστό. Άλλωστε μόνο τέτοιες σχολές μας είπες σαν καλές γκρεμίζοντας την κοσμοθεωρία σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το 6+4 το έσβησα δεν είχα δει τι λες

γελάει ο κόσμος που είσαι, ή το παίζεις, τόσο φιλελές που λες ότι δεν σε νοιάζει αν ο γιατρός έχει πάει Ιατρική. Εύχομαι να μην σου χρειαστει.

τα κόψε δεν με ξέρεις κλπ αλλού. Ει σαι ένας αστοιχείωτος, μου αρκεί, που λες ότι ο γιατρός μπορεί να μην έχει πάει Ιατρική, δεν ξέρεις τι έναι τα δικαιώματα και τι οι δεξιότητες κλπ

Υπάρχουν λες σχολές που δίνουν δεξιότητες και αρκεί το πρώτο πτυχίο, μάλλον αυτό λες. Γιατί δεν μας έχει πει μια που να μην οδηγει΄σε Νομοθετικώς Ρυθμιζόμενα Επαγγέλματα, τα οποία, σαν καλός Libertarian, μισείς ?

Χαχαχα τι γίνεται ρε φίλε? Πήρες πτυχίο και τώρα κόβεις βόλτες ΟΑΕΔ και σου ανέβει η πίεση και σου φταίνε οι Libertarians?

θέλω ο γιατρός να είναι γιατρός και ο μηχανικός μηχανικός όχι κατά δήλωση του αλλά να έχουν άδεια από τα Επιμελητήρια και τους Συλλόγους. Αν τους χρειαστώ θα τους πληρώσω και ναι είναι σωστό. Άλλωστε μόνο τέτοιες σχολές μας είπες σαν καλές γκρεμίζοντας την κοσμοθεωρία σου

Ε ωραία πλήρωσε τους εμένα καρφί δε μου καίγεται. Εγώ το μόνο που θέλω είναι να μπορώ να πάω στον γιατρό που θεωρώ εγώ καλό σύμφωνα με τα δικά μου υποκειμενικά κριτήρια. Εσύ τι ζόρι τραβάς τι κάνω εγώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
δεν είπα να μην υπάρχουν ιδιώτες γιατροί, και αυτοί όμως, δεν λέω πως δεν το ξέρεις γιατί θα παρεξηγηθείς ότι σε ειρωνεύομαι, είναι γιατροί επειδή τελείωσαν Ιατρική και είναι μέλη του Ιατρικού Συλλόγου. Θες να μπορώ αύριο να κρεμάσω ταμπέλα γιατρός ενώ δεν είμαι και να με κρίνει η αγορά ?

τεσπα, τα economics ήταν το θέμα με αφορμή το ΔΕΟΣ και πως δεν έχει έρθει στην κουβέντα ένα επιχείρημα γιατί δεν μπορεί να είναι το πρώτο βήμα μιας πορείας Δια Βίου Μάθησης γύρω απο τα ενδιαφέροντα κάποιου και τις ανάγκες της αγοράς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν είπα να μην υπάρχουν ιδιώτες γιατροί, και αυτοί όμως, δεν λέω πως δεν το ξέρεις γιατί θα παρεξηγηθείς ότι σε ειρωνεύομαι, είναι γιατροί επειδή τελείωσαν Ιατρική και είναι μέλη του Ιατρικού Συλλόγου. Θες να μπορώ αύριο να κρεμάσω ταμπέλα γιατρός ενώ δεν είμαι και να με κρίνει η αγορά ?

Κρέμασε ότι ταμπέλα θες δε με ενδιαφέρει. Ο καθένας μπορεί να δει αν εσύ ανήκεις στους γιατρούς του συλλόγου ή όχι και να επιλέξει αν πάει ή όχι σε σένα. Εγώ μπορεί να θέλω να ρισκάρω να πάω σε γιατρό που δεν είναι στον σύλλογο εσένα τι σε νοιάζει.

τεσπα, τα economics ήταν το θέμα με αφορμή το ΔΕΟΣ και πως δεν έχει έρθει στην κουβέντα ένα επιχείρημα γιατί δεν μπορεί να είναι το πρώτο βήμα μιας πορείας Δια Βίου Μάθησης γύρω απο τα ενδιαφέροντα κάποιου και τις ανάγκες της αγοράς

Άσε τη δια βίου μάθηση και πες μου που θα βρει δουλειά μετά τα 4 χρόνια αυτής σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
όπου σε οποιαδήποτε τμήμα του 5ου πεδίου, και βασικά κάποια ετεροαπασχόληση μάλλον και το πιθανότερο τίποτε, όπως και με όλες τις σχολές, τον πρώτο καιρό έστω.

δεν υπάρχει θέμα κάποιας σημαντικής πορείας στην διοίκηση και την οικονομία χωρίς MSc πάντως

με νοιάζει γιατί αν γιατροί που δεν είναι γιατροί έχουν πελατεία μπορεί να πάω και γω, και όχι, δεν έχω ζητήσει ποτέ πτυχίο του γιατρού ή κάρτα μέλους στον ΙΣ ακριβώς γιατί δεν παίζει να υπάρχει δεύτερος με τα μυαλά σου, ούτε ο Τζήμερος και ο Gary Johnson
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε ναι επειδή είναι τόσο δύσκολο να κάνεις ένα google search και να δεις αν ο γιατρός είναι στον σύλλογο ή όχι. Πες απλά ότι γουστάρεις τα καρτέλ και τα προστατευόμενα επαγγέλματα και άσε τις άλλες τι βλακείες. Στο 2017 είμαστε, με ένα google search βρίσκεις και τι βρακί φοράει ο γιατρός. Και ξέρεις για να έχει πελατεία ένας γιατρός μάλλον ξέρει τι κάνει, αλλιώς στην πρώτη ταφόπλακα ο κόσμος θα είχε σπάσει. Και αυτό βέβαια είναι δύσκολο να το συμπεράνεις να φανταστώ.

Όσο για το 5ο πεδίο χαίρομαι που τουλάχιστο παραδέχεσαι την αλήθεια. Οι λογιστές βρίσκουν δουλειά και χωρίς μάστερ btw.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
με νοιάζει γιατί αν γιατροί που δεν είναι γιατροί έχουν πελατεία μπορεί να πάω και γω, και όχι, δεν έχω ζητήσει ποτέ πτυχίο του γιατρού ή κάρτα μέλους στον ΙΣ ακριβώς γιατί δεν παίζει να υπάρχει δεύτερος με τα μυαλά σου, ούτε ο Τζήμερος και ο Gary Johnson

Ειμαι κι εγω. Εν ολιγοις μας λες οτι θελεις τη συντεχνια για να σε προστατευει απο τη δικη σου βλακεια; Σορρυ αν δεν το εχω καταλαβει καλα.

Τον καλο επαγγελματια τον κρινει η αγορα. Δεν χρειαζεται κανενα καρτελ να τον προστατευσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
Όπως έχω εξηγήσει, σκέφτομαι πολύ το ΔΕΟΣ, καθώς ντύνει πολιτικές επιστήμες και διεθνές δίκαιο με οικονομικά. Εκτός του ότι το πρόγραμμα σπουδών ταιριάζει απόλυτα στα ενδιαφέροντα μου, από πολλές συζητήσεις που είχα με αποφοίτους και mentors σχετικά με το τμήμα αυτό, κατάλαβα ότι το ΔΕΟΣ παράγει άτομα τα οποία, στο εξωτερικό κυρίως, γίνονται πολυζήτητα σε consulting groups. Στην εποχή μας, όμως, σχεδόν κανείς δεν είναι εφοδιασμένος μόνο με ενα πτυχίο. Το ΔΕΟΣ, όπως κάθε αξιοπρεπές οικονομικό τμήμα, σου προσφέρει γνώσεις οι οποίες είναι απαραίτητες για την εισαγωγή σε ένα ΜΠΣ, τόσο εντός όσο και εκτός της Ελλάδος, με αντικείμενο τη Διοίκηση, το Marketing, Sales, HRM, Finance.
Ακόμα, έχοντας γονείς που εργάζονται σε πολυεθνικές εταιρείες, σε θέσεις που σχετίζονται με την πρόσληψη προσωπικού, η πεποίθηση ότι μηχανικοί και μαθηματικοί προτιμούνται για θέσεις απασχόλησης σχετικά με διοίκηση δεν υφίσταται πλέον. Και αυτό γιατί, όπως προανέφερες, Χάκερ, η εξειδίκευση έχει προχωρήσει πολύ. Οικονομολόγοι, απόφοιτοι τμημάτων ΟΔΕ κλπ προτιμούνται για τέτοιες θέσεις σε εταιρείες.
Τέλος, σύμφωνα με το σκεπτικό πολλών, για να επιβιώσουν οι κάτοικοι της Ελλάδας πρέπει να γίνουν Ιατροί ή Μηχανολόγοι. Φαντάζεστε (και λέω φαντάζεστε γιατί δεν μπορεί και δεν πρόκειται να "επιτευχθεί" κάτι τέτοιο) πώς θα ήταν η κοινωνία; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Τέλος, σύμφωνα με το σκεπτικό πολλών, για να επιβιώσουν οι κάτοικοι της Ελλάδας πρέπει να γίνουν Ιατροί ή Μηχανολόγοι *. Φαντάζεστε (και λέω φαντάζεστε γιατί δεν μπορεί και δεν πρόκειται να "επιτευχθεί" κάτι τέτοιο) πώς θα ήταν η κοινωνία; :worry:

* με κομματικές άκρες στα επιμε-αλητήρια διότι υπάρχουν αρκετοί τίμιοι άνθρωποι που αυτοί τη στιγμή βαράνε μύγες με αυτές τις επιστήμες στη χώρα μας. Ο μέσος Έλληνας βλέπει το γιατρό Πατούλη και την Πατούλενα, οπότε είναι λογικό να ονειρεύεται να σπουδάζει Ιατρός. :) Τα πρότυπα κοινωνικής επιτυχίας, σε μια χώρα χωρίς βιομηχανία και χωρίς τεχνολογική καινοτομία δεν μπορεί παρά να είναι τελείως άκυρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Mιας και θίξατε το θέμα των δεξιοτήτων νομίζω ότι οι γνώσεις Αριθμητικών Μεθόδων σε συνδυασμό με γνώσεις Οικονομετρίας - Ανάλυσης Χρονοσειρών, Ανάλυσης Δεδομένων αποτελούν ένα περιζήτητο οπλοστάσιο για θέσεις που ζητούν Analyst. H συγκεκριμένη άποψη τέθηκε στο SIAM (Society of Industrial Applied Mathematics, USA), το οποίο αποτελεί τον διεθνή φορέα-επιμελητήριο-ερευνητικό κέντρο των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών με την πλειοψηφία των μελών του να είναι εκτός από καθηγητές Πανεπιστημίων, στελέχη μεγάλων πολυεθνικών σε τομείς Βιομηχανικής καινοτομίας και Λήψης αποφάσεων. Για παράδειγμα το ΔΕΤ ή άλλα Τμήματα της ΑΣΟΕΕ προς το κομμάτι της Στατιστικής, θα μπορούσε σε μια σοβαρή χώρα, να αποτελεί μόνο μεταπτυχιακή "κατεύθυνση" ενός προγράμματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών σε κλάδους Optimization and/or Decision Making.

Παραθέτω ένα κομμάτι από τη διάσκεψη του SIAM.
(from a 2016 SIAM panel)

Advice on preparing for jobs in industry or the business world:

  • Achieve programming proficiency in C, Python, or MATLAB. (Such programming is needed to demonstrate and test feasibility.)
  • Take computer science courses.
  • Take enough statistics to be able to model data, because mathematicians often work with data scientists.
    (from a panelist at the 2006 Joint Mathematics Meetings who is a consultant of some sort and whose name I didn't catch)
  • People don't know why they should hire mathematicians; be useful as well as smart.
  • Know how to code, using C++ or the equivalent. You will need to deliver not just a solution, but an implementation.
  • Take probability and statistics.
  • You'll need to learn new mathematics regularly and quickly.
  • You'll need to learn the fields of your teammates/clients so you can help them (for example, one needs to learn some chemistry to work with the pharmaceutical industry).

    If you're looking for a job, note that many position titles appropriate for mathematics graduates end with the word Analyst.

Στην Ελλάδα μας αρέσει να ιδρύουμε Τμήματα με διαφορετικές ονομασίες χωρίς να δίνουμε βάση στην πιθανή εναλλακτική και επικάλυψη των αντικειμένων σπουδών. Ένας λόγος είναι η μη ευελιξία των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών σπουδών μεταξύ τους ώστε ο φοιτητής να επιλέγει τον κλάδο που του αρέσει με κάποιο 2ο minor. Έτσι δημιουργούνται στεγανά και νερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ειμαι κι εγω. Εν ολιγοις μας λες οτι θελεις τη συντεχνια για να σε προστατευει απο τη δικη σου βλακεια; Σορρυ αν δεν το εχω καταλαβει καλα.

Τον καλό επαγγελματία τον κρίνει η αγορά. Δεν χρειαζεται κανενα καρτελ να τον προστατευσει.

Καλά, αν χρειαστείς χειρουργείο κάτσε να στο κάνω εγώ που λέω ότι είμαι γιατρός, όταν τα τινάξεις η αγορά, η οικογένεια σου πχ, δεν θα ξανάρθει, θα βγάλει και κακό όνομα στους συγγενείς και φίλους, όλα καλά. Τι να μην έχεις καταλάβει καλά ? Και ποια είναι η βλακεία μου ? ¨Οτι δεν ζητάω πτυχίο από τους γιατρούς ? Εσύ ζητάς ?

αφού όμως μου λέτε και επιμένετε πως η κρατική εγγύηση και η επιστημονική οργάνωση είναι αρνητικά πράγματα δεν θα ήσασταν και τόσο αρνητικοί στην θέληση κάποιου να κάνει ένα πρώτο πτυχίο στην οικονομία γιατί του αρέσει, γιατί έχει χίλια πραγματα να κάνει μετά και ας μην κατοχυρώνει στάνταρ δικαιώματα. Αυτό ήταν το θέμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.


Edit:κάποιος κάποιος ξαναβάλε αυτά που διεγραψες, εχουν πλακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
όντως, αλλά δεν έχει νόημα, δεν συζητάμε αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
Όπως έχω εξηγήσει, σκέφτομαι πολύ το ΔΕΟΣ, καθώς ντύνει πολιτικές επιστήμες και διεθνές δίκαιο με οικονομικά. Εκτός του ότι το πρόγραμμα σπουδών ταιριάζει απόλυτα στα ενδιαφέροντα μου, από πολλές συζητήσεις που είχα με αποφοίτους και mentors σχετικά με το τμήμα αυτό, κατάλαβα ότι το ΔΕΟΣ παράγει άτομα τα οποία, στο εξωτερικό κυρίως, γίνονται πολυζήτητα σε consulting groups. Στην εποχή μας, όμως, σχεδόν κανείς δεν είναι εφοδιασμένος μόνο με ενα πτυχίο. Το ΔΕΟΣ, όπως κάθε αξιοπρεπές οικονομικό τμήμα, σου προσφέρει γνώσεις οι οποίες είναι απαραίτητες για την εισαγωγή σε ένα ΜΠΣ, τόσο εντός όσο και εκτός της Ελλάδος, με αντικείμενο τη Διοίκηση, το Marketing, Sales, HRM, Finance.
Ακόμα, έχοντας γονείς που εργάζονται σε πολυεθνικές εταιρείες, σε θέσεις που σχετίζονται με την πρόσληψη προσωπικού, η πεποίθηση ότι μηχανικοί και μαθηματικοί προτιμούνται για θέσεις απασχόλησης σχετικά με διοίκηση δεν υφίσταται πλέον. Και αυτό γιατί, όπως προανέφερες, Χάκερ, η εξειδίκευση έχει προχωρήσει πολύ. Οικονομολόγοι, απόφοιτοι τμημάτων ΟΔΕ κλπ προτιμούνται για τέτοιες θέσεις σε εταιρείες.
Τέλος, σύμφωνα με το σκεπτικό πολλών, για να επιβιώσουν οι κάτοικοι της Ελλάδας πρέπει να γίνουν Ιατροί ή Μηχανολόγοι. Φαντάζεστε (και λέω φαντάζεστε γιατί δεν μπορεί και δεν πρόκειται να "επιτευχθεί" κάτι τέτοιο) πώς θα ήταν η κοινωνία; :worry:

Εδω μεσα η συζητηση εχει περασει σε αλλο επιπεδο, εσυ το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ζητησεις μια λιστα με placements των αποφοιτηων. Αν σε ικανοποιουν go for it, αν οχι ψαξε για κατι αλλο. Επισης, γενικα μιλωντας, μην ακους τους διαφορους mentors αλλα μαζεψε γνωμες απ οσους περισσοτερους αποφοιτους μπορεις. Μονο αυτοι μπορουν να σου πουν τι παιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top