Διδακτορικό στην Ελλάδα: αξίζει;

Διδακτορικό στην Ελλάδα: Ανοίγει προοπτικές; Ή μήπως τις περιορίζει; Πιστεύετε πως αξίζει;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Όχι, δεν αξίζει

  • Ναι, φυσικά και αξίζει

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Μπαμπάς και μαμάκα ή μια κοπέλα στην σχολή μου που την είχα στο εργαστήριο ως βοηθό καθηγητή, πρώτα δούλεψε 3 χρονια, μάζεψε χρήματα, και τώρα ζει με αυτά τα χρήματα μέχρι να τελειώσει το διδακτορικό της. Πολύ πιο τίμιο από το να ζητάς από τους δικούς σου
Αρκούν για να μείνει κάποιος μόνος ; Ή απλώς για τα βασικά έξοδα όσο μένει με γονείς ;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,617 μηνύματα.
Αρκούν για να μείνει κάποιος μόνος ; Ή απλώς για τα βασικά έξοδα όσο μένει με γονείς ;
Αν είσαι ευρωπαϊκό πρόγραμμα, είσαι καλά. Στο ΑΠΘ γύρω στα 1000 ή λίγο πάνω προσφάτως.

Αν δεν είσαι υπολόγισε 400-600. Σπανίως >600.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι πιο πολύ το κάνουν part time για να έχουν μια άλλη δουλειά που θα τους προσφέρει τον βασικό. Όντας part time δεν πληρώνεσαι.
Γι αυτό και θα δεις πολλούς υποψήφιους διδάκτορες σε σχέση με το μέγεθος της σχολής.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,892 μηνύματα.
Αρκούν για να μείνει κάποιος μόνος ; Ή απλώς για τα βασικά έξοδα όσο μένει με γονείς ;
Δεν ξέρω λεπτομέρειες, εξαρτάται, μερικοί διδακτορικοί τρώνε και στην λέσχη για να γλυτώσουν έξοδα, αν δεν μένεις με τους δικούς σου τότε αναγκαστικά συγκατοίκηση με 1 ή παραπάνω άτομα.
 

Γλωσσολόγος

Νεοφερμένος

Ο Γλωσσολόγος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τί εννοείς αξίζει ; Υπό ποιά έννοια ; Αν αναφέρεσαι στην αναγνώριση, όπου και να το κάνεις δεν έχει κάποια διαφορά. Τα προγράμματα σπουδών του εξωτερικού είναι καλύτερα μόνο στο προπτυχιακό-μεταπτυχιακό λόγω της δυνατότητας για έρευνα που σου παρέχουν τα αντίστοιχα ιδρύματα, ενώ στην Ελλάδα είμαστε στην περιφέρεια και απλά την αναπαράγουμε. Το διδακτορικό όμως είναι παντού το ίδιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν αναφέρεσαι στην δυσκολία, από ό,τι έχω ακούσει, είναι τρελά δύσκολο και πρέπει να έχεις μεγάλα αποθέματα υπομονής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω αν υπάρχει παραμετρική διαφοροποίηση στο επίπεδο δυσκολίας. Όλα τα διδακτορικά είναι μάλλον το ίδιο δύσκολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ είμαι στον κλάδο των οικονομικών. Έχω ακούσει ότι στα οικονομικά και στον κλάδο των μηχανικών τα διδακτορικά έχουν καλές χρηματοδοτήσεις συνήθως δεν ισχύει αυτό;
Κρίμα γιατί ήταν μια προοπτική που κοίταγα καθώς αγαπάω πολύ το διάβασμα και είναι κάτι που θα μπορούσα να το κάνω πολύ εύκολα για χρόνια,δλδ ο βασικός φόρτος εργασίας μου να είναι η μελέτη .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top