Διδακτική επάρκεια ΠΕ09;

petroulam

Νεοφερμένος

Η petroulam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

Πραγματικά θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος από εσάς μπορεί να με πληροφορήσει σχετικά με το εξής θεμα: Είμαι απόφοιτη του τμήματος οικονομικών επιστημών και ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση .
Η απορία μου είναι η εξής, για να έχω την δυνατότητα να προσληφθω ως εκπαιδευτικός θα πρέπει να έχω πέραν του πτυχίου του οικονομολόγου και επιπλέον πτυχίο διδακτικης επάρκειας από ασπαιτε?
Ή το πτυχίο του οικονομολόγου είναι επαρκές από μόνο του?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Xρειάζεσαι πιστοποιητικό διδακτικής επάρκειας αν θες να εργαστείς ως εκπαιδευτικός στο Δημόσιο. Σε κάποιες σχολές αυτό σου δίνεται αν επιλέξεις συγκεκριμένα παιδαγωγικά μαθήματα αλλά για να ρωτάς μάλλον στη σχολή σου δεν θα είχατε κάτι τέτοιο.

Οπότε ναι, μάλλον θες ΑΣΠΑΙΤΕ.
 

petroulam

Νεοφερμένος

Η petroulam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οχι έχεις δίκιο δεν είχαμε κάτι σχετικό στη σχολή μου..
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους,

Πραγματικά θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος από εσάς μπορεί να με πληροφορήσει σχετικά με το εξής θεμα: Είμαι απόφοιτη του τμήματος οικονομικών επιστημών και ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση .
Η απορία μου είναι η εξής, για να έχω την δυνατότητα να προσληφθω ως εκπαιδευτικός θα πρέπει να έχω πέραν του πτυχίου του οικονομολόγου και επιπλέον πτυχίο διδακτικης επάρκειας από ασπαιτε?
Ή το πτυχίο του οικονομολόγου είναι επαρκές από μόνο του?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Ο κλάδος Οικονομίας είναι πλέον ο ΠΕ80. Νομίζω θα σε βοηθούσε αν διάβαζες αυτό (στο τέλος εκεί που λέει για την παιδαγωγική επάρκεια) https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/genika/163-ekpaidevtikoi-kladoi-eidikothtes-lektiko-kwdikoi
 

petroulam

Νεοφερμένος

Η petroulam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όντως έχει γίνει Π80 ναι..αλλά δεν έχουν επάρκεια όλοι όσοι ανήκουν στον Π80 κωδικό..
Πάντως έχεις δίκιο το άρθρο που έχεις παραθέσει σημειώνει ξεκάθαρα ότι οι πρώην Π09 δεν έχουν επάρκεια και χρειάζονται πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,383 μηνύματα.
Όντως έχει γίνει Π80 ναι..αλλά δεν έχουν επάρκεια όλοι όσοι ανήκουν στον Π80 κωδικό..
Πάντως έχεις δίκιο το άρθρο που έχεις παραθέσει σημειώνει ξεκάθαρα ότι οι πρώην Π09 δεν έχουν επάρκεια και χρειάζονται πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ.
Σε ευχαριστώ πολύ!


Ή πτυχίο ασπαιτε ή μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικα που να δίνει επάρκεια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top