Διαφορετικά επαγγέλματα με διαφορετικές κατευθύνσεις, τι να επιλέξω

zacharw

Νεοφερμένος

Η zacharw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι Α’ λυκείου και είμαι ανάμεσα σε δυο τελείως διαφορετικές ιδιότητες. Αρχικά από παλιά με ενδιέφερε η ψυχολογία και πίστευα πως είχα κατασταλάξει σε αυτήν. Όμως από φέτος μου δημιουργήθηκε έντονο ενδιαφέρον στο μάθημα της φυσικής κυρίως την αστροφυσική. Βρίσκομαι σε ένα μεγάλο δίλλημα καθώς μιλάμε για δύο τελείως διαφορετικές κατευθύνσεις, που δύσκολα μπορώ να αλλάξω στο μέλλον. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε κριτήρια για το πως θα πρέπει να επιλέξω την κατεύθυνση μου και ίσως αν θα μπορούσα στο μέλλον να ασχοληθώ και με τα δύο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι Α’ λυκείου και είμαι ανάμεσα σε δυο τελείως διαφορετικές ιδιότητες. Αρχικά από παλιά με ενδιέφερε η ψυχολογία και πίστευα πως είχα κατασταλάξει σε αυτήν. Όμως από φέτος μου δημιουργήθηκε έντονο ενδιαφέρον στο μάθημα της φυσικής κυρίως την αστροφυσική. Βρίσκομαι σε ένα μεγάλο δίλλημα καθώς μιλάμε για δύο τελείως διαφορετικές κατευθύνσεις, που δύσκολα μπορώ να αλλάξω στο μέλλον. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε κριτήρια για το πως θα πρέπει να επιλέξω την κατεύθυνση μου και ίσως αν θα μπορούσα στο μέλλον να ασχοληθώ και με τα δύο.
Πραγματι ειναι διαμετρικα αντιθετα . Το μονο που τα ενωνει ειναι οτι και τα δυο θελουν μαθηματικη σκεψη.
Η πρακτικη οδος ειναι να πας θετικη στο λυκειο να μπεις φυσικο και οταν τελειωσεις να αποφασισεις μεταπτυχιακο στην αστροφυσικη στο εξωτερικο ή κατατακτηριες στην ψυχολογια.
Στην ελλαδα υπηρχει ενα μεταπτυχιακο στο επκα στην αστροφυσικη.
Ψυχολογια εχει το πλεονεκτημα οτι δεν θελει προυπαρχουσες γνωσεις λυκειου οπως θελει η φυσικη.
Μεχρι να τελειωσεις μπορει και τα κολλεγια να παρουν αναγνωρισεις οποτε μπορεις να πας και εκει αν εχεις 24.000€
Λιγοτερες γνωσεις μεν ,αλλα ειναι μια αλλη λυση δε.
 

zacharw

Νεοφερμένος

Η zacharw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πραγματι ειναι διαμετρικα αντιθετα . Το μονο που τα ενωνει ειναι οτι και τα δυο θελουν μαθηματικη σκεψη.
Η πρακτικη οδος ειναι να πας θετικη στο λυκειο να μπεις φυσικο και οταν τελειωσεις να αποφασισεις μεταπτυχιακο στην αστροφυσικη στο εξωτερικο ή κατατακτηριες στην ψυχολογια.
Στην ελλαδα υπηρχε ενα μεταπτυχιακο στο επκα αλλα δεν ξερω αν το τρεχει πλεον.
Ψυχολογια εχει το πλεονεκτημα οτι δεν θελει προυπαρχουσες γνωσεις λυκειου οπως θελει η φυσικη.
Μεχρι να τελειωσεις μπορει και τα κολλεγια να παρουν αναγνωρισεις οποτε μπορεις να πας και εκει αν εχεις 24.000€
Λιγοτερες γνωσεις μεν ,αλλα ειναι μια αλλη λυση δε.
Ευχαριστώ πολύ!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
παρακαλω
Τελικα το εκπα τρεχει το ΜΠΣ στην αστοφυσικη.
Παντως να σου πω οτι αν μυηθείς στην φυσικη η οποια ειναι λακωνικη και βασιζεται σε συμβολα , μετα δυσκολα αντεχεις τα σεντονια και το μπλα μπλα της ψυχολογιας
Α και η ψυχολογια ειναι για πολυ υπομονετικους και γλυκομιλητους ανθρωπους.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Υπαρχει στη μεση εκπαιδευση μαθημα αστροφυσικης, διαβαζω καλα???:eek:
 

zacharw

Νεοφερμένος

Η zacharw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παρακαλω
Τελικα το εκπα τρεχει το ΜΠΣ στην αστοφυσικη.
Παντως να σου πω οτι αν μυηθείς στην φυσικη η οποια ειναι λακωνικη και βασιζεται σε συμβολα , μετα δυσκολα αντεχεις τα σεντονια και το μπλα μπλα της ψυχολογιας
Α και η ψυχολογια ειναι για πολυ υπομονετικους και γλυκομιλητους ανθρωπους.
Εντάξει ευχαριστω και πάλι θα κάνω και εγώ περαιτέρω έρευνα, πάντως για το θέμα της υπομονής δεν ανησυχώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

παρακαλω
Τελικα το εκπα τρεχει το ΜΠΣ στην αστοφυσικη.
Παντως να σου πω οτι αν μυηθείς στην φυσικη η οποια ειναι λακωνικη και βασιζεται σε συμβολα , μετα δυσκολα αντεχεις τα σεντονια και το μπλα μπλα της ψυχολογιας
Α και η ψυχολογια ειναι για πολυ υπομονετικους και γλυκομιλητους ανθρωπους.
Υπαρχει στη μεση εκπαιδευση μαθημα αστροφυσικης, διαβαζω καλα???:eek:
Όχι όχι δεν υπάρχει, από προσωπική έρευνα άρχισε να με ενδιαφέρει πάντως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν υπήρχε στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Εντάξει ευχαριστω και πάλι θα κάνω και εγώ περαιτέρω έρευνα, πάντως για το θέμα της υπομονής δεν ανησυχώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Όχι όχι δεν υπάρχει, από προσωπική έρευνα άρχισε να με ενδιαφέρει πάντως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν υπήρχε στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση
Γιατί ; Θα διδασκόταν χάλια όπως όλα τα υπόλοιπα. Καλύτερα να μην διδάσκεται καν λοιπόν εάν είναι περάσει το μίσος και την αντιπάθεια παρά την αγάπη για το αντικείμενο. Στα πρακτικά τώρα...

Είσαι ακόμα μικρή για να αποφασίσεις εάν θες να γίνεις αστροφυσικός. Εάν και οφείλω να σου πω ότι οι ευκαιρίες σε αυτόν τον τομέα είναι πρακτικά νεκρές, όπως και στους υπόλοιπους πλην του ηλεκτρονικού φυσικού.

Ο στόχος σου λοιπόν σε πρώτη φάση πρέπει να είναι το φυσικό. Από εκεί και πέρα παρακολουθόντας βλέπεις τι σου αρέσει και κινείσαι ανάλογα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι Α’ λυκείου και είμαι ανάμεσα σε δυο τελείως διαφορετικές ιδιότητες. Αρχικά από παλιά με ενδιέφερε η ψυχολογία και πίστευα πως είχα κατασταλάξει σε αυτήν. Όμως από φέτος μου δημιουργήθηκε έντονο ενδιαφέρον στο μάθημα της φυσικής κυρίως την αστροφυσική. Βρίσκομαι σε ένα μεγάλο δίλλημα καθώς μιλάμε για δύο τελείως διαφορετικές κατευθύνσεις, που δύσκολα μπορώ να αλλάξω στο μέλλον. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε κριτήρια για το πως θα πρέπει να επιλέξω την κατεύθυνση μου και ίσως αν θα μπορούσα στο μέλλον να ασχοληθώ και με τα δύο.
Καταρχάς καλησπέρα

Γλυκιά μου σε νιώθω, εχω βρεθεί και γω σε ανάλογο δίλλημα. Ημουν μεταξύ ψυχολογίας και μιας σχολής του πεδίου υγειας. Οι δυο σχολές ήταν η μέρα με τη νύχτα και όμως κάτι με τράβαγε και στις δυο και το ότι ήμουν καλή και στα θεωρητικά και στα θετικά μαθήματα έκανε ακόμα πιο δύσκολη την επιλογή.

Προσωπικά το σκέφτηκα το ξανασκέφτηκα το είδα απο τη μια από την άλλη και τελικά ανακάλυψα τη μεγάλη μου αγάπη για τις θετικές επιστήμες. Πραγματικά αν γυρναγα πισω θα διάλεγα πάλι την ίδια σχολή.

Μίλησα σύντομα για το προσωπικό βίωμα για δυο λόγος. Πρώτον, γιατί καμία φορά συμπεριφέρομαι σα γρια και μου αρέσει να μιλαω για το "παρελθόν" μου και δεύτερον για να σου (απο)δείξω οτι δεν είσαι μόνη.

Λοιπόν,για να μην πολυλογώ πρέπει να τα βάλεις κάτω και να το σκεφτείς καλά. Τώρα με βάζει ποια κριτήρια θα πάρεις την απόφαση σου είναι καθαρά προσωπική σου επιλογή, αν και θεωρώ οτι θα ηταν καλό να λάβεις οπωσδήποτε υπόψην την κλίση σου.
Τώρα το αν θα κοιτάξεις αποκατάσταση, κύρος, απολαβές, ωράριο εργασιας, αργίες, συνθήκες εργασίας κλπ κλπ όπως προείπα είναι ξεκάθαρα δική σου επιλογή. Δεν πρόκειται προσωπικά να σηκώσω το ψυχολογικό βάρος του να προτείνεις σε κάποιο παιδί με βάση ποια κριτήρια να επιλέξει σχολή.

Το μόνο που θα σε συμβουλεψω είναι η απόφαση σου να αποτελέσει συνοθύλευμα λογικής και καρδιάς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Υπαρχει στη μεση εκπαιδευση μαθημα αστροφυσικης, διαβαζω καλα???:eek:
Υπήρχε πριν λίγα χρόνια* σαν μάθημα επιλογής στη Β' λυκείου. Το έλεγαν αστρονομία, αλλά ήταν πιο πολύ αστροφυσική. Πολύ όμορφο μάθημα που δυστυχώς το φάγανε οι μεταρρυθμίσεις.

1645792099753.png
* κάπου 6 - 7 χρόνια πριν
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Υπήρχε πριν λίγα χρόνια σαν μάθημα επιλογής στη Β' λυκείου. Το έλεγαν αστρονομία, αλλά ήταν πιο πολύ αστροφυσική. Πολύ όμορφο μάθημα που δυστυχώς το φάγανε οι μεταρρυθμίσεις.

Οταν λέμε λίγα χρόνια; :hmm:
Ειναι στάνταρ πάνω από 6ετια
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Υπήρχε πριν λίγα χρόνια* σαν μάθημα επιλογής στη Β' λυκείου. Το έλεγαν αστρονομία, αλλά ήταν πιο πολύ αστροφυσική. Πολύ όμορφο μάθημα που δυστυχώς το φάγανε οι μεταρρυθμίσεις.

* κάπου 6 - 7 χρόνια πριν
Φιλε τι throwback επαιξες τωρα, καπου το 2004-05 μου το χε δωσει ο πατερας μου για να μου κινησει το ενδιαφερον.
Το θυμηθηκα το εξωφυλλο τωρα π το ειδα.
Προφανως δεν υπηρχε διαθεσιμο στο σχολειο της επαρχιας, οποτε με τα χρονια θαφτηκε στη ληθη..
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Είναι πολύ νωρίς για να αποφασίσεις,στο λύκειο έρχεσαι σε πραγματική επαφή με φυσική και χημεία, ασκήσεις κλπ
Τότε καταλαβαίνεις αν σου αρέσει ή θετική σκέψη ή για μένα η θετική πλευρά της ζωής
Μπορείς να μπεις στους οδηγούς σπουδών των σχολών και να δεις τα μαθήματα που έχουν, πόσο σου αρέσουν και σε ενδιαφέρουν
Και τα δύο εξαιρετικά ενδιαφέροντα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top