Διακοπή σπουδών στην Ελλάδα και συνέχεια στο εξωτερικό

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να συνεχίσει τις σπουδές του στο Πανεπιστήμιο που πήγε με το πρόγραμμα erasmus?...φυσικά με δικά του έξοδα εφόσον λήγει η υποτροφία.

Σημείωση διαχειριστή:
Το θέμα αυτό προήλθε από το thread Erasmus.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
@Jimmy1 Δε νομίζω να γίνεται αυτό. Καλά θα ήταν όμως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να συνεχίσει τις σπουδές του στο Πανεπιστήμιο που πήγε με το πρόγραμμα?...φυσικά με δικά του έξοδα εφόσον λήγει η υποτροφία.

Μπορείς να κάνεις αίτηση ως transfer student. Είναι ουσιαστικά μετεγγραφή σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Ψάξε στο site της σχολής που σε ενδιαφέρει. Αν δεν βρείς κάτι σχετικό στείλ' τους ένα mail και να τους ρωτήσεις αν δέχονται transfer students, πότε είναι οι διορίες και ποια δικαιολογητικά χρειάζονται για να κάνεις αίτηση. Ελπίζω να βοήθησα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις αίτηση ως transfer student. Είναι ουσιαστικά μετεγγραφή σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Ψάξε στο site της σχολής που σε ενδιαφέρει. Αν δεν βρείς κάτι σχετικό στείλ' τους ένα mail και να τους ρωτήσεις αν δέχονται transfer students, πότε είναι οι διορίες και ποια δικαιολογητικά χρειάζονται για να κάνεις αίτηση. Ελπίζω να βοήθησα! :)

Γίνεται αυτό το πράγμα; Και παίρνεις πτυχίο από εκεί; Ή από την Ελλάδα; Σου αναγνωρίζονται τα μαθήματα που έχεις περάσει εδώ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να συνεχίσει τις σπουδές του στο Πανεπιστήμιο που πήγε με το πρόγραμμα?...φυσικά με δικά του έξοδα εφόσον λήγει η υποτροφία.

ΦΥΣΙΚΑ και γίνεται! :) πολλά άτομα το έχουν κάνει. η διαφορά όμως είναι ότι ενώ για παράδειγμα εμείς εδώ παίρνοντας το πτυχίο ορκιζόμαστε κιόλας, εκεί απλώς παίρνουν δίπλωμα μετάφρασης και διερμηνείας π.χ. και μετά πρέπει να δώσουν και άλλες εξετάσεις προκειμένου να γίνουν ορκωτοί. αυτό ξέρω πως ισχύει για το τμήμα που θα πάω εγώ, τώρα γενικά δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ότι γίνεται γίνεται...Τώρα με ποια διαδικασία, ποιος ξέρει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ότι γίνεται γίνεται...Τώρα με ποια διαδικασία, ποιος ξέρει?
απλώς διακόπτεις τις σπουδές σου εδώ αλλά λογικά θέλει τεράστια κια μακροχρόνια διαδικασία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
:confused:
Δηλαδή γίνεται να πάω εγώ π.χ. στο 5ο έτος της ιατρικής erasmus στην Γερμανία και μετά στο 6ο έτος να συνεχίσω εκεί; Και να πάρω πτυχίο από εκεί; Τα μαθήματα από εδώ μου τα αναγνωρίζουν; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
απλώς διακόπτεις τις σπουδές σου εδώ αλλά λογικά θέλει τεράστια κια μακροχρόνια διαδικασία.:)

Πόσο ισχύει! Εδώ το erasmus θέλει τόση μα τόση γραφειοκρατία. Σκεφτείτε το transfer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
:confused:
Δηλαδή γίνεται να πάω εγώ π.χ. στο 5ο έτος της ιατρικής erasmus στην Γερμανία και μετά στο 6ο έτος να συνεχίσω εκεί; Και να πάρω πτυχίο από εκεί; Τα μαθήματα από εδώ μου τα αναγνωρίζουν; :worry:
πόσα έτη είναι η Ιατρική? 4 δεν είναι? για να μην σου λέω και βλακείες, δεν το έχω ψάξει για την Ιατρική... λογικά θα τα αναγνωρίζουν αλλά φυσικά θα πρέπει να έχεις και τους ανάλογους βαθμούς λογικά.
από εκεί θα πάρεις πτυχίο αλλά δεν θα είσαι ορκωτός...ΝΟΜΙΖΩ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
6 χρόνια είναι η Ιατρική.
Μου κάνει τεράστια εντύπωση αυτό. Πώς είναι δυνατόν να μην είναι γνωστή αυτή η δυνατότητα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
6 χρόνια είναι η Ιατρική.
Μου κάνει τεράστια εντύπωση αυτό. Πώς είναι δυνατόν να μην είναι γνωστή αυτή η δυνατότητα; :hmm:
αχααα...ε δεν είναι και κάτι συνηθισμένο:hmm:και δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα το δεχτεί το ξένο αλλά και το ελληνικό πανεπιστήμιο!:) Ωστόσο, δεν βλάπτει να το προσπαθήσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ο ξάδερφος μου σπουδάζει στο ΤΕΙ Πάτρας. Είδα στην εγκύκλιο που την είχε στον υπολογιστή του ότι αν κάποιος επιθυμεί μπορεί να συνεχίσει τις σπουδές του στο εξωτερικό....και να πάρει και πτυχίο από εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleiwpap

Νεοφερμένος

Η kleiwpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών στο ΤΕΙ Πειραιά.Ήταν απο τις τελευταίες μου επιλογές στο μηχανογραφικό και την έβαλα για να πάρω το πάσο και όχι γιατί με ενδιέφερε.Ήμουν σίγουρη οτι θα ξαναέδινα πανελλήνιες και φέτος καθώς λόγω άγχους απο την πίεση του φροντιστηρίου και την τρέλα των καθηγητών του σχολείου δεν κατάφερα να συγκεντρώσω τα κατάλληλα μόρια για να μπω στην σχολή που θέλω.Όμως όλοι μου έλεγαν να πάω πρώτα να δω στην σχολή που πέρασα,οτι είναι καλύτερα απο το Φυσικό(που είναι η σχολή που θέλω) κ.α. με αποτέλεσμα να περάσουν οι μήνες και να μην μπορώ πλέον να δηλώσω ξανά για τις πανελλήνιες και δεν ξέρω τι να κάνω.Το Φυσικό ήταν,είναι και θα είναι αυτό που θέλω παρα τα όσα μου λένε όλοι(για επίπεδο σπουδών,τρελούς καθηγητές που σε κόβουν χωρίς λόγω και φυσικά την ανεργία).Η αλήθεια είναι πως οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί έχουν περισσότερη ζήτηση στο εξωτερικό απο τους Φυσικούς(απο ότι έχω ακούσει) αλλά πιστεύω πως με ένα καλό μεταπτυχιακό απο το τμήμα Φυσικής μπορείς να ασχοληθείς με αυτό που πραγματικά θες στο εξωτερικό βέβαια!Σε συζήτηση που είχα με έναν καθηγητή μου απο την σχολή μου είπε πως μπορώ να συνεχίσω τις προτυχιακές μου σπουδές στο εξωτερικό και μάλιστα σε άλλο τμήμα.Το έψαξα και έστειλα email στα πανεπιστήμια του εξωτερικού μου με ενδιαφέρουν για να μάθω αν γίνεται και τις προυποθεσεις.Μου είπαν πως γίνεται να το κάνω όμως με έχουν φοβήσει όλοι και μου κόψανε ακόμη και αυτή την σκέψη.Πιστεύετε οτι αξίζει να φύγω στο 2ο-3ο ετος σπουδών μου απο την σχολή μου και να συνεχίσω στο εξωτερικό ή δεν αξίζει τον κόπο;Πολλοί μου έχουν πει οτι θα είναι πολύ πιο δύσκολα το να συνεχίσω σε προχωρημένο έτος τις σπουδές μου στο εξωτερικό απο οτι να τις ξεκινούσα έξω απο την αρχή αλλά αν είναι να κάνω πραγματικά αυτό που μου αρέσει πιστεύω πως αξίζει:worry::/::(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
πως γινεται αφου σου αρεσει η φυσικη (αρα και ευχερια και στα μαθηματικα) να μην εγραψες 17+ στα δυο αυτά μαθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top