Φυσική - Διαγώνισμα: Χρειάζομαι πληροφορίες που αφορούν την Κίνηση.

TAZ

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ΒΑΡΟΣ ενος σωματος ονομαζουμε την δυναμη με την οποια η γη ελκει το σωμα προς το κεντρο της(εχει διευθυνση κατακορυφη και φορα προς το κεντρο της γης.εχει μετρο που δινεται απο τη σχεση Β=m.g οπου g η επιταχυνση της βαρυτητας.το βαρος ενος σωματος αυξανεται απο τον ησιμερινο προς τους πολους και μειωνεται οσο απομακρυνομαστε απο την επιφανεια της γης)
ΒΑΡΥΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ειναι η δυναμη που ασκει η γη σε οποιοδηποτε σωμα ανεξαρτητα αν αυτο βρισκεται στο εδαφος,πεφτει ή ανυψωνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
γραψαμε και τα πηγα ποκυ καλα.
ερωτησεις.
-να γραψω 3ο νομο νευτωνα και παραδειγμα
- σωστο λαθος ολες οι προτασεις ειχαν σχεση με το βαρος
-να συμπληρωσω τα κενα (αδρανεια)
-να βρω τη συνισταμενη των δυναμεω Φ1=8Ν Φ2=6Ν αν σχηματιζουν μεταξυ τουσ γωνια 0 ,90 και 180 μοιρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TAZ

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μπραβο Ανδρεα,συνεχισε ετσι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinoulis

Νεοφερμένος

Ο zinoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια εχω διαγονισμα αυριο στην πρωτη ενοτητα του βιβλιου..ειμαι δευτερα γυμνασιου και επειδη δν ειμαι και πολι καλη θα ηθελα μια βοηθεια....!πεστε μου τι πεφτει συνηθως.....αα και κατι αλλο πεσ τε μου πως γινονται ολεσ αυτεσ οι μετατροπεσ γιατι δεν εχω καταλαβει τιποτα.....!!πεσ τε μου για ολεσ τισ μετατροπεσ και πωσ γινονται...!!μονο λιγο γρηγορα γιατι γραφω αυριο..ευχαριστω προκαταβολικα..!!:):):):):):):thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:bye::bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
¨Εχετε αυριο σχολειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
παιδια εχω διαγονισμα αυριο στην πρωτη ενοτητα του βιβλιου..ειμαι δευτερα γυμνασιου και επειδη δν ειμαι και πολι καλη θα ηθελα μια βοηθεια....!πεστε μου τι πεφτει συνηθως.....αα και κατι αλλο πεσ τε μου πως γινονται ολεσ αυτεσ οι μετατροπεσ γιατι δεν εχω καταλαβει τιποτα.....!!πεσ τε μου για ολεσ τισ μετατροπεσ και πωσ γινονται...!!μονο λιγο γρηγορα γιατι γραφω αυριο..ευχαριστω προκαταβολικα..!!:):):):):):):thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:bye::bye::bye::bye:

1) Πες μας ύλη, ή τουλάχιστον τις σελίδες που έχετε να διαβάσετε.
2) Ποιες μετατροπές? Υπάρχουν χίλιες. Αν έκανες μια διευκρίνιση....
3) Έχω την εντύπωση ότι δεν είσαι φοιτητής. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinoulis

Νεοφερμένος

Ο zinoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
λοιπον..την τριτη εχουμε σχολειο δεν ειμαι φοιτητρια ειμαι δευτερα γυμνσιου λοιπον η κυρια δεν μασ ειπε οτι θα κανουμε τεστ αλλα μασ ειπε να διαβασουμε παρα πολυ καλα τισ σελιδεσ...14,15,16,17..μετατροπες..θελω τισ μετατροπεσ:μηκοσ,χρονοσ,μαζα.εμβαδου,ογκο,πυκνοτητα..βασικα δεν καταλαβαινω πως τισ κανουμε...δεν εχω καταλαβει καθολου πως τισ κανουμε..οποιαδηποτε βοηθεια θα ειναι χρησιμι..ευχαριστω πολι...!!:):):):):thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ασχετο,και εμεισ γραφουμε φυσικη αυριο:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.

agelikist

Νεοφερμένος

Η ΑΓΓΕΛΙΚΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αυριο γραφω τεστ στη φσικη και δεν έχω καταλάβει τιποτα! Μπορεί καποιος ν μου πει πωσ μετατρεποΥμε τα m/s σε km/h ?? Ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Αυριο γραφω τεστ στη φσικη και δεν έχω καταλάβει τιποτα! Μπορεί καποιος ν μου πει πωσ μετατρεποΥμε τα m/s σε km/h ?? Ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ...!!
Π.χ. 20m/s = (20 * 3600)m/3600s = 72000m/h = 72km/h

Eλπίζω να κατάλαβες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^IoaNNa^

Νεοφερμένος

Η Ioanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

^IoaNNa^

Νεοφερμένος

Η Ioanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ρε παιδιά την Τρίτη γράφουμε τεστάκι στη φυσική στην πρώτη και δεύτερη ενότητα.........πείτε κανα τύπο και καμιά ερώτηση που είναι πιθανών να πέσει!!!:Dplzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

ευχαριστώ!
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Διαβασε καλα την πυκνοτητα και τις μετατροπες των μοναδων απο 1η ενοτητα...
Απο τη 2η δεν ξερω...:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^IoaNNa^

Νεοφερμένος

Η Ioanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Διαβασε καλα την πυκνοτητα και τις μετατροπες των μοναδων απο 1η ενοτητα...
Απο τη 2η δεν ξερω...:what:

ναι νταξει αυτά λίγο πολύ τα ξέρω τα έχω που τα ακούω και από το σχολείο και από το φροντηστίριο ασε..... στην δεύτερη δυσκολεύομαι αρκετούτσικα:'(

thanks παντως!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna96

Νεοφερμένος

Η anna96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ζαχάρω (Ηλεία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Eγω γραφω αυριο Φυσικη 1ου τριμηνου και ειμαι σιγουρη οτι θα τα σκατοσω ,οπωσ λεει και ο λογοσ!!!!Καμια ιδεα τι προκειτε να μας βαλει???:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Eγω γραφω αυριο Φυσικη 1ου τριμηνου και ειμαι σιγουρη οτι θα τα σκατοσω ,οπωσ λεει και ο λογοσ!!!!Καμια ιδεα τι προκειτε να μας βαλει???:xixi:

Υλη???????????? Αν δε μας πεις, πως θα σε βοηθησουμε? :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
+1!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
καλησπερα παιδια!
την παρασκευη γραφουμε φυσικη
στην κινηση και εχουμε την υποενοτητα 2.3 (μονο!)
βεβαια,εχει πολλα πραγματα σημαντικα,
και επειδη η φυσικη δεν ειναι και το πιο ευκολο μου,
θα ηθελα να με κατατοπησετε στο τι μπορει να πεσει.
και απο θεωρια,και απο ασκησεις.
θα σας παρακαλουσα να βοηθησετε,ειναι μεγαλη αναγκη,
ευχαριστω προκαταβολικα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top