Διαγραφή από σχολή

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παίδες έχω λίγο άγχος για το αν προλάβω σε αυτές τις 5 μέρες που ειναι οι εγγραφές να διαγραφώ απο την παλιά σχολη και να γραφτω στη νέα.
Κάποιος που εχει κάνει διαγραφη και ξέρει μπορεί να μου πει πόσες μέρες εκαναν για να στείλουν τη βεβαίωση διαγραφής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimani

Νεοφερμένος

Ο jimani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ελα και γω στην ιδια μοιρα με εσενα ειμαι εσυ που περασεσ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Παίδες έχω λίγο άγχος για το αν προλάβω σε αυτές τις 5 μέρες που ειναι οι εγγραφές να διαγραφώ απο την παλιά σχολη και να γραφτω στη νέα.
Κάποιος που εχει κάνει διαγραφη και ξέρει μπορεί να μου πει πόσες μέρες εκαναν για να στείλουν τη βεβαίωση διαγραφής;

Απευθείας παίρνεις τη βεβαίωση διαγραφής. Υπόθεση μιας πρωίας είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Παίδες έχω λίγο άγχος για το αν προλάβω σε αυτές τις 5 μέρες που ειναι οι εγγραφές να διαγραφώ απο την παλιά σχολη και να γραφτω στη νέα.
Κάποιος που εχει κάνει διαγραφη και ξέρει μπορεί να μου πει πόσες μέρες εκαναν για να στείλουν τη βεβαίωση διαγραφής;

Αναλόγως το πόσο μακρία είναι η σχολή από την πόλη σου. Επειδη έχω κάνει 3 φορές αυτή τη διαδικασία, μπορώ να σου πω ότι όσο πιο κοντά τόσο πιο γρήγορα. Από Αθήνα πάντως την ίδια μέρα μου την έστειλαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Οπότε αν πάω στη σχολη και κανω εκεί την αίτηση δε θα μου δώσουν τη βεβαίωση απ ευθείας όπως λέει το παιδί πιο πάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Οπότε αν πάω στη σχολη και κανω εκεί την αίτηση δε θα μου δώσουν τη βεβαίωση απ ευθείας όπως λέει το παιδί πιο πάνω;

Εγώ, πάντως, που διαγράφτηκα στις αρχές του μήνα, ένα πρωί διήρκησε όλη η διαδικασία (από το να πάρω και να προσκομίσω τις βεβαιώσεις που μού ζήτησαν, μέχρι να πάρω τη βεβαίωση διαγραφής). Για την εγγραφή στη νέα σχολή λογικά θα πας άλλη ημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Οπότε αν πάω στη σχολη και κανω εκεί την αίτηση δε θα μου δώσουν τη βεβαίωση απ ευθείας όπως λέει το παιδί πιο πάνω;

Αν πας αυτοπροσώπως εννοείται θα στη δώσουν εκείνη την ώρα. Αν διαγραφείς μέσω ΚΕΠ είναι χρονοβόρο και δεν το προτείνω σε κανέναν που θέλει να διαγραφεί, εκτός αν η σχολή είναι πάρα πολύ μακριά (ας πούμε στο πρώτο τμήμα που διαγράφηκα ήταν στο Ρέθυμνο και ήταν μεγάλο το ταξίδι για ένα πρωινό δουλειά. Οπότε το ΚΕΠ ήταν μονόδρομος. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχε πάρει 10 μέρες για να μου τη στείλουν τη διαγραφή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steffie__se

Νεοφερμένος

Η steffie__se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ρε παιδία εγώ θέλω να ξεγραφτώ απο τη Βιολογία Αθήνας για να γραφτώ Θεσσαλονίκη αλλά τις δύο τελευταιες εβδομαδες παιρνω τηλ και δεν το σηκωνει κανεις και τώρα στο site των απεργών του ΕΚΠΑ εβγαλαν ανακοινωση πως ολη αυτην την εβδομαδα θα περιφουρουν ολα τα κτήρια κτλ. Πήρα τηλ στη Θεσσαλονικη και μου παν οτι το πολυ πολυ αν συνεχιστουν οι απεργιες θα κανω μια υπεύθυνη δήλωση που θα λέει οτι θα διαγραφω απτην παλια σχολη μολις ανοιξει το καποδιστριακο. Αλλα δεν ειμαι και σιγουρη αν μου ειπε αυτο ακριβώς. Αυριο θα ειναι κλειστα στην Θεσσαλονικη για να ξαναρωτησω και εγω θελω να ανεβω αυριο μεθαυριο και δεν ξερω τι γινεται.... Ξέρει κανείς τι παίζετααι αυτες τις μερες στο καποδιστριακο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ρε παιδία εγώ θέλω να ξεγραφτώ απο τη Βιολογία Αθήνας για να γραφτώ Θεσσαλονίκη αλλά τις δύο τελευταιες εβδομαδες παιρνω τηλ και δεν το σηκωνει κανεις και τώρα στο site των απεργών του ΕΚΠΑ εβγαλαν ανακοινωση πως ολη αυτην την εβδομαδα θα περιφουρουν ολα τα κτήρια κτλ. Πήρα τηλ στη Θεσσαλονικη και μου παν οτι το πολυ πολυ αν συνεχιστουν οι απεργιες θα κανω μια υπεύθυνη δήλωση που θα λέει οτι θα διαγραφω απτην παλια σχολη μολις ανοιξει το καποδιστριακο. Αλλα δεν ειμαι και σιγουρη αν μου ειπε αυτο ακριβώς. Αυριο θα ειναι κλειστα στην Θεσσαλονικη για να ξαναρωτησω και εγω θελω να ανεβω αυριο μεθαυριο και δεν ξερω τι γινεται.... Ξέρει κανείς τι παίζετααι αυτες τις μερες στο καποδιστριακο?

Το ΕΚΠΑ έκανε αναστολή λειτουργίας επ αόριστον, με λίγα λόγια έκλεισε. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν γραμματείες, καθηγητές και κανείς άλλος. Εννοείται πως δε θα χάσεις την εγγραφή σου. Επειδή στο ΑΠΘ ξέρουν την κατάσταση, εξήγησε τους τι συμβαίνει και λογικά θα κάνεις αυτό με την υπεύθυνη δήλωση. Υπομονή και ψυχραιμία χρειάζεται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,283 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά.Οπως ξέρετε περασα φέτος στο οικονομικό Πάντειου (Τοπα).Εχω μια ερώτηση πέρσι είχα περάσει και εγγραφει κανονικά στο οικονομικό της Πάτρας.Πως θα γίνει η διαγραφή και η εγγραφή στο νέο τμήμα;Πρέπει να μου στείλει η Πάτρα κάποιο χαρτί και αν ναι ποτέ;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,851 μηνύματα.
Φωτάκο είμαι σχεδόν σίγουρος πριν καιρό που το έψαχνα ότι όλα γίνονται ηλεκτρονικά πλέον. Δηλαδή κατά την εγγραφή σου στη νέα σχολή μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας, θα υπάρχει και checkbox που ενέχει υπεύθυνης δήλωσης, ότι δηλώνεις πως θέλεις να διαγραφτείς από την προηγούμενη σχολή!
Θα μας το βεβαιώσει και η @Λένω και όποιος άλλος είχε σχετική εμπειρία απο πέρυσι.

Δεν είναι όπως παλιά που έτρεχες για αιτήσεις και βεβαιώσεις διαγραφής και που τα προσκόμιζες μαζί με τα δικαιολογητικά της εγγραφής δηλώνοντας το παρόν στη σχολή (ειδικά όσοι περνούσαμε επαρχία ταξιδεύαμε τότε με πλοία και ΚΤΕΛ για να πάμε για την εγγραφή και κλείναμε και ξενοδοχεία από την προηγούμενη μέρα, προκειμένου να ξυπνήσουμε πρωί να πάμε να γραφτούμε :P).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,283 μηνύματα.
Φωτάκο είμαι σχεδόν σίγουρος πριν καιρό που το έψαχνα ότι όλα γίνονται ηλεκτρονικά πλέον. Δηλαδή κατά την εγγραφή σου στη νέα σχολή μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας, θα υπάρχει και checkbox που ενέχει υπεύθυνης δήλωσης, ότι δηλώνεις πως θέλεις να διαγραφτείς από την προηγούμενη σχολή!
Θα μας το βεβαιώσει και η @Λένω και όποιος άλλος είχε σχετική εμπειρία απο πέρυσι.

Δεν είναι όπως παλιά που έτρεχες για αιτήσεις και βεβαιώσεις διαγραφής και που τα προσκόμιζες μαζί με τα δικαιολογητικά της εγγραφής δηλώνοντας το παρόν στη σχολή (ειδικά όσοι περνούσαμε επαρχία ταξιδεύαμε τότε με πλοία και ΚΤΕΛ για να πάμε για την εγγραφή και κλείναμε και ξενοδοχεία από την προηγούμενη μέρα, προκειμένου να ξυπνήσουμε πρωί να πάμε να γραφτούμε :P).


Ευχαριστώ παρά πολύ.Θα κάνω μια ερώτηση και στην γραμματεία της σχολής όταν είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Filip55

Νεοφερμένος

Ο Filip55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγώ πάντως ήξερα ότι, αφού κάνεις την διαγραφή ηλεκτρονικα, πας στο κεπ, παίρνεις μια υπεύθυνη δήλωση στην οποία γράφεις ότι θες να διαγραφτεις από την σχολη (υπάρχει ειδικό κείμενο που το γράφεις), και μετά την πας αυτοπροσώπως στην σχολή.. :/

Πείτε μου αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο, επειδή και εγώ πρέπει να κάνω διαγραφή
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,283 μηνύματα.
Οι εγγραφές ποτέ θα ξεκινήσουν;
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δε ξέρω αν αυτό γίνεται για νέα σχολή εγώ πάντως που είχα πάρει πέρυσι μετεγγραφή από το τμήμα της Κρήτης για Αθήνα την εκαν τη διαγραφεί μέσω email στέλνοντας στη γραμματεία μέσω email μια υπεύθυνη δήλωση που ζητώ τη διαγραφεί από το τμήμα της Κρήτης και μετά για την εγγραφή μου στην Αθήνα μου έστειλε η γραμματεία της Κρήτης πλι με email το επίσημο έγγραφο που λέει ότι διαγράφτηκαν για να το δείξω στη γραμματεία της Αθήνας και ναι γίνει η εγγραφή μου εκεί...
 

Elena02

Νεοφερμένος

Η Elena02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου απαντησει οποιος εχει προβει στην ιδια διαδικασια ή γνωριζει γενικοτερα με σιγουρια πως γινεται η διαγραφη απο την προηγουμενη σχολη .Εχω περασει με 10% σε νεα σχολη και πηρα στην παλια να ρωτησω τι εγγραφα χρειαζονται ποτε να παραδωσω πασο κτλ και μονο που δε με εβρισαν . Μου ειπαν ηλεκτρονικα οταν κανω τη νεα εγγραφη στην αλλη σχολη εχει ενα κουτακι που λεει αν εισαι εγγεγραμμενος σε αλλη σχολη και οτι τους ερχεται απο εκει η διαγραφη ειναι σιγουρο ή θα βρεθω προ εκπληξεων? Και θα μεινω εξω και απο τη νεα σχολη? Να παω απο κοντα λετε να τους τα πω ή παλι τα ιδια θα μου πουν..
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου απαντησει οποιος εχει προβει στην ιδια διαδικασια ή γνωριζει γενικοτερα με σιγουρια πως γινεται η διαγραφη απο την προηγουμενη σχολη .Εχω περασει με 10% σε νεα σχολη και πηρα στην παλια να ρωτησω τι εγγραφα χρειαζονται ποτε να παραδωσω πασο κτλ και μονο που δε με εβρισαν . Μου ειπαν ηλεκτρονικα οταν κανω τη νεα εγγραφη στην αλλη σχολη εχει ενα κουτακι που λεει αν εισαι εγγεγραμμενος σε αλλη σχολη και οτι τους ερχεται απο εκει η διαγραφη ειναι σιγουρο ή θα βρεθω προ εκπληξεων? Και θα μεινω εξω και απο τη νεα σχολη? Να παω απο κοντα λετε να τους τα πω ή παλι τα ιδια θα μου πουν..


Ακριβώς αυτό που σου είπαν θα γίνει.. Κι εγώ πήρα τηλέφωνο στη προηγούμενη γραμματεία και μου είπαν ακριβώς το ίδιο. Μόνο που πρέπει να παραδώσεις το πάσο, αν έχεις παραλάβει συγγράμματα κι αυτά, γενικά ο, τι έχει σχέση με τη σχολή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top