Διαγραφή από προηγούμενη σχολή μετά από 2η φορά πανελλήνιες

littlethunder

Νεοφερμένος

Η littlethunder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι εγγεγραμμένη σε μια σχολή και ξαναεδωσα πανελλήνιες φέτος. Την διαγραφή πρέπει να την κάνω πριν κάνω το μηχανογραφικό ή μπορώ και αφού δω που περασα;;

( γενικά αυτό που δεν γνωρίζω είναι οταν περάσω σε μια σχολή αν αυτό σημαίνει ότι παράλληλα εγγραφομαι σε αυτη)
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι εγγεγραμμένη σε μια σχολή και ξαναεδωσα πανελλήνιες φέτος. Την διαγραφή πρέπει να την κάνω πριν κάνω το μηχανογραφικό ή μπορώ και αφού δω που περασα;;

( γενικά αυτό που δεν γνωρίζω είναι οταν περάσω σε μια σχολή αν αυτό σημαίνει ότι παράλληλα εγγραφομαι σε αυτη)
Όχι, δε σημαίνει αυτό. Αφού δεις φέτος που πέρασες θα αποφασίσεις αν θέλεις να παραμείνεις εγγεγραμμένη στην παλιά σου σχολή ή να διαγραφείς και να εγγραφείς στην καινούργια.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι εγγεγραμμένη σε μια σχολή και ξαναεδωσα πανελλήνιες φέτος. Την διαγραφή πρέπει να την κάνω πριν κάνω το μηχανογραφικό ή μπορώ και αφού δω που περασα;;

( γενικά αυτό που δεν γνωρίζω είναι οταν περάσω σε μια σχολή αν αυτό σημαίνει ότι παράλληλα εγγραφομαι σε αυτη)
Αν αποφασίσεις να διαγραφείς από τη σχολή που είσαι τώρα θα το κάνεις ταυτόχρονα με την αίτηση εγγραφής στην καινούργια σχολή από την πλατφόρμα του υπουργείου που ανοίγει τον Σεπτέμβρη
 

littlethunder

Νεοφερμένος

Η littlethunder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αν αποφασίσεις να διαγραφείς από τη σχολή που είσαι τώρα θα το κάνεις ταυτόχρονα με την αίτηση εγγραφής στην καινούργια σχολή από την πλατφόρμα του υπουργείου που ανοίγει τον Σεπτέμβρη
Τέλεια Ευχαριστω!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ακόμη δεν κάνεις τίποτα.

ΑΝ περάσεις εκεί που θέλεις και ΑΝ θέλεις να πας ΤΟΤΕ κάνεις διαγραφή.
 

littlethunder

Νεοφερμένος

Η littlethunder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ακόμη δεν κάνεις τίποτα.

ΑΝ περάσεις εκεί που θέλεις και ΑΝ θέλεις να πας ΤΟΤΕ κάνεις διαγραφή.
Με αυτόν τον τρόπο όμως δεν "κλεβω" μια θέση κάποιου στην σχολή που πέρασα;; (εφόσων πχ δεν θέλω να πάω)
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Με αυτόν τον τρόπο όμως δεν "κλεβω" μια θέση κάποιου στην σχολή που πέρασα;; (εφόσων πχ δεν θέλω να πάω)
Ναι αν περάσεις σε μια σχολή και δεν πας, παίρνεις τη θέση από κάποιον άλλο υποψήφιο. Γι'αυτό είναι καλό να δηλώσεις μόνο σχολές που είσαι σίγουρη ότι θα θέλεις να πας άμα περάσεις. Αλλιώς άμα ξέρεις ότι δε σε ενδιαφέρει η σχολή ίσως είναι καλύτερο να μην τη δηλώσεις για να περάσει κάποιος που τη θέλει. Προφανώς ότι θες κάνεις αλλά καλό είναι να σκεφτόμαστε και τους άλλους που αγωνιούν για να μπουν και αυτοί σε μια σχολή
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Με αυτόν τον τρόπο όμως δεν "κλεβω" μια θέση κάποιου στην σχολή που πέρασα;; (εφόσων πχ δεν θέλω να πάω)
Απλά να διευκρινιστεί ότι άπαξ και την έχεις δηλώσει στο μηχανογραφικό και περάσεις, έχεις κλείσει τη θέση στη σχολή (άρα δε μπορεί να τη διεκδικήσει κάποιος άλλος), ακόμα και αν δεν πας να κάνεις τελικά εγγραφή. ;)
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Προφανώς ότι θες κάνεις αλλά καλό είναι να σκεφτόμαστε και τους άλλους που αγωνιούν για να μπουν και αυτοί σε μια σχολή
Μα στις πανελλήνιες δεν πρεπει να μας νοιαζει κανενας περα απο τον εαυτο μας !!11!1!11!! είναι διαγωνισμός !!1!1!!!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κάποτε, θα πρέπει να γίνει ρύθμιση ώστε όταν κάποιος μπαίνει σε μια σχολή, να διαγράφεται αυτόματα από τη σχολή που τυχόν ήδη φοιτά.

1687296370260.png
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,674 μηνύματα.
Κάποτε, θα πρέπει να γίνει ρύθμιση ώστε όταν κάποιος μπαίνει σε μια σχολή, να διαγράφεται αυτόματα από τη σχολή που τυχόν ήδη φοιτά.

σωστος απολυτως!παροτι το 10% σε σχεση με τα δικα μας χρονια εχει εξορθολογιστει πληρως δυστυχως υπαρχει ακομα αυτη η στρεβλωση με αποτελεσμα αρκετοι να κανουν την πλακα τους και στο τελος να μην εγγραφονται.αν υπηρχε αυτο που λες δε θα τολμαγε κανεις να σπασει πλακα
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum, δεν ξέρω αν αυτό είναι 100% το σωστό thread για να το ποστάρω αυτό, αλλά έχω μία ερώτηση που είναι κάπως σχετική με τις διαγραφές από σχολή.

Λοιπόν, εγώ γράφτηκα το 2021 στο Βιολογικό, όλα καλά τον πρώτο χρόνο σε εργαστήρια, δηλώσεις, κτλ. Στο 3ο εξάμηνο, λίγο πριν ξεκινήσει η δήλωση των μαθημάτων αποφάσισα να αφήσω την σχολή οπότε δεν έκανα και εγγραφή στο εξάμηνο. Ωστόσο αυτό που έκανα χωρίς να καταλάβω είναι ότι γράφτηκα σε ένα από τα εργαστήρια κατά λάθος (Έχουμε τέλος πάντων μία πλατφόρμα eclass στην οποία είχα γραφτεί για το εξάμηνο πριν αποφασίσω να παρατήσω την σχολή και ξέχασα να ξεγραφτώ πριν παρατήσω την σχολή). Εγώ τώρα θέλω να κάνω 10% και να γραφτώ σε μία άλλη σχολή. Υπάρχει περίπτωση η εγγραφή μου σε ένα εργαστήριο που δεν παρακολούθησα καθόλου να οδηγήσει στην άρνηση της διαγραφής μου από την σχολή;;;;;;

Σόρρυ αν η απορία μου ακούγεται χαζή, αλλά έχω αγχωθεί.
 

littlethunder

Νεοφερμένος

Η littlethunder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum, δεν ξέρω αν αυτό είναι 100% το σωστό thread για να το ποστάρω αυτό, αλλά έχω μία ερώτηση που είναι κάπως σχετική με τις διαγραφές από σχολή.

Λοιπόν, εγώ γράφτηκα το 2021 στο Βιολογικό, όλα καλά τον πρώτο χρόνο σε εργαστήρια, δηλώσεις, κτλ. Στο 3ο εξάμηνο, λίγο πριν ξεκινήσει η δήλωση των μαθημάτων αποφάσισα να αφήσω την σχολή οπότε δεν έκανα και εγγραφή στο εξάμηνο. Ωστόσο αυτό που έκανα χωρίς να καταλάβω είναι ότι γράφτηκα σε ένα από τα εργαστήρια κατά λάθος (Έχουμε τέλος πάντων μία πλατφόρμα eclass στην οποία είχα γραφτεί για το εξάμηνο πριν αποφασίσω να παρατήσω την σχολή και ξέχασα να ξεγραφτώ πριν παρατήσω την σχολή). Εγώ τώρα θέλω να κάνω 10% και να γραφτώ σε μία άλλη σχολή. Υπάρχει περίπτωση η εγγραφή μου σε ένα εργαστήριο που δεν παρακολούθησα καθόλου να οδηγήσει στην άρνηση της διαγραφής μου από την σχολή;;;;;;

Σόρρυ αν η απορία μου ακούγεται χαζή, αλλά έχω αγχωθΠροσωπικα

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum, δεν ξέρω αν αυτό είναι 100% το σωστό thread για να το ποστάρω αυτό, αλλά έχω μία ερώτηση που είναι κάπως σχετική με τις διαγραφές από σχολή.

Λοιπόν, εγώ γράφτηκα το 2021 στο Βιολογικό, όλα καλά τον πρώτο χρόνο σε εργαστήρια, δηλώσεις, κτλ. Στο 3ο εξάμηνο, λίγο πριν ξεκινήσει η δήλωση των μαθημάτων αποφάσισα να αφήσω την σχολή οπότε δεν έκανα και εγγραφή στο εξάμηνο. Ωστόσο αυτό που έκανα χωρίς να καταλάβω είναι ότι γράφτηκα σε ένα από τα εργαστήρια κατά λάθος (Έχουμε τέλος πάντων μία πλατφόρμα eclass στην οποία είχα γραφτεί για το εξάμηνο πριν αποφασίσω να παρατήσω την σχολή και ξέχασα να ξεγραφτώ πριν παρατήσω την σχολή). Εγώ τώρα θέλω να κάνω 10% και να γραφτώ σε μία άλλη σχολή. Υπάρχει περίπτωση η εγγραφή μου σε ένα εργαστήριο που δεν παρακολούθησα καθόλου να οδηγήσει στην άρνηση της διαγραφής μου από την σχολή;;;;;;

Σόρρυ αν η απορία μου ακούγεται χαζή, αλλά έχω αγχωθεί.
Προσωπικά δεν έχω καμία ιδέα για οτιδηποτε αφορά το 10%. Ωστόσο για να προσπαθήσω να σε καθησυχάσω(και μέχρι να απαντησει κάποιος που γνωριζει) θα σου πω ότι προσωπικά θεωρώ ότι δεν βγάζει πολύ νόημα να υπάρξει κάποιο πρόβλημα (ακόμα και να είχες παρακολουθήσει το εργαστηριο) με την διαδικασια. Εφόσον δεν σου αρέσει η σχολή σου θα πρέπει να είσαι ελεύθερος να δηλώσεις κάτι άλλο είτε παρακολουθησες κάποια μαθήματα είτε οχι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top