Διαγραφές προπτυχιακών φοιτητών που έχουν υπερβεί τον προβλεπόμενο χρόνο σπουδών

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ναι αλλα σε ολους να δινεται εστια, πλην των πλουσιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
για την ωρα ουτε βιβλια δεν δινονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
παιδια να πω κ γω την γνωμη μου..οι αιωνιοι φοιτητες δεν αποτελουν προβλημα πουθενα. θεωρω οτι αφου μπηκαν με τον κοπο τους δεν εχει κανεις το δικαιωμα να τους πει ποτε θα τελειωσουν τις σπουδες τους. λογαριασμο θα δωσουν μονο στους γονεις τους γιατι μονο αυτους επιβαρυνουν στην ουσια..καπου καποιος στο τοπικ εκανε λογο για ιδιωτικα πανεπιστημια και διδακτρα..απλως ριξτε μια ματια στο αρθρο 16 και πειτε και παλι τη γνωμη σας..εγω θα προτεινα να ισχυει το ν+2 μονο για το πασο και την εστια..να μην στερει δηλαδη ο 10ετης μια θεση στην εστια απο τον 1ετη, που οντως ειναι αδικο..αλλα μαθηματα να δινει κανονικα..δηλαδη αν μου τυχει κατι, να χασω καποιον δικο μου η κατι πιο προσωπικο πιστευετε οτι θα ειμαι σε θεση να δωσω μαθηματα? θα την παρατησω ενδεχομενως για να ανακαμψω..ενδεχομενως και ιδιως στη σχολη μου αυτος ο χρονος που θα χασω θα ειναι αρκετος για να μην περασω ολα τα μαθηματα στα 6 χρονια..γιατι να διαγραφω? ποιος ειναι αυτος που θα μου στερησει κατι που μου ανηκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
6 χρόνια είναι απαράδεκτα λίγος χρόνος.Πρέπει να υπάρχει ένα όριο μεγαλύτερο όμως στα 10 έτη πχ ε μετά νομίζω ότι ξεχνάς και ο ίδιος ότι είσαι φοιτητής.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
δηλαδη αν μου τυχει κατι, να χασω καποιον δικο μου η κατι πιο προσωπικο πιστευετε οτι θα ειμαι σε θεση να δωσω μαθηματα? θα την παρατησω ενδεχομενως για να ανακαμψω..ενδεχομενως και ιδιως στη σχολη μου αυτος ο χρονος που θα χασω θα ειναι αρκετος για να μην περασω ολα τα μαθηματα στα 6 χρονια..γιατι να διαγραφω? ποιος ειναι αυτος που θα μου στερησει κατι που μου ανηκει?

Πας και κάνεις αναστολή των σπουδών σου και ο χρόνος για το πτυχίο δεν προσμετράται στο διάστημα της αναστολής. Απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Υπάρχουν άλλοι 43263748 λόγοι για τους οποίους κάποιος μπορεί να καθυστερήσει να αποφοιτήσει και δεν λύνονται με αναστολή σπουδών. Το πιο κοινό, παράλληλη δουλειά.

ο υπουργός έχει τονίσει πόσες φορές πως οι αιώνιοι επιβαρύνουν τον κρατικό υπολογισμό χωρίς να λέει ποτέ πώς.

επίσης
"Εδώ δεν μιλάμε για φοιτητές που βρίσκονται κοντά στην ολοκλήρωση των σπουδών, αλλά για φοιτητές που εισήχθησαν στα ΑΕΙ πριν το 2006."

πώς ακριβώς το ένα αναιρεί το άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Υπάρχουν άλλοι 43263748 λόγοι για τους οποίους κάποιος μπορεί να καθυστερήσει να αποφοιτήσει και δεν λύνονται με αναστολή σπουδών. Το πιο κοινό, παράλληλη δουλειά.

Υπάρχει και ο θεσμός της μερικής φοίτησης για τους εργαζόμενους φοιτητές. Όλα λύνονται αρκεί να υπάρχει θέληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και πώς ακριβώς θα αποδείξει κάποιος ότι παλεύει για τα έξοδά του με κάποια μορφή μαύρης, ευκαιριακής εργασίας; Όλα λύνονται με καλή θέληση αλλά καλό είναι και να μη ζούμε σε γυάλα. Και το υπουργείο θα έπρεπε να έχει μια Χ συναίσθηση αυτού.

Τα πανεπιστήμια υποφέρουν αλλά προτίστως όχι από τον αιώνιο που θα πατά στη σχολή αραιά μπας και περάσει κάνα μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν είναι ανασφάλιστος δε μπορεί να το αποδείξει δυστυχώς. Από την στιγμή που η μαύρη εργασία οργιάζει θα πρέπει να επανεξεταστεί το θέμα. Σίγουρα όμως κάποιο όριο στη διάρκεια φοίτησης πρέπει να υπάρχει και να διαγράφονται οι φοιτητές που το υπερβαίνουν. Αν αυτό το όριο θα είναι ν+2 ή 2ν ή άλλο είναι άλλη ιστορία.

Τα ΑΕΙ που "γαβγίζουν" υπέρ των αιώνιων φοιτητών έχουν ανίκανες διοικήσεις και θα έπρεπε να είχαν την τσίπα αυτοί οι άνθρωποι να μη μιλάνε καθόλου (αλλά δεν την έχουν). Ας είχαν τα κότσια να τους προστατέψουν εκδίδοντας οργανισμό εγκαίρως. Όλα τα άλλα είναι φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τα ΑΕΙ αυτό που (δεν) θέλουν είναι κανένα υπουργείο να μπλέκεται στα πόδια τους για βλακείες. Γιατί αυτό φάνηκε και το φθινόπωρο όταν στα καλά καθούμενα μας ήρθε να διώξουμε το μισό προσωπικό ( λες και αυτός ήταν ο εξορθολογισμός που περιμέναμε ) και τώρα όπου μας φταίνε οι αιώνιοι φοιτητές.
Αλήθεια τι γνώμη έχει ο υπουργός για τις παρατάξεις του που τσεπώνουν λεφτά από τα κόμματα για να μοιράζουν θέματα και σημειώσεις και να τα τσουγκρίζουν με προσκείμενους καθηγητές; Για κάποιους άλλους καθηγητές που παίρνουν χρήματα από επιχορηγήσεις και τα κάνουν ακριβά αυτοκίνητα; για καθηγητές που έχουν καταλάβει μια καρέκλα χωρίς να τους κουνά κανείς, στέλνουν βοηθούς να κάνουν μάθημα και δεν προσφέρουν σε τίποτα; για αυτά τίποτα; ή μήπως μόνο μέχρι τους αιώνιους φτάνει το χέρι μας.

Εγώ δε βλέπω καμία απολύτως προσπάθεια για αναβάθμιση του δημόσιου πανεπιστημίου. Αυτό που βλέπω είναι κάποιου είδους επικοινωνιακού show, να βγάλουμε πομπώδη λεζάντες στα δελτία ειδήσεων, να πούμε για το πώς η badass κυβέρνηση εφαρμόζει το νόμο και πώς θα φύγει όλη η πλέμπα ( που ποιος έφερε άραγε ).

btw πριν μερικούς μήνες μιλούσαμε για διαγραφές τον Ιούνιο. Αλήθεια μας διαφεύγει πως με τους έμπειρους χειρισμούς μας η εξεταστική του εαρινού θα πάει σε πολλές σχολές Ιούλιο/Αύγουστο; την εξεταστική Σεπτεμβρίου που έπεται την ξεχάσαμε; Μια χαρά του απαντούν τα ΑΕΙ, ο Αρβανιτόπουλος είναι εκεινος που εκτοξεύει μία μία τις ιπτάμενες κοτσάνες και οι άλλοι είναι εκεί να τον προσγειώνουν, λογικό μου φαίνεται τέτοιο νούμερο που είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
ισχυει αυτο με την εργασια που λετε παιδια..αλλα οπως και να χει μπορει καποια κατασταση να φαινεται σε καποιον σοβαρη και να μην αφηνει τον φοιτητη να τα παει καλα..ας πουμε εγω αυτο το εξαμηνο μου ετυχαν ενα σοβαρο προβλημα υγειας στην οικογενεια μου καθως και ενα προσωπικο θεμα..τι θα τους ελεγα για την αναστολη? πως σας φαινεται αυτο για το απλα να μην εχουν δυνατοτητα για πασο και για εστια μετα το περας του ν+2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Καλα τα λεει ο υπουργος μας, να διαγραφουνε οι ανεπροκοποι που σπαταλανε τα εκατομμυρια του ελληνικου λαου!
Θελω επισης να προτεινω σε ολους τους πτυχιουχους να προσελθουν ξανα σε εξετασεις εφ ολης της υλης και οσοι αποτυχουν να χανουν το πτυχιο τους, οπως γινεται στην ανανεωση της οδηγησης.

Θα πέσει τρελό γέλιο, αν ποτέ γίνει κάτι τέτοιο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν έχει καμία λογική ωστόσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι απο το νομο γιαννακου ακομα που εφερε το θεμα των λιμναζοντων, οι γραμματειες δεν επετρεπαν την αναστολη σπουδων και λεγανε εμεις δεν εφαρμοζουμε το νομο. Τωρα λενε οχι θα τον εφαρμοσουμε. Πιστευω οτι εγινε στοχευμενα για να γινει η διαγραφη. Ακομα και τωρα να παει καποιος να κανει αναστολη σπουδων δεν του κανουν. Επισης προτιμαει καποιος εναν που αργησε αλλα αριστευσε ή εναν που τελειωσε νωρις αλλα ειναι ασχετος? εγω παντως οποτε πηγαινα και ρωτουσα αποριες ή ασκησεις σε αποφοιτους ποτε κανεις δε μπορουσε να μου απαντησει σε απλες ερωτησεις μαθηματων που ειχαν κανει. Και λεω για προσφατους αποφοιτους, δεν παω στις μεγαλες ηλικιες που δεν ξερουν να λυσουν εξισωση πρωτου βαθμου. Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι πρεπει να το γυρισουν το πτυχιο γτ ξεφτιλιζουν την ιδιοτητα.
Επισης καλο ειναι οι καθηγητες να παραδιδουν μεσα απ το βιβλιο και να μη λενε τα δικα τους ή ας δινουν αλλο βιβλιο. Δεν ειναι ευκολο να μενει ο καθενας διπλα στη σχολη. Θυμαμαι μια φορα καναμε μακροοικονομια σε ενα μαθημα και αρχισα να λεω στον καθηγητη καποια ερωτηματα. Μου λεει ωραια τα λες, θα κανουμε εξτρα κεφαλαια να σας πω για αυτες τις ενοτητες. Στις εξετασεις ολοι πατωσανε γιατι εβαλε απο τα εξτρα!
Αλλος παλι ενα μαθημα για το περιβαλλον νομιζω ειχε υλη 900 σελιδες και εβαζε 3 ερωτηματα. Διαβασα ενα μερος και πηγα 5 φορες μεχρι να παρω αριστα! Πως θα τα μαθω ολα αυτα κυριε καθηγητα? εχω και αλλα μαθηματα. Απαντηση...μα δεν ειναι πολλα! Και μη διαβαζεις λεπτομερειες. Στις εξετασεις εβαζε εν τω μεταξυ κατι απιθανες ερωτησεις απο υποσημειωσεις με μικρα γραμματα! Πολυ γελιο! Αλλος θυμαμαι απο τους 3 μηνες που ειναι το 6μηνο καθοταν 2 μηνες σε μια ενοτητα και στο τελος δεν εβαλε τιποτα! χαχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Και από πότε είναι κακό κάποιος να ζητάει την επιείκεια? Ειδικά σε νέους ανθρώπους πιστεύω ότι είναι επιβεβλημένο να υπάρχει επιείκεια.. ;)
Συμφωνω μαζι σου,πιστεψε με ομως,υπαρχουν χειροτερα απο σενα,και το λεω με απολυτη σιγουρια,και γω εχω χρονια παθηση στα ματια με θολη και μικρη οραση και συνοδεια χρονιου πονου ,μετα απο επεμβαση απο ασυνειδητο ιατρο,και μαλιστα χωρις να μου δινεται αναπηρια,ενω εχω πολυ μεγαλυτερο προβλημα απο εναν κουτσο ή εναν μουγκο,ή εναν με σκπ,γιατι ακριβως ειναι ατυχημα και δεν αξιολογειται οπως θα πρεπε.Τεσπα φιλε ,ειναι ολοι να την κανουμε απο δω περα,στο εξωτερικο υπαρχει σεβασμος και εχουν δικαιωματα οι αναπηροι,εδω τους βαζουν ολους το ιδιο και απο πανω σε βγαζουν και αχρηστο ή σε λυπουνται,ενταξει εγω προσωπικα μπηκα γενικη σειρα δινοντας 2η φορα,ειμαι 2ο χρονο τωρα αν και τρεχω να προλαβω καθωςεφαγα 2 χρονια στα ιατρεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ΥΠΟΥΡΓΟΣ προς ΠΡΥΤΑΝΕΙΣ: Λαϊκίζετε ‘όταν ζητάτε παράταση σπουδών για τους «αιώνιους» φοιτητές

Σκληρή επίθεση κατά των Πρυτάνεων που ζητούν τη μη διαγραφή των «αιώνιων» φοιτητών , εξαπέλυσε στη σημερινή συνέντευξη τύπου ο υπουργός Παιδείας Κ. Αρβανιτόπουλος.
«Οι Πρυτάνεις λαϊκίζουν όταν μιλάνε για παράταση σπουδών και δεν προσφέρουν καλές υπηρεσίες στους φοιτητές», είπε χαρακτηριστικά ο υπουργός Παιδείας και διερωτήθηκε:
Α. Μήπως πρέπει να κάνουμε τα 4 χρόνια σπουδών 64;
Β.Πρέπει οι φοιτητές να μπαίνουν στο Πανεπιστήμιο στα 18 και να βγαίνουν στα 30;
Για τυχόν αλλαγή του πλαισίου που ζητούν ενίοτε ορισμένοι Πρυτάνεις και Συμβούλια, ο κ. Αρβανιτόπουλους επεσήμανε ότι «το πλαίσιο των νόμων 4009 και 4076 δεν αλλάζει έως ότου εφαρμοστεί για μια πενταετία και πλέον και τότε και μόνον τότε θα δούμε τυχόν βελτιώσεις. Το ράβε ξήλωνε τελείωσε. Το Νομοθετικό Πλαίσιο, δεν πρόκειται να αλλάξει, αν δεν εφαρμοστεί στην πράξη για ικανό χρονικό διάστημα, ώστε να μπορεί να αξιολογηθεί».
Ενώ, ειδικά για τον Ν.4009, ανέφερε ότι «εάν δεν είχαμε νομοθετήσει τον Αύγουστο του 2012 τον 4076, ο 4009 θα έμενε στα χαρτιά, ενώ τα Ιδρύματα κινδύνευαν να μην ανοίξουν το Σεπτέμβριο εκείνης της χρονιάς. Γνωρίζουν όλοι πολύ καλά ότι χωρίς τον 4076/2012, ο 4009/2011, που είχε κενά δεν θα μπορούσε να εφαρμοστεί. Μόνον έτσι μπορούσαν να εκλεγούν τα Συμβούλια και τα Όργανα.
Επίσης ο κ. Αρβανιτόπουλος υπογράμμισε….
1.Δώσαμε με αυτό το Νόμο τη δυνατότητα ηλεκτρονικής ψήφου και έτσι επιτύχαμε την εκλογή Συμβουλίων σε όλα τα Ιδρύματα της χώρας, με μεσοσταθμική συμμετοχή της Πανεπιστημιακής Κοινότητας της τάξεως του 80%, που σημαίνει ότι επιτρέψαμε στην συντριπτική πλειοψηφία να εκφραστεί και στα Ιδρύματα να λειτουργήσουν.
2.Το Μάρτιο του 2013 με το «Σχέδιο Αθηνά» για την αναδιάρθρωση του ακαδημαϊκού χάρτη της χώρας και την έκδοση 36 Προεδρικών Διαταγμάτων αναμορφώσαμε την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με στόχο την ενδυνάμωση των Ιδρυμάτων και τη σύνδεση του ακαδημαϊκού με τον αναπτυξιακό χάρη της χώρας.
3.Ανασυντάξαμε τις δομές με την αναδιάρθρωση των διοικητικών υπηρεσιών και την ανακατανομή των υπαλλήλων. Με κόστος αλλά απαραίτητο βήμα προόδου και αναβάθμισης του ελληνικού πανεπιστημίου.
4.Η προσπάθεια μας συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό με το Σχέδιο Νόμου για την Έρευνα και την Τεχνολογία, για την σύνδεση των Ανώτατων Εκπαιδευτών Ιδρυμάτων με τα Ερευνητικά Ινστιτούτα και την παραγωγή.
5.εν μέσω της μεγαλύτερης; Δημοσιονομικής κρίσης εμείς από τον Ιανουάριο του 2013 διπλασιάσαμε τους δικαιούχους φοιτητικής μέριμνας (στέγαση σε φοιτητικές εστίες) από 57.000 σε 110.000 και εφαρμόζουμε ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα σίτισης στα σχολεία μας από ευρωπαϊκά κονδύλια
6.επίσης στηρίξαμε την ελληνική οικογένεια γιατί δώσαμε τη δυνατότητα στους φοιτητές των οικονομικά ασθενέστερων οικογενειών να μεταγραφούν κοντά στα σπίτια τους,
7.Ιδιαίτερη έμφαση δώσαμε στην αναβάθμιση των ΤΕΙ, μέσα από την αξιολόγηση και τον εξορθολογισμό των γνωστικών αντικειμένων που διδάσκονται στα Τεχνολογικά Ιδρύματα. Μαζί με τις αλλαγές στο Επαγγελματικό Λύκειο έχουμε πια μια ολοκληρωμένη μεταρρύθμιση στην Τεχνολογική Εκπαίδευση, που δεν αποτελεί πια υποβαθμισμένη δεύτερη επιλογή για τους νέους και τις νέες μας, αλλά μιας πρώτης τάξεως επιλογή που προσφέρει δεξιότητες και προσόντα για την αγορά εργασίας, συμβάλλοντας στην αναδιάρθρωση του παραγωγικού ιστού της χώρας.

Πηγή: https://www.esos.gr/arthra/tritovath...e-paratash-spoydvn-gia-toys-aivnioys-foithtes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η ερμηνεία του νόμου 4009/2011, όπως ισχύει σήμερα, σχετικά με τις διαγραφές των προπτυχιακών φοιτητών είναι η εξής:

1) Αν μέχρι 31/08/2014 δεν έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ ούτε ο οργανισμός ενός συγκεκριμένου ΑΕΙ, ούτε ο πρότυπος οργανισμός, τότε από 01/09/2014 θα γίνουν οι διαγραφές των φοιτητών στο συγκεκριμένο ΑΕΙ σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου 4009/2011.
2) Αν μέχρι 31/08/2014 δεν έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ ο οργανισμός ενός συγκεκριμένου ΑΕΙ αλλά έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ ο πρότυπος οργανισμός, τότε οι διαγραφές των φοιτητών στο συγκεκριμένο ΑΕΙ θα γίνουν σύμφωνα με τις διατάξεις του πρότυπου οργανισμού (εφόσον προβλέπονται από τον πρότυπο οργανισμό).
3) Αν μέχρι 31/08/2014 έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ ο οργανισμός ενός συγκεκριμένου ΑΕΙ (είτε έχει είτε δεν έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ ο πρότυπος οργανισμός), τότε οι διαγραφές των φοιτητών στο συγκεκριμένο ΑΕΙ θα γίνουν σύμφωνα με τις διατάξεις του οργανισμού του (εφόσον προβλέπονται από τον οργανισμό αυτού του ΑΕΙ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
γω παντα θεωρουσα πως το Νο1 προβλημα της Ελλάδας ειναι η αναξιοκρατία που υπάρχει στο δημόσιο,αυτή η αίσθηση πως αν δεν εχεις μπαρμπα απ την κορωνη δεν πας πουθενα,μαζι και οι νομοι που προστατευουν συντεχνιες,εγινε τιποτα για αυτα τα ζωτικα ζητηματα;αλλα αφου μιλαμε για πανεπιστημια
πραγματικα γινεται τοσος ντορος για τους λιμναζοντες μαθητες ωσαν να είναι το νούμερο ένα πρόβλημα στα πανεπιστημία...ξεκιναει λοιπον τις ριζοσπαστικες λυσεις 6 ΧΡΟΝΙΑ μετα την κριση με αυτους ...δεν έχω λόγια

παρεπιπτοντως το ζητημα των κολεγιων ακουστηκε καθολου; ή δεν ειναι τοσο πιασαρικο θεμα;

μενοντας στο θεμα ο Αρβανιτοπουλος απαντησε σε βουλετη των ΑΝΕΛ πως για ειδικα κριτηρια(φοιτητες με προβληματα υγειας κ.λπ κ.λπ) ας παρουν αποφαση τα ιδρυματα μεσω οργανισμων

επισης καθως ειπα η αποψη μου ειναι να διαγραφουν οσοι δεν συμμετεχουν στην εκπαιδευτικη διαδικασια,δεν εχουν κανει δηλωσεις,αδιαφορουν πληρως μετα την εξεταστικη σεπτέμβρη...για τους υπολοιπους μια χρονια + αλλη μία σε ειδικες περιπτωσεις και ετσι πιστευω ληγει ενα θεμα ησσονος σημασιας χωρις κανενα λογο να το φτασει καποιος στα ακρα...
στα ακρα ομως πρεπει να φτασει καποιος για τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ζητηματα που απασχολουν το πανεπιστημιο και θιχτηκαν και παραπανω,αλλα δεν αγγιζονται..ο κ.αρβανιτοπουλος ειναι ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ,αρα γνωριζει πολυ καλα ποια ειναι αυτα



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τέλος οι αιώνιοι φοιτητές από το Σεπτέμβριο: Θα καθαρίσουν τα μητρώα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ


Ανένδοτος στο θέμα των «αιώνιων φοιτητών» εμφανίστηκε ο Ανδρέας Λοβέρδος, προειδοποιώντας ότι ο σχετικός νόμος θα εφαρμοστεί κανονικά. Παράλληλα, στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε μίλησε και για τις αλλαγές που έρχονται για τις μετεγγραφές μεταξύ πανεπιστημίων και ΤΕΙ.

Οπως είπε ο υπουργός Παιδείας, έπειτα από την εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου, τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ της χώρας θα πρέπει να καθαρίσουν τα μητρώα τους. «Η νομοθεσία που ψηφίστηκε πριν από τρία χρόνια τελικά θα εφαρμοστεί» είπε χαρακτηριστικά.

Ο κ. Λοβέρδος αναφέρθηκε και στην αύξηση των εισοδηματικών κριτηρίων για τους δικαιούχους των μετεγγραφών μεταξύ Πανεπιστημίων και ΤΕΙ, που έχουν παιδιά τα οποία σπουδάζουν σε διαφορετικές πόλεις. Μάλιστα, ενδεικτικά ανέφερε το ποσό των 25.000 ευρώ ετησίως, το οποίο χαρακτηρίζει μία «κανονική» οικογένεια δημοσίων υπαλλήλων, όπως είπε. Η σχετική απόφαση δεν έχει ληφθεί, καθώς πρώτα θα αναζητηθούν στοιχεία και αριθμοί, ενώ το θέμα θα τεθεί στη Σύνοδο των Πρυτάνεων στη Ρόδο την Πέμπτη, καθώς η τελική απόφαση ανήκει σε αυτούς. Πάντως, οι ηγεσίες των Πανεπιστημίων της χώρας ήδη έχουν εκφράσει αντιρρήσεις για το θέμα, εξαιτίας του μεγάλου αριθμού μετεγγραφέντων που δέχονται κάθε χρόνο τα κεντρικά πανεπιστήμια.

Μιλώντας για το θέμα των κινητοποιήσεων, ο κ. Λοβέρδος ανέφερε ότι «κανένα ίδρυμα δεν πρέπει να είναι κλειστό, τα πανεπιστήμια, τα σχολεία και τα νοσοκομεία κλείνουν μόνο στον πόλεμο». Τέλος, έκανε ιδιαίτερη μνεία στην ανάγκη διεθνοποίησης των ΑΕΙ και της στήριξής τους στα ξενόγλωσσα προγράμματά τους, ώστε να προσφέρονται σε ξένους φοιτητές με καταβολή διδάκτρων. Μάλιστα, κάλεσε τις Φιλοσοφικές Σχολές της χώρας να καταθέσουν άμεσα προτάσεις για το θέμα αυτό.


Πηγή: https://www.foititikanea.gr/2014/06/blog-post_5522.html#.U7HNL0DRrIU
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ο Λοβερδος δηλαδη θεωρει οτι με τη διαγραφη φοιτητων θα φερει αλλαγη και βελτιωση? Λες και ''οι αιωνιοι φοιτητες'' ειναι ο λογος που τα πανεπιστημια ειναι σε κακο χαλι. Σε καμια αλλη χωρα δε νομιζω να σπουδαζει φοιτητης υπο αυτες τις συνθηκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top