Διάταξη μιγαδικών

βανέσα

Νεοφερμένος

Η Βανέσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θέλω λίγη βοηθειούλα με κατι ασκησούλες με μιγαδικούς στην αρχή του κεφαλαίου. Η 1η λεέι

ποιές σχέσεις για τα α,β,γ ισχύουν ώστε i) ii) λοιπόν πώς το κάνουμε αυτό ορέ αφου στους μιγαδικούς δεν έχουμε διάταξη???? η 2η που βασίζεται στο ίδιο κόνσεπτ λέει με ποιές σχέσεις για τα x,y ισχύουν ώστε i)z1>z2 ii) z1-z2>0 προσπαθώ εδώ και αρκετή ώρα αλλά δεν ... :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonbin

Νεοφερμένος

Ο jasonbin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αν και δεν θα σου φανώ ιδιαίτερα διαφωτιστικός: Σήμερα ρώτησα την μαθηματικό μου για το τι ισχύει για τη διάταξη και είπε ότι είναι εκτός ύλης η διάταξη μιγαδιών αριθμών. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη θεωρία στο σχολικό βιβλίο ώστε να το βγάλεις αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εγω ξερω πως οι μιγαδικοι ανηκουν σε τεταρτημορια και δεν υπαρχει η εννοια της διαταξης...μηπως αναφερεται σε μετρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βανέσα

Νεοφερμένος

Η Βανέσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:iagree: Υποτήθεται βασικά απ'οτι κατάλαβα οτι πρέπει να υπάρχει κάποιο κόλπο..γιατί το "i" δεν έχει κάποια υπόσταση οπότε δεν μπορεί να συγκριθεί...
-----------------------------------------
εγω ξερω πως οι μιγαδικοι ανηκουν σε τεταρτημορια και δεν υπαρχει η εννοια της διαταξης...μηπως αναφερεται σε μετρα?
όχι δεν λέει κάτι τέτοιο... μήπως να αρχίσω να απελπίζομαι?:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
καθε μιγαδικος παριστανεται με ενα σημειο δηλ ενα ζευγος αριθμων..πως θα συγκρινεις πχ (3,ψ),, (χ,-9)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Θέλω λίγη βοηθειούλα με κατι ασκησούλες με μιγαδικούς στην αρχή του κεφαλαίου. Η 1η λεέι

ποιές σχέσεις για τα α,β,γ ισχύουν ώστε i) ii) λοιπόν πώς το κάνουμε αυτό ορέ αφου στους μιγαδικούς δεν έχουμε διάταξη???? η 2η που βασίζεται στο ίδιο κόνσεπτ λέει με ποιές σχέσεις για τα x,y ισχύουν ώστε i)z1>z2 ii) z1-z2>0 προσπαθώ εδώ και αρκετή ώρα αλλά δεν ... :jumpy:


Αφου δεν έχετε διδαχθεί κάποια σχέση διάταξης για τους μιγαδικούς, μετέτρεψε τους ζ1-ζ2 σε κάτι που ξέρεις οτι έχει διάταξη (πραγματικούς) και όρισε ανάλογα τα α, β και γ.
Εγώ έτσι θα την έλυνα όπως κατάλαβα την άσκηση.Δηλαδή γ=β-1 έτσι ώστε το ζ1-ζ2 να είναι πραγματικός. Για ζ1>ζ2 αρκεί να ισχύει ότι γ=β-1=0 οπότε β=1 και γ=0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Για να υπαρχει διαταξη για τους μιγαδικους, απαιτεις το φανταστικο μερος να ειναι μηδεν (μηδενιζεις τα φανταστικα δλδ) και μετα βρισκεις αυτο που σου ζηταει η εκφωνηση για τα πραγματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βανέσα

Νεοφερμένος

Η Βανέσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
και γω κάπως έτσι το είχα σκεφτεί αλλα με μπέρδεψε η εκφώνηση που λέει ότι το ζ1 κ το ζ2 ανήκει στους μιγαδικόυς...:xixi: ευχαριστώώώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Θέλω λίγη βοηθειούλα με κατι ασκησούλες με μιγαδικούς στην αρχή του κεφαλαίου. Η 1η λεέι

ποιές σχέσεις για τα α,β,γ ισχύουν ώστε i) ii) λοιπόν πώς το κάνουμε αυτό ορέ αφου στους μιγαδικούς δεν έχουμε διάταξη???? η 2η που βασίζεται στο ίδιο κόνσεπτ λέει με ποιές σχέσεις για τα x,y ισχύουν ώστε i)z1>z2 ii) z1-z2>0 προσπαθώ εδώ και αρκετή ώρα αλλά δεν ... :jumpy:

Δεν υφίσταται η διάταξη στους μιγαδικούς αριθμούς που δεν είναι πραγματικοί. Η διάταξη υφίσταται μόνο στους πραγματικούς αριθμούς. Συνεπώς οι ζ1, ζ2 είναι πραγματικοί. Άρα β=1, γ=0 και α>5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top