Διάσπαση προσοχής

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Χαιρετώωωω.

Αυτό το θέμα το κάνω για κουβεντούλα πιο πολυ, και για να βρω και κανέναν ομοιοπαθή. (Θαρρώ πως είμαστε πολλοί)

Όσοι έχετε έντονη διάσπαση προσοχής, τι κάνετε προκειμένου να "λειτουργήσετε" και να μην σας επηρεάζει στις υποχρεώσεις σας;

Για να ακούσω. :P
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μιλάω έχοντας φίλους και μαθητές με διάσπαση προσοχής (εκ γενετής και όχι επίκτητη) κι έχω να πω ότι είναι μία από πολύ εύκολα διαχειρίσιμη έως πολύ δύσκολη κατάσταση. Για την ακρίβεια, ένα εκ των ατόμων που γνωρίζω παίρνει φαρμακευτική αγωγή (η δύσκολη κατάσταση, συντρέχει και με κάτι άλλο η διάσπαση προσοχής) ενώ τα άλλα συνήθως διαχειρίζονται την κατάσταση με τρυκ του τύπου να σπάνε τις δουλειές σε μικρότερα chunks. Νομίζω ότι όταν εκδηλώνεται σε λογικά πλαίσια είναι διαχειρίσιμη. Μία μαθήτρια που είχα μέχρι πρόσφατα νόμιζε ότι είχε διάσπαση προσοχής και ότι αυτό τη δυσκόλευε από το να διαβάσει αποδοτικά, αλλά τελικά έπρεπε απλά να περιορίσει τη χρήση των social media (αυτή τα έκλεισε, αλλά νομίζω ότι και με λιγότερο ακραία πολιτική θα μπορούσε να ανταπεξέλθει).
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Πως παθατε διασπαση προσοχης ποιες ειναι οι αιτιες γνωριζετε?
Πως μπορουμε να το αποφυγουμε?
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Χαιρετώωωω.

Αυτό το θέμα το κάνω για κουβεντούλα πιο πολυ, και για να βρω και κανέναν ομοιοπαθή. (Θαρρώ πως είμαστε πολλοί)

Όσοι έχετε έντονη διάσπαση προσοχής, τι κάνετε προκειμένου να "λειτουργήσετε" και να μην σας επηρεάζει στις υποχρεώσεις σας;

Για να ακούσω. :P
Κι εγώ μια μόνιμη αφηρημάδα, νομίζω απ όταν γεννήθηκα ή σίγουρα από τα 10 κι έπειτα. Είμαι και πολύ κακή multitasker οπότε όντως η λύση είναι "ένα πράγμα τη φορά" (εκτός απ όταν σιδερώνω που χρειάζομαι να βλέπω ταινία παράλληλα αλλιώς δεν την παλεύω βαριέμαι αφάνταστα). Σε διαλέξεις, ακόμα και τις ενδιαφέρουσες τις μισές παρακολουθώ και κατόπιν προσπάθειας. :hehe: Άλλες φορές βέβαια δε φταίει η διάσπαση αλλά η επιλεκτικότητα της προσοχής μας.

Η γιόγκα πάντως με έχει βοηθήσει λίγο, αυξάνει σίγουρα τη συνειδητότητα (όπως κι ο διαλογισμός αν και μ αυτόν δεν έχω μεγάλη εμπειρία).
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πως παθατε διασπαση προσοχης ποιες ειναι οι αιτιες γνωριζετε?
Πως μπορουμε να το αποφυγουμε?
Η ADHD ( Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής και Υπερκινητικότητα), εμφανίζεται από την παιδική ηλικία και είναι νευρολογική-βιολογική διαταραχή. Στην ηλικία περίπου 3 με 7 γινεται η διάγνωση, καθώς πριν πάει το παιδί στο σχολείο απλώς το χαρακτηρίζουν δραστήριο, ενώ στο σχολείο γινεται εμφανές το πρόβλημα. Με την πάροδο του χρόνου, οι περισσότεροι μπορούν και το διαχειρίζονται, ειδικά ως ενήλικες. Το κακό είναι ότι δεν γινεται διάγνωση αρκετες φορές καθώς, αποδίδουν σε αλλους παράγοντες την συμπεριφορά του μαθητή (με την λέξη συμπεριφορά αναφέρομαι σε μειωμένη απόδοση στο σχολείο, εκρήξεις θυμού, έντονη ανησυχία, και άλλες πολλές συμπεριφορές).

Η κληρονομικότητα είναι βασικός παράγοντας/αιτία. Οι περισσότεροι έχουν κάποιον συγγενή. Επίσης, τα άτομα με ADHD έχουν διάφορες στον εγκέφαλο τους
ως προς τη λειτουργικότητα και τη δομή του. Και παίζουν ρόλο επίσης, αρκετοί προγεννητικοι παράγοντες όπως το αλκοόλ, το κάπνισμα, η πρόωρη γέννηση. Ορισμένες ΚΕΚ (Κρανιοεγκεφαλικές Κακώσεις που μπορεί να πάθει το παιδί σε μικρή ηλικία).

ΔΕΠΥ δεν αποκτάς σε μεγάλη ηλικία. Το έχεις από τα πρώτα χρόνια της ζωής σου. Απλώς πολλά άτομα καθυστερούν, μέχρι να γίνει διάγνωση.

Το ΔΕΠΥ αντιμετωπίζεται με φαρμακοθεραπεία, όχι πλήρως, για πάντα θα ζεις με ΔΕΠΥ, αλλά μπορείς να βελτιώσεις την ποιότητα ζωής σου και να έχεις μια φυσιολογική καθημερινότητα. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό όταν ακολουθείς φαρμακευτική αγωγή.
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Όταν πήγαινα στο Ωδείο, η δασκάλα του πιάνου είχε αναλάβει κι ένα αγοράκι με πολλή υπερκινητικότητα και διάσπαση προσοχής. Θυμάμαι της έφευγε από τα χέρια και το ξανά έβαζε στο πιάνο προσπαθώντας να το πείσει να πατήσει ξέρω γω τα τάδε πλήκτρα. Ίσως το πιάνο βοηθάει.

Ο @jj! μου είχε πει κάποτε ότι ένας άνθρωπος με ΔΕΠΥ, όταν ενηλικιώνεται φεύγει αυτό, αλλά πολλές φορές αντικαθίσταται από κατάθλιψη. :hmm:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η ΔΕΠΥ δεν φεύγει, ελαττώνονται τα συμπτώματα, είναι χρόνια διαταραχή. Διαχειρίσιμη ωστόσο.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Εγώ το κατάλαβα όταν ήμουν γυμνάσιο-για την ακρίβεια Α γυμνασίου, όπου με περισσοτερο διαβασμα απο αλλα παιδια έβγαζα λιγότερο.. γενικα δυσκολεύουν πολυ στα θεωρητικά μαθηματα. Πηγα σε ΚΕΔΥ (τοτε) τωρα νομιζω αλλαξαν ονομασία , όπου οντως κου βρήκαν διάσπαση προσοχής και μια πολυ ελαφριά δυσαναγνωσιας.

αυτοι εκει, που έδειξαν κάποιους τρόπους διαβάσματος ,πχ ενας εξ των οποίων ηταν να βαζω παρενθέσεις απο τελεια σε τελεια κ απο κόμμα σε κόμμα. Πραγματα απλα που ομως με βοήθησαν παρα πολυ στην συνεχεια.(Την επόμενη χρονια, με πολυ λιγότερο διαβασμα ειχα βγαλει 19,7)
Αυτο ομως μου ειχαν πει οτι βελτιώνεται με τα χρονια και το αποβαλεις... Σε δυο χρονια απο τοτε δεν ειχα καθοκου δυσαναγνωσια , και διάσπαση προσοχής σε πολυ μικρότερο βαθμο... απλα Παντα ελεγα πως για να τα παω καλα πρπεει να προσπαθησω παραπανω. Αυτο! Μαθαίνεις να ζεις με αυτο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top