Διάβασμα στο σπίτι και οι ώρες που πρέπει να αφιερώνουμε για αυτό

Antonisbairac1

Νεοφερμένος

Ο Antonisbairac1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα μαθητές και φοιτητές.
Είμαι μαθητής της Α' Λυκείου. Κάθε μέρα αφιερώνω 6 ώρες περίπου για να διαβάσω για το σχολείο (με εξαίρεση τα φροντιστήρια - ξένες γλώσσες ). Είναι φυσιολογικό να διαβάζω τόσες ώρες ημερησίως? Εσείς πόσες ώρες διαβάζετε - ατε στην ηλικία μου?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Αντώνη!

Το φυσιολογικό είναι σχετικό.
Προσωπικά 6 ώρες διάβασμα την ημέρα Α' Λυκείου, θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα πολλές. Μέσα στην ημέρα πρέπει να κάνουμε και άλλα πράγματα πέρα από το διάβασμα. Εγώ διάβαζα ανάλογα την ημέρα/περίσταση (προετοιμασία για διαγώνισμα ή απλή προετοιμασία επόμενης ημέρας από κάποια λεπτά, έως λίγες ώρες όταν ήταν απαιτητικό το πρόγραμμα, την περίοδο των διαγωνισμάτων/εξετάσεων.

Γενικά είναι πολλές ώρες 6 την ημέρα. Γιατί σού τρώει όμως τόσες ώρες το διάβασμα καθημερινά; Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμά σου ως προς το διάβασμα.
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Κοίτα εξαρτάται τι θέλεις Ν κνς στην 3η λυκείου εγώ α λυκείου δν άνοιγα βιβλιο
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
6 ωρες να διαβαζεις στην Γ Λυκείου, οχι στην Α...δεν ξερω εμενα μου φαίνονται πολλες, ειδικά αν ειναι ωρες μονο για τα μαθήματα του σχολείου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Καλησπέρα μαθητές και φοιτητές.
Είμαι μαθητής της Α' Λυκείου. Κάθε μέρα αφιερώνω 6 ώρες περίπου για να διαβάσω για το σχολείο (με εξαίρεση τα φροντιστήρια - ξένες γλώσσες ). Είναι φυσιολογικό να διαβάζω τόσες ώρες ημερησίως? Εσείς πόσες ώρες διαβάζετε - ατε στην ηλικία μου?
Αν το διαβασμα σου εχει μεσα μαθηματικα και φυσικη με ασκησεις στο σπιτι δεν ειναι πολλές.
Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν αυτες οι ωρες.
 

Hera167

Νεοφερμένος

Η Hera167 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλησπέρα μαθητές και φοιτητές.
Είμαι μαθητής της Α' Λυκείου. Κάθε μέρα αφιερώνω 6 ώρες περίπου για να διαβάσω για το σχολείο (με εξαίρεση τα φροντιστήρια - ξένες γλώσσες ). Είναι φυσιολογικό να διαβάζω τόσες ώρες ημερησίως? Εσείς πόσες ώρες διαβάζετε - ατε στην ηλικία μου?
Προσωπικά στην ηλικία σου διάβαζα 3-4 ώρες όταν ήμουν συγκεντρωμένη 5 αμα χάζευα και λίγο. Οι ώρες αυτές ήταν υπεραρκετές ώστε να είμαι μια καλή μαθήτρια δηλαδή ήμουν απουσιολόγος και αργότερα πέρασα ιατρική. Ωστόσο έκανα αποκλειστικά τα πράγματα που μας έβαζαν στο σχολείο τίποτα παραπάνω για να εμβαθύνω μόνη μου. Άλλοι συμμαθητές μου διάβαζαν πιο πολλές ώρες όμως έκαναν επιπλέον ασκήσεις μόνοι τους για εξάσκηση. Να προσθέσω ότι το σχολείο μου ήταν ιδιαίτερα αυστηρό και παρόλα αυτά έφτασαν κατά μέσο όρο οι 4 ώρες στην α λυκείου.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Εγώ στη Α Λυκείου διάβαζα συνολικά 1.30-2 ώρες τη μέρα, αλλά σίγουρα για το φροντιστήριο διάβαζα συνολικά 3-4 ώρες. Το θέμα είναι το πώς διαβάζεις αποτελεσματικά και όχι πόσες ώρες διαβάζεις. Καλό θα ήταν να βρεις ένα σύστημα που να σε βοηθάει στο διάβασμα αποτελεσματικά για να μην χάνεις πολύ χρόνο γιατί όταν θα πας Β λύκειο ή Γ λύκειο θα κάνεις πιο πολλές ώρες φροντιστήριο και δεν θα σου μένει τόσο χρόνο στο διάβασμα για το σχολείο. Θα εστιάζεις κυρίως στο διάβασμα για του φροντιστηρίου μόνο και για το σχολείο μόνο λίγες μέρες πριν από τα διαγωνίσματα στο σχολείο όπως κάνουν οι περισσότεροι μαθητές στη Γ λυκείου.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπέρα μαθητές και φοιτητές.
Είμαι μαθητής της Α' Λυκείου. Κάθε μέρα αφιερώνω 6 ώρες περίπου για να διαβάσω για το σχολείο (με εξαίρεση τα φροντιστήρια - ξένες γλώσσες ). Είναι φυσιολογικό να διαβάζω τόσες ώρες ημερησίως? Εσείς πόσες ώρες διαβάζετε - ατε στην ηλικία μου?
Θα σου πρότεινα να το πάρεις πιο "χαλαρά". Του χρόνου σε περιμένει μια ιδιαιτέρως δύσκολη χρονιά. Δώσε έμφαση στα μαθήματα που ανήκουν στην κατεύθυνση που θα ακολουθήσεις! Μην αφήνεις μεγάλα κενά και μην απογοητεύεσαι-πτοήσε απο ενδεχομένως χαμηλές βαθμολογίες! Η ένταξη στο λύκειο είναι δύσκολη και το σύστημα λειτουργίας του διαφέρει ριζικά απο το γυμνάσιο! Συνεπώς, θα σου πρότεινα να διαβάζεις καθημερινά 1 ώρα+ όση ώρα χρειάζεσαι να λύνεις τις ασκήσεις που σου βάζουν. Για προετοιμασία διαγωνίσματος, θα συνιστούσα, ανάλογα με το μάθημα βέβαια, από 1.30 μέχρι μαξ 3 ώρες ώστε να μπεις στην διαδικασία να "μάθεις" να διαβάζεις ποιοτικά-αποδοτικά. Τέλος, προσπάθησε, όσο είναι εφικτό, να τελειώσεις τις "υποχρεώσεις" σου στις ξένες γλώσσες φέτος, καθώς του χρόνου θα είναι δύσκολα να προλαβαίνεις να διαβάζεις για φροντιστήριο+σχολείο+ξένες γλώσσες(με ιεραρχία). Αυτά απο εμένα, σου εύχομαι άριστη επιτυχία καθ'όλη την διάρκεια της Α' Λυκείου!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top