Διάβασμα στην φοιτητική ζωή

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Είναι τόσο κακό που είναι ο μόνος τομέας που έχω αυτή την τάση τελειομανίας;

Απο ποιο σημειο καταλαβες οτι ειναι κακο ή οτι εγω το θεωρω κακο. :hmm:

Εσυ εκφερεις σαν προβλημα οτι σεν σου αρεσει ή δεν προτιμας να εχεις βοηθεια απο τριτο και εγω σου ειπα την αποψη μου καθως και ποιες θεωρω πηγες του προβληματισμου σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
.... ακόμα και τώρα όταν το μάθημα έχει θεωρία, πρέπει να το λέω συνήθως στη μάνα μου για να είμαι σίγουρος ότι το ξέρω ....
:hmm:Χμμμ... Υποθέτω ότι αυτό το σύστημα μελέτης, δηλαδή να λες τη θεωρία στη μητέρα σου, δεν είναι τωρινό, αλλά γίνεται ανελλιπώς από όταν πρωτοπήγες σχολείο και συνεχίζεται. (Προσωπικά, είχα το αντίθετο πρόβλημα καθώς οι γονείς μου λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν είχαν χρόνο να με βοηθήσουν στα μαθήματά μου, αλλά τώρα μιλάμε για σένα και όχι για μένα). Λοιπόν, αυτό σου δημιούργησε μια σχέση εξάρτησης και μια ανασφάλεια στο αν έχεις διαβάσει κάτι σωστά, καθώς λέγοντάς το στη μητέρα σου (ακόμα και αν εκείνη δεν είχε γνώση του αντικειμένου του μαθήματος) αισθανόσουν σιγουριά. Νομίζω ότι καταλαβαίνω, γιατί παρόμοιο πρόβλημα (σε μικρότερο όμως βαθμό) είχε η κοπέλα μου (που τελικά απαγκιστρώθηκε από τη μητέρα της, αλλά κόλλησε λιγάκι σε μένα). Δεν θα έλεγα ότι είναι ακριβώς "κακό" αυτό που σου συμβαίνει, αλλά δεν το βλέπω και σαν θετικό. Πιστεύω ότι πρέπει να στεκόμαστε μόνοι μας στα πόδια μας και όχι να έχουμε πάντα την ανάγκη κάποιος να μας βοηθά ακόμα και στα πιο κοινά. Νομίζω ότι πρέπει να αποκτήσεις περισσότερη εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και να δοκιμάσεις τις δυνάμεις σου διαβάζοντας μόνος σου. Σκέψου, αν τελειώνοντας τη σχολή σου, φύγεις για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, δεν θα πάρεις μαζί σου και τη μητέρα σου. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
................................... Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ακόμα και τώρα όταν το μάθημα έχει θεωρία, πρέπει να το λέω συνήθως στη μάνα μου για να είμαι σίγουρος ότι το ξέρω..................................
Υποθέτω ότι μιλάμε για τις παπαγαλίες, αλλιώς πώς θα μπορούσε να σε βοηθήσει η μάνα σου.
Προτείνω να την αντικαταστήσεις (ως πότε θα την παιδεύεις) με τους τοίχους του δωματίου σου. Σ' αυτούς θα απευθύνεσαι, περπατώντας από τη μια άκρη στην άλλη. Επειδή το πιθανότερο είναι να μη σε ακούνε, θα έχεις και το βιβλίο στα χέρια σου, για να το ανοίγεις όταν κολλάς. Μετά συνεχίζεις από κει που σταμάτησες. Μόλις το πεις τέλεια, προχωράς παρακάτω.
Δοκιμασμένη μέθοδος. Τη χρησιμοποιούσε ο πατέρας μου στα μαθητικά του χρόνια, όταν ήθελε να μάθει αποστήθιση.
Να μην παραβλέψουμε και τις παράπλευρες ωφέλειες που προκύπτουν. Μιλάω για τη γυμναστική που θα κάνεις, για τα κιλά που πιθανόν να χάσεις κ.λ.π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Προσωπικα πιστευω οτι για να μπορεσεις να αποστιθησεις κατι πρεπει να το διαβασεις τοσο οσο χρειαζεται να το κατανοησεις ......και επειτα αφου το καταφερεις, προσπαθεις να το πεις σαν να το εξηγεις σε καποιο τριτο( τοιχο,ειδωλο σε καθρεπτη κ.α!!!),αλλα ουσιαστικα το εξηγεις στον εαυτο σου...!!!Καλο ειναι ο τονος της φωνης να εχει αυξομιωσεις και χρωματικες διαφοροποιησεις αναλογα με την προταση και την εννοια προς απομνημονευση.....Αρχικα φαινεται "κουλο" αλλα σταδιακα φαινεται ΠΟΣΟ ωφελειμο ειναι....Βοηθαει πραγματικα!!!!!TESTIFIED!!!!Εγω ετσι διαβαζα εκθεση και Βιολογια Κατευθυνσης!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Η ανωτέρω διαδικασία δεν είναι αποστήθιση, αλλά εξήγηση.
Αποστήθιση είναι η εξής διαδικασία: Διαβάζω υπερ-υπομονετικά πρόταση-πρόταση το κείμενο, και το λέω. Το επαναλαμβάνω συνεχώς, μέχρι να το μάθω. Μετά ξανακάνω επαναλήψεις, για να διατηρηθώ. Ο καθένας τα επαναλαμβάνει με διαφορετικό τρόπο, είτε γραπτά, είτε προφορικά. Πάντως, στην αποστήθιση μαθαίνεις να τα επαναλαμβάνεις αυτολεξεί, με κόμμα και τελεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Υποθέτω ότι μιλάμε για τις παπαγαλίες, αλλιώς πώς θα μπορούσε να σε βοηθήσει η μάνα σου.
Προτείνω να την αντικαταστήσεις (ως πότε θα την παιδεύεις) με τους τοίχους του δωματίου σου. Σ' αυτούς θα απευθύνεσαι, περπατώντας από τη μια άκρη στην άλλη. Επειδή το πιθανότερο είναι να μη σε ακούνε, θα έχεις και το βιβλίο στα χέρια σου, για να το ανοίγεις όταν κολλάς. Μετά συνεχίζεις από κει που σταμάτησες. Μόλις το πεις τέλεια, προχωράς παρακάτω.
Δοκιμασμένη μέθοδος. Τη χρησιμοποιούσε ο πατέρας μου στα μαθητικά του χρόνια, όταν ήθελε να μάθει αποστήθιση.
Να μην παραβλέψουμε και τις παράπλευρες ωφέλειες που προκύπτουν. Μιλάω για τη γυμναστική που θα κάνεις, για τα κιλά που πιθανόν να χάσεις κ.λ.π.
Πέρα από την πλάκα, αν στο Οικονομικό ΕΚΠΑ πρέπει να διαβάσεις με τη μέθοδο της αποστήθισης για να πάρεις καλό βαθμό, τότε κάτι δεν πάει καλά στο βασίλειο του Οικονομικού ΕΚΠΑ.
Και αν αυτό ισχύει γενικότερα, τότε κάτι δεν πάει καλά με τα Ελληνικά πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
δεν τίθεται θέμα αποστήθισης στο πανεπιστήμιο!!! εγώ πιστεύω ότι όλο είναι θέμα του αν καταλαβαίνεις αυτό που διαβάζεις. αν ναι, τότε με μερικές επαναλήψεις σου μένει. μπορεί να σου ξεφεύγουν μερικές λεπτομέρειες αλλά όσο πιο πολλές φορές το διαβάσεις και είσαι συγκεντρωμένος, τόσο το καλύτερο! και, σαφώς έχω συνειδητοποιήσει πως και χρόνο χάνεις όταν κάνεις αυτό το παπαγαλίστικο διάβασμα των πανελληνίων και ξοδεύεις και δυνάμεις, κάτι που σημαίνει πως δεν είναι δυνατόν να βγάλεις ολόκληρους τόμους σε 2-3 ημέρες (για εξεταστική).

πάντως το κόλπο είναι να την δεις χαλαρά και να μην αγχώνεσαι... τότε θα εκπλαγείς με το πόσο γρήγορα μπορείς να μάθεις κάτι...

και, εντάξει ρε παιδιά πανεπιστήμιο είναι, οι ακαδημαϊκοί είναι ικανοποιημένοι με μια απλή, σύντομη και περιεκτική ανάπτυξη θέματος. μισούν τις εκτενείς γιατί έχουν και 300 γραπτά να διορθώσουν... και μην νομίζετε ότι θα κάτσουν να διαβάσουν ό,τι γράφετε, μια γρήγορη ματιά ρίχνουν και λένε α, αυτό το γραπτό είναι για 7. (ασε που έχω ακούσει κιόλας ότι μερικοί τα δίνουνε σε φοιτητές ανώτερων ετών, σε μεταπτυχιακούς ή διδακτορικούς να τα διορθώσουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Οι μεταπτυχιακοι ουκ ολιγες φορες παιζουν το ρολο του χαμαλη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι μεταπτυχιακοί στις πιο πολλές περιπτώσεις περνάνε και δεν ακουμπάνε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Αρνητική, γιατί αποστήθιζες την Έκθεση.

Η ανωτέρω διαδικασία δεν είναι αποστήθιση, αλλά εξήγηση.
Αποστήθιση είναι η εξής διαδικασία: Διαβάζω υπερ-υπομονετικά πρόταση-πρόταση το κείμενο, και το λέω. Το επαναλαμβάνω συνεχώς, μέχρι να το μάθω. Μετά ξανακάνω επαναλήψεις, για να διατηρηθώ. Ο καθένας τα επαναλαμβάνει με διαφορετικό τρόπο, είτε γραπτά, είτε προφορικά. Πάντως, στην αποστήθιση μαθαίνεις να τα επαναλαμβάνεις αυτολεξεί, με κόμμα και τελεία.
Πραγματικα ΜΑΚΑΡΙ να μπορουσα να αποστιθησω την εκθεση...!!!!! Στην εκθεση πιο πολυ ΜΟΥ τα εξηγουσα και τιποτα παραπανο....Αλλα το concept των οσω εκανα ηταν το ιδιο με της Βιολογιας, ασχετα που το ενα το παπαγαλιζα και το αλλο ΟΧΙ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Αρκεί μόνο το διάβασμα τις βδομάδες που είναι η εξεταστική για να έχεις έναν υψηλό βαθμό στο πτυχίο..?? Και παρακολουθήτε τα μαθήματα, παρακολουθήτε επιλεκτικά κάποια..? Τι ακριβώς κάνετε..?

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Τα στατιστικά μας στην εξεταστική".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Αρκεί μόνο το διάβασμα τις βδομάδες που είναι η εξεταστική για να έχεις έναν υψηλό βαθμό στο πτυχίο..?? Και παρακολουθήτε τα μαθήματα, παρακολουθήτε επιλεκτικά κάποια..? Τι ακριβώς κάνετε..?
Έχει να κάνει κατά πολύ και με το τμήμα στο οποίο βρίσκεσαι.
Εγώ είμαι στο Νηπιαγωγών. Παρακολουθώ όλα τα μαθήματα, και στο τέλος, αρχίζω και διαβάζω 2-3 βδομάδες πριν την εξεταστική και κατά τη διάρκειά της πιο εντατικά. Κατά τη διάρκεια του εξαμήνου δεν διαβάζω κάτι. Όχι συστηματικά, τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Και ναι άντζυ η συστηματική παρακολούθηση είναι το παν. Και όχι επιλεκτικά αλλά σε όλα αν αυτά δεν είναι πρωί δευτέρας στις 8 :P
Προσωπικά δεν διαβάζω παρά μόνο κάποιες βδομάδες (συνήθως/βαριά 2) πριν την εξεταστική κι αυτό λόγω εργασιών σε όλη τη διάρκεια του εξαμήνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Έχει να κάνει κατά πολύ και με το τμήμα στο οποίο βρίσκεσαι.
Εγώ είμαι στο Νηπιαγωγών. Παρακολουθώ όλα τα μαθήματα, και στο τέλος, αρχίζω και διαβάζω 2-3 βδομάδες πριν την εξεταστική και κατά τη διάρκειά της πιο εντατικά. Κατά τη διάρκεια του εξαμήνου δεν διαβάζω κάτι. Όχι συστηματικά, τουλάχιστον.
Σίγουρα εξαρτάται απ'το τμήμα αλλά θέλω να πω ότι μου λένε κάποιοι ότι δεν πάτε καθόλου στη σχολή και διαβάζουν μόνο στη εξεταστική και πέρνουν και βαθμούς...! Απλά προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργεί το όλο σύστημα για να έχω μια ιδέα για το τι με περιμένει απ'το χειμώνα..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
μου λένε κάποιοι ότι δεν πάτε καθόλου στη σχολή και διαβάζουν μόνο στη εξεταστική και πέρνουν και βαθμούς...!
Να ξέρεις υπάρχει και κάτι που λέγεται σκονάκι/ακουστικό και κάτι άλλο που λέγεται ΔΑΠ. Θα τα μάθεις στην ώρα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Να ξέρεις υπάρχει και κάτι που λέγεται σκονάκι/ακουστικό και κάτι άλλο που λέγεται ΔΑΠ. Θα τα μάθεις στην ώρα τους.
Κάτι έχει πάρει τ'αφτί μου...!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Βασικά στο πανεπιστήμιο διαδραματίζει πολύ σημαντικό ρόλο η κριτική ικανότητα. Κατά κύριο λόγο δεν ζητείται αποστήθιση. Όταν ήμουν στο πρώτο εξάμηνο, λοιπόν, με είχε δυσκολέψει αρκετά η μετάβαση από την "παπαγαλία" στην κριτική επεξεργασία των γνώσεων. (Εγώ πέρασα με το παλιό σύστημα των δεσμών το 1995). Σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία και κατά την ταπεινή μου γνώμη, το πανεπιστήμιο θέλει αρκετό και συστηματικό διάβασμα. Ωστόσο, υπάρχει και λίγος χρόνος για να ασχοληθεί κανείς/μία με τα ενδιαφέροντά του/της και τις παρέες του. Το διάβασμά δεν πρέπει να αποσκοπεί μόνο στην απόκτηση υψηλών βαθμών, αλλά και στον εμπλουτισμό του γνωστικού υποβάθρου.

Υ/Γ Συγκινήθηκα με αυτό το θέμα γιατί θυμήθηκα τα παλιά μου.

Οι μεταπτυχιακοι ουκ ολιγες φορες παιζουν το ρολο του χαμαλη....

Άσε έχω πικράν πείραν. Παρ' όλα αυτά αξίζει τον κόπο ένα μεταπτυχιακό. Υπάρχουν, όμως, και ευαίσθητοι άνθρωποι. Δεν είναι όλοι/ες οι καθηγητές/τριες εκμεταλλευτές/τριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν οι μεταπτυχιακοί είναι χαμάληδες, οι διδακτορικοί τι είναι...;; Μην τρελαθούμε κιόλας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία και κατά την ταπεινή μου γνώμη, το πανεπιστήμιο θέλει αρκετό και συστηματικό διάβασμα.
Εξαρταται και απο τη σχολη το ποσο συστηματικο διαβασμα απαιτειται.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αν οι μεταπτυχιακοί είναι χαμάληδες, οι διδακτορικοί τι είναι...;; Μην τρελαθούμε κιόλας!!!

Ναι. Δεν έχεις άδικο. Μακάρι να καταφέρω να κάνω και διδακτορικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top