Διάβασμα μαθηματικών προηγούμενων τάξεων για τις πανελλήνιες

Guest 101931

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, ξέρω ότι για τα μαθηματικά της Γ' λυκείου χρειάζεται σίγουρα σχεδόν όλη η ύλη της άλγεβρας της Α' και της Β' λυκείου. Όμως χρειάζονται και τα παρακάτω; (τουλάχιστον για κάποιον που στοχεύει να γράψει 20 στις πανελλήνιες).
-Γεωμετρία Α' & Β' λυκείου (εξαιρώντας τις βασικές γνώσεις γεωμετρίας π.χ. εμβαδόν τετραγώνου κλπ.)
-Κεφάλαιο των ακολουθιών της άλγεβρας της Α'
-Κατεύθυνση Β' λυκείου (χρειάζεται να ξέρω και π.χ. τύπους από έλλειψη και υπερβολή που τα κάναμε επιγραμματικά)
-Τριγωνομετρικοί Αριθμοί της Γωνίας 2α, Τριγωνομετρικοί Αριθμοί Αθροίσματος Γωνιών, από άλγεβρα Β'

Δηλαδή το ερώτημά μου είναι: να διαβάσω την γεωμετρία της Α' και Β' και αυτά που ανέφερα μπας και πέσει κανένα γεωμετρικό πρόβλημα στο θέμα Γ όπως έχει πέσει σε προηγούμενες χρονιές ή να λύσω άπειρα θέματα στην ύλη της Γ' μέχρι την αντίστροφη; (δεν έχω κενά στην ύλη της Γ')

Το θέμα είναι ότι με το ξεκίνημα των φροντιστηρίων από αρχές Σεπτέμβρη και μέχρι τον Ιούνιο είναι πολύ πιθανό να τα έχω ξεχάσει, εκτός αν κάνω επαναλήψεις.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Καλησπέρα, ξέρω ότι για τα μαθηματικά της Γ' λυκείου χρειάζεται σίγουρα σχεδόν όλη η ύλη της άλγεβρας της Α' και της Β' λυκείου. Όμως χρειάζονται και τα παρακάτω; (τουλάχιστον για κάποιον που στοχεύει να γράψει 20 στις πανελλήνιες).
-Γεωμετρία Α' & Β' λυκείου (εξαιρώντας τις βασικές γνώσεις γεωμετρίας π.χ. εμβαδόν τετραγώνου κλπ.)
-Κεφάλαιο των ακολουθιών της άλγεβρας της Α'
-Κατεύθυνση Β' λυκείου (χρειάζεται να ξέρω και π.χ. τύπους από έλλειψη και υπερβολή που τα κάναμε επιγραμματικά)
-Τριγωνομετρικοί Αριθμοί της Γωνίας 2α, Τριγωνομετρικοί Αριθμοί Αθροίσματος Γωνιών, από άλγεβρα Β'

Δηλαδή το ερώτημά μου είναι: να διαβάσω την γεωμετρία της Α' και Β' και αυτά που ανέφερα μπας και πέσει κανένα γεωμετρικό πρόβλημα στο θέμα Γ όπως έχει πέσει σε προηγούμενες χρονιές ή να λύσω άπειρα θέματα στην ύλη της Γ' μέχρι την αντίστροφη; (δεν έχω κενά στην ύλη της Γ')

Το θέμα είναι ότι με το ξεκίνημα των φροντιστηρίων από αρχές Σεπτέμβρη και μέχρι τον Ιούνιο είναι πολύ πιθανό να τα έχω ξεχάσει, εκτός αν κάνω επαναλήψεις.
ολα ειναι αλληλενδετα αρα καλο ειναι να εχεις γνωσεις , εστω γενικες. η γεωμετρια εννοειται οτι χρησιμευει , οταν θα πας να σχεδιασεις μια γραφικη παρασταση για να βρεις το χωριο που σου ζητειται , ωστε μετα να λυσεις το ολοκληρωμα, πρεπει να εχεις μια εικονα για το τι κανεις. οι ακολουθιες δεν ειναι καν μεσα στην υλη απο οσο γνωριζω , εκτος και αν αλλαξε η υλη ριζικα απο τοτε που εδωσα εγω πανελληνιες (δηλαδη το 2020)
overall καλο ειναι να τα ξερεις ολα , αφενος για να εχεις μια πιο ολοκληρωμενη εικονα και ευχαιρια σε αλλα μαθηματα (πχ φυσικη) και αφετερου για να εισαι προετοιμασμεν@ για παν ενδεχομενο στο τελος. Καλη επιτυχια!!
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Καλησπέρα, ξέρω ότι για τα μαθηματικά της Γ' λυκείου χρειάζεται σίγουρα σχεδόν όλη η ύλη της άλγεβρας της Α' και της Β' λυκείου. Όμως χρειάζονται και τα παρακάτω; (τουλάχιστον για κάποιον που στοχεύει να γράψει 20 στις πανελλήνιες).
-Γεωμετρία Α' & Β' λυκείου (εξαιρώντας τις βασικές γνώσεις γεωμετρίας π.χ. εμβαδόν τετραγώνου κλπ.)
-Κεφάλαιο των ακολουθιών της άλγεβρας της Α'
-Κατεύθυνση Β' λυκείου (χρειάζεται να ξέρω και π.χ. τύπους από έλλειψη και υπερβολή που τα κάναμε επιγραμματικά)
-Τριγωνομετρικοί Αριθμοί της Γωνίας 2α, Τριγωνομετρικοί Αριθμοί Αθροίσματος Γωνιών, από άλγεβρα Β'

Δηλαδή το ερώτημά μου είναι: να διαβάσω την γεωμετρία της Α' και Β' και αυτά που ανέφερα μπας και πέσει κανένα γεωμετρικό πρόβλημα στο θέμα Γ όπως έχει πέσει σε προηγούμενες χρονιές ή να λύσω άπειρα θέματα στην ύλη της Γ' μέχρι την αντίστροφη; (δεν έχω κενά στην ύλη της Γ')

Το θέμα είναι ότι με το ξεκίνημα των φροντιστηρίων από αρχές Σεπτέμβρη και μέχρι τον Ιούνιο είναι πολύ πιθανό να τα έχω ξεχάσει, εκτός αν κάνω επαναλήψεις.
όχι/όχι/όχι/όχι.
Και κάτι γεωμετρικό να ζητηθεί θα είναι απλώς βασικές γνώσεις (ακόμη και στα ολοκληρώματα-ρυθμό μεταβολής δεν χρειάζεται κάτι ουαου παρά μόνο οι απλοί τύποι εμβαδών και λίγη παρατήρηση).
Αυτά που πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά είναι η άλγεβρα της α και β λυκείου όπως ανέφερες, επειδή θα τη συναντάς παντού. Τώρα όσον αφορά τα μαθηματικά κατεύθυνσης της β θα τα χρειαστείς μόνο στη φυσική (με εξαίρεση την ευθεία, την οποία θα ξαναδείς στο κεφάλαιο της εφαπτομένης οπότε καλό είναι να την ξέρεις).

Άμα θες, από προσωπικό ενδιαφέρον για εμβάθυνση στα μαθηματικά μπορείς να τα μάθεις, αλλά δεν χρειάζονται. Μερικά κιόλας απ' τα παραπάνω είναι εκτός ύλης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Καλησπέρα, ξέρω ότι για τα μαθηματικά της Γ' λυκείου χρειάζεται σίγουρα σχεδόν όλη η ύλη της άλγεβρας της Α' και της Β' λυκείου. Όμως χρειάζονται και τα παρακάτω; (τουλάχιστον για κάποιον που στοχεύει να γράψει 20 στις πανελλήνιες).
-Γεωμετρία Α' & Β' λυκείου (εξαιρώντας τις βασικές γνώσεις γεωμετρίας π.χ. εμβαδόν τετραγώνου κλπ.)
-Κεφάλαιο των ακολουθιών της άλγεβρας της Α'
-Κατεύθυνση Β' λυκείου (χρειάζεται να ξέρω και π.χ. τύπους από έλλειψη και υπερβολή που τα κάναμε επιγραμματικά)
-Τριγωνομετρικοί Αριθμοί της Γωνίας 2α, Τριγωνομετρικοί Αριθμοί Αθροίσματος Γωνιών, από άλγεβρα Β'

Δηλαδή το ερώτημά μου είναι: να διαβάσω την γεωμετρία της Α' και Β' και αυτά που ανέφερα μπας και πέσει κανένα γεωμετρικό πρόβλημα στο θέμα Γ όπως έχει πέσει σε προηγούμενες χρονιές ή να λύσω άπειρα θέματα στην ύλη της Γ' μέχρι την αντίστροφη; (δεν έχω κενά στην ύλη της Γ')

Το θέμα είναι ότι με το ξεκίνημα των φροντιστηρίων από αρχές Σεπτέμβρη και μέχρι τον Ιούνιο είναι πολύ πιθανό να τα έχω ξεχάσει, εκτός αν κάνω επαναλήψεις.
γεωμετρία είναι καλό να γνωρίζεις τα βασικά, γιατί, όπως είπες κι εσύ, έχει πέσει στο παρελθόν πρόβλημα με γεωμετρία, αλλά αυτά που θα συναντήσεις στην γ και αυτά που ζητάνε σχετίζονται κυρίως με τις βασικές γνώσεις. ακολουθίες και εξισώσεις κωνικών τόμων, εκτός κύκλου, (από την ύλη της β) προσωπικά δεν συνάντησα πουθενά στην διάρκεια της προετοιμασίας μου και ούτε τα θυμόμουν κιόλας, για να είμαι ειλικρινής. είναι μάλλον σπάνιο να τα συναντήσεις κάπου στην γ, αλλά εννοείται πως είναι υπέρ σου να τα ξέρεις. οι τριγωνομετρικοί αριθμοί της γωνίας 2α και τα αθροίσματα, διαφορες γωνιών κλπ θεωρούνταν εκτός ύλης για μας στην β λυκείου και κατά συνέπεια και στην γ, οπότε αν ισχύει το ίδιο και για σας και δεν έχει αλλάξει κάτι, δεν είναι απαραίτητο να τα ξέρεις απέξω. [μπορείς να ρωτήσεις και τ@ μαθηματικ@ σου για να σιγουρευτείς τι είναι εντός, τι εκτός ύλης και τι από αυτά χρειάζεται να ξέρεις.]

γενικά, για την γ χρειάζεσαι καλή γνώση κυρίως τριγωνομετρίας (παίζουν πολύ οι γραφικές παραστάσεις ημιτόνου και συνημιτόνου), εκθετικών και λογαριθμικών. από εκεί και πέρα, είναι υπέρ σου να ξέρεις και να θυμάσαι και τα υπόλοιπα, αλλά δεν νομίζω ότι είναι άμεσα απαραίτητα. και εννοείται ότι στην πορεία όταν θα δεις περισσότερες ασκήσεις κλπ, μπορεί να συναντήσεις πράγματα που δεν θυμάσαι και θα τα θυμηθείς τότε.
 

Guest 101931

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top