Διάβασμα και προβλήματα θυμού

aririn

Νεοφερμένος

Ο aririn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Χωρίς πολλά λόγια, πάντα ήμουν και είμαι ακόμα πολύ θυμώδες άτομο. Αν και με τα χρόνια έχουν γίνει πολύ πιο ήπια τα προβλήματα αυτά, και δεν πράττω ή μιλάω αναλόγως με τον θυμό μου, δεν μπορώ να ελέγξω καθόλου πώς νιώθω, και με εμποδίζει απ' το να διαβάζω.

Έστω και νιώσω μισή σπίθα βαρεμάρας ή αν κάνω έστω και ένα μικρό λάθος ή δεν καταλάβω κάτι, αρχίζω και βράζω σε δευτερόλεπτα, και μετά δεν έχει ούτε συγκέντρωση ούτε ηρεμία.

Έχω προσπαθήσει να κάνω μικρά διαλείμματα για να ξεσυνδεθώ λίγο και να ξανακοίταξα ό,τι κάνω με άλλο μάτι, χαμομήλι (ΠΟΛΥ χαμομήλι), να αρχίσω να διαβάζω κάτι άλλο, αλλά κανένα δεν δουλεύει σχεδόν ποτέ.

Πιστεύω δεν είμαι το μόνο άτομο που νιώθει έτσι, και χρειάζομαι συμβουλές. Έχει κανείς κάποιον άλλο τρόπο να το αντιμετωπίσω αυτό;
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,672 μηνύματα.
Χωρίς πολλά λόγια, πάντα ήμουν και είμαι ακόμα πολύ θυμώδες άτομο. Αν και με τα χρόνια έχουν γίνει πολύ πιο ήπια τα προβλήματα αυτά, και δεν πράττω ή μιλάω αναλόγως με τον θυμό μου, δεν μπορώ να ελέγξω καθόλου πώς νιώθω, και με εμποδίζει απ' το να διαβάζω.

Έστω και νιώσω μισή σπίθα βαρεμάρας ή αν κάνω έστω και ένα μικρό λάθος ή δεν καταλάβω κάτι, αρχίζω και βράζω σε δευτερόλεπτα, και μετά δεν έχει ούτε συγκέντρωση ούτε ηρεμία.

Έχω προσπαθήσει να κάνω μικρά διαλείμματα για να ξεσυνδεθώ λίγο και να ξανακοίταξα ό,τι κάνω με άλλο μάτι, χαμομήλι (ΠΟΛΥ χαμομήλι), να αρχίσω να διαβάζω κάτι άλλο, αλλά κανένα δεν δουλεύει σχεδόν ποτέ.

Πιστεύω δεν είμαι το μόνο άτομο που νιώθει έτσι, και χρειάζομαι συμβουλές. Έχει κανείς κάποιον άλλο τρόπο να το αντιμετωπίσω αυτό;
δοκιμασε προιοντα κανναβης (χωρις thc)
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
δοκιμασε προιοντα κανναβης (χωρις thc)
Μακριά (ως φοιτήτρια φαρμακευτικής). Μιλάμε για παιδί 16 ετών. Το να ναρκώσεις κάποιον δεν είναι λύση. Είναι σαν να έχεις ένα τρύπιο σωλήνα που στάζει και εσύ να μαζεύεις τα νερά από κάτω και όχι να πας να κλείσεις την τρύπα.

Ο θεματοθετης πρέπει να δει οπωσδήποτε ψυχολόγο / ψυχίατρο, να δει μήπως έχεις ΔΕΠΥ.
Πρέπει να ερευνήσεις σε ποιες καταστάσεις νευριάζεις τόσο;
Ήσουν από παιδάκι έτσι;.
Να ξέρεις αυτό που είναι πολύ σοβαρό προβλημα γιατί είσαι ακόμη 16, δεν έχεις συναντήσει σοβαρές δυσκολίες μέχρι τώρα. Όταν γίνεις ενήλικας και βγεις στην κοινωνία που θα έχεις ζόρια, τι θα κάνεις; Θα σκοτώσεις άνθρωπο από τα νεύρα σου;
Μηπως νευριάζεις γιατί απογοητευεσαι επειδή κοντεύουν οι πανελλαδικές και φοβάσαι μην αποτύχεις;.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χωρίς πολλά λόγια, πάντα ήμουν και είμαι ακόμα πολύ θυμώδες άτομο
Και μόνο από αυτό καταλαβαίνεις ότι χρειάζεσαι anger management συνεδρίες. Αν δεν μάθεις να ελέγχεις τον εαυτό σου τότε θα δυσκολευτείς πολύ στην ζωή σου.
 

Guest 968714

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο θεματοθετης πρέπει να δει οπωσδήποτε ψυχολόγο / ψυχίατρο, να δει μήπως έχεις ΔΕΠΥ.
Αν με το ΔΕΠΥ αναφέρεσαι σε άτομα με ADHD έχω γνωρίσει τέτοια άτομα κυρίως ως μαθητής και συνίθως η απόσπαση προσοχή τους πάει συνδυαστικά με είτε θυμό είτε τρομερή κοινωνικότητα, ανάλογα το άτομο. Επίσης όλα τα άτομα με ADHD τα οποία έχω γνωρίσει συνίθως είναι μεγαλόσωμα/ψηλά και επίσης αγόρια, αλλά αυτό μπορεί απλά να έτυχε και δεν ξέρω κατά πόσο είναι ο κανόνας ή όχι.

Και για να μην λέμε αερολογίες όντως ένας ψυχολόγος ίσως είναι η καλύτερη λύση για αυτά τα θέματα. Ειδικά αν το προλάβει νωρίς για να μην επηρεαστεί αρνητικά από αυτό στις πανελλήνιες είτε αργότερα στην ζωή του.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,672 μηνύματα.
Μακριά (ως φοιτήτρια φαρμακευτικής). Μιλάμε για παιδί 16 ετών. Το να ναρκώσεις κάποιον δεν είναι λύση. Είναι σαν να έχεις ένα τρύπιο σωλήνα που στάζει και εσύ να μαζεύεις τα νερά από κάτω και όχι να πας να κλείσεις την τρύπα.

Ο θεματοθετης πρέπει να δει οπωσδήποτε ψυχολόγο / ψυχίατρο, να δει μήπως έχεις ΔΕΠΥ.
Πρέπει να ερευνήσεις σε ποιες καταστάσεις νευριάζεις τόσο;
Ήσουν από παιδάκι έτσι;.
Να ξέρεις αυτό που είναι πολύ σοβαρό προβλημα γιατί είσαι ακόμη 16, δεν έχεις συναντήσει σοβαρές δυσκολίες μέχρι τώρα. Όταν γίνεις ενήλικας και βγεις στην κοινωνία που θα έχεις ζόρια, τι θα κάνεις; Θα σκοτώσεις άνθρωπο από τα νεύρα σου;
Μηπως νευριάζεις γιατί απογοητευεσαι επειδή κοντεύουν οι πανελλαδικές και φοβάσαι μην αποτύχεις;.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Και μόνο από αυτό καταλαβαίνεις ότι χρειάζεσαι anger management συνεδρίες. Αν δεν μάθεις να ελέγχεις τον εαυτό σου τότε θα δυσκολευτείς πολύ στην ζωή σου.
Μα τα ποσοστα σε thc ειναι σχεδον μηδαμινα.Δεν θα ναρκωθει το παιδι ουτε θα μαστουρωσει.Φοιτητρια φαρμακευτικης εισαι ψαξου λιγο πως λειτουργουν τα προιοντα κανναβης.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Μα τα ποσοστα σε thc ειναι σχεδον μηδαμινα.Δεν θα ναρκωθει το παιδι ουτε θα μαστουρωσει.Φοιτητρια φαρμακευτικης εισαι ψαξου λιγο πως λειτουργουν τα προιοντα κανναβης.
Φίλε ξέρω πολύ καλά πως λειτουργούν τα προϊόντα αυτά. Έχουμε κάνει άπειρες διαλέξεις στην σχολή.
Όλα αυτά τα προϊόντα είναι ΕΘΙΣΤΙΚΑ.
Διότι, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σκεύασμα με ποσότητα thc άνω των 0,2 % ΠΡΟΚΑΛΕΙ εθισμό. Τελεία και παύλα. Αν βρεις σκεύασμα κάτω από αυτή τη δόση καλώς. Αν όχι, είναι εθιστική, και ας λένε τα μπουκαλάκια όχι δεν είναι (απλό μάρκετινγκ που μπορούν να φάνε μήνυση)
Επίσης, θεραπευτικά πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο υπό αυστηρή επιτήρηση ιατρού- (μέχρι στιγμής στην Ελλάδα είναι παράνομο θεραπευτικά)- ακόμη και θεραπευτικα, υπάρχουν τρομερές παρενέργειες που εκεί δυστυχώς βάζεις στην ζυγαρια και προτιμάται να έχεις τις παρενέργειες γιατί το θεραπευτικό αποτέλεσμα έχει μεγαλύτερο συμφέρον (σχέση risk benefit)

Σε προσκαλώ να έρθεις του χρόνου σε κάποια διάλεξη Φαρμακολογίας 2 ή φαρμακογνωσιας 1 της φαρμακευτικής τον χειμώνα, να τα ακούσεις και από πρώτο χέρι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν με το ΔΕΠΥ αναφέρεσαι σε άτομα με ADHD έχω γνωρίσει τέτοια άτομα κυρίως ως μαθητής και συνίθως η απόσπαση προσοχή τους πάει συνδυαστικά με είτε θυμό είτε τρομερή κοινωνικότητα, ανάλογα το άτομο. Επίσης όλα τα άτομα με ADHD τα οποία έχω γνωρίσει συνίθως είναι μεγαλόσωμα/ψηλά και επίσης αγόρια, αλλά αυτό μπορεί απλά να έτυχε και δεν ξέρω κατά πόσο είναι ο κανόνας ή όχι.

Και για να μην λέμε αερολογίες όντως ένας ψυχολόγος ίσως είναι η καλύτερη λύση για αυτά τα θέματα. Ειδικά αν το προλάβει νωρίς για να μην επηρεαστεί αρνητικά από αυτό στις πανελλήνιες είτε αργότερα στην ζωή του.
Ακριβώς, το ΔΕΠΥ μεταφράζεται adhd στα αγγλικά. Χρειάζεται διάγνωση από ειδικό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Raum

Νεοφερμένος

Ο Raum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Φοιτητρια φαρμακευτικης εισαι ψαξου λιγο πως λειτουργουν τα προιοντα κανναβης.
Εξήγησε εσύ πως λειτουργούν σε αυτή την περίπτωση, μιας και το πρότεινες κατευθείαν σε ένα 16χρονο, χωρίς να ξέρεις το ιστορικό του.
Όλα αυτά τα προϊόντα είναι ΕΘΙΣΤΙΚΑ.
Διότι, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σκεύασμα με ποσότητα thc άνω των 0,2 % ΠΡΟΚΑΛΕΙ εθισμό. Τελεία και παύλα.
Πηγη;

@aririn
Σίγουρα πρέπει να απευθυνθείς σε ιατρό/ψυχ για τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις, απ'το ιντερνετ διάγνωση δεν γίνεται.

Παρόλα αυτά σου προτείνω να δεις το συγκεκριμένο βίντεο
είναι από έναν αρκετά underrated διδακτορικό γνωσιακό επιστήμονα, ελπίζω να σε βοηθήσει.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.

Το οριο στα προϊοντα αυτα συμφωνα με την ευρωπαϊκη νομοθεσία ειναι 0,2% (συζηταται να παει 0,3%).
Ο λογος ειναι ότι μετα απο αυτη την δόση η ουσία γινεται εθιστική, και συνεπώς θα πρεπει να ταξινομηθεί στα συνταγογραφούμενα φάρμακα στον πίνακα ναρκωτικων (κοκκινες συνταγες) για ιατρικη χρηση, πραγμα που δεν εχει γίνει (τωρα ειναι στην κατηγορια των Noble foods/συμπληρωματων, που δεν περνα απο τα αυστηρα clinical trials των φαρμακων).

**Για όσους ενδιαφερονται λιγο παραπάνω και ειναι του χώρου, σας επισυνάπτω ενα πολύ καλό αρθρο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Raum

Νεοφερμένος

Ο Raum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Το οριο στα προϊοντα αυτα συμφωνα με την ευρωπαϊκη νομοθεσία ειναι 0,2% (συζηταται να παει 0,3%).
Δεν ζήτησα πηγή για το όριο που θέτει η ευρωπαϊκή νομοθεσία αλλα
Ο λογος ειναι ότι μετα απο αυτη την δόση η ουσία γινεται εθιστική
Για τη συγκεκριμένη θέση που είχες κατηγορηματικά πάρει και πριν
ΕΘΙΣΤΙΚΑ.
Διότι, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σκεύασμα με ποσότητα thc άνω των 0,2 % ΠΡΟΚΑΛΕΙ εθισμό. Τελεία και παύλα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Σίγουρα πρέπει να απευθυνθείς σε ιατρό/ψυχ για τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις, απ'το ιντερνετ διάγνωση δεν γίνεται.
βεβαιως και χρειαζεται. Είναι κριμα να μην παει σε γιατρο στις μερες μας,
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για τη συγκεκριμένη θέση που είχες κατηγορηματικά πάρει και πριν
το ειχαμε κανει στην σχολη, περιμενε μπας και βρω το αρθρο, διαφορετικα θα ρωτησω την καθηγήτρια μου στην σχολη να μου το στειλει απο εβδομαδα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

βεβαιως και χρειαζεται. Είναι κριμα να μην παει σε γιατρο στις μερες μας,
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


το ειχαμε κανει στην σχολη, περιμενε μπας και βρω το αρθρο, διαφορετικα θα ρωτησω την καθηγήτρια μου στην σχολη να μου το στειλει απο εβδομαδα.
Small, E., and Cronquist, A. 1976. A practical and natural taxonomy for Cannabis. Taxon 25: 405-435.

Αυτη ειναι η ερευνα οπου βασιζεται η νομοθεσια, ειναι απο περιοδικο, που θα πρεπει να αγορασεις.
 

Raum

Νεοφερμένος

Ο Raum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
το ειχαμε κανει στην σχολη, περιμενε μπας και βρω το αρθρο, διαφορετικα θα ρωτησω την καθηγήτρια μου στην σχολη να μου το στειλει απο εβδομαδα.
Τι πάει να πει το είχαμε κάνει στη σχολή; Πήρες θέση με τόση σιγουριά με 0 στοιχεία;
Small, E., and Cronquist, A. 1976. A practical and natural taxonomy for Cannabis. Taxon 25: 405-435.

Αυτη ειναι η ερευνα οπου βασιζεται η νομοθεσια, ειναι απο περιοδικο, που θα πρεπει να αγορασεις.
Δεν χρειαζεται να το αγορασω, ειδα το paper στο sci-hub. Εσυ btw εχεις διαβασει την ερευνα που παρεθεσες; Σε κανενα σημειο δεν μιλαει για εθισμο και συγκεντρωση thc, φαινεται απ'τον τιτλο και το summary μονο πως εχει να κανει με την ταξινομηση, τη μορφολογια, τη ποικιλομορφια κλπ του φυτου.

Η επιστημη καθοριζει τη νομοθεσια και οχι το αντιστροφο, θα επρεπε ως μελλουσα επιστημονας να ελεγχεις αν τα λεγομενα σου στηριζονται σε βιβλιογραφια, γιατι οπως φαινεται στη συγκεκριμενη περιπτωση αναπαραγαγεις ακριτα κατι που ακουσες σε μια διαλεξη της σχολης σου.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,034 μηνύματα.

Raum

Νεοφερμένος

Ο Raum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αν εχει ΔΕΠΥ αντι να μαστουρωνει με χορτο θα μαστουρωνει με αμφεταμινες, τη μαστουρα δε τη γλυτωνει παντως
πρωτον δεν δουλευει ετσι, δευτερον δεν συνταγογραφουνται αμφεταμινες στην Ελλαδα, μην μιλας για ιατρικα θεματα αν εισαι αμαθης
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Η επιστημη καθοριζει τη νομοθεσια και οχι το αντιστροφο, θα επρεπε ως μελλουσα επιστημονας να ελεγχεις αν τα λεγομενα σου στηριζονται σε βιβλιογραφια, γιατι οπως φαινεται στη συγκεκριμενη περιπτωση αναπαραγαγεις ακριτα κατι που ακουσες σε μια διαλεξη της σχολης σου.
τοτε περίμενε απο εβδομαδα να ρωτησω την καθηγητρια- η οποια btw ειναι η επικεφαλης της επιτροπης για την φαρμακευτικη κανναβη στην ελλαδα- και θα στη στειλω. Αν δεν πιστευω τους διδασκοντες της σχολης, ποιους να πιστεψω; το ιντερνετ;

Δεν χρειαζεται να το αγορασω, ειδα το paper στο sci-hub
απορω πως το ανοιξες κι'ολας, εμενα μου βγαζει error.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αμφεταμινες
ειναι παρανομες στην ελλαδα
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,034 μηνύματα.
πρωτον δεν δουλευει ετσι, δευτερον δεν συνταγογραφουνται αμφεταμινες στην Ελλαδα, μην μιλας για ιατρικα θεματα αν εισαι αμαθης
Το ξερω φιλε μου δυστυχως, ουτε μια διαγνωση δε μπορουμε να προσποιηθουμε για να πιουμε λιγο adderall σε αυτη τη χωρα
 

Raum

Νεοφερμένος

Ο Raum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
απορω πως το ανοιξες κι'ολας, εμενα μου βγαζει error.
Αν θες σου στελνω dm αλλα δεν εχει ιδιαιτερη σημασια, ο τιτλος ειναι "A Practical and Natural Taxonomy for Cannabis" και το summary μπορεις να το δεις εδω https://www.jstor.org/stable/1220524. Ειναι ξεκαθαρο τι λεει και τι οχι το συγκεκριμενο paper.
τοτε περίμενε απο εβδομαδα να ρωτησω την καθηγητρια- η οποια btw ειναι η επικεφαλης της επιτροπης για την φαρμακευτικη κανναβη στην ελλαδα- και θα στη στειλω. Αν δεν πιστευω τους διδασκοντες της σχολης, ποιους να πιστεψω; το ιντερνετ;
Τι εννοεις ποιον να πιστεψεις; Δεν εχεις μαθει οτι η επικληση στην αυθεντια ειναι απ'τα πιο συνηθη λογικα σφαλματα; Εγραψες κατι πολυ συγκεκριμενο με απολυτη βεβαιοτητα μονο επειδη στο ειπε μια καθηγητρια; Δηλαδη ελεος 0.2% thc προκαλει ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΘΙΣΜΟ;; Η κανναβη ειναι απ'τις ασφαλεστερες ψυχοτροπες ουσιες που υπαρχουν (πρακτικα 0 θανατοι απο χρηση κανναβης), ΔΕΝ προκαλει σωματικη εξαρτηση, ενω η πιθανοτητα εθισμου ειναι 10-30%, σιγουρα οχι 100.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
πρακτικα 0 θανατοι απο χρηση κανναβης
uhmm,no honey σιγουρ δυσκολο το death by overdose, αλλα πολυ πιθανο να πεθανεις απο ατυχημα.
ΔΕΝ προκαλει σωματικη εξαρτηση

ολες οι ναρκωτικες ουσιες προκαλουν εθισμό (ειδικα με την συχνη χρηση κυριως), και προκαλουν εξαρτηση στην πορεια.

ειπε μια καθηγητρια;
δεν μου το ειπε μια τυχαια καθηγητρια. Νου το ειπε η γυναικα που ειναι το κεφαλι της επιτροπης για την νομιμοτητα στην ελλαδα. Σου ξαναλεω, θα περιμενω να μου απαντησει στο μειλ
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ όλα αυτά που λέτε για το μπαφίδι είναι off topic
 
Top