Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ για Στέλεχος οικονομίας και διοίκησης;

BloodyFairy

Νεοφερμένος

Ο BloodyFairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Έχω περάσει σε ΔΙΕΚ ως στέλεχος οικονομίας και διοίκησης στον τομέα του τουρισμού. Αξίζει να πάω σε ΔΙΕΚ για αυτό τον τομέα, θα μάθω τίποτα ή θα είναι όπως νάνε. Πως θα είναι η οργάνωση κλπ
Βέβαια ξέρω ότι αφορά το πτυχίο, απλά θέλω γνώμες όσο αφορά την οργάνωση και την λειτουργία του
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Έχω περάσει σε ΔΙΕΚ ως στέλεχος οικονομίας και διοίκησης στον τομέα του τουρισμού. Αξίζει να πάω σε ΔΙΕΚ για αυτό τον τομέα, θα μάθω τίποτα ή θα είναι όπως νάνε. Πως θα είναι η οργάνωση κλπ
Βέβαια ξέρω ότι αφορά το πτυχίο, απλά θέλω γνώμες όσο αφορά την οργάνωση και την λειτουργία του
αν εχεις 1500 € τον χρονο χ 4 χρονια τοτε πηγαινε καλυτερα στην διοικηση τουρισμου του εαπ
θα εχεις ενα πιο δυνατο χαρτι απο ενα πτυχιο ρεσεπσιονιστα και σερβιτορου
 

BloodyFairy

Νεοφερμένος

Ο BloodyFairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Άρα αυτό π θα σε βγάλει το ΔΙΕΚ είναι μόνο για τέτοια ή παρόμοια? Γιατί θα ήθελα να ανοίξω δικιά μ τουριστική επιχείρηση ή κάτι τέτοιου επιπέδου και έχω δει πως το προγραμμα για τα εξάμηνα συμπεριεχει τέτοια αντικείμενα, μπορεί να κνψ λάθος βέβαια.
Επίσης αναφαιρομαι συγκεκριμένα σε ΔΙΕΚ και όχι ιδιωτικό
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Άρα αυτό π θα σε βγάλει το ΔΙΕΚ είναι μόνο για τέτοια ή παρόμοια? Γιατί θα ήθελα να ανοίξω δικιά μ τουριστική επιχείρηση ή κάτι τέτοιου επιπέδου και έχω δει πως το προγραμμα για τα εξάμηνα συμπεριεχει τέτοια αντικείμενα, μπορεί να κνψ λάθος βέβαια.
Επίσης αναφαιρομαι συγκεκριμένα σε ΔΙΕΚ και όχι ιδιωτικό
ναι εχει πολλα τετοια μαθηματα και ειναι χρησιμα για τουρισικα γραφεις ,σε ΔΙΕΚ
αλλα τουριστικο γραφειο ? οταν ουτε εισιτήριο δεν εχεις να εκδοσεις ...οκ κοιτα να ειναι επαρχια να πρακορευεις τα πλοια
 

BloodyFairy

Νεοφερμένος

Ο BloodyFairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ποια ειναι η γνωμη σου των ΔΙΕΚ σε θεματα οργανωσης? Θα υπαρχει μαθημα ή θα σπαταλαω τον χρονο μ. Αυτο θελω να ξερω, σιγουρα διαφερει ανα περιοχη, αλλα θελω να ακουσω μια γενικη απαντηση
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Ποια ειναι η γνωμη σου των ΔΙΕΚ σε θεματα οργανωσης? Θα υπαρχει μαθημα ή θα σπαταλαω τον χρονο μ. Αυτο θελω να ξερω, σιγουρα διαφερει ανα περιοχη, αλλα θελω να ακουσω μια γενικη απαντηση
τι να σου πω παλικαρι μου.. εσυ βεβαια δεν εισαι σε σχολη εργαστηρικη αλλα στην δικη μου συνείδηση ειναι ενα αλλο επαλ.
Για μενα τα Ιεκ ειναι βασικος πυλωνας τηα οικονομιας αναντικαταστατος αλλα πρεπει να τους δωθει παραπανω προσοχη.
Προσωπικη εμπειρια δεν εχω οποτε τι να πω ? οτι καταλαβαινω
 

BloodyFairy

Νεοφερμένος

Ο BloodyFairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Νταξει το καταλαβαινω, γνωριζεις αν πληρωνεσε κατα την διαρκεια της πρακτικης? Εχω ακουσει πως ειναι αμισθη η πρακτικη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Νταξει το καταλαβαινω, γνωριζεις αν πληρωνεσε κατα την διαρκεια της πρακτικης? Εχω ακουσει πως ειναι αμισθη η πρακτικη
οχι περασε προσφατα νομο και πληρωνουν πολυ καλα
καπου 95% του βασικου. Πληρωνει ο εργοδοτης καθε μηνα και τα παιρνει απο το υπουργειο
Να φανταστεις η πρακτικη του πανεπιστημιου ειναι καπου 250 τον μηνα και οταν παρουμε λευτα απο το εσπα

 

BloodyFairy

Νεοφερμένος

Ο BloodyFairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
οχι περασε προσφατα νομο και πληρωνουν πολυ καλα
καπου 95% του βασικου. Πληρωνει ο εργοδοτης καθε μηνα και τα παιρνει απο το υπουργειο
Να φανταστεις η πρακτικη του πανεπιστημιου ειναι καπου 250 τον μηνα και οταν παρουμε λευτα απο το εσπα

Ευχαριστω για την απαντηση. Εχω επισης διαβασει πως δεν μπορεις να κανεις μεταπτυχιακα απο ΔΙΕΚ, ισχυει? Γιατι εχω διαβασει πως καποια Κολεγια δινουν την ευκαιρια να παρουν Bachelor.

Επισης μπορω να εισαχθω σε ΑΕΙ μετα απο την φοιτηση μ σε ΙΕΚ? Μεσω κατατακτηριων εξετασεων
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση. Εχω επισης διαβασει πως δεν μπορεις να κανεις μεταπτυχιακα απο ΔΙΕΚ, ισχυει? Γιατι εχω διαβασει πως καποια Κολεγια δινουν την ευκαιρια να παρουν Bachelor.

Επισης μπορω να εισαχθω σε ΑΕΙ μετα απο την φοιτηση μ σε ΙΕΚ? Μεσω κατατακτηριων εξετασεων
για το 2ο ερωτημα ... Πολυ δυσκολα εως οχι
μονο η ΔΕΤ Αγιου Νικολαου δεχθηκε .

για το μεταπτυχικο τι να πω
μεταπτυχιακο κανουν οσοι εχουν διαβαθμιση πτυχιου 6 και πανω , το ιεκ εχει 5.
τωρα με τα κολεγια , υπαρχει αλλος θεος..το ιδιο το κολλεγιο δεν σε αφηνει να φυγεις στα 3 χρονια... σου κανει και ενα χρονο παραπανω που ειναι το μεταπτυχιακο του.
τωρα θα ρωτησεις ..ποιος το αναγνωριζει αυτο..ε το ιδιο το κολλεγιο και η κεραμεως
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
για το 2ο ερωτημα ... Πολυ δυσκολα εως οχι
μονο η ΔΕΤ Αγιου Νικολαου δεχθηκε .

για το μεταπτυχικο τι να πω
μεταπτυχιακο κανουν οσοι εχουν διαβαθμιση πτυχιου 6 και πανω , το ιεκ εχει 5.
τωρα με τα κολεγια , υπαρχει αλλος θεος..το ιδιο το κολλεγιο δεν σε αφηνει να φυγεις στα 3 χρονια... σου κανει και ενα χρονο παραπανω που ειναι το μεταπτυχιακο του.
τωρα θα ρωτησεις ..ποιος το αναγνωριζει αυτο..ε το ιδιο το κολλεγιο και η κεραμεως
Δηλαδή για κατατακτήριες είναι στην ευχέρεια του κάθε πανεπιστημίου αν θα δεχθεί παιδιά από διεκ;
Αλλιώς κανονικά πανελλήνιες και πάνε από το πρώτο εξάμηνο και ας έχουν κάνει κάτι παρεμφερές σωστά;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Δηλαδή για κατατακτήριες είναι στην ευχέρεια του κάθε πανεπιστημίου αν θα δεχθεί παιδιά από διεκ;
Αλλιώς κανονικά πανελλήνιες και πάνε από το πρώτο εξάμηνο και ας έχουν κάνει κάτι παρεμφερές σωστά;
ε το παρεμφερες που εκαναν στο ιεκ ειναι επιπεδο λυκειου επαλ πως θα το αναγνωρισουν?

ναι στην ευχερια του καθε αει ... το απθ εβγαλε λιστα με το τι δεχεται , ολες οι επιθυμητές ''σχολες'' ειναι εκτος.
θα προσπαθησω να το βρω να το βαλω.
Αυτο που εκανε η κεραμεως ειναι μεγαλη γουρουνια, αλλα ειπαμε ειναι υπουργος των ιεκ.

και το λεω εγω που ειμαι εναντια στις εξετασεις εισαγωγης και θα ειθελα καθε παιδι με γνωσεις γενικου λυκειου να γραφεται στην οποια σχολη γουσταρει.
 

BloodyFairy

Νεοφερμένος

Ο BloodyFairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιρνεις ποντους ECTS απο ΙΕΚ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Δηλαδή για κατατακτήριες είναι στην ευχέρεια του κάθε πανεπιστημίου αν θα δεχθεί παιδιά από διεκ;
Αλλιώς κανονικά πανελλήνιες και πάνε από το πρώτο εξάμηνο και ας έχουν κάνει κάτι παρεμφερές σωστά;

στο ιεκ δεν υπάρχουν περιττά μαθήματα του λυκείου που έχεις ήδη διδαχθεί, ασχολείσαι right to the
point με πράγματα ειδίκευσης, συγκεκριμένα για τους απόφοιτους επαλ το ιεκ θα μπορούσε να θεωρηθεί
σαν ενα μεταπτυχιακό 2.5 ετών αφού αποκτάς ειδίκευση στο αντικείμενο.

πάρα ταύτα δεν αναγνωρίζεται αυτή η γνώση και ειδίκευση στο πανεπιστήμιο, ώστε ας πούμε να
ξεκινήσεις απο τα επόμενα εξάμηνα, σου δίνεται μόνο η δυνατότητα να μπεις με κατατακτήριες,
διαδικασία που την έχουν αφήσει στην απόφαση των πανεπιστημίων.


Παιρνεις ποντους ECTS απο ΙΕΚ?

το ευρωπαϊκό σύστημα πιστωτικών μονάδων για την επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση είναι
το ECVET.
 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Έχω περάσει σε ΔΙΕΚ ως στέλεχος οικονομίας και διοίκησης στον τομέα του τουρισμού. Αξίζει να πάω σε ΔΙΕΚ για αυτό τον τομέα, θα μάθω τίποτα ή θα είναι όπως νάνε. Πως θα είναι η οργάνωση κλπ
Βέβαια ξέρω ότι αφορά το πτυχίο, απλά θέλω γνώμες όσο αφορά την οργάνωση και την λειτουργία του
Καλημέρα, σπουδάζω σε ΔΙΕΚ στην ίδια ειδικότητα κι ότι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις!
 

Nikoleta05

Νεοφερμένος

Η Nikoleta05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπέρα! Επειδή δεν ξέρω αν θα περάσω στις πανελλήνιες σκέφτομαι να γραφτώ σε κάποιο διεκ επειδή δεν θελω να ξαναδώσω. Πως είναι εκει τα πράγματα;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Καλησπέρα! Επειδή δεν ξέρω αν θα περάσω στις πανελλήνιες σκέφτομαι να γραφτώ σε κάποιο διεκ επειδή δεν θελω να ξαναδώσω. Πως είναι εκει τα πράγματα;
Μην τα σκέφτεσαι αυτά πριν δώσεις , κάνε την προσπάθεια σου και βλέπεις, καλή επιτυχία :)
 

Nikoleta05

Νεοφερμένος

Η Nikoleta05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Μην τα σκέφτεσαι αυτά πριν δώσεις , κάνε την προσπάθεια σου και βλέπεις, καλή επιτυχία :)
Ισχύειι αυτό που λες, αλλά αγχώνομαι και θέλω να τα έχω κάπως οργανωμένα στο μυαλό μου αν δεν περάσω
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top