Δημόσιο ΙΕΚ και χαμηλό απολυτήριο

natasa68

Νεοφερμένος

Η natasa68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας, τελειώνω τη τριτη λυκείου σε γελ φέτος και εξ αρχής ήξερα ότι δε θα έδινα πανελλήνιες, αλλά θα πήγαινα σε ιεκ στο αντικείμενο που με ενδιαφέρει (αισθητική)
Έχω αρχίσει να αγχώνομαι ότι τελικά θα βγάλω πολύ χαμηλό μέσο όρο (13-15) και δε θα με δεχτούν πουθενά. Ούτε σε πολύτεκνη οικογένεια ανήκω, αν αυτό έχει να κάνει με τη μοριοδοτηση. Έχω ελπίδες ή θα πρέπει να αρχίσω να κοιτάω ιδιωτικές σχολές?
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τα ΙΕΚ δεν είναι σχολείο, αλλά κατάρτιση ενηλίκων. Τα άτομα που επιλέγονται είναι βάσει διαφόρων κριτηρίων και όχι μόνο βάσει βαθμού απολυτηρίου (βαθμός τίτλος σπουδών, προϋπηρεσία, ηλικία, κοινωνικά κριτήρια π.χ. πολύτεκνος). Σε κάθε ΙΕΚ προτείνονται προς λειτουργία κάθε έτος μερικές ειδικότητες και οι υποψήφιοι επιλέγουν βάσει των ενδιαφερόντων τους...

Αν δεν μπεις στην πρώτη επιλογή, μπορεί στη δεύτερη, κ.ο.κ.. Κάθε ειδικότητα θέλει για να "ανοίξει" 15 αιτήσεις και "γεμίζει" με 30 άτομα... Αν υπάρχουν πολλές αιτήσεις σε κάποια ειδικότητα, γίνεται και δεύτερο τμήμα.

Η αισθητική αν και έχει ζήτηση, δεν χαρακτηρίζεται νομίζω από τις τοπ επιθυμίες του πλήθους για τα ΔΙΕΚ.

Αν ζεις σε αστικό κέτρο (π.χ. Αθήνα) έχεις την ευχέρεια να αιτηθείς σε πολλά ΙΕΚ. Στα ΙΕΚ επαρχίας θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο να μη πάρουν άτομο σε κάποια ειδικότητα.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Ο VouDou δινει αρκετες πληροφοριες απο πανω αλλα εγω εχω την εξης απορια. Γιατι εισαι τοσο σιγουρη για τον μεσο ορο σου απο τωρα; Εχεις περιθωριο να ανεβασεις τους βαθμους σου μεχρι το τελος της χρονιας οποτε προσπαθησε ^^
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
Αν ισχύει το ίδιο σύστημα με το 2016 - 17 (αν μπορεί κάποιος ας το επιβεβαιώσει), σύμφωνα με το οποίο όσο πιο νωρίτερα τελείωσες το λύκειο, τόσα περισσότερα μόρια λαμβάνεις (ως πρόσθετα στον βαθμό απολυτηρίου), δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς.
Επίσης κι αν δεν σε πάρουν με την πρώτη φουρνιά, πολλοί δεν πάνε να γραφτούν και οι επιλαχόντες παίρνουν τη θέση τους. Αυτό γίνεται κατά την εγγραφή στο Α' εξάμηνο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Γειά σας, τελειώνω τη τριτη λυκείου σε γελ φέτος και εξ αρχής ήξερα ότι δε θα έδινα πανελλήνιες, αλλά θα πήγαινα σε ιεκ στο αντικείμενο που με ενδιαφέρει (αισθητική)
Έχω αρχίσει να αγχώνομαι ότι τελικά θα βγάλω πολύ χαμηλό μέσο όρο (13-15) και δε θα με δεχτούν πουθενά. Ούτε σε πολύτεκνη οικογένεια ανήκω, αν αυτό έχει να κάνει με τη μοριοδοτηση. Έχω ελπίδες ή θα πρέπει να αρχίσω να κοιτάω ιδιωτικές σχολές?
Αν μενεις αθηνα η σχολη που ζητας (ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΜΑΚΙΓΙΑΖ)εχει μεγαλη ποικιλία βασεων απο 11500 εως 24300 μορια για πρωτη και δευτερη κατανομη και αναλογα την περιοχη. Ακριβότερη ειναι η Νικαια. Επιπλεον λογω του νεου νομου θα τις ενισχυσουν παραπανω του χρονου σε εισακτεους.
Τα μορια σου με 13 απολυτήριο ειναι :
13 λυκειο + 10 για άμεση εγραφη μετα το λυκειο = 23x1000=23000 μορια, οποτε δεν εχεις θεμα.

Ριξε μια ματια στις λιστες 2020.

Α κατανομη
Β κατανομη
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top