Δημόσια αιδώς και όρια

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μια γενική ερώτηση για όλους:ποια είναι τα όρια της ευπρέπειας,του επιτρεπτού,του σεβασμού κλπ και ποιος τα καθορίζει,με ποια κριτήρια?

Τα έχουμε καθορίσει εδώ και πολλά χρόνια σαν κοινωνία. Για την σωστή λειτουργία της κοινωνίας ο καθένας μας έχει κάνει κάποιες υποχωρήσεις. Κάπου εκεί μπαίνει και το επιτρεπτό που ανέφερες. Πολύ απλά δεν μπορεί να κάνει ο καθένας ότι του καπνίσει. Υπάρχει και ο σεβασμός προς τους υπόλοιπους της κοινωνίας οι οποίοι μπορεί να προσβληθούν με κάτι που κάνεις. Μπορεί εσύ να μην το βρίσκεις προσβλητικό, άλλοι όμως το βρίσκουν. Και επειδή η πλειοψηφία του πληθυσμού συμφωνεί με τα παραπάνω, πρέπει να συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι. Έτσι θέτονται τα όρια σεβασμού και ευπρέπειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
για τα ορια της δημοσιας εκ8εσης του ερωτα...
στο κρεβατι του ο κα8ενας κανει οτι 8ελει, νομιζω σ αυτο ολοι συμφωνουμε, αλλα υπαρχει ο καταλληλος τοπος και χρονος για να ''καβαλη8ει'' ενα-οποιοδηποτε αν 8ελετε-ζευγαρι...

διαφωνώ. ένα φιλί δημόσια ανάμεσα σε δυο αγόρια ή δυο κορίτσια μπορεί εσένα να σε αηδιάζει, πολλούς άλλους όμως όχι. και ουσιαστικά δεν υπάρχει τίποτα το πρόστυχο σε αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
για τα ορια της δημοσιας εκ8εσης του ερωτα...
στο κρεβατι του ο κα8ενας κανει οτι 8ελει, νομιζω σ αυτο ολοι συμφωνουμε, αλλα υπαρχει ο καταλληλος τοπος και χρονος για να ''καβαλη8ει'' ενα-οποιοδηποτε αν 8ελετε-ζευγαρι...
Αυτό που είναι κατάλληλο για σένα, είναι απαραίτητα κατάλληλο και για μένα; :hmm:
μην προσπαθείς να επιβάλεις τα προσωπικά σου κριτήρια περί καταλληλότητας σε όλους...

Και επειδή η πλειοψηφία του πληθυσμού συμφωνεί με τα παραπάνω, πρέπει να συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι.
Πολύ ανελεύθερη και απολυταρχική η παραπάνω άποψη...
(-1 από μένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
διαφωνώ. ένα φιλί δημόσια ανάμεσα σε δυο αγόρια ή δυο κορίτσια μπορεί εσένα να σε αηδιάζει, πολλούς άλλους όμως όχι. και ουσιαστικά δεν υπάρχει τίποτα το πρόστυχο σε αυτό!

βλεπεις να γραφω για φιλι??για καβαλημα μιλαω...;)

κατα τα αλλα δε 8α η8ελα να σου πω τη γνωμη μου για το φιλι, την αγκαλια κλπ μετα3υ ομοφυλοφιλων(την οποια βεβαια εχω αναπτυ3ει σε προηγουμενες σελιδες οποτε ετσι κ αλλιως δε χρειαζεται να επαναλαμβανομαι)γιατι δε γνωριζομαστε και μπορει να παρε3ηγη8εις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πολύ ανελεύθερη και απολυταρχική η παραπάνω άποψη...
(-1 από μένα)
Νομίζω πως δεν σου είναι άγνωστοι οι κανόνες ηθικής έτσι δεν είναι? Αν το 10% του πληθυσμού θέλει να αυνανίζεται δημόσια πρέπει να τους αφήνουμε? Α ξέχασα, είμαι απολυταρχικός εγώ...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ρε παιδιά υπάρχουν πλαίσια μέσα στα οποία πρέπει να κοινούμαστε όλοι, ετεροφυλόφιλοι ή μη.
Το να φιλιέσαι ή να αγκαλιάζεσαι δεν είναι απαραίτητα κακό αλλά από ένα σημείο και μετά γίνεται πρόστυχο... Όταν έξω κυκλοφορούν παιδιά δεν μπορείς εσύ να χουφτώνεις το αγόρι σου ή να τον καβαλάς κλπ..
Υπάρχει όριο. Όχι στον έρωτα αλλά στο πότε και που θα κάνεις έρωτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν σου είναι άγνωστοι οι κανόνες ηθικής έτσι δεν είναι? Αν το 10% του πληθυσμού θέλει να αυνανίζεται δημόσια πρέπει να τους αφήνουμε? Α ξέχασα, είμαι απολυταρχικός εγώ...:confused:
Αυτό που είναι ηθικό για σένα, είναι ηθικό και για μένα; :hmm:
μην προσπαθείς να επιβάλεις τα προσωπικά σου κριτήρια περί ηθικής σε όλους...

Επίσης προσπάθησε να μην θίγεσαι τόσο εύκολα, γιατί άσκησα κριτική σε μια άποψη, όχι σε έναν άνθρωπο (που στο κάτω-κάτω είναι πολύ περισσότερα από μια άποψη)...;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Αυτό που είναι κατάλληλο για σένα, είναι απαραίτητα κατάλληλο και για μένα; :hmm:
μην προσπαθείς να επιβάλεις τα προσωπικά σου κριτήρια περί καταλληλότητας σε όλους...


δεν επιβαλλω τιποτα...;)
σ αυτον τον κοσμο δε γινεται αυτο που 8ελουν οι λιγοι, αλλα οι πολλοι...

τωρα, δε νομιζω οτι εχει κανενα νοημα να κατσω να αναλυσω γιατι 3επερναει τα ορια το να κανεις σε3 με το φιλο σου ή με τη φιλη σου μες τη μεση του δρομου ή στην καφετερια...μαλιστα κατι τετοιο 8α το ελεγα φασιστικο, αφου εμενα ως τριτη μου επιβαλεις κατα καποιο τροπο να σας δω χωρις να το επι8υμω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό που είναι ηθικό για σένα, είναι ηθικό και για μένα; :hmm:
μην προσπαθείς να επιβάλεις τα προσωπικά σου κριτήρια περί ηθικής σε όλους...

Άρα έχουμε παρόμοια άποψη? Εγώ αυτό που είπα είναι ότι είναι λογικό να υπάρχουν κανόνες ηθικής οι οποίοι ορίζονται απο την κοινωνία κάθε εποχής. Συνεπώς, το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού ορίζει τι είναι και τι δεν είναι επιτρεπτό. Δεν έθιξα τίποτα το φασιστικό. Είναι απλή λογική αυτό που είπα. Μάλλον σε πείραξε η συγκεκριμένη πρόταση :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
δεν επιβαλλω τιποτα...;)
σ αυτον τον κοσμο δε γινεται αυτο που 8ελουν οι λιγοι, αλλα οι πολλοι...

τωρα, δε νομιζω οτι εχει κανενα νοημα να κατσω να αναλυσω γιατι 3επερναει τα ορια το να κανεις σε3 με το φιλο σου ή με τη φιλη σου μες τη μεση του δρομου ή στην καφετερια...αντι8ετα 8α το ελεγα φασιστικο, αφου εμενα ως τριτο προσωπο μου επιβαλεις κατα καποιο τροπο να σας δω:)

μα δεν είπε κανείς για το σεξ ή τον αυνανισμό των στρέιτ ή των ομοφυλόφιλων δημόσια. αυτό φυσικά και δεν είναι σωστό.. για το απλό φιλί μιλάμε των γκέι.. το πρώτο θα πρέπει να προκαλεί δυσφορία και όχι το δεύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Αυτό που είναι ηθικό για σένα, είναι ηθικό και για μένα; :hmm:
μην προσπαθείς να επιβάλεις τα προσωπικά σου κριτήρια περί ηθικής σε όλους...
Εννοείται πως όχι. Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά στάνταρτς για την ηθική. Επειδή όμως ζούμε όλοι σε μία κοινωνία, η οποία πρέπει να λειτουργεί ΚΑΠΩΣ, υπάρχουν κάποιοι κανόνες για την ομαλή της λειτουργία. Αυτά λοιπόν δεν είναι κριτήρια ηθικής. Κάποια πράγματα δεν τα κάνεις γιατί απλά δεν γίνεται..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
δεν επιβαλλω τιποτα...;)
σ αυτον τον κοσμο δε γινεται αυτο που 8ελουν οι λιγοι, αλλα οι πολλοι...

τωρα, δε νομιζω οτι εχει κανενα νοημα να κατσω να αναλυσω γιατι 3επερναει τα ορια το να κανεις σε3 με το φιλο σου ή με τη φιλη σου μες τη μεση του δρομου ή στην καφετερια...μαλιστα κατι τετοιο 8α το ελεγα φασιστικο, αφου εμενα ως τριτη μου επιβαλεις κατα καποιο τροπο να σας δω χωρις να το επι8υμω:)

όσο φασιστικό είναι και το να μου απαγορεύεις να αγκαλιάσω το αγόρι μου δημόσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
μα δεν είπε κανείς για το σεξ ή τον αυνανισμό των στρέιτ ή των ομοφυλόφιλων δημόσια. αυτό φυσικά και δεν είναι σωστό.. για το απλό φιλί μιλάμε των γκέι.. το πρώτο θα πρέπει να προκαλεί δυσφορία και όχι το δεύτερο.

η φιλη pop corn ομως 8εωρει οτι και το πρωτο δε 8α πρεπει να προκαλει δυσφορια...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
η φιλη pop corn ομως 8εωρει οτι και το πρωτο δε 8α πρεπει να προκαλει δυσφορια...;)

κατά τη γνώμη μου, ξεπερνάει τα όρια το να γίνονται ακραία πράγματα δημόσια είτε αυτά προέρχονται από τα στρέιτ ζευγάρια, είτε από τα ομοφυλόφιλα... πιστεύω ότι αυτό είναι απίστευτα προκλητικό και κατά κάποιο τρόπο ασυδοσία.. είναι τελείως διαφορετικό από το δημόσιο φιλί ή την αγκαλιά που είναι απλά ένας τρόπος έκφρασης. γι'αυτό λέω ότι και οι ομοφυλόφιλοι μπορούν να εκφράσουν τον έρωτα τους δημόσια σαν τους στρέιτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Τα έχουμε καθορίσει εδώ και πολλά χρόνια σαν κοινωνία. Για την σωστή λειτουργία της κοινωνίας ο καθένας μας έχει κάνει κάποιες υποχωρήσεις. Κάπου εκεί μπαίνει και το επιτρεπτό που ανέφερες. Πολύ απλά δεν μπορεί να κάνει ο καθένας ότι του καπνίσει. Υπάρχει και ο σεβασμός προς τους υπόλοιπους της κοινωνίας οι οποίοι μπορεί να προσβληθούν με κάτι που κάνεις. Μπορεί εσύ να μην το βρίσκεις προσβλητικό, άλλοι όμως το βρίσκουν. Και επειδή η πλειοψηφία του πληθυσμού συμφωνεί με τα παραπάνω, πρέπει να συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι. Έτσι θέτονται τα όρια σεβασμού και ευπρέπειας.

Πως τα καθορίσαμε και πότε?Από πότε υπάρχει μια μεγάλη πλειοψηφία με κοινά κριτήρια στο τι θεωρεί προσβλητικό και τι όχι?Και αν υπάρχει η οποιαδήποτε ταύτιση κριτηρίων,αυτή προέκυψε φυσικά ή επιβλήθηκε?Τέλος,η μειοψηφία με τα διαφορετικά κριτήρια,δεν προσβάλλεται από πράξεις της πλειοψηφίας?Γιατί θα πρέπει αυτή να ανέχεται τις προσβολές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Πως τα καθορίσαμε και πότε?Από πότε υπάρχει μια μεγάλη πλειοψηφία με κοινά κριτήρια στο τι θεωρεί προσβλητικό και τι όχι?Και αν υπάρχει η οποιαδήποτε ταύτιση κριτηρίων,αυτή προέκυψε φυσικά ή επιβλήθηκε?Τέλος,η μειοψηφία με τα διαφορετικά κριτήρια,δεν προσβάλλεται από πράξεις της πλειοψηφίας?Γιατί θα πρέπει αυτή να ανέχεται τις προσβολές?
Ουάου πολλές ερωτήσεις...:P
Μα είναι αυτονόητα αυτά! Χρειάζεσαι κάποιον για να μάθεις ότι δεν μπορείς να ξαπλώσεις σε ένα παγκάκι στην Αριστοτέλους με την κοπέλα σου από κάτω? Είναι.. πφφ δεν είναι λογικό! Είναι προσωπικές στιγμές και η ελευθερία σου φτάνει μέχρι εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου! Πως γίνεται να κάνεις κάτι τέτοιο όταν κυκλοφορούν μικρά παιδιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1) Πως τα καθορίσαμε και πότε?
2)Από πότε υπάρχει μια μεγάλη πλειοψηφία με κοινά κριτήρια στο τι θεωρεί προσβλητικό και τι όχι?
3)Και αν υπάρχει η οποιαδήποτε ταύτιση κριτηρίων,αυτή προέκυψε φυσικά ή επιβλήθηκε?
4) Τέλος,η μειοψηφία με τα διαφορετικά κριτήρια,δεν προσβάλλεται από πράξεις της πλειοψηφίας?Γιατί θα πρέπει αυτή να ανέχεται τις προσβολές?

1) Καθορίζονται απο την κοινωνία κάθε εποχής. Στις αυταρχικές κοινωνίες απαγορευόταν πχ το μακρύ μαλλί. Στις δημοκρατικές δεν απαγορεύεται. Αυτοί οι κανόνες διαμορφώνονται συνήθως με το πολίτευμα και την εποχή.

2) Απο πάντα. Το ότι υπάρχουν εξαιρέσεις είναι κάτι το λογικό. Πάντα υπάρχουν οι υπερβολικά "ανοιχτόμυαλοι" και οι υπερβολικά "κοντόμυαλοι". Όλοι οι άλλοι έχουν παρόμοιες απόψεις και συμφωνούν με τους κανόνες ηθικής στην εποχή μας.

3) Φυσικότατα. Αφού ζούμε σε μια δημοκρατική κοινωνία, πως μπορεί να επιβληθεί κάτι σε κοινωνικό πλαίσιο? :hmm:

4) Πολλές φορές... όχι. Το ότι δεν σου δίνεται το δικαίωμα να κάνεις κάτι δεν σημαίνει ότι η πλειοψηφία κάνει κάτι που σε προσβάλλει. Πχ Η πλειοψηφία (όπως και να το κάνουμε) κατακρίνει τους ομοφυλόφιλους. Οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να προσβάλλονται απο τους ετεροφυλόφιλους? :hmm: Πχ № 2: Η μειοψηφία δεν βρίσκει τίποτα προσβλητικό στο να αυνανίζεται δημόσια καθώς είναι άκρως φυσιολογικό. Πρέπει να προσβάλλεται απο την πλειοψηφία που δεν το κάνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
δεν επιβαλλω τιποτα...;)
σ αυτον τον κοσμο δε γινεται αυτο που 8ελουν οι λιγοι, αλλα οι πολλοι...

τωρα, δε νομιζω οτι εχει κανενα νοημα να κατσω να αναλυσω γιατι 3επερναει τα ορια το να κανεις σε3 με το φιλο σου ή με τη φιλη σου μες τη μεση του δρομου ή στην καφετερια...μαλιστα κατι τετοιο 8α το ελεγα φασιστικο, αφου εμενα ως τριτη μου επιβαλεις κατα καποιο τροπο να σας δω χωρις να το επι8υμω:)
Όχι, δεν θα το χαρακτήριζα φασιστικό. Διότι δεν σου επιβάλω να με δεις, μπορείς κάλλιστα να γυρίσεις το κεφάλι από την άλλη ή να απομακρυνθείς και να μην με βλέπεις.
Αντιθέτως, το να μου επιβάλλουν οι πολλοί αυτό που θέλουν αν εγώ ανήκω σε μειοψηφία ως προς το ο,τιδήποτε αυτό προσεγγίζει περισσότερο τον χαρακτηρισμό φασιστικό.

Εννοείται πως όχι. Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά στάνταρτς για την ηθική. Επειδή όμως ζούμε όλοι σε μία κοινωνία, η οποία πρέπει να λειτουργεί ΚΑΠΩΣ, υπάρχουν κάποιοι κανόνες για την ομαλή της λειτουργία. Αυτά λοιπόν δεν είναι κριτήρια ηθικής. Κάποια πράγματα δεν τα κάνεις γιατί απλά δεν γίνεται..:hmm:
Από τη στιγμή που δεν βλάπτεις κάποιον, δεν υπάρχει λόγος συζήτησης. Το να σε αηδιάζει ή να σου προκαλεί δυσφορία να κάνω σεξ σε δημόσιο χώρο, δεν σου στερεί κάποιο δικαίωμα ούτε σου κάνει κάποιο κακό πέρα από το ότι μπορεί να σου διεγείρει αίσθηση δυσφορίας που εξαρτάται καθαρά από τα δικά σου κριτήρια. Λυπάμαι αλλά αν κάθε τι που κάνω προκαλεί δυσφορία σε κάποιον, εγώ δεν έχω καμιά ελευθερία να κάνω αυτό που μ' αρέσει. Δεν μπορούμε να επιβάλλουμε τα προσωπικά μας κριτήρια (άρα και υποκειμενικά) σε όλους.

Συνεπώς, το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού ορίζει τι είναι και τι δεν είναι επιτρεπτό. Δεν έθιξα τίποτα το φασιστικό. Είναι απλή λογική αυτό που είπα. Μάλλον σε πείραξε η συγκεκριμένη πρόταση :/:
Όχι, προσωπικά με πείραξε η άποψη που εκφράζεις. Και γιατί δηλαδή η πλειοψηφία να επιβάλει το δικό της; μπορεί ο καθένας να κάνει αυτό που τον ευχαριστεί. Επίσης διάβασε και τι απαντάω στα κορίτσια παραπάνω.

η φιλη pop corn ομως 8εωρει οτι και το πρωτο δε 8α πρεπει να προκαλει δυσφορια...;)
Δεν εξετάζω αν θα πρέπει να σου προκαλεί δυσφορία. Αυτό είναι καθαρά δικό σου ζήτημα και του καθενός από μας. Αλλά από κει και μετά, δεν μπορείς να το απαγορεύσεις γιατί ασκείς καταπίεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Από τη στιγμή που δεν βλάπτεις κάποιον, δεν υπάρχει λόγος συζήτησης. Το να σε αηδιάζει ή να σου προκαλεί δυσφορία να κάνω σεξ σε δημόσιο χώρο, δεν σου στερεί κάποιο δικαίωμα ούτε σου κάνει κάποιο κακό πέρα από το ότι μπορεί να σου διεγείρει αίσθηση δυσφορίας που εξαρτάται καθαρά από τα δικά σου κριτήρια. Λυπάμαι αλλά αν κάθε τι που κάνω προκαλεί δυσφορία σε κάποιον, εγώ δεν έχω καμιά ελευθερία να κάνω αυτό που μ' αρέσει. Δεν μπορούμε να επιβάλλουμε τα προσωπικά μας κριτήρια (άρα και υποκειμενικά) σε όλους.

κάτσε βρε pop corn:D είπαμε και εγώ είμαι φιλελεύθερη, αλλά αυτό το πράγμα, να πηδιούνται δίπλα σου την ώρα που περπατάς είναι κάπως..... και να τους δει κανένας "στερημένος" και του γυρίσει το μάτι, να έχουμε και δημόσιες σφαγές...?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Από τη στιγμή που δεν βλάπτεις κάποιον, δεν υπάρχει λόγος συζήτησης. Το να σε αηδιάζει ή να σου προκαλεί δυσφορία να κάνω σεξ σε δημόσιο χώρο, δεν σου στερεί κάποιο δικαίωμα ούτε σου κάνει κάποιο κακό πέρα από το ότι μπορεί να σου διεγείρει αίσθηση δυσφορίας που εξαρτάται καθαρά από τα δικά σου κριτήρια. Λυπάμαι αλλά αν κάθε τι που κάνω προκαλεί δυσφορία σε κάποιον, εγώ δεν έχω καμιά ελευθερία να κάνω αυτό που μ' αρέσει. Δεν μπορούμε να επιβάλλουμε τα προσωπικά μας κριτήρια (άρα και υποκειμενικά) σε όλους.

[....]
μπορεί ο καθένας να κάνει αυτό που τον ευχαριστεί.
Δεν βλάπτεις? Θα πω για χιλιοστή φορά. Εσύ φασώνεσαι(συγνώμη για την έκφραση) με τον φίλο σου μπροστά σε όλους. Και ένα παιδάκι 5 χρονών σας βλέπει. Τι πιστεύεις ότι θα σκεφτεί? Για εσένα αυτό που κάνεις σου αρέσει πολύ, και δεν βλάπτεις κανέναν. Σου φαίνεται όμως λογικό?
Δεν μπορεί ο καθένας να κάνει αυτό που τον ευχαριστεί έτσι ελεύθερα.. Μπορεί να κάνει ότι τον ευχαριστεί όταν δεν τον βλέπει κόσμος ή όταν αυτό το ότι είναι μέσα σε λογικά πλαίσια.. Υπάρχουν αυτά τα πλαίσια δεν το καταλαβαίνεις?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top