Δημόσια ΙΕΚ

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
https://dioni.sch.gr/
αυτο δεν ισχυει για το ετος 2014-2015 ετσι? θα ανακοινωθουν νεες ημερομηνιες υποβολης αιτησεων...?

Είναι για το προηγούμενο εαρινό εξάμηνο! Οι αιτήσεις για το νέο εξάμηνο είναι αρχές Σεπτεμβρίου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Είναι για το προηγούμενο εαρινό εξάμηνο! Οι αιτήσεις για το νέο εξάμηνο είναι αρχές Σεπτεμβρίου! :)

Ευχαριστω! Οι τιμες που κυμαινονται...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Οι σπουδές στα δημόσια ΙΕΚ είναι δωρεάν. :)

Δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά μέχρι πρόσφατα ήξερα ότι πληρώνεις 350ε το 6μηνο.
Καταργήθηκε;


μμ i see καταργηθηκε απο φετος. καλή φάση μπράβο
*περυσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
κι εγω θυμομουν οτι πληρωνεις στα ΔΙΕΚ... πραγματι, καλυτερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.

nassosandroid

Νεοφερμένος

Ο nassosandroid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
για την ειδικότητα τεχνικώς εφαρμογών πληροφορικής θα μου χρειαστεί λαπτοπ η ειναι ενταξει το desktop μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FreePepper

Νεοφερμένος

Ο FreePepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας,μετα απο πολυ καιρο,αποφασισα να μην δωσω πανελληνιες[μπορουσα να γραψω γυρω στα 1400+ μορια].Λεω να παω στο συνεργειο αυτοκινητων του πατερα μου.Πειτε μου καμια καλη σχολη για να παω να μαθω μια ειδηκοτητα πανω στην μηχανικη[ΔΙεκ].Εχω να πω πως ηθελα πολυ να παω σε μια σχολη Ιστορης,μιας και μου αρεσει πολυ να διαβαζω.Σκεφτομαι οτι εαν παω στο συνεργειο[θα ειναι και ο αδερφος μου εκει],νταξ δεν μου αρεσει αυτο το επαγγελμα και παρα πολυ....αλλλα οκ,τα πραγματα ειναι σκατα.Σκεφτομαι οτι θα ειμαστε στην αρχη 3 ατομα[εγω πατερας αδερφος],οποτε θα ειναι πιο ευκολα στην αρχη.Εαν υπαρχει κανα καλο ΔΙΕΚ στην Θεσσαλονικη,πειτε μου,θα ειανι και κοντα στο σπιτι και θα μορω να εργαστω καπου.
Ευχαριστω@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ σωστή επιλογή έκανες και μην το μετανιώνεις καθόλου. Δεν χρειάζεται να σε τρελαίνει το επάγγελμα ούτε για να είσαι καλός σε αυτό ούτε για να είσαι χαρούμενος. Προσωπικά δεν θα σου πρότεινα να πας σε ΙΕΚ είναι κυριολεκτικά χάσιμο χρόνου και χρήματος. Μάθε τα πρακτικά της δουλειάς πάνω στη δουλειά δηλαδή δουλεύοντας δίπλα στο πατέρα σου και για όλα τα υπόλοιπα υπάρχει το ίντερνετ. Στο youtube μόνο και μόνο μπορείς να βρεις βίντεο που εξηγούν τα πάντα. Καλή αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από τη στιγμή που 1) έχεις στρωμένη δουλειά (και σίγουρη γιατί πάντα θα υπάρχουν αυτοκίνητα και πάντα θα χρειάζονται συνεργείο) και 2) δεν καίγεσαι ιδιαίτερα για κάποια σχολή γιατί αν συνέβαινε αυτό θα είχες πέσει με τα μούτρα να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου και δεν θα σκεφτόσουν τίποτα άλλο, θα σου πρότεινα να πας στο συνεργείο του πατέρα σου. Με το μόνο που δεν συμφωνώ είναι που αποφάσισες να μην δώσεις πανελλαδικές. Υπάρχει στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης η σχολή Μηχανολόγων Οχημάτων ΤΕ η οποία είναι η μόνη (σημαντικό αυτό γιατί οι απόφοιτοι είναι λίγοι) σε επίπεδο ΑΕΙ με αντικείμενο τα οχήματα.(https://www.vt.teithe.gr/) Είναι πολύ καλή σχολή, με πολύ καλές συνεργασίες για πρακτική στο εξωτερικό και με πολύ χαμηλά μόρια εισαγωγής (βάση 2016- 8426 μόρια). Εύκολη λοιπόν η πρόσβασή σου σ΄αυτήν.΄Εχουν φοιτήσει φίλοι μου εκεί και μου έχουν πει τα καλύτερα! Για ξανασκέψου το σοβαρά! Οι απόφοιτοι των ειδικοτήτων ΙΕΚ οι οποίες υπάρχουν και στα πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ, δεν έχουν ιδιαίτερη επιτυχία στην αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Γεια σας,μετα απο πολυ καιρο,αποφασισα να μην δωσω πανελληνιες[μπορουσα να γραψω γυρω στα 1400+ μορια].Λεω να παω στο συνεργειο αυτοκινητων του πατερα μου.Πειτε μου καμια καλη σχολη για να παω να μαθω μια ειδηκοτητα πανω στην μηχανικη[ΔΙεκ].Εχω να πω πως ηθελα πολυ να παω σε μια σχολη Ιστορης,μιας και μου αρεσει πολυ να διαβαζω.Σκεφτομαι οτι εαν παω στο συνεργειο[θα ειναι και ο αδερφος μου εκει],νταξ δεν μου αρεσει αυτο το επαγγελμα και παρα πολυ....αλλλα οκ,τα πραγματα ειναι σκατα.Σκεφτομαι οτι θα ειμαστε στην αρχη 3 ατομα[εγω πατερας αδερφος],οποτε θα ειναι πιο ευκολα στην αρχη.Εαν υπαρχει κανα καλο ΔΙΕΚ στην Θεσσαλονικη,πειτε μου,θα ειανι και κοντα στο σπιτι και θα μορω να εργαστω καπου.
Ευχαριστω@

Mια και αναφέρεις ότι το επάγγελμα είναι σκατά, σου προτείνω να δεις το παρακάτω βίντεο από την ταινία Σπιρτόκουτο. Δείχνει ακριβώς πόσο σκατά είναι γενικά η οποιαδήποτε μορφή επαγγέλματος. Μακάρι να ήταν το χόμπι επάγγελμα και όχι το αντίστροφο. Πίσω από τους διαλόγους, το καλτ κλίμα στο όλο σκηνικό, αναδεικνύεται η Ελληνική πραγματικότητα της καθημερινής τρέλας σε πολλά σπίτια, για την "επιβίωση" χωρίς τη βιτρίνα του στημένου καθωσπρεπισμού.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FreePepper

Νεοφερμένος

Ο FreePepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μια απαντηση προς ολους σας,ευχαριστω,πρωτα πρωτα για τις απαντησεις σας,δευτερον θα μπορουσα να γραψω πανω απο 14000 αλλα δυστηχως ειμαι θεωρητικη και δεν μπορω να παω για μηχανολογια γιατι θελει να γραψω μαθηματικα και ειμαι εντελως αχρηστος σε αυτα.Μου αρεσει απιστευτα πλυ η Ιστορια αλλα....οκ δεν λεει να δωσω και και απλως να παω επειδη μου αρεσει και δεν εχει καθολου μελλον....μπορω να μαθω τα ιδια μονος μου [και παραπανω πραγματα]
Ευχαριστω και παλι και θα ελπιζω να ξαναμιλησουμε ....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια απαντηση προς ολους σας,ευχαριστω,πρωτα πρωτα για τις απαντησεις σας,δευτερον θα μπορουσα να γραψω πανω απο 14000 αλλα δυστηχως ειμαι θεωρητικη και δεν μπορω να παω για μηχανολογια γιατι θελει να γραψω μαθηματικα και ειμαι εντελως αχρηστος σε αυτα.Μου αρεσει απιστευτα πλυ η Ιστορια αλλα....οκ δεν λεει να δωσω και και απλως να παω επειδη μου αρεσει και δεν εχει καθολου μελλον....μπορω να μαθω τα ιδια μονος μου [και παραπανω πραγματα]
Ευχαριστω και παλι και θα ελπιζω να ξαναμιλησουμε ....!

Για τη σχολή που σου έγραψα παραπάνω αν έγραφες καλά στα θεωρητικά θα μάζευες τα μόρια που απαιτούνται για την εισαγωγή ακόμα κι αν δεν έγραφες καλά στα μαθηματικά. Τέλος πάντων. Εσύ ξέρεις καλύτερα. Καλή επιτυχία σε ο,τι κι αν κάνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FreePepper

Νεοφερμένος

Ο FreePepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το μονο που μπορω να πω οτι με νοχλει ,αρκετα.... ειανι η κοπωση του επαγγελματος.Επλιζω να την ξεπερασω με την παροδο του χρονου.....Καμια καλη σχολη Η δημοσιο ΙΕΚ για να μαθω το επαγγελμα???Ευχαριστω και παλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas1127

Νεοφερμένος

Ο kostas1127 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Απο μικρος γνωριζα οτι δεν παιζει να γραψω Πανελλαδικες διοτι μαθηματικα ποτε δεν μπορουσα να τα καταλαβω και τωρα που ειμαι τριτη λυκειου γραφω Πανελληνιες αυριο και νιωθω σκουπιδι διαβαζα οσο μπορουσα και παλι δεν ξερω αν θα γραψω τιποτα αοθ και πληροφορικη μπορω να γραψω 12-17 αλλα αυτα τα μαθηματικα δεν ξερω αν θα γραψω ουτε 3 οποτε να περασω αθηνα μαλλον αδυνατο και ηθελα να μπω διοικηση τουριστικων μοναδων και μοναδων φιλοξενιας στην αθηνα αλλα δυστυχως μαλλον δεν θα μπορεσω. Σκεφτομαι να μπω σε ενα ΙΕΚ Δημοσιο στην αναβυσσο που ειναι δωρεαν και ειμαι σιγουρος οτι θα μπω μιας και στο απολυτηριο πηρα 16 και εχω και Proficiency στα αγγλικα το οποιο μου δινει bonus στην εισαγωγη ξερω ειναι ΙΕΚ αλλα ειναι δωρεαν και ειναι και ειδικοτητα που μου αρεσει τα τουριστικα.Επισης γνωριζω και αγγλικα αριστα και ρωσσικα που ειναι η μητρικη μου γλωσσα + οτι θα μαθω και γερμανικα μετα σκεφτομαι να μπω και σε ιεκ μαγειρικης να εχω 2 'Πτυχια' και να παω αγγλια η γερμανια. Ο λογος που εφτιαξα αυτο το ποστ ειναι γιατι το μονο που βλεπω απο φορους ειναι οτι οι περισσοτεροι λενε τα ιεκ αχρηστα ειδικα τα ιδιωτικα αλλα γιαυτο το ιεκ εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο φοιτητες και οι περισσοτεροι δουλευουν και επισης οι καθηγητες εκει ειναι αυστηροι και μπαινουν μονο ατομα που το αξιζουν με βαθμο απολυτηριου-καποιο πιστοποιητικο ξενης γλωσσας και οχι οποιος ναναι διοτι επιλεγου. 75 ατομα απο ολη την Αθηνα-Αττικη. Απλα και να δωσω ξανα του χρονου θα χασω ενα χρονο απο την ζωη μου αν παλι δεν μπω και αν μπω σιγουρα δεν θα ειναι αθηνα θα ειναι επαρχια και λεφτα για επαρχια δεν εχω οποτε πιστευετε οτι κανω καλα που διαλεγω να μπω σε αυτο το ιεκ? το site της σχολης. https://www.facebook.com/Σχολή-Τουριστικής-Εκπαίδευσης-Αναβύσσου-ΣΤΕΑΝ-586848374706756/?fref=ts

forums*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μπράβο σου γιατί έχεις ένα πλάνο στο μυαλό σου και δεν πας στα τυφλά όπως η πλειοψηφία των υποψηφίων της Γ Λυκείου. Γράψε εξετάσεις με καθαρό μυαλό και πέτυχε το μεγαλύτερο βαθμό που μπορείς. Τα Ρώσικα ειναι πολύ χρήσιμο εργαλείο για τα τουριστικά επαγγέλματα και η σκέψη σου πολύ σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas1127

Νεοφερμένος

Ο kostas1127 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ευχαριστω Κυριε Ανδρεα ειναι τιμη μου να παιρνω αποψεις απο εναν ανθρωπο πτυχιουχο που σιγουρα εχει δουλεψει σκληρα. θα γραψω οσο καλα μπορω μακαρι να περασω εκει που θελω αλλιως θα παω αναβυσσο στην τελικη χρηματα δεν χανω απλα γνωση που μπορω να αναπλωρωσω και χωρις να παω σχολη με δικη μου απασχοληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
μπράβο πολύ θετικό το ότι ξέρεις ρώσικα, για το οποίο καλό είναι να πάρεις και ένα πτυχίο για να φαίνεται και πρακτικά ένα πιστοποιητικό..

είναι πολύ καλό που ξέρεις τι ακριβώς θέλεις και έχεις αυτό το πλάνο στο μυαλό σου..

φυσικά και να πας στο συγκεκριμένο τμήμα του ιεκ αφού είναι ακριβώς αυτό που θέλεις, μη το αφήνεις..

και προς Θεού, μη νιώθεις σκουπίδι! τι λόγια είναι αυτά!!! μακάρι όλα τα "σκουπίδια" της κοινωνίας απλώς να μην ήξεραν μαθηματικά φίλε μου! μην υποβαθμίζεις τον εαυτό σου.. η γνώμη μου είναι ότι οι νέοι 18χρονοι υποψήφιοι πανελληνίων εδώ και χρόνια υστερουν από στοχο, και ο στόχος, το να ξέρεις τι θέλεις και τι σου γίνεται, είναι η μισή επιτυχία για ό,τι κάνεις!

να τηρήσεις το πλάνο σου, είναι πάρα πολύ καλό! καλή σου τύχη!!

μπράβο πολύ θετικό το ότι ξέρεις ρώσικα, για το οποίο καλό είναι να πάρεις και ένα πτυχίο για να φαίνεται και πρακτικά ένα πιστοποιητικό..

είναι πολύ καλό που ξέρεις τι ακριβώς θέλεις και έχεις αυτό το πλάνο στο μυαλό σου..

φυσικά και να πας στο συγκεκριμένο τμήμα του ιεκ αφού είναι ακριβώς αυτό που θέλεις, μη το αφήνεις..

και προς Θεού, μη νιώθεις σκουπίδι! τι λόγια είναι αυτά!!! μακάρι όλα τα "σκουπίδια" της κοινωνίας απλώς να μην ήξεραν μαθηματικά φίλε μου! μην υποβαθμίζεις τον εαυτό σου.. η γνώμη μου είναι ότι οι νέοι 18χρονοι υποψήφιοι πανελληνίων εδώ και χρόνια υστερουν από στοχο, και ο στόχος, το να ξέρεις τι θέλεις και τι σου γίνεται, είναι η μισή επιτυχία για ό,τι κάνεις!

να τηρήσεις το πλάνο σου, είναι πάρα πολύ καλό! καλή σου τύχη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες. Ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω δημόσιο ΙΕΚ για να εξασκηθώ και να πιστοποιηθώ σε κάτι που ως τώρα θεωρούσα χόμπυ.
Γνωρίζει κάποιος τα κριτήρια εισαγωγής και ποτε ξεκιναει ο κύκλος;
Οτιδήποτε τριτοβαθμιας παιζει ρολο ή να ξεθαψω το απολυτήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Λοιπόν, παραθέτω μερικές πληροφορίες για τα Δημόσια ΙΕΚ (Δ.ΙΕΚ).
Εγώ τελείωσα το 2016 την ειδικότητα Τεχνικών Εφαρμογών Πληροφορικής με Πολυμέσα.

Αν κάποιος εντοπίσει κάποιο λάθος, ας το αναφέρει ;)

Εισαγωγή

  1. Η φοίτηση στα Δ.ΙΕΚ είναι δωρεάν. Το υπουργείο δεν παρέχει βιβλία, οπότε δουλεύουμε με σημειώσεις, φυσικές ή και ηλεκτρονικές που μας δίνουν οι καθηγητές.
  2. Περίπου μέσα Αυγούστου κάθε χρόνο, ανακοινώνονται οι ειδικότητες των ΙΕΚ καθώς και η διαδικασία αιτήσεων η οποία γίνεται online και δηλώνετε έναν αριθμό ΙΕΚ και ειδικοτήτων με σειρά προτεραιότητας (μπορεί να γίνεται δήλωση και διαφορετικού ΙΕΚ αλλά και διαφορετικής ειδικότητας σε αυτή τη "σειρά"). Το υπουργείο εν τέλει επεξεργάζεται τα δεδομένα μετά το πέρας των αιτήσεων και ανακοινώνει το που πέρασε ο καθένας.
  3. Η επιλογή γίνεται βάσει βαθμού απολυτηρίου λυκείου καθώς και με κοινωνικά κριτήρια. Δεν παίζει ρόλο αν έχετε τελειώσει ΑΕΙ/ΑΤΕΙ ή κάτι άλλο, καθώς επίσης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν φοιτάτε σε κάποιο ΑΕΙ/ ΑΤΕΙ ενώ είστε και σε ΙΕΚ. Άλλωστε τα ΙΕΚ εντάσσονται στην λεγόμενη μετα- δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
  4. Επίσης, όσο πιο νωρίς έχει τελειώσει κανείς το λύκειο, λαμβάνει και περισσότερα μόρια.
  5. Μετά την "πρώτη επιλογή", μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα γίνονται οι εγγραφές, όπου πηγαίνετε από το ΙΕΚ που περάσατε και καταθέτετε αίτηση και δικαιολογητικά. Μετά ακολουθεί η δεύτερη επιλογή, καθώς υπάρχει σεβαστός αριθμός ατόμων που δεν πάνε ποτέ για εγγραφή, οπότε γίνονται δεκτοί οι αναπληρωματικοί βάσει μορίων, οπότε ξεκινάει η διαδικασία εγγραφών γι' αυτούς.
  6. Το site ΚΑΘΕ ΙΕΚ, έχει τομέα ανακοινώσεων. Εκεί θα βρίσκετε τα πάντα. Από τις ειδικότητες και τις ημερομηνίες εγγραφών, αλλά και τα δικαιολογητικά. Επίσης εκεί γίνονται και οι ανακοινώσεις των επιτυχόντων, ανακοινώσεις εξεταστικών κτλ.
  7. Τα μαθήματα ξεκινάνε αρχές Οκτωβρίου.

Φοίτηση - Παρακολούθηση
  1. Η φοίτηση στα ΙΕΚ είναι 2 ετής (4 εξάμηνα = 1200 ώρες) + 1 εξάμηνο πρακτικής (= 960 ώρες = υποχρεωτική, η οποία όμως πρακτική μπορεί να γίνεται παράλληλα με το 3ο και 4ο εξάμηνο, αν ο φοιτητής καταφέρει και βολέψει τις ώρες ώστε να μην λείπει από το ΙΕΚ).
  2. Η παρακολούθηση στα Δ.ΙΕΚ γίνεται καθημερινές, απογευματινές ώρες. Εγώ είχα 16:00 με το αργότερο 21:30 μερικές φορές. Σε περιόδους αναπληρώσεων, μπορεί να ξεκινάγαμε και 15:30.
  3. Γενικά το υπουργείο ορίζει συγκεκριμένο αριθμό διδακτικών ωρών για κάθε μάθημα, οι οποίες πρέπει απαραιτήτως να διδαχτούν. Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν γίνουν κάποιες ώρες (από λόγω αργιών εως καταλήψεων / ή άσχημων καιρικών συνθηκών ή αργοπορημένης έναρξης των μαθημάτων), τότε γίνονται αναπληρώσεις με τη μορφή 1 - 3 extra ωρών καθημερινά στα συγκεκριμένα μαθήματα που χάθηκαν.
  4. Υπάρχουν τα λεγόμενα "Θεωρητικά" και "Εργαστηριακά" μαθήματα.
  5. Η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική και λαμβάνονται και απουσίες. Αν σε κάποιο μάθημα κάποιος απουσιάσει πάνω από το 20% των ωρών (για εμάς έτσι ήταν), ανεξαρτήτως αν τις δικαιολόγησε ή όχι με χαρτί γιατρού, τότε πρέπει να ξανά παρακολουθήσει το μάθημα. Το αρνητικό εδώ είναι ότι, αν κάποιος μείνει από απουσίες ή δεν βγάλει τουλάχιστον 5.0 Μ.Ο. σε πρόοδο (διαγωνίσματα) + τελική εξέταση == θα πρέπει να βρει ΑΛΛΟ Δ.ΙΕΚ που να κάνει την ειδικότητα και το μάθημα, ώστε να τα παρακολουθήσει, στην περίπτωση που στο επόμενο εξάμηνο το "τωρινό" Δ.ΙΕΚ δεν ξεκινήσει πάλι την ειδικότητα.
  6. Δύο φορές το χρόνο γίνονται οι πρόοδοι και η τελική εξέταση.

Πέρας παρακολούθησης - Πρακτική - Πιστοποίηση

  1. Η πρακτική άσκηση στα Δ.ΙΕΚ είναι υποχρεωτική * (6 με 8 ώρες ημερησίως σε όποια επιχείρηση βρείτε == την έρευνα για να βρείτε την επιχείρηση και να "διαπραγματευτείτε", την κάνετε εσείς). Το ΙΕΚ, άααααντε να βάζει ανακοινώσεις επιχειρήσεων που ψάχνουν για πρακτικά ασκούμενους στο site. * Δηλαδή δεν παίρνεις το ΒΕΚ (Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης), αν δεν έχεις κάνει πρακτική άσκηση.
  2. Αν έχετε δουλέψει στο σχετικό αντικείμενο προηγουμένως με 120 ημερομίσθια και μπορείτε να το αποδείξετε (νομίζω με ένσημα), μπορείτε να πάρετε - απ' όσο ξέρω - απαλλαγή από την υποχρεωτική πρακτική άσκηση. Αν έχετε δουλέψει τουλάχιστον 40 ημερομίσθια, μπορούν να συμπεριληφθούν στις ώρες της πρακτικής άσκησης που - θα - κάνετε.
  3. Η πρακτική άσκηση είναι μη αμειβόμενη. Αλλά εξαρτάται και από τον εργοδότη που θα βρείτε. Πχ μερικά υπουργεία, όπως το υπουργείο Οικονομικών, μπορεί να ψάχνει πρακτικά ασκούμενους με αμοιβή.
  4. Μετά την πρακτική, ακολουθεί η Πιστοποίηση του ΕΟΠΠΕΠ, που είναι εξέταση πάνω σε συγκεκριμένες ερωτήσεις - ύλη (θεωρίας και εργαστηρίου).
  5. Μπορείτε να δείτε τις ερωτήσεις ανά ειδικότητα, εδώ.
  6. Αν είστε τυχεροί, μπορεί να έχει ασχοληθεί κάποιος να εκδώσει βιβλίο απαντήσεων στις ερωτήσεις. Νομίζω για τις περισσότερες ειδικότητες, ειδικά αν δεν είναι πολύ καινούργιες, υπάρχουν βιβλία. ;)

Αυτά. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top