Δημόσια ΙΕΚ - Ζήτημα απουσιών

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αν φοιτά κάποιος άλλος σε δημόσιο ΙΕΚ θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας ρωτάω για τον αδελφό μου που σπουδάζει σε δημόσιο ΙΕΚ.

Συνοπτικά
βρισκεται στο δεύτερο ετος της κατάρτισης πριν το εξάμηνο της πρακτικής.
Λόγω καθυστέρησης στα μαθήματα λόγω δουλειάς, έχει συμπληρώσει το όριο των απουσιών με αποτέλεσμα να μη μπορεί να δικαιολογήσει κάποιες έστω με χαρτί γιατρού αφού οι απουσίες δεν κατηγοριοποιούνται σε δικαιολογημένες κ αδικαιολόγητες πλέον.

Γενικώς παρακολουθεί τις περισσότερες φορές απλώς λόγω καθυστέρησης από την εργασία παίρνει απουσίες μιας η δύο ωρών.

Μπήκε στη διαδικασία να δώσει κανονικά πρόοδο εξαμήνου κ να πάρει αποτελέσματα βαθμολογιες κλπ χωρίς κάποιος να του πει ότι η φοίτηση του χαρακτηρίζεται ανεπαρκής.

Η γραμματεία δε λειτουργει και έτσι δε μπορούμε να γνωριζουμε κάτι συγκεκριμένο. Όσοι σπουδάζετε σε Δημόσιο ΙΕΚ
γνωρίζετε αν υπάρχει πιθανότητα να κοπεί από την ειδικότητα λόγω απουσιών εφόσον οι καθηγητές βλέπουν πως προσπαθεί και δίνει κανονικά τα τεστ προόδου κλπ;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Μα φυσικά και μπορεί απλά να τις δικαιολογήσει με χαρτί γιατρού. Συνήθως σε ιδιώτη ή αν έχετε γνωστό σε δημόσιο νοσοκομείο και θέλετε να γλιτώσετε τα 10€.
Στο ΙΕΚ δικαιολογούνται οι απουσίες σε αντίθεση με το σχολείο που αυτό συμβαίνει μόνο στην περίπτωση εισαγωγής σε νοσοκομείο
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Στο έχουν πει οι ίδιοι οι καθηγητές σου; Γιατί γενικά βλέπω αυστηρότητα στο θέμα των απουσιών στα δημόσια ΙΕΚ παρόλο που κ η τυπικότητα των καθηγητών δεν είναι ιδιαίτερη. Μόνο σε θέματα κοβιντ δίνουν άφεση
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Στο έχουν πει οι ίδιοι οι καθηγητές σου; Γιατί γενικά βλέπω αυστηρότητα στο θέμα των απουσιών στα δημόσια ΙΕΚ παρόλο που κ η τυπικότητα των καθηγητών δεν είναι ιδιαίτερη. Μόνο σε θέματα κοβιντ δίνουν άφεση
Όταν πήγαινα ναι μας το είχαν πει . Είχα λείψει (όχι επειδή ήμουν άρρωστη ) και το εκανα, βασικά όλοι το κάναμε .
Κανείς μια αίτηση στη γραμματεία και δίνεις αυτό το χαρτί γιατρού .
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Όταν πήγαινα ναι μας το είχαν πει . Είχα λείψει (όχι επειδή ήμουν άρρωστη ) και το εκανα, βασικά όλοι το κάναμε .
Κανείς μια αίτηση στη γραμματεία και δίνεις αυτό το χαρτί γιατρού .
να αλλα το κοριτσι λεει οτι υπαρχει ογκος απουσιων.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Είτε 5 είτε 555 μπορούν να δικαιολογήθουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Είτε 5 είτε 555 μπορούν να δικαιολογήθουν
δεν εχω διαβασει τον κανονισμο τους αλλα φοβαμαι πως οχι
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Συνοπτικά στα δημόσια ιεκ έχεις δικαίωμα να λείψεις συνολικά 2 βδομάδες και η τρίτη βδομάδα δικαιολογείται με χαρτί γιατρού. Αν πέρα από τις 3 βδομαδες έχεις λείψει δύο μέρες παραπάνω μπορεί να δώσει αίμα στο συγκεκριμένο νοσοκομείο που έχει τράπεζα αίματος για το ιεκ που πηγαίνει. Τουλάχιστον σε εμάς έτσι γίνεται.
Επίσης, σε κάθε μάθημα διαφέρει ο αριθμός των απουσιών που μπορείς να κάνεις και αυτό εξαρτάται με την ώρα του μαθήματος που διδάσκεται κάθε βδομάδα. Πχ αν έχει ένα μάθημα μια ώρα την βδομάδα μπορεί να λείψει μια φορά. Αυτά πρέπει να μιλήσει και με τις καθηγήτριες του. Σε εμάς αυτοί μας τα λένε
Αλλά γενικά υπάρχει πολύ περιορισμός με τις απουσίες και μάλλον από το επόμενο εξάμηνο θα μειωθούν κι άλλο. Πχ δεν θα υπάρχει η 3βδομαδα με χαρτί γιατρού.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ως εκπαιδευτης ΔΙΕΚ το πλαίσιο ρε παιδιά είναι ξεκάθαρο από την αρχή, δηλαδή ξέρεις ότι έχεις συγκεκριμένο σύνολο απουσιών! Αν το δείτε και πρακτικά είναι και άδικο από τους άλλους που εργάζονται και φροντίζουν να είναι στα μαθήματα! Εχω εκπαιδευόμενους 40 και 50 χρόνων με οικογένεια παιδιά και δουλειά και είναι όντως εκεί!
 

Gorgina_srk

Νεοφερμένος

Η Gorgina_srk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Νηπιαγωγός. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω και γω κατί. Φοιτώ σε Δημόσιο Ιεκ είμαι γ'εξάμηνο και σε ένα μάθημα έχω 8 απουσίες το όριο ειναι 4 με 5 αλλά έχω ενημερώσει το ιεκ ότι δουλευώ κ όλας. Λέτε να με βοηθήσουν ή θα χαρακτηριστεί ανεπαρκής η φοίτηση μου?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top