Δε με ενδιαφέρει αυτό που σπουδάζω

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Να φτιάξουμε ένα νέο θέμα:

"Τα δικά μας κύρος" (νεοαττική σύνταξη)

και να ανεβάζουμε φωτογραφίες με το μέγεθος του κύρους μας που έχουμε από κάθε σχολή. Δεκτά όλα τα μεγέθη και σχήματα και για βελτιώσεις, στον πλαστικό δόκτωρ Βουλίδη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

"μαμά μαμά έχω κύρος... και 50 χρωστούμενα μαθήματα αλλά άλλο αυτό"

σκέφτομαι τον @Nick234 να χτυπάει τατουάζ την πρόταση "δεν έχω κύρος"
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως έκανα λάθος συμπλήρωση μηχανογραφικου. Τα μόρια μια χαρά ήταν. Δεν έπρεπε να σπουδάσω οικονομικά. 😭

Θυμάμαι στα πρώτα έτη των σπουδών μου στην Λογιστική ήθελα με 10% να πάω Νοσηλευτική και οι γονείς μου δεν με άφησαν. Μου λέγανε να τελειώσω την σχολή που μπήκα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως έκανα λάθος συμπλήρωση μηχανογραφικου. Τα μόρια μια χαρά ήταν. Δεν έπρεπε να σπουδάσω οικονομικά. 😭

Θυμάμαι στα πρώτα έτη των σπουδών μου στην Λογιστική ήθελα με 10% να πάω Νοσηλευτική και οι γονείς μου δεν με άφησαν. Μου λέγανε να τελειώσω την σχολή που μπήκα.
ποσα μορια ειχες βγαλει φιλε και σε ποια σχολη ειχες μπει?
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
ποσα μορια ειχες βγαλει φιλε και σε ποια σχολη ειχες μπει?

Το 2003 είχα δώσει πανελλήνιες. Στο 3 πεδίο με τις υγειονομικές σχολές είχα βγάλει λίγο πάνω από 11300 μόρια και στο 5 πεδίο για τα οικονομικά 11787 και είχα μπει Λογιστική ΤΕΙ Λάρισας.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το ότι θυμάσαι πριν από 17 χρόνια τα μόρια που συγκέντρωσες, με ξεπερνάει !
Το στενάχωρο σε όλη την υπόθεση είναι πως έχουν περάσει 17 χρόνια από τότε και είσαι λυπημένος και απογοητευμένος με την επιλογή σου. Και αυτό αποτελεί παράδειγμα προς αποφυγή για τα παιδιά σήμερα, που σκέφτονται να πάνε να σπουδάσουν κάτι, που δεν τους ενδιαφέρει πραγματικά, μόνο και μόνο γιατί τους το πρότεινε κάποιος γονέας ή θεωρείται επάγγελμα με απολαβές.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το ότι θυμάσαι πριν από 17 χρόνια τα μόρια που συγκέντρωσες, με ξεπερνάει !
Το στενάχωρο σε όλη την υπόθεση είναι πως έχουν περάσει 17 χρόνια από τότε και είσαι λυπημένος και απογοητευμένος με την επιλογή σου. Και αυτό αποτελεί παράδειγμα προς αποφυγή για τα παιδιά σήμερα, που σκέφτονται να πάνε να σπουδάσουν κάτι, που δεν τους ενδιαφέρει πραγματικά, μόνο και μόνο γιατί τους το πρότεινε κάποιος γονέας ή θεωρείται επάγγελμα με απολαβές.

Και όμως θυμάμαι. Έτσι όπως τα λες είναι αλλά μπορεί να έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα μου. Όπως και να έχει ελπίζω να προσαρμοστώ με την απόφαση που πήρα και να βρω κάποια δουλειά που να μου αρέσει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,228 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως έκανα λάθος συμπλήρωση μηχανογραφικου. Τα μόρια μια χαρά ήταν. Δεν έπρεπε να σπουδάσω οικονομικά. 😭

Θυμάμαι στα πρώτα έτη των σπουδών μου στην Λογιστική ήθελα με 10% να πάω Νοσηλευτική και οι γονείς μου δεν με άφησαν. Μου λέγανε να τελειώσω την σχολή που μπήκα.

Εαν θες την γνώμη μου σε τέτοιες περιπτώσεις σε ωφελεί περισσότερο να κοιτάξεις τι κέρδισες παρά τι έχασες ;) . Ίσως εαν σπούδαζες κάτι άλλο να ήσουν χαρούμενος...ίσως και όχι όμως,σκέψου και αυτό το ενδεχόμενο . Οτι εαν δεν ήταν η καλύτερη επιλογή,σίγουρα δεν ήταν και η χειρότερη .
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Το ότι θυμάσαι πριν από 17 χρόνια τα μόρια που συγκέντρωσες, με ξεπερνάει !
Το στενάχωρο σε όλη την υπόθεση είναι πως έχουν περάσει 17 χρόνια από τότε και είσαι λυπημένος και απογοητευμένος με την επιλογή σου. Και αυτό αποτελεί παράδειγμα προς αποφυγή για τα παιδιά σήμερα, που σκέφτονται να πάνε να σπουδάσουν κάτι, που δεν τους ενδιαφέρει πραγματικά, μόνο και μόνο γιατί τους το πρότεινε κάποιος γονέας ή θεωρείται επάγγελμα με απολαβές.
πο ρε φιλε το χεις ξαναπει κιαλλες φορες.γτ το παληκαρι να μην το θυμαται??ειναι δοκιμασια ζωης αυτη που την κανεις 1 φορα και τελειωσε και προφανως σου μενει για μια ολοκληρη ζωη.δεν σου ειπε ποσο εβγαλε στην πρωτη λυκειου.δεν καταλαβαινω γτ το θεωρεις τοσο τρομερο.απο κει και περα στο υπολοιπο σκελος του μηνυματος εχεις δικιο οτι δεν πρεπει να επηρεαζονται τα παιδια απο το τι λεει ο καθε γονεας αλλα απο τα προσωπικα τους κινητρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και όμως θυμάμαι. Έτσι όπως τα λες είναι αλλά μπορεί να έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα μου. Όπως και να έχει ελπίζω να προσαρμοστώ με την απόφαση που πήρα και να βρω κάποια δουλειά που να μου αρέσει.
τωρα δουλευεις καπου φιλε?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Oι πανελλήνιες και τα μόρια της είναι σαν την πρώτη φορά σεξ. Τη θυμάσαι για πάντα. Ο Ευκλείδης το είπε από Ιατρικής πλευράς viedo. :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ πιστεύω πως έκανα λάθος συμπλήρωση μηχανογραφικου. Τα μόρια μια χαρά ήταν. Δεν έπρεπε να σπουδάσω οικονομικά. 😭

Θυμάμαι στα πρώτα έτη των σπουδών μου στην Λογιστική ήθελα με 10% να πάω Νοσηλευτική και οι γονείς μου δεν με άφησαν. Μου λέγανε να τελειώσω την σχολή που μπήκα.

Γιατί μένεις σε αυτή την όψη του πράγματος και δεν κοιτάζεις πως θα ωφεληθείς από αυτό; Πισωγύρισμα δεν έχει και καλό για σένα, θα ήταν να δεις άλλες επιλογές. Την ακαδημαϊκή σταδιοδρομία την έχεις σκεφτεί; Ή τελοσπάντων κάποια εξειδίκευση;

Μην μου πεις πάλι για την ηλικία σου και ότι σε πήραν τα χρόνια, γιατί θα έρθω από εκεί να ρίξω χαστούκια. Με αγάπη. :morning1:
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ρε @nPb αυτο που ειπες για την ακαδημαικη σταδιοδρομια ειναι λιγο ακατορθωτο, τοσο για την Ελλαδα οσο και για το εξωτερικο( εσυ προφανως αναφερεσαι στο εξωτερικο).Θυμαμαι σε παλαιοτερη δημοσιευση του οτι ειχε αναφερει οτι γνωριζει αγγλικα μονο σε επιπεδο B1.Τωρα για αλλες γλωσσες δεν γνωριζω.Ωστοσο δεν μπορουν ολοι να ακολουθησουν ακαδημαικη πορεια.Τι να κανουμε?Δεν γινεται.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Σαφώς, λέω να δοκιμάσει κάτι. Να μην μένει παθητικός. ;)
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Και όμως θυμάμαι. Έτσι όπως τα λες είναι αλλά μπορεί να έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα μου. Όπως και να έχει ελπίζω να προσαρμοστώ με την απόφαση που πήρα και να βρω κάποια δουλειά που να μου αρέσει.
Τα οικονομικα μια χαρα δουλεια ειναι.Ουτε εχει επικινδυνοτητα ουτε ευθυνες που μπορει να αποβουν επικινδυνες για τους αλλους και μια χαρα λεφτα μπορεις να βγαλεις.Να δεις εγω που ηθελα αρχαιολογος-φιλολογος και σπουδασα μηχανικος να δεις τα ζορια.Οι ευθυνες μου εχουν επικινδυνοτητα 100% και πρεπει ολη την ωρα να σκεφτομαι και να υπολογιζω
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως έκανα λάθος συμπλήρωση μηχανογραφικου. Τα μόρια μια χαρά ήταν. Δεν έπρεπε να σπουδάσω οικονομικά. 😭

Θυμάμαι στα πρώτα έτη των σπουδών μου στην Λογιστική ήθελα με 10% να πάω Νοσηλευτική και οι γονείς μου δεν με άφησαν. Μου λέγανε να τελειώσω την σχολή που μπήκα.
Δεν θέλω να γίνω κακός, αλλά με αυτά τα μόρια τι άλλες, πραγματικές και όχι θεωρητικές, επιλογές είχες;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δεν θέλω να γίνω κακός, αλλά με αυτά τα μόρια τι άλλες, πραγματικές και όχι θεωρητικές, επιλογές είχες;

Με αυτά τα μόρια θα μπορούσα να σπουδάσω Νοσηλευτική ΤΕΙ και όχι Λογιστική. Θεωρώ το επάγγελμα του Νοσηλευτή πιο εύκολο και πιο ωραίο από το επάγγελμα του Λογιστή.

Επιπλέον θα μπορούσα να σπουδάσω Μεσογειακών Σπουδών και να είμαι Αρχαιολόγος.

Του χρόνου ξεκινάω μαθήματα για να βελτιώσω τα Αγγλικά μου. Εντωμεταξύ όσον αφορά την εξειδίκευση έχω κάνει ένα Μεταπτυχιακό ήδη.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχοντας πολλούς φίλους νοσηλευτές, και η μία μάλιστα από επιλογή σε ΜΕΘ, δυσκολεύομαι να βρω πιο δύσκολο επάγγελμα. :)
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ρε @Hacker13 πως βιοποριζεσαι?Εννοω εχεις δουλεια ή σε στηριζει το οικογενειακο σου περιβαλλον?
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ρε @Hacker13 πως βιοποριζεσαι?Εννοω εχεις δουλεια ή σε στηριζει το οικογενειακο σου περιβαλλον?
[/QUOTE]

Με στηρίζει το οικογενειακό περιβάλλον σε μεγάλο βαθμό. Ευτυχώς δηλαδή αλλά έχω δουλέψει ως Λογιστής με σύμβαση Ορισμένου χρονου κάποιο διάστημα και εννοείται εάν στην συνέχεια παρά το μεταπτυχιακό που έκανα και τα αγγλικά που θα κάνω δεν βρω κάπου στο επάγγελμα μου θα δουλέψω σε άσχετη δουλειά μέχρι να βρω.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έχοντας πολλούς φίλους νοσηλευτές, και η μία μάλιστα από επιλογή σε ΜΕΘ, δυσκολεύομαι να βρω πιο δύσκολο επάγγελμα. :)
Συμφωνώ καθαρό 8ωρο , κυκλικό ωράριο κάθε μ...α ιατρό από πάνω να σου λέει μ...ες (που πολλές φορές είναι λάθος) και αμείβεσαι ελάχιστα με αυτά που προσφέρεις. Κατά κάποιο τροπο ο ιατρός συνδέεται με δύσκολο επάγγελμα και υποτιμάται τελείως το νοσηλευτικό επάγγελμα.

Ρε @Hacker13 πως βιοποριζεσαι?Εννοω εχεις δουλεια ή σε στηριζει το οικογενειακο σου περιβαλλον?

Me στηρίζει το οικογενειακό περιβάλλον σε μεγάλο βαθμό. Ευτυχώς δηλαδή αλλά έχω δουλέψει ως Λογιστής με σύμβαση Ορισμένου χρονου κάποιο διάστημα και εννοείται εάν στην συνέχεια παρά το μεταπτυχιακό που έκανα και τα αγγλικά που θα κάνω δεν βρω κάπου στο επάγγελμα μου θα δουλέψω σε άσχετη δουλειά μέχρι να βρω.
[/QUOTE]

Προφανώς κατάλαβες από πολύ πριν πως δε σου αρέσει το επάγγελμα ...
Δεν έπρεπε να προχωρήσεις σε μεταπτυχιακό. (το θεωρώ λάθος).
Επίσης θεωρώ λάθος να αρχίσεις νοσηλευτική από μεγάλη ηλικία γιατί είναι σε μεγάλο τεχνική δουλειά και δύσκολα θα μάθεις τεχνικές σε μεγάλη ηλικία.

Δουλεύεις ή σε λογιστικό γραφείο δικό σου πράγμα που θέλει να το κυνηγήσεις είτε πας σε παραιατρικό επάγγελμα πχ φυσικοθεραπεία.

Μπορείς να πας εκπα νοσηλευτική και να το συνδυάσεις με οικονομικά της υγείας. Όμως και αυτό το θεωρώ λάθος για να πας νοσηλευτική θα πρέπει να σου αρέσει η κλασική νοσηλευτική ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@Hacker13 τοσες εταιριες υπαρχουν που αναζητανε λογιστες, οικονομολογους, γιατι δεν στελνεις ενα βιογραφικο?Σε αυτην την περιπτωση ομως αν δεν ζεις στην Αθηνα πρεπει να μετακομισεις εκει.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
@Hacker13 τοσες εταιριες υπαρχουν που αναζητανε λογιστες, οικονομολογους, γιατι δεν στελνεις ενα βιογραφικο?Σε αυτην την περιπτωση ομως αν δεν ζεις στην Αθηνα πρεπει να μετακομισεις εκει.

Καταρχήν έκανα Μεταπτυχιακό μήπως διοριστώ στο Δημόσιο κάποια στιγμή είτε ως μόνιμος είτε ως Ορισμένου χρονου. (υπάρχουν και ΣΟΧ που ζητάνε Μεταπτυχιακό) και φυσικά ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα ένα μεταπτυχιακό βοηθάει.

Πως είναι δυνατον να ανοίξω λογιστικό γραφείο δικό μου όταν δεν με εντυπωσιαζουν τα λογιστικά και μου φαίνονται δύσκολα; Άσε που μπορώ να κάψω και κάποιον πελάτη.

Ψάχνω οτιδήποτε άλλο παρά το να γίνω ελεύθερος επαγγελματίας.

Το ξέρω πως πλέον είναι αργά για Νοσηλευτική και άλλα επαγγέλματα γιαυτό και έκανα Μεταπτυχιακό και όχι Προπτυχιακό.

Δεν μένω Αθήνα δυστυχώς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top