Δεύτερο πτυχίο

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Εαν μιλήσουμε για ειδικές περιπτώσεις σίγουρα θα βρούμε κάποιον με 2 πτυχία που βοήθησαν καθοριστικά στην πορεία του όπως και κάποιον με MSc που τελικά του ήταν τελείως άχρηστο . Το βασικό είναι το πτυχίο, αυτό είναι σίγουρο . Απο εκεί και πέρα με 4-5 χρόνια εμπειρίας αντισταθμίζεις κάπως αυτή την διαφορά με τον πτυχιούχο master. Όπως είπες ανάλογα με το τι θες να κάνεις επιλέγεις κατά πόσο σε συμφέρει ή όχι . Αλλά πράγματι απο το να βγάλεις δεύτερο πτυχίο, κατά την γνώμη μου καλύτερα να δουλέψεις σε μια εταιρία ή έναν οργανισμό χωρίς master και να αποκτήσεις εμπειρία καθώς βγάζεις και λεφτά παράλληλα .

Στην περίπτωση σου εφόσον έχεις προσωπικούς λόγους που θες να βγάλεις δεύτερη σχολή όπως είπα δεν έχει νόημα να συζητάμε τι θα ήταν καλύτερο,αφού αυτό θες πάει και τελείωσε . Δεν είναι άσχετο ωστόσο, θα μπορούσε να σε βοηθούσε ως ξένη γλώσσα . Προφανώς όχι περισσότερο απο κάποιον με το ίδιο πτυχίο και αντίστοιχο πιστοποιητικό σε κάποια γλώσσα . Αλλά όπως είπαμε δεν είναι αυτό το focus,το κάνεις επειδή το γουστάρεις .

Εννοείται αυτό. Ότι βοηθάνε οι ξένες γλώσσες είναι σίγουρο αλλά δεν το κάνω γι αυτό (έχω ήδη πιστοποιητικό που φάνηκε χρήσιμο σε δουλειά). Αλλά εδώ σίγουρα δεν είναι το θέμα μας εγώ, αν και το πήγαμε λίγο προσωπικά. Ωστόσο κάποιος μπορεί να πάρει μια άποψη ακόμα και από αυτό που είπαμε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Eίναι ελάχιστοι νομίζω οι άνθρωποι που έχουν την τύχη να συνδυάζουν σωστά το δεύτερο πτυχίο με ανάλογη επαγγελματική ανταπόκριση. Οι περισσότεροι, δηλαδή, κοινές περιπτώσεις, το κάνουν με άλλα κίνητρα και όχι τόσο την στοχευμένη επαγγελματική πορεία με συνδυασμό του πρώτου πτυχίου. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τις μεταπτυχιακές ειδικεύσεις.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Πιστεύετε μπορεί να συνδυαστεί δουλειά με παρακολούθηση μαθημάτων για δεύτερο πτυχίο αν είναι τελείως άσχετο με το πρώτο σου πτυχίο ;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Πιστεύετε μπορεί να συνδυαστεί δουλειά με παρακολούθηση μαθημάτων για δεύτερο πτυχίο αν είναι τελείως άσχετο με το πρώτο σου πτυχίο ;

Εξαρτάται την δυσκολία της σχολής & εαν μιλάμε για full time ή part time δουλειά .
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Εξαρτάται την δυσκολία της σχολής & εαν μιλάμε για full time ή part time δουλειά .
Για παράδειγμα εγώ σκέφτομαι να ξαναδωσω πανελλήνιες για βιολογικό εκπα γιατί μου αρέσει πολύ σαν επιστήμη
Μιλάω για φουλ ταϊμ δουλειά στο αντικείμενο μου
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Πιστεύετε μπορεί να συνδυαστεί δουλειά με παρακολούθηση μαθημάτων για δεύτερο πτυχίο αν είναι τελείως άσχετο με το πρώτο σου πτυχίο ;

Πιστεύω είναι ανάλογα τη δουλειά και τη σχολή. Ανάλογα το ωράριο και τις απαιτήσεις και των 2, αλλά και από το πως μπορείς να τα συνδυάσεις.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Για παράδειγμα εγώ σκέφτομαι να ξαναδωσω πανελλήνιες για βιολογικό εκπα γιατί μου αρέσει πολύ σαν επιστήμη
Μιλάω για φουλ ταϊμ δουλειά στο αντικείμενο μου

Θα πρέπει να σιγουρευτείς οτι θα προσαρμόσεις σωστά το πρόγραμμα σου ώστε οι λίγες ώρες που θα έχεις για το διάβασμα να είναι πολύ αποδοτικές και ουσιαστικές . Δεν είναι αδύνατο, αρκεί όμως να βάλεις στόχο να είσαι οργανωμένος και συνεπής στις υποχρεώσεις σου .
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Έχω μια ερώτηση, για κάποιον που ευελπιστεί να γίνει ερευνητής για παράδειγμα και να πάρει διδακτορικό, το δεύτερο πτυχίο δεν θα τον έκανε πιο ικανό υποψήφιο για την εισαγωγή του στο διδακτορικό, και για να γίνει καλύτερος ερευνητής κτλ; (μια ερώτηση που μου ήρθε στα ξαφνικά, δεν είναι για μένα :loltooth: )
 
Τελευταία επεξεργασία:

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Εγω τελειωσα τη φιλολογια και τωρα φοιτω στο δευτερο πτυχιο στο τμημα της νοσηλευτικης.Ειναι πολυ απαιτητικη σχολη με πολλα εργαστηρια.Ωστοσο σκεφτομαι να κανω αιτηση για μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης εξ αποστασεως λευκωσιας μαλλον ή σε μεταπτυχιακο στη διοικηση μοναδων υγειας (ισως να το κανω μερικης φοιτησης)εαπ δεδομενου οτι μου αρεσουν εξισου τα 2 αυτα αντικειμενα.Θα ηθελα να ρωτησω αν το μεταπτυχιακο στη διοικηση μοναδων υγειας μοριοδοτειται σε διαγωνισμους ασεπ νοσηλευτων δηλ αν ειναι σχετικο με το αντικειμενο σπουδων του νοσηλευτη για να παρει τα μορια?Επισης εχει καποιος εμπειρια απο τα 2 αυτα μεταπτυχιακα?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Έχω μια ερώτηση, για κάποιον που ευελπιστεί να γίνει ερευνητής για παράδειγμα και να πάρει διδακτορικό, το δεύτερο πτυχίο δεν θα τον έκανε πιο ικανό υποψήφιο για την εισαγωγή του στο διδακτορικό, και για να γίνει καλύτερος ερευνητής κτλ; (μια ερώτηση που μου ήρθε στα ξαφνικά, δεν είναι για μένα :loltooth: )

Όχι απαραίτητα . Συνήθως το προπτυχιακό δίνει όσο γενικότερες γνώσεις είναι δυνατό . Κύριο του μέλημα είναι να σε εκθέσει σε όσους περισσότερους τομείς του αντικειμένου σου γίνεται παρά να σε βγάλει expert σε καθεμία απο αυτές.Στο μεταπτυχιακό περιορίζεις την προσοχή σου σε έναν απο αυτούς τους τομείς . Έχοντας πλέον το βασικό υπόβαθρο,και πιο εξειδικευμένες γνώσεις που αφορούν έναν συγκεκριμένο τομέα αποφασίζεις να πιάσεις ένα ακόμα πιο συγκεκριμένο πρόβλημα και να γίνεις ειδικός σε αυτό.

Π.χ. εαν είσαι ιστορικός και θες να εξειδικευτείς σε θέματα που αφορούν πλοία , δεν έχει νόημα ούτε θα βοηθήσει να βγάλεις πιο εύκολα το διδακτορικό εαν πας να σπουδάσεις σαν δεύτερο πτυχίο κοινωνιολογία ή ναυπηγός .
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω μια ερώτηση, για κάποιον που ευελπιστεί να γίνει ερευνητής για παράδειγμα και να πάρει διδακτορικό, το δεύτερο πτυχίο δεν θα τον έκανε πιο ικανό υποψήφιο για την εισαγωγή του στο διδακτορικό, και για να γίνει καλύτερος ερευνητής κτλ; (μια ερώτηση που μου ήρθε στα ξαφνικά, δεν είναι για μένα :loltooth: )
Όχι. Ένα 2ο πτυχίο από μόνο του δεν θα δώσει σε καμία περίπτωση τίποτα, εκτός αν υπάρχει πάρα πολύ συγκεκριμένος λόγος.

Γενικότερα οι αιτήσεις για (σοβαρό) διδακτορικό δεν είναι έχω ένα πτυχίο, έχω ένα μάστερ, και τέλος. Το να κάνεις έρευνα από μόνο σου απαιτεί εντελώς διαφορετικά skills απ'αυτά που παίρνεις σε οποιοδήποτε προπτυχιακό. Γι'αυτό το λόγο υπάρχουν και τα βιογραφικά, τα statement of purpose και οι συστατικές επιστολές. Σε αυτά φαίνεται η φαντασία που μπορεί να έχεις, το dedication, οι σχέσεις σου με άλλους ανθρώπους, το πόσο πραγματικά το θέλεις, το πόσο γρήγορα μαθαίνεις και τέτοια.
Και θα σου πω και το εξής. Δε φαντάζεσαι πόσα λίγα πράματα απ'αυτά που κάνεις στο διδακτορικό έχεις μάθει στο προπτυχιακό... Έχουν εντελώς διαφορετικό ρόλο σαν "πτυχία".
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Eίναι ελάχιστοι νομίζω οι άνθρωποι που έχουν την τύχη να συνδυάζουν σωστά το δεύτερο πτυχίο με ανάλογη επαγγελματική ανταπόκριση. Οι περισσότεροι, δηλαδή, κοινές περιπτώσεις, το κάνουν με άλλα κίνητρα και όχι τόσο την στοχευμένη επαγγελματική πορεία με συνδυασμό του πρώτου πτυχίου. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τις μεταπτυχιακές ειδικεύσεις.

Μιλάω για μία μικρή μερίδα κόσμου εδώ, αλλά ορισμένοι απλά θέλουν να διευρύνουν τους ορίζοντές τους.
Είναι ένα πράγμα η εμβάθυνση και η υπερεξειδίκευση. Και ένα άλλο η οριζόντια γνώση.
Δεν αρνούμαι πώς το εργασιακό και επιστημονικό περιβάλλον στις περισσότερες περιπτώσεις επιδιώκει ακριβώς αυτό. Από την άλλη, επιφέρει και αρκετά τέλματα, τόσο με μία αηδιαστική κατάσταση ανταγωνισμού στον ακαδημαϊκό στίβο, όσο και επαγγελματικά, σε προσωπική ευχαρίστηση, στην ικανότητα του thinking out of the box...

Ο Νεύτωνας ασχολήθηκε με τα μαθηματικά και τη φυσική. Ο Feynman από φυσική μέχρι βιολογία και φιλοσοφία. Ο DaVinci με τα πάντα όλα. Ο Gauss, ο Carnot, o δικός μας ο Παπανικολάου... Στο 10.000 A.D. θα θυμούνται τον Zuckerberg ή κάποιον από τους προηγούμενους;

Η νιτσεϊκή θεώρηση l'art pour l'art άνετα περικλείει και την επιστημονικότητα (ή γνώση, εάν προτιμάς).
Δυστυχώς ελάχιστοι από τη στιγμή που θα βολευτούν σε κάποια θέση (εταιρική, ακαδημαϊκή) κυνηγούν να διευρύνουν τα όριά τους, σχεδόν πάντα ακολουθείται ένα καθορισμένο επιστημονικό "θέσφατο".
Πολλά βήματα στην τεχνογνωσία πραγματοποιήθηκαν με σκοπό το κέρδος, σίγουρα.
Τα μεγαλύτερα της γνώστης όμως έγιναν προς την αναζήτηση της αλήθειας και τη προσωπικής τέρψης, όχι της ακαδημαϊκής καταξίωσης.

Υ.Γ.1 O Hardy έμεινε γνωστός για διάφορα επιστημονικά ευρήματα, κυρίως όμως τον θυμούνται γιατί ανέδειξε τη μεγαλοφυΐα του Ramanujan.

Υ.Γ.2 3ο πτυχίο άααανετα φυσικό :playboy:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Μιλάω για μία μικρή μερίδα κόσμου εδώ, αλλά ορισμένοι απλά θέλουν να διευρύνουν τους ορίζοντές τους.
Είναι ένα πράγμα η εμβάθυνση και η υπερεξειδίκευση. Και ένα άλλο η οριζόντια γνώση.
Δεν αρνούμαι πώς το εργασιακό και επιστημονικό περιβάλλον στις περισσότερες περιπτώσεις επιδιώκει ακριβώς αυτό. Από την άλλη, επιφέρει και αρκετά τέλματα, τόσο με μία αηδιαστική κατάσταση ανταγωνισμού στον ακαδημαϊκό στίβο, όσο και επαγγελματικά, σε προσωπική ευχαρίστηση, στην ικανότητα του thinking out of the box...

Ο Νεύτωνας ασχολήθηκε με τα μαθηματικά και τη φυσική. Ο Feynman από φυσική μέχρι βιολογία και φιλοσοφία. Ο DaVinci με τα πάντα όλα.

Η νιτσεϊκή θεώρηση l'art pour l'art άνετα περικλείει και την επιστημονικότητα (ή γνώση, εάν προτιμάς).
Δυστυχώς ελάχιστοι από τη στιγμή που θα βολευτούν σε κάποια θέση (εταιρική, ακαδημαϊκή) κυνηγούν να διευρύνουν τα όριά τους, σχεδόν πάντα ακολουθείται ένα καθορισμένο επιστημονικό "θέσφατο".
Πολλά βήματα στην τεχνογνωσία πραγματοποιήθηκαν με σκοπό το κέρδος, σίγουρα.
Τα μεγαλύτερα της γνώστης όμως έγιναν προς την αναζήτηση της αλήθειας και τη προσωπικής τέρψης, όχι της ακαδημαϊκής καταξίωσης.

Υ.Γ.1 O Hardy έμεινε γνωστός για διάφορα επιστημονικά ευρήματα, κυρίως όμως τον θυμούνται γιατί ανέδειξε τη μεγαλοφυΐα του Ramanujan.

Υ.Γ.2 3ο πτυχίο άααανετα φυσικό :playboy:
Ακριβός, δεν μπορώ να καταλάβω πως έχω δει μεγάλους επιστήμονες με τίτλους πολλών επαγγελμάτων (π.χ μαθηματικός, μηχανικός ή φυσικός, χημικός κτλ.) οι κανονική επιστήμονες δεν ενδιαφέρονται για μόρια ΑΣΕΠ, δουλειά σε γραφεία για να κάθονται όλη την ημέρα και να παίρνουν 1000+ ευρώ. Οι επιστήμονες νοιάζονται για τις γνώσεις και μόνο για τις γνώσεις.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
ειναι πραγματικα θλιβερο αλλα ταυτοχρονα και αληθινο οτι οι εργοδοτες δεν θελουν δευτερο πτυχιο για να μην χρειαζεται να πληρωσουν παραπανω
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Όχι μόνο δεύτερο πτυχίο, και μεταπτυχιακό διδακτορικό, γενικά αρκετά βάρη βιογραφικό, με σπουδές στα κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου. Σου λέει αυτά τα λεφτά προσφέρω για τη θέση, αν δεν σου κάνει έχει αλλους που περιμένουν στην ουρά... τα λεφτά αυτά βέβαια σε σχέση με το βιογραφικό πολλών δεν ανταποκρίνεται, αλλά αναγκάζονται είτε να συμβιβαστούν οι ενδιαφερόμενοι είτε να καταφύγουν σε χώρες του εξωτερικού.
 

Ελλη μισ.

Νεοφερμένος

Η Ελλη μισ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Έχω μια απορία, γιατί μερικοί άνθρωποι επιδιώκουν να πάρουν δεύτερο πτυχίο (πέρα του γεγονός ότι επιθυμούν να ασχοληθούν με κάτι άλλο); Ένα άτομο που έχει δεύτερο πτυχίο που είναι παρόμοιο με το πρώτο π.χ μαθηματικός και οικονομολόγος, φυσικός και χημικός κτλ. προωθείται πιο πολύ; Αξίζει;
Κοιτα.... εδω ξημεροβραδιαζονται μερικοι στο διαβασμα για να παρουν εξαμηνιαίας φοιτησης πτυχια που τους δινουν δυο...μορια(!), και δε θα παρει καποιος δευτερο πτυχιο που δινει περισσοτερα;;;; στο κατω κατω εαν θελεις να πας καπου και λογο προσοντων σε απορριπτουν, τοτε τι ειναι λιγα χρονια φοιτησης για να πετυχεις εφορου ζωης αυτο που θελεις;
 

Pepega'

Νεοφερμένος

Ο Pepega' αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ζούμε στην Δύστοπικη εποχή όπου οι Έλληνες έχουν φάει τέτοια τρομοκρατία με την εργασία που αν κάτι αξίζει η όχι έχει να κάνει ξεκάθαρα με το ποσό θα τον βοηθήσει να επιβιώσει.
Κανεις δεύτερο πτυχίο επειδή το γουστάρεις.Η γνώση δεν πάει ποτέ χαμένη. Ο θείος μου είναι alumni ΗΜΜΥ ΕΜΠ με διδακτορικό στο Berkeley . Έχει πάρει παραμαζωμα όλο το coursera (έχει πληρώσει υπέρογκα ποσά για τις πιστοποιήσεις) .Σταματήστε να καθρεπτιζετε την τοξικη σας αντίληψη για τον κόσμο στους άλλους. Ότι και καλά στις 8 ώρες τις μέρας που δεν δουλεύει /κοιμάται κάποιος δεν κωλοβαραει?
Προσωπικα εγώ μόλις τελειώσω θα δώσω κατατακτήριες για πληροφορική. Θα το τελειώσω? Δεν ξέρω, αλλά ότι μάθω δεν θα πάει χαμένο.
Και επίσης δεν γνωρίζω κάποιον πετυχημενο που να ενστερνίζεται την άποψη που γίνεται συνεχώς αναφορά, ότι ένα δεύτερο πτυχίο είναι χάσιμο χρόνου.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Διαπιστώνω ότι το ένα τρίτο των φιλολόγων στρέφονται μετά στην ειδική αγωγή...το άλλο ένα τρίτο αυτών στα παραιατρικα επαγγέλματα με κατατακτηριες(έργο λογοθεραπεια νοσηλευτικής κλπ) μιας και δε χριεαζεται να δωσουν φυσξικες και μαθηματικα και νομιζουν οτι αυτες οι δουλειες εχουν αποκατάσταση χωρίς να χρειαστεί να ψάχνεις πολύ και το τελευταίο ένα τρίτο στα σωματα ασφαλείας (Αστυνομία κλπ). Και μάλιστα οι "καλοί απόφοιτοι φιλόλογοι". Δηλαδή απορώ άμα οι καλοί στρέφονται αλλού και μένουν οι ανεπαρκείς φιλόλογοι στο φιλολογικό αύριο μεθαύριο πως θα είναι η εκπαίδευση;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Βρε παρτε δευτερο πτυχιο.καλα το χω πει εδω και μηνες
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Ζούμε στην Δύστοπικη εποχή όπου οι Έλληνες έχουν φάει τέτοια τρομοκρατία με την εργασία που αν κάτι αξίζει η όχι έχει να κάνει ξεκάθαρα με το ποσό θα τον βοηθήσει να επιβιώσει.
Κανεις δεύτερο πτυχίο επειδή το γουστάρεις.Η γνώση δεν πάει ποτέ χαμένη. Ο θείος μου είναι alumni ΗΜΜΥ ΕΜΠ με διδακτορικό στο Berkeley . Έχει πάρει παραμαζωμα όλο το coursera (έχει πληρώσει υπέρογκα ποσά για τις πιστοποιήσεις) .Σταματήστε να καθρεπτιζετε την τοξικη σας αντίληψη για τον κόσμο στους άλλους. Ότι και καλά στις 8 ώρες τις μέρας που δεν δουλεύει /κοιμάται κάποιος δεν κωλοβαραει?
Προσωπικα εγώ μόλις τελειώσω θα δώσω κατατακτήριες για πληροφορική. Θα το τελειώσω? Δεν ξέρω, αλλά ότι μάθω δεν θα πάει χαμένο.
Και επίσης δεν γνωρίζω κάποιον πετυχημενο που να ενστερνίζεται την άποψη που γίνεται συνεχώς αναφορά, ότι ένα δεύτερο πτυχίο είναι χάσιμο χρόνου.
Δεν θα μπορουσα παρα να συμφωνησω! Ευγε!

Δυστυχως εχει χαθει η χαρα της γνωσης και της μορφωσης, του να κανεις κατι για την προσωπικη σου πνευματικη εξελιξη χωρις απαραιτητα να ειναι συνδεδεμενο με τις επαγγελματικες απολαβες.

Κραταω ειδικα την τελευταια σου παραγραφο, οι πιο "πετυχημενοι" επαγγελματικα κ επιστημονικα ανα τους αιωνες ηταν ατομα πολυπλευρα και ανησυχα.

Η πνευματικη εκπτωση αναποφευκτα επηρεαζει και αυτο το κομματι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top