Δεύτερο πτυχίο

PanPan

Νεοφερμένος

Ο PanPan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπέρα και συγνώμη για την ερώτηση! Πέρασα με τις φετινές πανελλαδικές ιατρική Λάρισας αλλά μένω Θεσσαλονίκη! Σκοπεύω να πηγαίνω έρχομαι με τον προαστιακό (τρένο). Επειδή είναι το δεύτερο μου πτυχίο ξέρω ότι με το πάσο δεν δικαιούμαι μειωμένη μετακίνηση! Επομένως, ίσως να πληρώνω κάνα 300αρι πήγαινε έλα! Σκέφτομαι να κάνω μια παγαποντιά και να βάλω ότι είναι το 1ο μου για να έχω μειωμένο εισιτήριο γιατί 300 ευρώ είναι πάρα πολλά! Η ερώτηση μου είναι η εξής: να το κάνω ή κινδυνεύω να μπω φυλακή ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Καλησπέρα και συγνώμη για την ερώτηση! Πέρασα με τις φετινές πανελλαδικές ιατρική Λάρισας αλλά μένω Θεσσαλονίκη! Σκοπεύω να πηγαίνω έρχομαι με τον προαστιακό (τρένο). Επειδή είναι το δεύτερο μου πτυχίο ξέρω ότι με το πάσο δεν δικαιούμαι μειωμένη μετακίνηση! Επομένως, ίσως να πληρώνω κάνα 300αρι πήγαινε έλα! Σκέφτομαι να κάνω μια παγαποντιά και να βάλω ότι είναι το 1ο μου για να έχω μειωμένο εισιτήριο γιατί 300 ευρώ είναι πάρα πολλά! Η ερώτηση μου είναι η εξής: να το κάνω ή κινδυνεύω να μπω φυλακή ?
Αν δεν δηλωσεις στην γραμματεια σου οτι εχεις πτυχιο δεν το ξερει. Δεν δηλωνεις καπου οτι εισαι στο 1ο πτυχιο
Η δηλωση 2ου πτυχιου δεν ειναι θεμα υπεθυνης δηλωσης, αυτη αναφερεται στο οτι δεν εισαι γραμμενος σε αλλη σχολη. Η αξια του αδικηματος σου δεν επιφερει φυλακιση.
 

PanPan

Νεοφερμένος

Ο PanPan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση ! Με ανακούφισες! Έχεις δίκιο ...οταν είσαι γραμμένος σε άλλη σχολή έχει τη μορφή υπεύθυνης δήλωσης! Τώρα όμως μου γεννάται μια άλλη απορροία! Όταν είναι να επιλέξω βιβλία από τον Εύδοξο (αν θυμάμαι καλά) σου λέει να τσεκάρεις κουτάκι αν είσαι 2ο πτυχίο ή όχι ,εκεί που έχει τη μορφή υπεύθυνης δήλωσης δεν θα πρέπει να επιλέξω ότι είμαι σε 2ο πτυχίο??? Εκτός αν άλλαξε γιατί πια και αυτοί στο 2ο πτυχίο δικαιούνται δωρεάν συγγράμματα! Θα ύπαρξη μια σύγχυση αν στην εγγραφή έχω ότι είμαι 1ο πτυχίο ενώ στο Εύδοξο ότι είναι 2ο!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση ! Με ανακούφισες! Έχεις δίκιο ...οταν είσαι γραμμένος σε άλλη σχολή έχει τη μορφή υπεύθυνης δήλωσης! Τώρα όμως μου γεννάται μια άλλη απορροία! Όταν είναι να επιλέξω βιβλία από τον Εύδοξο (αν θυμάμαι καλά) σου λέει να τσεκάρεις κουτάκι αν είσαι 2ο πτυχίο ή όχι ,εκεί που έχει τη μορφή υπεύθυνης δήλωσης δεν θα πρέπει να επιλέξω ότι είμαι σε 2ο πτυχίο??? Εκτός αν άλλαξε γιατί πια και αυτοί στο 2ο πτυχίο δικαιούνται δωρεάν συγγράμματα! Θα ύπαρξη μια σύγχυση αν στην εγγραφή έχω ότι είμαι 1ο πτυχίο ενώ στο Εύδοξο ότι είναι 2ο!
Τι να πω εγω στο ευδοξο δεν θυμαμαι να δηλωσα 1ο ή 2ο πτυχιο. Τι νοημα να εχει?
 

PanPan

Νεοφερμένος

Ο PanPan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Έλα μου ντε! Εγώ όταν έκανα Εύδοξο το 2011-2016, θυμάμαι είχε επιλογή. Βασικά εγώ δεν το διατύπωσα σωστά! Έπρεπε να επιλέξεις ένα κουτάκι στο οποίο έλεγε οτι δεν είσαι κάτοχος άλλου πτυχίου για να μπορέσεις να επιλέξεις συγγράματα. Τότε όμως δεν μπορούσαν αυτοί με 2ο πτυχίο να πάρουν δωρεάν συγγράμματα! Ίσως τώρα που δικαιούνται και αυτοί να μην έχει τέτοια επιλογή αφού ουσιαστικά και 2 κατηγορίες μπορούν να πάρουν συγγράματα! Anyway, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και τις απάντησεις
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Μαν συγγραμτα παιρνεις ουτως ή αλλως,δεν χρειαζεται να ξεγελασεις το συστημα.
 

Porfira

Νεοφερμένος

Η Porfira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εκτός από αυτά που είπε ο Νίκος να προσθέσω ότι το 2ο πτυχίο δίνει έξτρα μόρια για διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ , οπ΄τοε κάποιοι το κάνουν και για αυτό. Άλλη μία περίπτωση είναι τα έξτρα επαγγελματικά δικαιώματα.
Αλήθεια; Συνυπολογίζονται;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top