Δευκρίνιση σε μια άσκηση φυσικής με αντιστάσεις

Μιχαήλ

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
2023-11-25.png
μου δίνει την αντίσταση του καθενός 1ΚΩ και μου ζητά την αντίσταση στο (Α ,Β) και στο (Γ , Δ). Το θέμα είναι ότι οι αντιστασεις δεν ειναι ουτε σε σειρα ουτε παραλληλα
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
View attachment 126108μου δίνει την αντίσταση του καθενός 1ΚΩ και μου ζητά την αντίσταση στο (Α ,Β) και στο (Γ , Δ). Το θέμα είναι ότι οι αντιστασεις δεν ειναι ουτε σε σειρα ουτε παραλληλα
1700951314550.png


1700951118159.png


δες και ένα πρόβλημα που λύνεται με την ίδια αρχή
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μιχαήλ

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
View attachment 126114

View attachment 126113

δες και ένα πρόβλημα που λύνεται με την ίδια αρχή
ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας ,άρα εχουμε αντιστασεις σε σειρά και δεν ισχύει ο αρχικος ισχυρισμός μου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας ,άρα εχουμε αντιστασεις σε σειρά και δεν ισχύει ο αρχικος ισχυρισμός μου
Πολύ ωραία και η άσκηση που ανεβάσατε γιατι δεν ειχα ξαναδει αντιστασεις σε κύβο
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Το ερωτημα σου ειναι ισχυρο και παραμενει....καθοτι γεωμετρικα το βλεπεις.
Η ασκηση ομως για να μην μπει σε πολυπλοκη διαδικασια υπολογισμου ( κιρκωφ)
καταφευγει σε τρικ που ειναι ο ορισμος της αντιστασης οπως εμεις καθημερινα καταλαβαινουμε..
Αντισταση (ετσι απλουστευμενα σε χαμηλη συχνοτητα) ειναι τα εμποδια που βαζει το υλικο στο περασμα του ρευματος.
Ψαχνει να δει αν υπαρχει αιτιο ωστε να περασει το ρευμα... το αιτιο ειναι η διαφορα δυναμικου ...βρισκει οτι και τα δυο ακρες του συρματος ειναι στο ιδιο δυναμικο (λογω των ιδίων αντιστασεων στο κλαδο)..δηλαδη διαφορα δυναμικου μηδεν ...οποτε ρευμα δεν περνα ,δεν υπαρχει ..οποτε κανεις δεν αντιστεκεται στο ανυπαρκο... Ειναι σαν να μην υπαρχει καν το συρμα. Εστι ακριβως που τα σχεδιασε ο Διας.
Τετοια τρικακια ειναι λουκουμακια στην ηλεκτρολογια και την ηλεκτονικη και ειναι τα πρωτα του ψαχνουμε γιατι ειναι τεμπελικα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μιχαήλ

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τώρα μπερδεύτηκα και με αυτήν την άσκηση γιατί δεν κανω μαλλον σωστα το ισοδυναμο κύκλωμα(συγνώμη για το πρόχειρο σχήμα μου).το σχήμα αφορα μονο το A-B που έκανα
2023-11-26 (2).png
 

Συνημμένα

  • 2023-11-26 (3).png
    2023-11-26 (3).png
    50.6 KB · Εμφανίσεις: 85

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
κατσε να τα ζωγραφισουμε να ξεπερδευτεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εδω ειμαστε για το Α-Β

1700993055122.png

θες και τα αλλα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μιχαήλ

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
οκ ... οχι τα κανω εγω τωρα που ζεσταθηκε το εξελ και το math type
 

Μιχαήλ

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τα έκανα κι εγώ. Τα βάζω για να μην πάνε χαμένα.

1700993783559.png


1700993847006.png
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
A-C

1700994595754.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ε το αλλο το εκανε ο διας οποτε τωρα παω βολτα
 

Συνημμένα

  • 1700994518815.png
    1700994518815.png
    46.5 KB · Εμφανίσεις: 78

Μιχαήλ

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
1701105281490.png



Χρειάζομαι πάλι το ισοδύναμο κύκλωμα αλλα εδω εχουμε βραχυκυκλωμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Μιχαήλ

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top