Δεν ξέρω πώς να λύσω μια άσκηση στη Φυσική. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Papachrist

Νεοφερμένος

Ο Papachrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Screenshot_2020-10-02-13-26-13-699_com.google.android.apps.docs.jpg
Μπορείτε να μου στείλετε άμεσα παρακαλώ τις λύσεις αυτών των ασκήσεων η όσες μπορείτε αλλα άμεσα παρακαλώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Αμεσα αμεσα την 1.31 για το μαγνητικο πεδιο πρεπει να ανοιξω βιβλιο δεν θυμαμαι τις σχεσεις. Θες τωρα την 1.31?
 

Papachrist

Νεοφερμένος

Ο Papachrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Οκ υποθετω ειναι λυκειου?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.

Papachrist

Νεοφερμένος

Ο Papachrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ναι αλλα tο βραδυ , η γιαγια με στελνει super market , οποτε να σου γραψω τωρα στα γρηγορα την 1.31 πριν αρχισει την γκρινια
Μόλις γυρίσεις ....μέχρι τις 5 .30 τις θέλω ? (Γράψε μου το μεσσςεντζερ σου να σου στείλω πιο εύκολα εκεί
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Μόλις γυρίσεις ....μέχρι τις 5 .30 τις θέλω ? (Γράψε μου το μεσσςεντζερ σου να σου στείλω πιο εύκολα εκεί
Ποιος ο λογος να στα λυσει καποιος αλλος για το μαθημα; καλυτερα μεινε διαβαστος δεν κερδιζεις κατι με το να στα λυνει καποιος αλλος... Στην εξεταση εσυ θα κλιθεις να τα γραψεις οχι εκεινος
 

Papachrist

Νεοφερμένος

Ο Papachrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ποιος ο λογος να στα λυσει καποιος αλλος για το μαθημα; καλυτερα μεινε διαβαστος δεν κερδιζεις κατι με το να στα λυνει καποιος αλλος... Στην εξεταση εσυ θα κλιθεις να τα γραψεις οχι εκεινος
Οκ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
View attachment 71429Μπορείτε να μου στείλετε άμεσα παρακαλώ τις λύσεις αυτών των ασκήσεων η όσες μπορείτε αλλα άμεσα παρακαλώ

Λυση 1.31

1601639907871.png

Η ταση ΑΒ ειναι
1601640036339.png

Το ρευμα Ι(2) ειναι

1601640142363.png

Το Ι (ολικο) ειναι
1601640235400.png

Απο τα χαρακτηριστικα κανονικης λειτουργειας της συσκευης που μας δινονται βρισκουμε το ρευμα κανονικης λειτουργειας
1601640318078.png

Απαντηση στο ερωτημα α) βλεπουμε οτι
1601640496333.png

Συνεπως η συσκευη διαρεεται απο ρευμα Ι ολικο ισο με το ρευμα κανονικης λειτουργειας Ι (Σ) ,αρα η συσκευη λειτουργει κανονικα

Απαντηση στο ερωτημα β)
Εξωτερικο κυκλωμα ειναι οι 2 εν παραλληλω αντιστασεις και η συσκευη, οποτε

1601640895992.png

Απαντηση στο ερωτημα γ) Απο το θεωρημα κιρκωφ βρογχων (τασεων) στον μεγαλο βρογχο ΑΒΓε εχουμε
1601643043765.png

1601643128299.png



Καλη τυχη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Papachrist

Νεοφερμένος

Ο Papachrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Μπορείς
Λυση 1.31

View attachment 71431
Η ταση ΑΒ ειναι
View attachment 71432
Το ρευμα Ι(2) ειναι

View attachment 71433
Το Ι (ολικο) ειναι
View attachment 71434
Απο τα χαρακτηριστικα κανονικης λειτουργειας της συσκευης που μας δινονται βρισκουμε το ρευμα κανονικης λειτουργειας
View attachment 71435
Απαντηση στο ερωτημα α) βλεπουμε οτι
View attachment 71436
Συνεπως η συσκευη διαρεεται απο ρευμα Ι ολικο ισο με το ρευμα κανονικης λειτουργειας Ι (Σ) ,αρα η συσκευη λειτουργει κανονικα

Απαντηση στο ερωτημα β)
Εξωτερικο κυκλωμα ειναι οι 2 εν παραλληλω αντιστασεις και η συσκευη, οποτε

View attachment 71437
Απαντηση στο ερωτημα γ) Απο το θεωρημα κιρκωφ βρογχων (τασεων) στον μεγαλο βρογχο εχουμε

View attachment 71438

Καλη τυχη.
Ευχαριστώ πολύ....θα Μ στείλεις και μια από τις άλλες ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Μόλις γυρίσεις ....μέχρι τις 5 .30 τις θέλω ? (Γράψε μου το μεσσςεντζερ σου να σου στείλω πιο εύκολα εκεί

Προσεξε το δικο μου προβλημα .
εχω να παω σκλαβενιτη , lidl , χασαπη, στην αγορα στην κυρ γιαννη για πατατες κολοκυθια, μαρουλια μελιτζανες και παρπουζι αλλα να ειναι καλο και φαρμακειο και ενδιαμεσα να κατσω στην αγορα του ρεντη να πιο ενα φρεντο για ανασα. τωρα ειναι 3.30 πιστευεις οτι μεχρι τις 8.30 θα εχω γυρισει , ισως αλλα κατακοπος. οποτε το 5.30 δεν παιζει σορρυ ... i give up ή στα ελληνικα το πνευμα προθυμο αλλα το σωμα ασθενες.
 

Papachrist

Νεοφερμένος

Ο Papachrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Προσεξε το δικο μου προβλημα .
εχω να παω σκλαβενιτη , lidl , χασαπη, στην αγορα στην κυρ γιαννη για πατατες κολοκυθια, μαρουλια μελιτζανες και παρπουζι αλλα να ειναι καλο και φαρμακειο και ενδιαμεσα να κατσω στην αγορα του ρεντη να πιο ενα φρεντο για ανασα. τωρα ειναι 3.30 πιστευεις οτι μεχρι τις 8.30 θα εχω γυρισει , ισως αλλα κατακοπος. οποτε το 5.30 δεν παιζει σορρυ ... i give up ή στα ελληνικα το πνευμα προθυμο αλλα το σωμα ασθενες.
Χαχχαχαχχα ευχαριστώ πολύ 😂😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Mπορει κάποιος να μου στείλει μια από τις υπόλοιπες ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Χευ!Χωρίς να θέλω να φανώ κακιά έτσι,δε μπορείς να κάνεις μια απλή αντικατάσταση σε μερικούς τύπους; I mean έχε τους τύπους δίπλα και απλά βάζε τα δεδομένα που σου δίνει.Ε μετά μιλάμε για απλές αλγεβρικές πράξεις.Καλό είναι να προσπαθούμε και λίγο μόνοι μας,μη τα περιμένουμε και όλα έτοιμα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Χευ!Χωρίς να θέλω να φανώ κακιά έτσι,δε μπορείς να κάνεις μια απλή αντικατάσταση σε μερικούς τύπους; I mean έχε τους τύπους δίπλα και απλά βάζε τα δεδομένα που σου δίνει.Ε μετά μιλάμε για απλές αλγεβρικές πράξεις.Καλό είναι να προσπαθούμε και λίγο μόνοι μας,μη τα περιμένουμε και όλα έτοιμα.

Δεν προκειτε περι αντικατασταση αξιων σε τυπο. Ειναι μια συγκεκριμενη μεθοδολογια μια ροη σκεψης , αν την ξερεις , αν στην εμαθαν, τοτε ειναι απλο το θεμα ,αν οχι ειναι βουνο
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Δεν προκειτε περι αντικατασταση αξιων σε τυπο. Ειναι μια συγκεκριμενη μεθοδολογια μια ροη σκεψης , αν την ξερεις , αν στην εμαθαν, τοτε ειναι απλο το θεμα ,αν οχι ειναι βουνο
Ειδικά η πρώτη άσκηση είναι ξεκάθαρη αντικατάσταση τύπων,τα θυμάμαι αυτά,τα κάναμε στη β'λυκείου.Τώρα περί μεθοδολογίας,από όσο διάβασα και από παλιότερα θέματα,ο θεματοθέτης πήγαινε φροντιστήριο ή έκανε ιδιαίτερα.Ακόμα και στο πιο μάπα φροντιστήριο να πηγαίνεις αποκλείεται να μη σου έχουν αναφέρει καμία μεθοδολογία.Πάντως μου φαίνεται οτι δεν θέλουν μεθοδολογία :(
 
Top